Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 12. Sınıfta Dile Geçmek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

12. Sınıfta Dile Geçmek

Öncelikle herkese selam, 11. sınıfta sayısal okudum ama aklımda hep dil okumak vardı. 12. sınıfta dil bölümüne geçiş yapmak istiyorum ama 1 sene eksiğim olduğu için kafamda soru işaretleri var. Sizce dil bölümüne geçersem o eksikleri kapatıp başarılı olabilir miyim? Özellikle dil okuyan/okumuş arkadaşlar/büyüklerim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Her türlü fikrinizi belirtmenizin bana büyük katkısı olur

3. Beğenme Stanley Parable bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı bedirhanozkan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Her türlü fikrinizi belirtmenizin bana büyük katkısı olur
    Şu anki tyt ve ydt netlerinize göre buna karar verebilirsin. Sayısalcıların tyt netleri biraz daha sağlam gibi, yabancı dilin de kötü değilse 1 sene sana fazlasıyla yeterli olur. 2018 ve 2019 tyt ve ydtsini çıktı alıp kendini test edebilirsin. Ayrıca 1 sene sonra gireceğin sınav hakkında büyük fikir sahibi olmuş olursun. Ben ydtye geçen yaz 55 net ile başladım yaklaşık 20 deneme çözüp 65 nete çıkmıştım, 1 sene boyunca ise akışına bırakıp tyt çalıştım. Bakalım iyi bir yer kazanacak mıyız haber veririm sana :P

5. Teşekkür bedirhanozkan bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme bedirhanozkan bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Stanley Parable isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu anki tyt ve ydt netlerinize göre buna karar verebilirsin. Sayısalcıların tyt netleri biraz daha sağlam gibi, yabancı dilin de kötü değilse 1 sene sana fazlasıyla yeterli olur. 2018 ve 2019 tyt ve ydtsini çıktı alıp kendini test edebilirsin. Ayrıca 1 sene sonra gireceğin sınav hakkında büyük fikir sahibi olmuş olursun. Ben ydtye geçen yaz 55 net ile başladım yaklaşık 20 deneme çözüp 65 nete çıkmıştım, 1 sene boyunca ise akışına bırakıp tyt çalıştım. Bakalım iyi bir yer kazanacak mıyız haber veririm sana :P
    Ydt testlerinde çok sayıda bilmediğim kelime ve gramer var bu yüzden endişeliyim 1 yılda halledebilir miyim diye. Yabancı dil ortalamalarım 98-99 civarındaydı bugüne kadar ama dilde zorlanacağımı düşünüyorum 1 yıl eksiğin etkisiyle. Umarım istediğin yeri kazanırsın, merakla bekliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Yardımcı olabilir misiniz lütfen her türlü yorumunuz gerekli

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Matematiğin iyiyse her türlü yaparsın Ayrıca ingilizce yeteneğin de önemli tabii.İki yıldır dil bölümünde olup 40 net yapanlarda var sonradan dile geçip 60 net yapanda. Bu senin çalışmana kalmış bir şey.

Ayrıca konu eksiklerini düzenli çalışmayla kapatabilirsin.Şuan gramere başlamanı öneririm.Eğer kendini eksik hissedersen de kurstan destek alabilirsin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ben de 11. sınıfta sayısal okumuş ve son sene ansızın dile geçmiş birisi olarak söyleyebilirim ki kesinlikle yaparsın.
    Hedefin burada çok önemli. Şayet amacın "mütercim-tercümanlık" vs. gibi bölümler ise en tepeyi hedeflersen yapacaksın.

Ben "Japonca Öğretmenliği" okuyup Japonca sözlü tercümanı olma düşüncesiyle dil sınıfına geçtim 12. sınıfta.
    İngilizce netim 55, TYT netim 50-55 idi.
    İlk dönemi tamamen İngilizce çalışmaya ayırmıştım ve tek hedefim dil sınavında 80/80 yapmaktı.

Ve ikinci dönem geldi çattı, bir iki farklı özel durumumla da birlikte hedefimi Boğaziçi - Çeviribilim'e çevirdim. Artık oraya gidip ikinci dil olarak Japonca okumayı istiyordum. Ki zaten zaman içerisinde de "sözlü tercüman" ya da daha doğru haliyle "konferans çevirmeni" olabilmek için uygun laboratuvara sahip bir bölüme gitmek gerekiyordu ve bunlar da mütercim-tercümanlık veyahut çeviribilim bölümlerinde vardı.

Hedefimi Boğaziçi yaptığım sırada (ikinci dönem) netlerim 70+ ulaşmıştı ve TYT netlerim hala 55 civarındaydı. İkinci dönemimi de TYT'ye ayırdım. Sınav zamanına kadar 70 nete kadar (stabil olarak yoksa arada 80 arada 60 yapıyordum.) yükseltmeyi başardım ve 76,25 YDT ve 70? civarı TYT neti ile sınavı geçtim. Şimdi Hacettepe Üniversitesi - Mütercim Tercümanlık bölümünü kazandım.

Bunları diyorum şu yüzden:
    1- Benim yaptığım hata TYT'ye az vakit ayırmaktı. İlk dönemden itibaren TYT'ye de aban.
    2- İngilizce netlerini de 75+'ya çıkartırsan sene sonuna kadar önünde kimse duramaz. 80 TYT, 75 YDT neti ile çok başarılı bir sonuç elde edersin.
    3- Her hafta bir YDT bir TYT denemesi yap. Şimdiden.Cumartesi kendi saatinde (10.30 muydu?) TYT'yi ve Pazar da yine kendi saatinde YDT denemeni çöz. İki sınavı da güzelce analiz et ve ne olursun aklına takılan, yanlış yaptığın her bir soruyu sor.
    4- Rüştü Hoca ile Türkçe mi neydi öyle bir kanal var henüz keşfetmedi isen. Ondan özellikle "PARAGRAF FULLETEN 10 TAKTİK" videosunu izle. Ve diğer videolarını da. TYT'de Türkçe'de inanılmaz hız kazanacak ve doğru sayını arttıracaksın.
    5- Hayatının her alanına İngilizce yedir, mümkün olduğunca İngilizceye maruz kal. Dizi-film izliyorsan artık ANLAMASAN DAHİ İngilizce alt yazılı izle.
    6- İngilizce - İngilizce sözlük kullanmaya, kelime defteri tutmaya (karşılaştığın ve anlamını bilmediğin veya çabuk unutabildiğin kelimeleri bu deftere not al ve ing-ing sözlüklerden de -ben dictionary.com'u kullandım, mobil uygulaması da var.- eş anlamlılarını bulup yaz. Türkçe kullanımını dahi azalt.) başla.
    7- HATALAR DEFTERİ hazırla kendine. Bu deftere TYT denemelerinde yanlış yaptığın ve daha sonra karşına çıkma potansiyeli olacak soruları kesip yapıştır. Dilediğin gibi de süsle, özelleştir. Özellikle ezber, bilgi sorularını da oralara koymaya özen göster. Aralara minik notlar al. İngilizceyi bile araya sıkıştırabilirsin. İlle de her ders için ayrı deftere gerek yok. Ben tamamen önüme gelen soruları kesip yapıştırırdım.
    8- Konularını şimdiden halletmeye başla. TYT için de İNGİLİZCE için de. İkinci döneme geçtiğinde konular yetişmeyecek gibiyse veya şimdiden de (ki inan yetiştirebilirsin, bildiğin her konuyu derinlemesine inceleme.) DENEMELER üzerinden çalışmaya başlayabilirsin. Benim vaktim azdı dediğim gibi ikinci dönem başlamıştım TYT'ye ve o sebeple kendime SOSYAL ve FEN denemeleri alıp her gün onlardan çözdüm ve HATALAR DEFTERİ'me koydum yanlışlarımı.
    9- Ve lütfen tekrardan lütfen önce hedefini koy sonra da İLK DÖNEMDEN İTİBAREN hatta ŞU ANDAN İTİBAREN TYT'ye çalış.

65 İngilizce neti yapıp TYT'de daha iyi yaptığı için 2,000. olan birisi vardı görmüşsündür belki. Ben 76,25 İngilizce neti ve 70 net TYT ile 3,784. oldum. Aman diyeyim TYT'yi boş geçme. TYT bu sınavda birazcık düzenleme getirmezlerse aşırı önemli.

Kolay gelsin şimdiden. DİLE GEÇTİĞİN VAKİT çok rahatlayacaksın. Ders yükünde inanılmaz bir azalma yaşanacak. Bunu salmak için değil daha çok TYT'ye çalışmak için kullan. Hocalarını sorularınla deli et. Sınıfta ben bir soru sorduğumda "hadi gene başlıyoruz" denirdi. Kötü bir şey değil bu. Hocalar bazen bıksa da sen sormayı bıraktığında "sormanı özledik" diyorlar. Peşlerinden koş, bir soruyu aklına yatana kadar sakın bırakma. SAVAŞ, düşüncelerin için!

İstiyorsan ve hedefin de varsa inan yaparsın. Ben o Boğaziçi hedefini ilk dönem koysaydım çok iyi biliyorum Boğaziçi'nde idim. Çünkü TYT'ye çalışacaktım ilk dönemden...
    Birisi ilk iki bin, diğeri ilk on beş bin. Sen düşün neden ilk dönemi boşladığımı. ^^

Sen yapma güzel insan. Hadi kolay gelsin.
    A bak soyadlarımız da aynıymış. Selam olsun sana. Her türlü konuda elimden geldiğince yardımcı da olmaya çalışırım. İstersen ekleşiriz kimi platformlardan. Steam kullanıyorsan: zkngkdnz ya da GogoXe diye aratabilirsin. http://steamcommunity.com/id/zkngkdnz
    Herhangi bir sosyal platformda da beni zkngkdnz diye bulabilirsin.

Özel ders konusunu da sorarsan anlayamadığın konuyu öğretmenlerine, mesela bize falan danış. ŞAYET HALA anlayamadıysan git al, SADECE O DERSTEN.

Kolay gelsin tekrardan, başarılar! ^^

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    lys5'e 1 ay kala dil çalışmaya başlamış sayısalcıyım (linç serbest ). İngilizce temel varsa problem değil.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler