Toplam 11 sonuçtan 1 ile 11 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: what nc

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    106

what nc

There are limits to what can usefully be said about the concept of alienation in general; that is, what can usefully be said without getting involved in the complexities of particular accounts, advanced by particular authors or associated with particular intellectual traditions.

buradaki what lar NC değil ama nasıl adlandırabiliriz bunları yani cümle içinde cümlecik mi ad veremedim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Madem adını sordun, yazayım: Free relative. Hocalarımız Türkçeye `özgür ortaç' diye çevrilebileceği görüşünde. Şöyle bir tümce düşün:

I am reading the book [that you sent].

Burada bir ilgi tümceciği (relative clause) var, malum. Bunun Türkçesi nedir?

[Gönderdiğin] kitabı okuyorum.

Şimdi bu iki tümcede de ilgi tümceciği bir adla ilişki kuruyor. "I am reading the book" ya da "Kitabı okuyorum" yerine bu biçime dönüştürülmüş yapılar ilgili ada ekstra özellik kazandırıyor. Bu özelliği kazandırdığında bunlar büyük bir ad öbeği (noun phrase) oluşturuyor. Dolayısıyla;

The book that you read
    Gönderdiğin kitap

yapıları bir adcıl öbek oluşturuyor. Bir şeyin öbeğinin olması demek, o birimin ne öbeğiyse o sözcük sınıfının özelliğini göstermesi demek. Yani ad öbeği = ad. Belirteç öbeği = Belirteç. Bir ad öbeğinin yerine başka bir adı koyarsın, ancak atıyorum belirteç koyamazsın. Şöyle diyemezsin:

Yavaşçayı okuyorum.

Ama şunu diyebilirsin:

Dergiyi okuyorum.

Dolayısıyla;

[Kitab]-ı okuyorum
    [Geçenlerde yolda yürürken karşıma çıkan dükkanın vitrininde gördüğüm o şahane dergi]-yi okuyorum

yapılarının ikisinde de köşeli ayraçların içindeki şey bir addır. Şimdi, bir de o öbeğe namını veren "ad"ın orada olmadığını düşünelim:

[Gönderdiğin kitab]-ı okuyorum.

yerine

[Gönderdiğin ____]-i okuyorum.

Bir de İngilizcesine bakalım:

I am reading [the book that you sent me].

yerine

I am reading [________ what you sent me].

İşte karşına çıkan ve bu soruyu sormana neden olan yapı bu. RC'nin "free" türü, çünkü öbeğin başı yok. Bu tür başı olmayan RC yapılarına özgür ortaç tümceciği ya da özgür ilgi tümceciği ya da istiyorsan "Free RC" diyebilirsin. Nihayetinde de "işte her ne gönderdiysen o" anlamını veriyor, çünkü öbeğin başını düşürdüğünde "ne"yin "relative" olduğunu da gizlemiş oluyorsun bir nevi.

3. Teşekkür alkyone8, sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme alkyone8, sakaryademir bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    106
    Alıntı Kerk13 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem adını sordun, yazayım: Free relative. Hocalarımız Türkçeye `özgür ortaç' diye çevrilebileceği görüşünde. Şöyle bir tümce düşün:

I am reading the book [that you sent].

Burada bir ilgi tümceciği (relative clause) var, malum. Bunun Türkçesi nedir?

[Gönderdiğin] kitabı okuyorum.

Şimdi bu iki tümcede de ilgi tümceciği bir adla ilişki kuruyor. "I am reading the book" ya da "Kitabı okuyorum" yerine bu biçime dönüştürülmüş yapılar ilgili ada ekstra özellik kazandırıyor. Bu özelliği kazandırdığında bunlar büyük bir ad öbeği (noun phrase) oluşturuyor. Dolayısıyla;

The book that you read
    Gönderdiğin kitap

yapıları bir adcıl öbek oluşturuyor. Bir şeyin öbeğinin olması demek, o birimin ne öbeğiyse o sözcük sınıfının özelliğini göstermesi demek. Yani ad öbeği = ad. Belirteç öbeği = Belirteç. Bir ad öbeğinin yerine başka bir adı koyarsın, ancak atıyorum belirteç koyamazsın. Şöyle diyemezsin:

Yavaşçayı okuyorum.

