Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yüksek Lisans Yapmak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Yüksek Lisans Yapmak

Merhabalar ben Marmara Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans yapmak istiyorum. Yapmak istediğim yer Boğaziçi Üniversitesi. Yabancı diller eğitimi ya da İngiliz edebiyatı düşünüyorum ama aklıma takılan soru şu; Boğaziçi üniversitesi ve bir çok üniversite yazılı sınav ve sözlü mülakat yapıyor. Bu mülakatlarda torpil veya kendi öğrencilerini kayırma gibi bir şey söz konusu olabilir mi? En mantıklısı kendi üniversitemden mi yüksek lisans yapmak yoksa tamamen aldığın notlara bağlı olarak adaletli bir şekilde mi karar veriliyor? Bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan birileri yardımcı olursa çok sevinirim.
    Ayrıca Boğaziçi'nin yazılı sınav ve sözlü mülakatlarıyla ilgili bilgisi olan var mı? Yani zorluk derecesi vs.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı yagmurkafali isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar ben Marmara Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans yapmak istiyorum. Yapmak istediğim yer Boğaziçi Üniversitesi. Yabancı diller eğitimi ya da İngiliz edebiyatı düşünüyorum ama aklıma takılan soru şu; Boğaziçi üniversitesi ve bir çok üniversite yazılı sınav ve sözlü mülakat yapıyor. Bu mülakatlarda torpil veya kendi öğrencilerini kayırma gibi bir şey söz konusu olabilir mi? En mantıklısı kendi üniversitemden mi yüksek lisans yapmak yoksa tamamen aldığın notlara bağlı olarak adaletli bir şekilde mi karar veriliyor? Bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan birileri yardımcı olursa çok sevinirim.
    Ayrıca Boğaziçi'nin yazılı sınav ve sözlü mülakatlarıyla ilgili bilgisi olan var mı? Yani zorluk derecesi vs.
    Bazı hocalar lisanstan tanıdığı, bildiği, hatta kendisine yalakalık yapan öğrencilere mülakatta yüksek puan verebiliyor. Ancak ALES puanı, yabancı dil sınavı puanı ve diploma ortalaması da işin içine girdiği için mülakatın tesiri daha az oluyor. Mesela ALES 90, yabancı dil 90, diploma ortalamasından gelen 90 puanı olan bir öğrencinin mülakatla dışarıda bırakılması zordur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı yagmurkafali isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütün üniversiteler önce kendi mezunlarını alır buna kayırma denmez, en az 4 sene tanıyıp bildikleri insanlara öncelik vermeselerdi o zaman adaletsizlik olurdu. Ayrıca bir üniversitede rahatlıkla 90 gpa yapılabilirlen Boğaziçi'nde 90 yapmak zor olabilir. Harvard'da 90 yapmakla Boğaziçi'nde yapmak nasıl aynı zorlukta olmayacaksa.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    kendinizi boğaziçi ile sınırlandırmayın lütfen. dünya üzerinde yeni modeller gün yüzüne çıkmak üzere hata çoğu yerde bazı örtük paradigmalar mevcut.

artık üniversite 4 duvarı olan süslü binaların ve bahçelerin bulunduğu yerler değil. KULLANIŞLI OLAN BİLGİLERİN BİRİKİMİNİ SİZE GETİREBİLECEK İMKAN VE KOŞULLARDIR .

harvard demiş arkadas , gayet ordan da dandik öğrenci çıkma ihtimali çok yüksek , ki henüz ordan çıkmış bir duayen de bilmiyoruz. yani kök salan , ve çağa damga vuracak insanlar harvarddan çıkmıyor.

....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    ayrıca şunu da aklınızda bulundurmayı unutmayınız : zeki kimse zor bir görevi başaran kimse olmuyor her zaman ..

üstteki büyük harflerle yazılı satır çok şey anlatıyor aslında...

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler