Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Eğitim Yetersizliği Ülkelere Göre

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Eğitim Yetersizliği Ülkelere Göre

Eğitimsizlik Seviyesine Göre Ülkelerin Sıralaması

1.) Hindistan
    2.) Çin
    3.) Tayvan
    4.) Güney Afrika
    5.) Kanada
    6.) Brezilya
    7.) Tayland
    8.) Singapur
    9.) Yemen
    10.) Endonezya

Dünya geneline bakıldığında rakamlar oldukça çarpıcı. Yaşadığımız dünya üzerinde çeşitli sebeplerden ötürü 61 milyon çocuk temel ilkokul eğitimini dahi almıyor. Yapılan araştırmalar 202 milyon çocuğun ise ilkokuldan sonra lise ve ortaöğretim eğitimlerine devam etmediklerini gösteriyor. Eğitimsizliği kamçılayan en büyük faktör ise ne yazık ki savaşlar ve doğal afetler. 75 milyon çocuk savaşlar ve doğal afetler sebebiyle eğitimlerine devam etmiyor. Bu rakamın 62 milyonunu savaşlar sebebiyle eğitim hayatına başlayamayan ya da yarıda bırakan çocuklar oluşturuyor. Bazı kültürlerin yaşadığımız çağda dahi kız çocuklarının eğitimlerine karşı olması sebebiyle, her yıl milyonlarca kız çocuğu eğitim hayatını yarıda bırakıyor ya da okulla hiçbir zaman tanışmadan yaşamlarını sürdürüyor. Kız çocuklarının okutulmaması dünya üzerindeki eğitimsizlik düzeyini en çok artıran faktörlerden biri olma özelliği taşıyor.

Kaynak: https://www.vuslat.org.tr/egitim-yetersizligi-raporu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    World Best Education Systems

World Top 20 Countries

1. South Korea
    2. Finland
    3. Norway
    4. Russia
    5. Hong Kong (PRC)
    6. Japan
    7. Estonia
    8. Latvia
    9. Israel
    10. Sweden
    11. Lithuania
    12. Denmark
    13. Ireland
    14. Taiwan Province (PRC)
    15. Kazakhstan
    16. Slovenia
    17. Georgia
    18. Singapore
    19. Cyprus
    20. China (PRC)

https://worldtop20.org/worldbesteducationsystem

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    bana 2. paylaşım daha güvenilir geldi açıkçası. pek özel bir araştırma yapmadım ve bir eğitimci olarak yakın bir zaman diliminde eğitimde en kötüler arasında yer alacağımızı da düşünüyoum. (fiziki yapıya aldanmayın içerik yok edildi. ki fiziki yapıdada zaten çok iyi değiliz. )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Evet. İlk paylaşımda Çin en kötü eğitimi olan ikinci ülke olarak görünüyor. Neredeyse çağın ve bilimde düzeyin bir ölçütü olarak görülebilecek olan bilişim ve interneti göz önüne alırsak, Çinin bu alanda dünya çapında ilerlemeler kaydettiğini biliyoruz. Örneğin dünyanın en hızlı bilgisayarlarını Çin yapmıştır.

5. Beğenme *ECLIPSE* bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı okyanus19 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet. İlk paylaşımda Çin en kötü eğitimi olan ikinci ülke olarak görünüyor. Neredeyse çağın ve bilimde düzeyin bir ölçütü olarak görülebilecek olan bilişim ve interneti göz önüne alırsak, Çinin bu alanda dünya çapında ilerlemeler kaydettiğini biliyoruz. Örneğin dünyanın en hızlı bilgisayarlarını Çin yapmıştır.
    Yanlis bakis acisi. Cin'in dunyanin en buyuk nufusuna sahip oldugu dusunulurse, her bireye kaliteli egitimin ulastirilamayacagi bariz, egitim ogretim sistemleri de yanlis olabilir. Bunun sonucunda cogunluk yetersiz egitim aliyorsa bu da onlari rahatca en kotu 2.yapar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Evet, bu sıralamayı farklı açılardan düşünebiliriz. Ancak benim yorumum dışında, verdiğim sıralamada kaynak olarak bir link var. Nüfus çok fazla olduğu için eğitim her yerde yaygın ve çok iyi olmayabilir, ama bilim ve teknoloji eğitimle oluyor, bunun için de her yere eşit oranda yayılmış bir eğitim gerekmeyebilir. Bu nedenledir ki, dünyanın en iyi ilk 20 üniversitesi içinde bir Çin üniversitesi de var : https://www.topuniversities.com/univ...-rankings/2019

8. Teşekkür *ECLIPSE* bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme *ECLIPSE* bu mesajı beğendi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)