Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: açık\net\kesin cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16

açık\net\kesin cümle

Bir cümle için "açık", "net" ve "kesin" ne olabilir? Bunlardan hangisi cümlenin aynı zamanda kolay bir cümle olduğunu da belirtir? Açık bir cümle net olmayabilir mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Bunlar "açık" kavramlar.

Bu terimler farklı şekillerde yorumlanabilir, ancak en güçlü yorumlama sanırım bulanıklık açısından olanı olur. Yani bir ifadede anlam bulanıklığı yoksa, o ifade açık/net/kesindir diyebiliriz. Örnekleyelim:

Kitab-ı-nı almış.
    Kitab-ın-ı almış.

İki yapı yüzeyde aynı, ancak birinde 3. kişi iyelik eki varken diğerinde 2. tekil iyelik eki var. Bunu söylediğimde iki farklı anlamsal yorumlama yapılabilir, bu da ifadenin açıklığını/netliğini/kesinliğini ortadan kaldırır diyebiliriz.

Bunun dışında indexical'lar da bu tür bulanıklıklar yaratabilir. Örneğin alanyazından bir örnek:

Seda sınıfta kaldım sanıyor.

Sınıfta kalan ben de olabilirim, Seda da olabilir. Ancak;

Seda ben sınıfta kaldım sanıyor.

Bu durumdaysa sınıfta kalan yalnızca ben olabilirim. Anlamını bu şekilde farklı yerlerde alan adıllar, zaman belirteçleri (bugün, yarın vb.) ve yer belirteçleri (burada, orada vs.) indexical olarak adlandırılıyor. Bunun dışında bir de klasik yazımla ilgili bulanıklıklar olabiliyor. Klasik örneği de şudur:

Oku, baban gibi eşek olma!
    Oku baban gibi, eşek olma!

İkinci soruya gelecek olursak, kolaylık tamamen göreceli ve hiçbir şekilde netleştirilemeyecek bir kavram. Dili öğrenen yabancı dil konuşucusu için mi? Türkçe anadil konuşucusunun türetimi için mi, anlamsal yorulaması için mi, bunlar kişiden kişiye değişken unsurlar.

Üçüncü soru da birinci soruya bağlı biraz. Bu terimleri nasıl tanımlamak istersen öyle. İşitsel olarak sana ulaşan bir tümceden söz ediyorsak, işittiğin şeyi net olarak duyabilmeyi "netlik" olarak tanımlayıp anlamsal açıklığına "açıklık" dersin ve ayırırsın örneğin. Ama başka biri bu tanımları farklı yaparsa da yanlış olduğunu iddia etmek zor olur. Başta da dediğim gibi "açık" kavramlar çünkü bunlar, oturmuş dilbilim terimleri değil, en azından son ikisi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)