Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ODTÜ ELT vs HACETTEPE MÜTERCİM

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Smile ODTÜ ELT vs HACETTEPE MÜTERCİM

Arkadaşlar merhaba.

Kararsız kaldığım bu iki bölüm için yardımınıza ihtiyacım var.

Benim hedefim her zaman hacettepe mütercimdi fakat böyle ismi güzel üniversitelerin ingilizce öğretmenliği de ilgimi çekmeye başladı.

İnternette araştırdığımda tercümanlar "öğretmenlik oku", öğretmenler "tercümanlık oku dersler sıkıcı" minvalinde şeyler diyor. Bu forumda da genelde öğretmenlik oku denilmiş.

Benim amacım üniversite okurken yazılımda kendimi geliştirmek ve o alana yönelmek. Bu bölümleri ise sadece mesleki güvence olması için okuyacağım.

Başta önceden ufak bir çeviri geçmişim olduğu için tercümanlığın ideal bir bölüm olabileceğini düşündüm. Fakat yazılım ile ilgili olan hayalimle kombine edince tercümanlığın yoğun temposunun buna pek uymayacağını gördüm. İngilizce öğretmenliğinde ise ne kadar doğru olduğunu bilmesem de bölüme yapılan "yatarak geçme" yakıştırmaları benim hayalime daha çok uyuyor gibi gözüküyor. Böyle bir vakitte akrabaların da tabiri caizse memurluk sevdalarıyla beni ODTÜ'ye teşvik etmesi üstüne tuz biber oldu.

ODTÜ'nün gelme ihtimali Hacettepe'ye nazaran daha fazla olmasına rağmen onu bir üst sıraya taşımanın sınırındayım, var mı beni destekleyecek veya durduracak olan?

Herkese iyi forumlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Hem dil bölümü okuyup hem de yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bölümden ziyade üniversite seçmeniz daha mantıklı olabilir. ODTÜ ELT okuyup bir yandan da ODTÜ'nün bilgisayar mühendisliği derslerine ve topluluklarına katılırsınız, orada kendinizi yazılım alanında geliştirebilirsiniz. Yazılım alanında yabancı dilinizin olması büyük avantaj, insanlar 6 aylık-1 yıllık bootcamp'lara gidip yazılım alanında iş buluyorlar, siz ODTÜ'de 4 yıl boyunca yazılım alanında çok daha nitelikli gelişim katedebilirsiniz.

3. Teşekkür akagi bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı santigado isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem dil bölümü okuyup hem de yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bölümden ziyade üniversite seçmeniz daha mantıklı olabilir. ODTÜ ELT okuyup bir yandan da ODTÜ'nün bilgisayar mühendisliği derslerine ve topluluklarına katılırsınız, orada kendinizi yazılım alanında geliştirebilirsiniz. Yazılım alanında yabancı dilinizin olması büyük avantaj, insanlar 6 aylık-1 yıllık bootcamp'lara gidip yazılım alanında iş buluyorlar, siz ODTÜ'de 4 yıl boyunca yazılım alanında çok daha nitelikli gelişim katedebilirsiniz.
    Mezun akrabalarım da bölümden ziyade üniversiteye kasmam gerektiğini düşünüyor. Üniversitelerin içeriği hakkında pek bilgi sahibi olmamama rağmen sizin yazdıklarınız ve internetten okuduklarım ışığında anlıyorum ki okuduğumuz bölümden ziyade başka bölümler ile de içli dışlı olabileceğimiz çok fırsatlar var. İnşAllah hazırlıkla beraber olan bu 5 sene, ikisini bir arada güzelce götürebileceğim ve üniveristenin imkanlarından en iyi şekilde yararlanabileceğim bir 5 sene olacak. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Alıntı walterwreight isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Birçok kişi sizin gibi ODTÜ mü yoksa Hacettepe mi yazsam diye ikilemde kalıyor. Sizin yazılıma yönelme gibi durumunuz olduğunu göz önünde bulundurarak yorum yapacağım. Sanırım yoğun temposu olmayan, sizin tabirinizle yatarak geçme olanağı olan bir bölüm istiyorsunuz. ODTÜ ingilizce öğretmenliğinin derslerinin kolay olduğunu sanıyorsanız epey yanılıyorsunuz. Orada okuyan insanlardan örnek vereyim mesela: https://eksisozluk.com/entry/69710557

Bölümde okuyan kişilerin çektikleri videoları izleyerek de fikir sahibi olabilirsiniz ama yorumlara bakılırsa ders yükü hafif olan bir bölüm gibi gözükmüyor. Bana kalırsa iki üniversitenin de öğrencilerinin yaptıkları yorumları iyice dinleyip ona göre karar verin. ODTÜ de Hacettepe de ismi duyulmuş, eğitimi kaliteli üniversiteler. Gönlünüz hangisinden yanaysa ona yönelin.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Öncelikle belirteyim, bölümün derslerinin kolay olduğunu düşünmüyorum. Bölümün derslerinin diğer bölümlere nazaran daha kolay olduğunu, okuduğum yazıların ve izlediğim bölüm öğrencilerinin yorumlarının ışığında düşünüyorum.

Her ne kadar yazılım için zaman kalmasını istesem de, yaptığım sıralamanın boşa gitmemesi ve yazılım işinde bir gün durmaya karar verirsem güvencemin yine de sağlam bir güvence olmasını isterim elbet. Zaten erasmus veya diğer program ve projeler için de sıralamanın yüksek tutulması gerektiğini biliyorum. Böyle imkanlardan faydalanabilmek için zaten ortalamayı kasmak zorunda kalacağım tabiki. Şimdilik ortasında kaldığım şey sadece başından beri kurduğum hayalin aslında o kadar toz pembe olmadığını ve çok zorlayıcı olacağını, alternatif olarak öğretmenliği seçmem gerektiğini anlamak konusu olmuştu. Onu da nihayet sonuçlandırdım ve mütercimin üstüne odtü ve hacettepe öğretmenliği yazmaya karar verdim. İlgilenip uyardığınız için tekrar teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı akagi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    okuduğumuz bölümden ziyade başka bölümler ile de içli dışlı olabileceğimiz çok fırsatlar var.
    Şu kısmı okuyunca Selçuk Şirin hocanın bölüm değil, üniversite seçmek ile ilgili bir yazısı aklıma geldi.
    http://www.selcuksirin.com/yazilar/e...-var-rahat-ol/

Madem yazılım istiyorsunuz, yazılım alanında size en iyi ekosistemi sağlayacak üniversiteye gitmeniz daha mantıklı gibi görünüyor.

6. Teşekkür akagi bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı santigado isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu kısmı okuyunca Selçuk Şirin hocanın bölüm değil, üniversite seçmek ile ilgili bir yazısı aklıma geldi.
    http://www.selcuksirin.com/yazilar/e...-var-rahat-ol/

Madem yazılım istiyorsunuz, yazılım alanında size en iyi ekosistemi sağlayacak üniversiteye gitmeniz daha mantıklı gibi görünüyor.
    Yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Edindiğim izlenimleri destekler nitelikte olması beni mutlu etti. ODTÜ'de ve öğretmenlikte karar kıldım. Allah hayırlısını versin.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)