Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 74 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2019 Japonca tercih edecekler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

2019 Japonca tercih edecekler

Merhaba bildiğiniz gibi YKS süreci bitti ve tercihlere 18 gün kaldı. Japonca eğitiminin olduğu 4 üniversitede okuyanlar görüşlerini paylaşırsa çok memnun oluruz. Ben Ankara ve Çanakkale arasında kaldım ikisine de puanım tutacak gibi gözüküyor. Kayseri ve Nevşehir hakkında pek bilgi yok, bu 4 üniversiteden birinde okuyanlar eğitimi nasıl, öğretmenler, dersleri, mevlana programıyla japonyaya gitme olanağı ya da bu bölümün yanında üniversitenizde yandal, çift anadal fırsatı var mı bunlar neler hakkında bilgi verebilirseniz çok güzel olur. Yardımınıza ihtiyacımız var 😊

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Kayıt yaptırabilir miyim bilmiyorum ama ben de tercih yapacağım. Cevapları açıp bakmadım ama tahminimce Çomü'ye de Ankara'ya da yetecek bir puan gelecektir. Araştırdığım kadarıyla en iyi eğitim Çomü'de veriliyor. Hazırlık olması, Japon hocaların fazlalığı gibi konularda öne çıkıyor. Bir de öğrencileri bölüme çok daha fazla sahip çıkıyor, belli bir gelenek oluşturmuş durumdalar diye gözlemledim. Japon kültürünü düşününce böyle olması gerçekten önemli bir özellik bence. Detaylı bilgim yok ancak Ankara'daki hocalar biraz ilgisizmiş diye duydum. Tabii olay hocadan çok kişisel çabada bitiyor. Kontenjanı bu yıl 10 kişi artarak 50 kişiye çıkmış ve de Japonya'ya 12 öğrenci göndermişler. Ankara ile ilgili bildiklerim bunlar. Diğer üniversiteler için bilgim yok.

Her ne kadar Çomü'de okumak istersem de ailevi sebeplerden dolayı Ankara ve Kayseri'yi öne yazacak gibiyim. Ankara'nın şehir olarak avantajı büyük. Türk - Japon Vakfı kütüphanesinde hafta sonu çalışmak mümkünmüş, insanlar tanışmak için faydalı bir yol ve aynı zamanda masraflar için de ufak bir faydası olabilecek bir iş. Dil kursları sayesinde mezun olmadan İngilizce ve bir parça Korece öğrenmek istediğim için de imkanları daha geniş.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Kayıt yaptırmama durumun neden? Umarım istediğimiz yer gelir ve karşılaşabiliriz ☺️ Benim de şuana kadar okuduklarıma göre ÇOMÜ'deki eğitim daha disiplinli ve zormuş. Hazırlık olması 5 yıl eğitim beni biraz üzüyor çünkü hazırlık istemiyorum. Ankarayı tercih etmek istiyordum ama ben de aynı şeyleri okudum, hatta orada okuyan birisi de çoğu öğretmenin derse girmeyip asistan yolladığı ya da derse geç geldiklerini söyledi. Bu beni endişelendirdi orayı istiyordum başta çünkü. Yine çalışmak kendine bağlı tabii nereye gidersen git ama sonuçta ordaki öğretmenlerin de sana katacak şeyleri olmalı. Ankaranın şehir olarak evet artısı daha fazla, 10 kişi artması da iyi mi bilmiyorum...
    Duyduklarım bu yönde ama orada okuyan kişiler bilgilendirirse daha net olur tabii

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Kütüphanecilik mezunuyum ve atanma ihtimal epey fazla, ailem işe girmemi istiyor bense Japonca okumak istiyorum. Kazansam bile ailemle uzunca tartışıp onları ikna etmem lazım. İkna etsem bile Çanakkale'de okuyabilmek için bir kez ikna etmem gerekecek. Şu an zaten İç Anadolu'dayım ve uzağa gitmeme izin verirler mi bilmiyorum. Durumum biraz uzun ve karmaşık yani. :/

Hazırlık olması bana avantaj gibi geliyor, dille geçirilen süre ne kadar fazlaysa o kadar iyidir diye düşünüyorum. Yurt dışında yaşayabilmek için elimdeki işi bırakıp Japonca okumak istediğim için ne kadar uzun ve disiplinli bir eğitim olursa kendimi geliştirme imkanım da o kadar fazla olur. Yeni başlayanlar için zorlayıcı bir dönem olacaktır ama ben daha önce bunu tecrübe ettiğim için daha rahat hissediyorum bu konuda.

İşleri yolunda gider de istediğim gibi tercihler yapabilirsem Çomü - Ankara/Kayseri - Nevşehir şeklinde tercih yaparım, ciddi olarak bu bölümü düşünenlerin tereddütsüz olarak Çomü'yü başa yazması gerektiğini düşünüyorum ben.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    İşini yaparken de Japonca da okuyabilirsin, öğrenebilirsin bunu düşünmüşsündür belki ama tabii en iyisini sen bilirsin. 5 yıl bana çok uzun geliyor, 4 senede öğrenip 1 senesini de Japonyada geçirip çok güzel mezun olabilirim geriye kalan zamanda kendim özgür olarak ilgilenebilirim hatta zaten öğrendikten sonra öğrenirken hep hayatında olacak. 5 sene üniversitede çok uzun geliyor
    Ben bu sene ilk defa tercih yapacağım, dilden mezun olduğum için 2. bir yabancı dilin daha olmasını istiyorum ama bu Japonca mı olmalı ondan yüzde yüz emin değilim hala. Çince çok aklımı çeliyor hatta tercihlere İstanbul Üni. Çin Dili ve Edebiyatı yazmayı da düşünüyorum. ÇOMÜ ve Ankarayı yazarım ben de büyük ihtimalle.

Başlığa da kimse yazmıyor biraz üzüldüm, orada okuyanlardan daha iyi bilgi alırsak iyi olacak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Merhaba, ben Çanakkale mezunuyum. Somut sorular sorarsanız yardımcı olmak isterim.

Hazırlık konusuna değinecek olursak, ilk yıl alınan eğitim fazlasıyla yoğun ve öğretici oluyor.
    Genel hatlarıyla, ilk 3 yılı kapsayan yoğun bir Japonca eğitiminin ardından, son iki 2 yılda öğretmenlik alınanda dersler ve Japon toplumu üzerine olan dersler ağırlık kazanıyor.
    Detaylı ders programını fakülte sayfasında bulabilirsiniz sanıyorum.

Bu arada ben, 1 yıl Japonya'da okuyarak 6 yılda tamamladım bölümü. Uzun bir süre mi? Evet uzun. Ama inanın hayatınızın işini yapmıyorsanız öğrencilik çok özlenen bir şey.
    Hayat boyu çalışmaya başlamadan önce üniversitede -verimli olması kaydıyla- 5-6 yıl geçirmek çok da kötü bir fikir değil bana sorarsanız.

Şimdi Tokyo'da çalışıyorum ve Çanakkale'deki günlerimi özlemle anımsıyorum... Öğrencilik güzel şey

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Aranan kan bulundu.

Japonya'da okumak için hangi şartları sağlamak gerekiyor ve de yılda ortalama kaç öğrenci gidebiliyor? Gittiğiniz üniversite mezuniyetten sonra yüksek lisans konusunda kolaylık sağlıyor mu? Japonya'da alınan dersler burada sayılmıyor mu, her halükarda +1 yıl olarak mı düşünmeliyiz orayı? Sonra olarak da Şu an ne iş yapıyorsunuz, iş bulma ve oraya kalıcı olarak yerleşme sürecini anlatabilir misiniz?

Net konusunda da soruların hepsine bakmadım ancak tyt 65 net civarı, ydtde ise 55-60 net civarı bir beklentim var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı haboyaro isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Aranan kan bulundu.

Japonya'da okumak için hangi şartları sağlamak gerekiyor ve de yılda ortalama kaç öğrenci gidebiliyor? Gittiğiniz üniversite mezuniyetten sonra yüksek lisans konusunda kolaylık sağlıyor mu? Japonya'da alınan dersler burada sayılmıyor mu, her halükarda +1 yıl olarak mı düşünmeliyiz orayı? Sonra olarak da Şu an ne iş yapıyorsunuz, iş bulma ve oraya kalıcı olarak yerleşme sürecini anlatabilir misiniz?

Net konusunda da soruların hepsine bakmadım ancak tyt 65 net civarı, ydtde ise 55-60 net civarı bir beklentim var.
    Kusura bakmayın, cevap vermekte geciktim.

Sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışacağım:

1 - Japonya'da okumak için hangi şartları sağlamak gerekiyor ve de yılda ortalama kaç öğrenci gidebiliyor?

Öncelikle Japonya'da okumak için iki yol olduğunu belirtmekle başlayım. İlki, okulun anlaşmalı olduğu okulların sağladığı burslar.
    Bunun için, bölümdeki hocalar tarafından gerçekleştirilen mülakata girmek ve önerilmek gerekiyor. Sonrası ise Japonya'daki okulun sizi kabul etmesini ummanız gerekiyor.
    Bu şekilde anlaşmalı olduğumuz sanırım iki üniversite vardı ben oradayken. (Okayama ve Kanazawa üniversiteleri) Şu anda durum nedir bilemiyorum.
    Şartlar ise; belirli bir ortalamanın üzerinde olmak gerekiyor. (O dönemki genel ortalamalara bakarak karar verdikleri için bu 2.7-3 arası her şey olabilir)
    Genel olarak saygılı ve ilgili bir tavra sahip olmanız beklenir diye tahmin ediyorum. Onun dışında, elbette ki iyi kabul edilebilecek bir Japonca ve istekli bir duruş.

Sayı olarak net bir şey söyleyemiyorum ama bu şekilde 2-3 kişi gidiyor desek çok da gerçekten sapmış olmayız gibi geliyor.

Diğer yöntem ise, elçilik tarafından gerçekleştirilen ön sınav ve mülakata girmek. Buna Türkiye sınırları içerisinde Japonca eğitimi gören herkesin başvuru hakkı var.
    Elçilik kanalı ile başvuruyor olmanın avantajı istediğiniz 3 okulu tercih sırası ile seçebiliyor olmanız. Ben bu şekilde Hokkaido Üniversitesine gittim.
    Bunda da ortalamanız illa ki etkili oluyordur. Ayrıca ön sınavı geçebilecek bir Japonca bilginiz olması şart. Mülakattaki konuşma becerileriniz, haliniz tavrınız da çok önemli.
    Ayrıca da, araştırma konusu olarak altı dolu bir konu seçmenizin büyük bir faydası olacaktır.

Burada da sayı her yıl değişiyor. Bizim bölümden en son kaç kişi gitti bilmiyorum fakat benim gittiğim yıl 3 ya da 4 kişi bu kanalla gitmiştik.

2 - Gittiğiniz üniversite mezuniyetten sonra yüksek lisans konusunda kolaylık sağlıyor mu?

Bu alanla da Okayama Üniversitesi ile anlaşmamız vardı. Son durum nedir bilmiyorum. Her yıl açılmayabiliyordu ben oradayken de.
    Onun dışında yine, elçilik kanalı ile elemesi yapılan burslar var. Buradan seçilmek zor olabilir çünkü rekabet çok yüksek.

Genel olarak, hocalarımız ilgili ve bilgili olduğu için, saygılı ve istekli bir öğrenci olduğunuz sürece size ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır.

3 - Japonya'da alınan dersler burada sayılmıyor mu, her halükarda +1 yıl olarak mı düşünmeliyiz orayı?

Evet, sayılmyor diye düşünmek en doğrusu olur. 1 yıl okula ara vererek gitmiş oluyorsunuz.

4 - Sonra olarak da Şu an ne iş yapıyorsunuz, iş bulma ve oraya kalıcı olarak yerleşme sürecini anlatabilir misiniz?

Şu an Tokyo'da bir kozmetik üretici firmada uluslararası ve yerel piyasada satış temsilcisi olarak çalışıyorum.
    Ben bu işe Hokkaido Üniversitesi'nden tanışık olduğumuz Alman bir arkadaşın vasıtası ile başvurdum ve 4 Skype mülakatının ardından kabul edildim.
    Benim durumum bu açıdan şanslıydı ama etrafıma baktığımda, mezun olduktan sonra iş aramaya gelip bulan ve o şekilde yerleşen örnekler de görüyorum.

