Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yatay geçiş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Yatay geçiş

Arkadaşlar selamlar, yatay geçiş hakkında bilgi almak istiyorum. Ben ODTÜye gitmek istiyorum, merkezi yerleştirme puanı yetmiyor maalesef ama genel not ortalamamı 3.80-3.70lerde tutarsam girebilme şansım var mı? Benim yks dil yerleştirme puanım ile ODTÜ arasında yaklaşık 40 puanlık fark var o yüzden merkezi yerleştirme puanı seçeneği kesinlikle olmuyor ama diğeri de mümkün müdür? Gerçekten çok çalışacağıma inanıyorum ama düşük üniversiteden yüksek üniversiteye geçme durumu var mı merak ediyordum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Hedwigy isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selamlar, yatay geçiş hakkında bilgi almak istiyorum. Ben ODTÜye gitmek istiyorum, merkezi yerleştirme puanı yetmiyor maalesef ama genel not ortalamamı 3.80-3.70lerde tutarsam girebilme şansım var mı? Benim yks dil yerleştirme puanım ile ODTÜ arasında yaklaşık 40 puanlık fark var o yüzden merkezi yerleştirme puanı seçeneği kesinlikle olmuyor ama diğeri de mümkün müdür? Gerçekten çok çalışacağıma inanıyorum ama düşük üniversiteden yüksek üniversiteye geçme durumu var mı merak ediyordum.
    yalniz degilsin... genel not ortalamasinda yerlestigin puan, gecmek istedigin okulun taban puani ve not ortalaman belli oranlarla carpiliyor ( hacettepe'ninkine bakmistim)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    sistem şu şekilde işliyor, ortalama ile yatay geçişte her okul kendi kafasına göre kural belirleyebiliyor. baktıkları 2 etmen var; genel not ortalaman ve yerleşme puanın (istanbul üniversitesi hariç, son derece karışık ve saçma bir sistemi var). bazı okullarda bunun yanına dil sınavı sonucu da ekleniyor, fakat genelde dil sınavı yapanlarda geçmen yetiyor, yani dil sınavında 70 alan ile 100 alanın farkı yok genelde. örnek vermek gerekirse ege üniversitesi %60 yerleşme puanı, %40 genel not ortalamasına bakıyor. marmara üniversitesi %80 yerleşme puanı, %20 genel not ortalamasına bakıyor (bu da çok saçma, ortalama ile yatay geçişte ortalamanın önemi %20). bu arada yerleşme puanından kastım senin aldığın puan bölü yerleştiğin senedeki başvurduğun bölümün taban puanı şeklinde. odtü'nün yönetmeliğinde ise hangi oranlarda bakıldığı bile belirtilmemiş...

x ortalamayla y ortalamayla girebilir miyim sorusunun cevabı ise tamamen şansınıza bağlı. başvuran kişiler sıralanıyor. örneğin bir sene başvuran kişiler az ve ortalaması düşük olur, 3.60 ile giren olur. fakat ertesi sene başvuran kişi ve ortalamalar artar, 3.80 ile bile giremeyen olur...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Anladım çok teşekkür ederim şansımı deneyeceğim yine de.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler