Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ydt ıcın calısma arkadası!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Ydt ıcın calısma arkadası!

Merhaba arkadaslar.. Ben 2017 yılında mezun oldum, bazı sebeplerden oturu universite sınavına calısmadım ve tercih yapmadım. Yas olmus 20 hala bir universiteye giremedim. 2017den bu yana gecen zaman zarfında psikolojik olarak yalnızlık beni cok zorladı cunku sosyal bi cevrenin icindeydim tabii zamanla bu sosyallik yerini asosyallik aldı. Her neyse konudan sapmayayım. Potansiyelimin bu olmadıgını biliyorum gercekten ne yapabilirim gormek istiyorum. Ama dedigim gibi cok yalnızlık cekiyorum. Bu sınav doneminde destegini eksik etmeyecek(yapamadigim sorularda yardim etmeye gonullu, moral anlamında destek verebilecek) bir sınav arkadasına ihtiyacım var. Elimden ne gelirse aynı sekilde ben de yardım edecegim tabii ki. Eger ilgilenen olursa bana ulasabilir.. Cok tesekkurler simdiden.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Ben de 2017'de mezun oldum hiç çalışmadan girdiğim sınavdan İÜ Leh dili kazandım. Hiç gitmemektense ve 1 senenin boşuna gitmesindense okurum daha iyi dedim. Hazırlığa gittiğim ilk gün o seneki son günüm oldu. Tüm sene boyunca internetteki işime odaklandım, çok iyi paralar kazanıp etrafımdaki insanlara da ekmek kapısı oldum. 2018'de tekrar denedim bu sefer 3 gün dayanabildim ve bir daha gitmedim. Ama bu sefer çalışmaya kararlıydım. Zira ben de senin gibi inanılmaz asosyallik sıkıntıları çekiyordum. Hayatımın bu 2 senesinde beni yalnızlaştıran kilit nokta bu sınavı umursamamak ve onu sadece getirisi diploma olan bir şey zannetmek olmuş. Artık elimdeki tüm parayı "yalnızlık gideren türden şeyler"e yatırıyordum. Etrafımdaki herkes elimdeki parayı iyi kullanamadığımı ve salak olduğumu düşünüyorlardı. Halbuki ben sadece çok fazla yalnızlık çekiyordum. Bu 2 sene içerisinde anladım ki insanı hayatta motive eden şeylerin çoğu diğer insanlardan gördüğü veya diğer insanlara göstermek istediği şeylerden oluşuyor. Ve ayrıca ölümün olduğu bu diyarda hepsi boş şeylerden oluşuyor. Bu genç yaşımda o denli parayla muhatap olmak ve yalnızlığımı geçirmesi için sürekli parayı kullanmaya çalışmak neredeyse beni öldürüyordu. Gerçek anlamda ölümden döndüğüm çok vakit oldu. Bu 2 senede normal bir gencin neredeyse 10 senelik depresyon acılarını konsantre olarak çektim. Bunu geçirmek için denemediğim yöntem kalmadı. Hatta hatırlıyorum ki sonlara doğru bir kağıt alıp üstüne ismimi ve hayatta neler yapmak istediğimi yazmıştım ama burdaki nokta ismimi yazarken sanki başka birisini yazıyormuş hissiyatına kapılmamdı. Çünkü kişiliğimi bu 2 senede öyle yitirmiştim ki artık kendimi tanımlayamıyordum. En sonunda meditasyon yapmaya başladım ve bir de Kur'an-ı Kerim'i okudum. Okumaya başladıktan 1 hafta sonra elhamdülillah artık müslüman oldum ve her türlü kaygı, anksiyete ve korkudan uzaklaştım. Evin duvarları üstüme gelirken kendime bağırırdım "ne var neyin eksik de şu an bunu yaşıyorsun" diye. Eksik olan şeyi buldum. Artık yavaş yavaş paramın suyunu çekmeye başladığı vakitte de son paralarımla kendime dil ve tyt kitapları aldım. Hemen ana evine tekrar taşındım ve her şeyin başladığı o noktaya tekrar geldim. Oturdum ve yaklaşık 5 ay çalıştım. Bu süreçte evden çıkmamak, bir öğrenci ortamında bulunmamak ve sizi destekleyici birinin olmaması can sıkabiliyor evet. Ve özellikle motivasyon ve disiplininizde düşüş yaşattırabiliyor. Ben artık neden çalıştığımı bile unuttuğum vakitlerde kütüphaneye gidip ordaki öğrencileri görüp eve geliyordum ve bu yetiyordu. Tabiki 1 sene boyunca bu mümkün değil ama inan bu 1 senede kendini çok telafi edebilirsin. Önemli olan büyük bir rahatlık ve tevekkül ile o sınava girip çıkman. Zaten tüm sene çalıştıktan sonra çıkınca diyeceğin şey "ben bunun için mi çalıştım o kadar" olacak. Benim de öyle oldu, tanıdığım herkese de öyle olmuş. Sana önerim hemen bir günlük plan hazırlaman ve derslere belirli saatler verip o şekilde çalışman. Çalışacağın konular da belli olsun. Benim en verimli çalıştığım şekil buydu ve evde olmanın en büyük avantajlarından biri de çalışırken vakit kaybetmemek oluyor. En büyük dezavantajlarından biri de yatağının yanında çalışmak oluyor. Motivasyonun için diyebileceğim pek bir şey yok zira her insanın kendi içinde oluşturduğu bir hedef var ve bunu destekleyen kaynaklar çok farklı olabiliyor. Önemli olan bu kaynakları olabildiğince canlı tutmak ve ne olursa olsun bir kez bile ipi elinden bırakmamak. Son olarak, iyi ki konudan sapmışsın çünkü ben de seninle aynı senelerde sırf senin dediğin durum yüzünden işte böyle bir süreç yaşadım hayatımda. Allah yolunu açık etsin, aşılmayacak engel yok şu hayatta. Yalnız sabır.

3. Teşekkür ALNE4RA bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme ALNE4RA bu mesajı beğendi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)