Japonya'da rahatça iş bulmak istiyorsanız, iyi bir İngilizceniz olması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bu konuda da daima kendinizi geliştirmeye devam edin.

Net konusunu bana soruyorsanız yorum yapamacağım. Yeni sisteme dair hiçbir fikrim yok.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

9. Teşekkür ozlem_aygul, pankekk, haboyaro bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme pankekk bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Yok yahu ne kusuru, çok teşekkür ederim hepsini uzun uzun açıklamışsınız. Diğer arkadaşların da işini görecektir yeterince. Güncel olarak daha fazla öğrenci gitme imkanına sahiptir umarım. O kısım biraz çekincem oldu ama yine de bakınca bölümün beşte birini gönderiyorlarmış.

Bir de sizin gittiğiniz yöntemde araştırma konusundan bahsetmişiz, yani bir tez yazmak da gerekiyor sanırım. Öyleyse ve tezde başarısız olursak burs ücretini geri ödemek falan mı gerekiyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Yok yahu ne kusuru, çok teşekkür ederim hepsini uzun uzun açıklamışsınız. Diğer arkadaşların da işini görecektir yeterince. Güncel olarak daha fazla öğrenci gitme imkanına sahiptir umarım. O kısım biraz çekincem oldu ama yine de bakınca bölümün beşte birini gönderiyorlarmış.

Bir de sizin gittiğiniz yöntemde araştırma konusundan bahsetmişiz, yani bir tez yazmak da gerekiyor sanırım. Öyleyse ve tezde başarısız olursak burs ücretini geri ödemek falan mı gerekiyor?

Rica ederim, ne demek. Güncel durum konusunda, umarım faal ya da taze mezun birileri uğrar ve yardımcı olabilir size.
    Benim kişisel tavsiyem, böyle şeylere çok takılmamanız olurdu. Bir kişi bile gidiyor olsa, o bir kişi olmayı hedefleyip buna göre çalışın.
    Eğer 1 yıllığına Japonya'ya gidemeyecek olsanız dahi mezun olduktan sonra bunun meyvelerini ziyadesi ile toplarsınız.

Ayrıca belirtmekte fayda olabilir; 2-3 haftalık programlar ile senede 11 kişi Japonya'ya gidiyor bölümden.

Tez konusunda ise, bunu her üniversite şart koşmuyor. Hokkaido Üniversitesi bu konuda seçim hakkı sundu bize mesela. Yaparsanız bir derslik kredi alıyorsunuz gibi.
    Ben yazmadım; onun yerine ekstra bir ders aldım mesela. Eğer gittiğiniz üniversite bunu şart koşuyor olsa bile konunuzu sonradan değiştirebiliyorsunuz.
    Bunu elçiliğin seçim kıstaslarından biri olarak düşünebilirsiniz. Kaldı ki tez denecek kadar nitelikli bir şey değil. 5-10 sayfalık bir mini tez tarzı araştırma denebilir.

Burs ücreti için ise, böyle bir şey için endişelenmeye gerek yok. Programda başarısız olsanız dahi sizden hiçbir şekilde maddi bir talepleri olamaz.

Orta vadeli hedeflere odaklanıyor olmanız elbette kötü bir şey değil fakat ben genel olarak iyi bir öğrencilik geçirip iyi bir Japonca ve İngilizce bilgisinin yanında
    temel iktisadi bilgi ve becerileri edinmiş bir şekilde mezun olmayı hedef olarak edinmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bizim bölümün güzel yanlarından biri sizi alttan alta iş hayatına hazırlıyor olmasıdır bu arada.
    (Meşakkatli projeler, ekip çalışması, disiplin ve baskı altında kriz yönetimi vs.)

Başka sorunuz varsa çekinmeyiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Asıl hedefim mezun olduktan sonra bir iş bulup Japonya'ya kalıcı olarak yerleşmek, okurken de burs alıp gitmek öncelikli hedefim. Bir yıl orada yaşayıp önceden tecrübe kazanmak istiyorum. 2-3 haftalık gitmek de fena olmaz tabii, her türlü fırsatı değerlendirmek lazım. Rekabete çok bulaşmadığım için tek kişinin gitmesi gibi bir durum can sıkıcı geliyor ama tabii her zaman hedefi yüksek tutmak lazım. Burs konusu da rahatlatıcı geldi, tez kısmı da pek sıkıntı yaratacak bir şey değil gibi duruyor. Yazı yazmaya da ufak ufak hazırlık yapmaya çalışıyorum. Buna göre de günlük olarak çalışacağım, okula kaydolsam da ödev versinler diye bekliyorum. Şu anda da Duolingo'dan temel şeylere çalışıyorum, Youtube'da video izleyip konuşmaları kendimce çevirmeye uğraşıyorum. Gerçi böyle hazırlık yapmak iyi mi kötü mü emin değilim, hocanın öğretme biçimiyle ters düşebileceği için.

İngilizce içinse kitap okuma ritmimi geri kazanmak için uğraşıyorum, ondan sonra İngilzce romanlar okumaya başlayacağım. Biraz da dil sınavları için olan paragrafları okumayı düşünüyorum. Ama asıl sorun konuşma kısmında, çünkü bunun için hiç pratiğim yok diyebilirim. Bunu da Cambly vs. bir şekilde halletmeyi düşünüyorum. Akıcı bir konuşmaya sahip olmak için uğraşacağım daha çok.

İktisat konusu bana çok uzak geliyor, çünkü matematikten hiç anlamıyorum ve bu tür konulara ilgi duyamıyorum hiç. :/ Siz satış temsilcisiyim diye yazdığınızda hiç benim yapabileceğim bir iş değil diye düşünmüştüm. Akademik kariyer veya çevirmenlik bana daha yakın olsa da ama belli bir iş üstünde duruyorum diyemem. Kütüphanecilik mezunu olduğum için belki elçiliklerde veya vakıflarda falan iş bulabilirim. Veya hiç düşünmediğim bir iş kolu olur, bir şekilde satış temsilcisi bile olurum belki. Daha çok zaman var bunlara ne olacağı hiç belli olmaz. Dereyi görmeden paçayı sıvamayayım ben.

Şu an okula kaydolabilsem de kendimi bir şeylere adayarak çalışamaya başlayabilsem diye düşünüyorum. Japonca, İngilizce ve ileride belki Korece ekleyerek günlük olarak çalışmak istiyorum. Okulda yapılan işler arasında konuşma dersleri hazırlık sınıfında başlıyor mu, ne ağırlıkta işleniyor? Ya da metin yazdığımız ödevler oluyor mu? Bu dersler için Japon edebiyatı ya da sinemasından içerikler seçip not tutuyorum neleri anlatabilirim diye. En faydalı işlerin bunlar olacağını düşündüğümden sabırsızlıkla bekliyorum böyle şeyleri.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Asıl hedefim mezun olduktan sonra bir iş bulup Japonya'ya kalıcı olarak yerleşmek, okurken de burs alıp gitmek öncelikli hedefim. Bir yıl orada yaşayıp önceden tecrübe kazanmak istiyorum. 2-3 haftalık gitmek de fena olmaz tabii, her türlü fırsatı değerlendirmek lazım. Rekabete çok bulaşmadığım için tek kişinin gitmesi gibi bir durum can sıkıcı geliyor ama tabii her zaman hedefi yüksek tutmak lazım. Burs konusu da rahatlatıcı geldi, tez kısmı da pek sıkıntı yaratacak bir şey değil gibi duruyor. Yazı yazmaya da ufak ufak hazırlık yapmaya çalışıyorum. Buna göre de günlük olarak çalışacağım, okula kaydolsam da ödev versinler diye bekliyorum. Şu anda da Duolingo'dan temel şeylere çalışıyorum, Youtube'da video izleyip konuşmaları kendimce çevirmeye uğraşıyorum. Gerçi böyle hazırlık yapmak iyi mi kötü mü emin değilim, hocanın öğretme biçimiyle ters düşebileceği için.

İngilizce içinse kitap okuma ritmimi geri kazanmak için uğraşıyorum, ondan sonra İngilzce romanlar okumaya başlayacağım. Biraz da dil sınavları için olan paragrafları okumayı düşünüyorum. Ama asıl sorun konuşma kısmında, çünkü bunun için hiç pratiğim yok diyebilirim. Bunu da Cambly vs. bir şekilde halletmeyi düşünüyorum. Akıcı bir konuşmaya sahip olmak için uğraşacağım daha çok.

İktisat konusu bana çok uzak geliyor, çünkü matematikten hiç anlamıyorum ve bu tür konulara ilgi duyamıyorum hiç. :/ Siz satış temsilcisiyim diye yazdığınızda hiç benim yapabileceğim bir iş değil diye düşünmüştüm. Akademik kariyer veya çevirmenlik bana daha yakın olsa da ama belli bir iş üstünde duruyorum diyemem. Kütüphanecilik mezunu olduğum için belki elçiliklerde veya vakıflarda falan iş bulabilirim. Veya hiç düşünmediğim bir iş kolu olur, bir şekilde satış temsilcisi bile olurum belki. Daha çok zaman var bunlara ne olacağı hiç belli olmaz. Dereyi görmeden paçayı sıvamayayım ben.

Şu an okula kaydolabilsem de kendimi bir şeylere adayarak çalışamaya başlayabilsem diye düşünüyorum. Japonca, İngilizce ve ileride belki Korece ekleyerek günlük olarak çalışmak istiyorum. Okulda yapılan işler arasında konuşma dersleri hazırlık sınıfında başlıyor mu, ne ağırlıkta işleniyor? Ya da metin yazdığımız ödevler oluyor mu? Bu dersler için Japon edebiyatı ya da sinemasından içerikler seçip not tutuyorum neleri anlatabilirim diye. En faydalı işlerin bunlar olacağını düşündüğümden sabırsızlıkla bekliyorum böyle şeyleri.
    Motive olmanız güzel. Ben de inanıyorum ki başarılı olacaksınız.

Gitmek için her zaman çeşitli fırsatlar olduğu için yeterince istediğiniz takdirde gidebileceğinizi düşünüyorum.

Akademik kariyer yapacak olsanız da iyi bir İngilizce bilgisi size çok faydalı olacaktır.
    Japoncaya başlayınca İngilizceyi tamamen bir kenara atıp bildiğini de unutan arkadaşlarımız da çok oluyor. Sizin öyle olmamanızı tavsiye ederim.

İktisat derken çok yüzeysel anlamda diyorum. Piyasa nasıl işler, serbest piyasa nedir filan gibi çok genel bilgiler bile olsa.
    İmkan varsa MBA yapın tabi

Konuşma dersleri hazırlıkta başlıyor ve oldukça yoğun. Derslerin yüzde 90'ı Japon hocalar tarafından tamamen Japonca olarak işleniyor zaten.
    (Öğrencinin seviyesi arttıkça Japonca seviyesi de artıyor. Hiç Japonca bilmeyenler dahi hiç sıkıntı çekmiyor istikrarlı oldukları sürece)

Metin yazdığımız ödevler elbette ki bolca oluyor.

Bir rica: Gereksiz bir 'dert' olacak ama bana yönelttiğiniz yazılarınızda satırları çok uzun tutmazsanız çok memnun olurum. Okumakta zorlanıyorum biraz.
    Benim ekranımın haddinden büyük olması da var tabi ama genel olarak satır açmayı bir alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim şahsen

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Merhaba, yazdıklarınızı okudum verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Benim soracağım bir soru var. ÇOMÜ Japonca bölümünde çift anadal veya yandal yapılabiliyor mu, siz okurken var mıydı, neler vardı? Ben sitesinde bakmıştım ama bulamadım, tekrar bakacağım.

Güncel olarak Ankara'da, Çanakkale'de veya Kayseri'de okuyan kişiler de umarım görür ve yazar çünkü tercih zamanı geliyor ve Ankara-Çanakkale arasında kaldım.

İnternetten bilgi bulabildim ama güncel ve kişisel görüşler de önemli.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Toshirô isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Motive olmanız güzel. Ben de inanıyorum ki başarılı olacaksınız.

Gitmek için her zaman çeşitli fırsatlar olduğu için yeterince istediğiniz takdirde gidebileceğinizi düşünüyorum.

Akademik kariyer yapacak olsanız da iyi bir İngilizce bilgisi size çok faydalı olacaktır.
    Japoncaya başlayınca İngilizceyi tamamen bir kenara atıp bildiğini de unutan arkadaşlarımız da çok oluyor. Sizin öyle olmamanızı tavsiye ederim.

İktisat derken çok yüzeysel anlamda diyorum. Piyasa nasıl işler, serbest piyasa nedir filan gibi çok genel bilgiler bile olsa.
    İmkan varsa MBA yapın tabi

Konuşma dersleri hazırlıkta başlıyor ve oldukça yoğun. Derslerin yüzde 90'ı Japon hocalar tarafından tamamen Japonca olarak işleniyor zaten.
    (Öğrencinin seviyesi arttıkça Japonca seviyesi de artıyor. Hiç Japonca bilmeyenler dahi hiç sıkıntı çekmiyor istikrarlı oldukları sürece)

Metin yazdığımız ödevler elbette ki bolca oluyor.

Bir rica: Gereksiz bir 'dert' olacak ama bana yönelttiğiniz yazılarınızda satırları çok uzun tutmazsanız çok memnun olurum. Okumakta zorlanıyorum biraz.
    Benim ekranımın haddinden büyük olması da var tabi ama genel olarak satır açmayı bir alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim şahsen
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler ve iyi dilekleriniz için.
    Hiç aklıma gelmemişti öyle bir şey olabileceği ama bundan sonra yazılara da dikkat ederim tabii ki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı Mei isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, yazdıklarınızı okudum verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Benim soracağım bir soru var. ÇOMÜ Japonca bölümünde çift anadal veya yandal yapılabiliyor mu, siz okurken var mıydı, neler vardı? Ben sitesinde bakmıştım ama bulamadım, tekrar bakacağım.

Güncel olarak Ankara'da, Çanakkale'de veya Kayseri'de okuyan kişiler de umarım görür ve yazar çünkü tercih zamanı geliyor ve Ankara-Çanakkale arasında kaldım.

İnternetten bilgi bulabildim ama güncel ve kişisel görüşler de önemli.
    ÇOMÜ'de çift anadal veya yandal imkanları ne yazık ki yok. Ben de bölüme girerken bunu dert etmiştim biraz ama girdikten sonra aklıma dahi gelmedi açıkçası.
    Aşırı zor olur ve meşakkatli olur diye tahmin ediyorum. Açık öğretimden dış ticaret gibi alanlarda eğitim almak mümkün elbette.

Ankara ve Çanakkale arasında bir terazi maksadı görmesi açısından olumlu ve olumsuz bulduğunuz noktaları listeleyin ve görsel olarak karşılaştırın isterseniz.
    Ben pek etki etmek istemem tercihinize.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Açıköğretim düşünüyordum zaten çift anadal vs. olmaması çok da kötü değil ama olsaydı fena olmazdı istediğim şeyler vardı planladığım. Artık açıköğretimi daha iyi araştırırım. Sonuçların açıklanmasına 3 gün kaldı ve heyecanlandım, söylediğiniz listelemeyi kafamda yapıyordum ama bir de kağıda dökeyim ve iyice karar vereyim. Teşekkür ederim bilgileriniz için!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı Mei isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıköğretim düşünüyordum zaten çift anadal vs. olmaması çok da kötü değil ama olsaydı fena olmazdı istediğim şeyler vardı planladığım. Artık açıköğretimi daha iyi araştırırım. Sonuçların açıklanmasına 3 gün kaldı ve heyecanlandım, söylediğiniz listelemeyi kafamda yapıyordum ama bir de kağıda dökeyim ve iyice karar vereyim. Teşekkür ederim bilgileriniz için!
    Umarım sizin için en hayırlısı olur.

Sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz daima.

Başarılar diliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Çok teşekkürler bilgilenen herkes adına. Ve iyi dilekleriniz için de teşekkürler!
    Sonuçların açıklanmasına 1 gün kaldı. Tercihlerde ve sonrasında buraya yazacağım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Merhabalar,bu sene bende japon dili tercih edeceğim (Ankara ve Nevşehir) puanım beklediğimden düşük geldi ama sanırım büyük bir çoğunluğunki öyle ne yazık ki... Umarım herkesin istediği olur

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    İstediğim puanı almayı başardım, tercihim Ankara ve Çanakkale yönünde olacak. Tercih döneminde herkesin istediği gibi bir sonuç alır umarım, başarılar herkese.

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)