Ama şunu diyebilirsin:

Dergiyi okuyorum.

Dolayısıyla;

[Kitab]-ı okuyorum
    [Geçenlerde yolda yürürken karşıma çıkan dükkanın vitrininde gördüğüm o şahane dergi]-yi okuyorum

yapılarının ikisinde de köşeli ayraçların içindeki şey bir addır. Şimdi, bir de o öbeğe namını veren "ad"ın orada olmadığını düşünelim:

[Gönderdiğin kitab]-ı okuyorum.

yerine

[Gönderdiğin ____]-i okuyorum.

Bir de İngilizcesine bakalım:

I am reading [the book that you sent me].

yerine

I am reading [________ what you sent me].

İşte karşına çıkan ve bu soruyu sormana neden olan yapı bu. RC'nin "free" türü, çünkü öbeğin başı yok. Bu tür başı olmayan RC yapılarına özgür ortaç tümceciği ya da özgür ilgi tümceciği ya da istiyorsan "Free RC" diyebilirsin. Nihayetinde de "işte her ne gönderdiysen o" anlamını veriyor, çünkü öbeğin başını düşürdüğünde "ne"yin "relative" olduğunu da gizlemiş oluyorsun bir nevi.
    Cok tesekkur ederim hocam what orada nihayetinde rc oluyor. Okudum anladim ama cok gyzel anlatmissiniz ve tam ozumsemek icin birkac gun sonra tekrar okuyacam 😊 tam bir ders gibi olmus 😊

5. Teşekkür Kerk13 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    NC ne oluyor? Neyin kısaltması yani?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    159
    Alıntı sakaryademir isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    There are limits to what can usefully be said about the concept of alienation in general; that is, what can usefully be said without getting involved in the complexities of particular accounts, advanced by particular authors or associated with particular intellectual traditions.

buradaki what lar NC değil ama nasıl adlandırabiliriz bunları yani cümle içinde cümlecik mi ad veremedim
    what ve devamındaki kısımlar nc. what burada "the ....(s) which" in yerini tutuyor.

8. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme sakaryademir bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    106
    what NC ise what can nasıl oluyor hocam o kısmı anlamadım işte what ı can..... olsa anlayacam ama özne eksik gibi sanki
    Alıntı ahmetwrt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    what ve devamındaki kısımlar nc. what burada "the ....(s) which" in yerini tutuyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    159
    nc demek, yerine isim/zamir konulabilecek cümlecik demektir. nc ismin yerini tutar.

i don't know what can be done. --altı çizili kısmı kaldırıp yerine isim/zamir koyabiliriz. nc.

what ın açılımı zaten yukarıda geçti. "the ....(s) which" ---buna "the thing(s) which" de deniyor genelde, ama illa thing(s) olacak diye şart yok. uygun bir isim de olur.

11. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    106
    nc demek, yerine isim/zamir konulabilecek cümlecik demektir. nc ismin yerini tutar.

i don't know what can be done. --altı çizili kısmı kaldırıp yerine isim/zamir koyabiliriz. nc.

what ın açılımı zaten yukarıda geçti. "the ....(s) which" ---buna "the thing(s) which" de deniyor genelde, ama illa thing(s) olacak diye şart yok. uygun bir isim de olur.
    The ....which li olunca rc ye donusur mu o zaman hocam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    159
    bu haliyle de bir çeşit rc zaten. öyle olunca bildiğimiz tarz rc.

14. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    106
    şimdi iyice karıştı hocam siz böyle dediniz ama : i don't know what can be done. --altı çizili kısmı kaldırıp yerine isim/zamir koyabiliriz. nc.
    o zaman şimdi nasıl Rc oluyor ? cümlenin sonuna nc yazmışşınız zaten rc olsa bile fiilden sonra nasıl gelebilir ki? fiili niteleyen RC mi var?

bu haliyle de bir çeşit rc zaten. öyle olunca bildiğimiz tarz rc.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    159
    what can be done -----the thing which can be done

şunun faydası olur: https://www.quora.com/How-can-one-id...mplex-sentence

17. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)