Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 31 yaşında ingilizce öğretmenliğe başlamak istiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

31 yaşında ingilizce öğretmenliğe başlamak istiyorum.

Merhabalar,
    Kısa bir özet yazıyım;

Dış ticaret, e-ticaret, içerik, makale çeviri ile uzun süredir iç içeyim. İhracat müşteri temsilciliği yaptım, yabancı müşterilerim oldu. IELTS Academic'ten 7.5 aldım. Çeviri ve müşteri ilişkileri dışında çalıştığım işleri çok sevmedim. Stres gittikçe de artıyor özel sektörde.

İktisat mezunuyum. Bu sene TESOL alarak öğretmenliğe başlamak, ÖSYM'nin sınavına girerek de Kocaeli ya da Marmara İngilizce Ö.'ne başlamak istiyorum. Okulla birlikte çalışmaya da devam ederim diye düşünüyorum.

Öğretmenliğin dersleri de çok yoğun değilmiş sanırım, sosyal yeteneklerim de çok uygun, daha önce pek çok ürün ve yeni yazılım eğitimi veriyordum teknik servis elemanlarına ve çeşitli kullanıcılara. IELTS için 2 arkadaşımı hazırladım ikisi de güzel puanlar aldı. Eğitmeyi çok seviyorum ayrıca. Hep etrafıma kitap öneren, durmadan yeni öğrendiğim bir şeyi anlatan biriyim. İngilizce'nin yanına ikinci bir dil daha eklemeyi düşünüyorum 3-4 yıl içinde.

Tercihi yapmak istememdeki en öncelikli sebep atama, sevdiğim işi yapmak, sevdiğim alanda beynimi meşgul etmek. Mütercim-Tercümanlık da yazabilirim ancak öğretmen olmanın önü kapanmış sanırım. Sizin görüşlerinizi almak istedim.

Sevgiler,

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    31 yaş İngilizce öğretmenliği okumak için geç bir yaş sayılmaz. Alternatif olarak İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bir bölümde yüksek lisans ve doktora yapıp üniversitede çalışmayı da düşünebilirsiniz. Bazı üniversiteler yüksek lisansa başvuru şartlarında aynı bölümden veya yakın bir bölümden mezun olma şartını öne sürse de birçok üniversitede yeterli bir yabancı dil puanınız varsa ve mülakatı geçebilirseniz yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Yüksek lisansa başladıktan sonra Arş. Gör. kadrolarına başvurabilir veya yüksek lisanstan sonra Öğretim Görevlisi / Okutman kadrolarına başvurabilirsiniz. Bu kadrolarda çoğunlukla ilgili bölümden lisans mezunu olmak şartı yazılsa da bazı ilanlarda böyle bir şart yok. Hatta bu şartın konulamayacağına dair haber de çıkmış, belki ileride hiç konulamayacak. Doktora sonrasında ise doçent olmanız mümkündür.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Kocaeli ya da Marmara'dan daha iyi okulları kazanabilirsiniz Ielts 7.5 ise ve iktisat bitirdiyseniz. Öğretmen atamalarında yaş sınırı yok zaten ama hem okuyup hem çalışmak zorlayabilir, part-time değil ise. Öğretmenlikte çok fazla, ödev, proje sunum hazırlıyorsunuz, öteki bölümlerden daha az uğraştırıcı değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Alıntı kavırçak isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    31 yaş İngilizce öğretmenliği okumak için geç bir yaş sayılmaz. Alternatif olarak İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bir bölümde yüksek lisans ve doktora yapıp üniversitede çalışmayı da düşünebilirsiniz. Bazı üniversiteler yüksek lisansa başvuru şartlarında aynı bölümden veya yakın bir bölümden mezun olma şartını öne sürse de birçok üniversitede yeterli bir yabancı dil puanınız varsa ve mülakatı geçebilirseniz yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Yüksek lisansa başladıktan sonra Arş. Gör. kadrolarına başvurabilir veya yüksek lisanstan sonra Öğretim Görevlisi / Okutman kadrolarına başvurabilirsiniz. Bu kadrolarda çoğunlukla ilgili bölümden lisans mezunu olmak şartı yazılsa da bazı ilanlarda böyle bir şart yok. Hatta bu şartın konulamayacağına dair haber de çıkmış, belki ileride hiç konulamayacak. Doktora sonrasında ise doçent olmanız mümkündür.
    Hocam o işler biraz karışık.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)