Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: mütercim tercümanlığın geleceği...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

mütercim tercümanlığın geleceği...

merhaba ben liseden yeni mezun dillere yeteneği olan bir kardeşinizim, yapay zekanın gelişmesiyle birlikte mütercim tercümanlığın geleceğinin olmadığını düşünmeye başladım, siz ne düşünüyorsunuz? eğer yazmamı tavsiye ederseniz 3000-5000 aralığında ne bölümleri tavsiye edersiniz? çok kararasızım...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Cremlins isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba ben liseden yeni mezun dillere yeteneği olan bir kardeşinizim, yapay zekanın gelişmesiyle birlikte mütercim tercümanlığın geleceğinin olmadığını düşünmeye başladım, siz ne düşünüyorsunuz? eğer yazmamı tavsiye ederseniz 3000-5000 aralığında ne bölümleri tavsiye edersiniz? çok kararasızım...
    2200 yılında olsaydık belki evet mütercim tercümanlığın geleceği yok derdim ama şunu düşün bir şirketin sahibisin yurtdışında biri ile iletişim kurman gerek , belli kalıplar karşısında neyi neye çevirmesi bilgileri yüklenen bilgisayara mı güvenirsin yoksa karmaşık cümleleri profesyonel bir şekilde çeviren bir insana mı ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı aslanparcasi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    2200 yılında olsaydık belki evet mütercim tercümanlığın geleceği yok derdim ama şunu düşün bir şirketin sahibisin yurtdışında biri ile iletişim kurman gerek , belli kalıplar karşısında neyi neye çevirmesi bilgileri yüklenen bilgisayara mı güvenirsin yoksa karmaşık cümleleri profesyonel bir şekilde çeviren bir insana mı ?
    aynen öyle. insanlar yapay zekadan bahsederken dili belirleyen en önemli etken olan kültürü atliyorlar. yapay zekanin kulture tamamen hakim olabilcegini dusunmuyorum acikcasi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    yapay zeka elbette ki alanda küçülmeye yol açar (her meslekte olduğu gibi) ama tamamen yok olacagini dusunmuyorum. yani hic olmadi yapay zekaya yabanci dili birinin programlamasi gerekecek

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler