Toplam 18 sonuçtan 1 ile 18 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Unfortunately

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104

Unfortunately

Unfortunately ile do not yani olumsuzluk kullanilir mi mesela nowhere ile do not kullanilmaz ya

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Şu iki arama terimini Google'da (tırnaklarıyla birlikte) arat:

"unfortunately do not"
    "do not * nowhere"

3. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme sakaryademir bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69
    Alıntı sakaryademir isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Unfortunately ile do not yani olumsuzluk kullanilir mi mesela nowhere ile do not kullanilmaz ya
    Ama neden olmasın, neden kullanılmasın? Mesela "I dont go nowhere" denilemez mi?

5. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104
    Alıntı Kerk13 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu iki arama terimini Google'da (tırnaklarıyla birlikte) arat:

"unfortunately do not"
    "do not * nowhere"
    Arattim ama aradigim bisey cikmadi hocam

Alıntı LOT isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama neden olmasın, neden kullanılmasın? Mesela "I dont go nowhere" denilemez mi?
    Iste biz bunu boyle ogrenmedik orasi anywhere olacskmis diye ogrendik

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69
    Iste biz bunu boyle ogrenmedik orasi anywhere olacskmis diye ogrendik
    I dont go nowhere --> Ben hiçbir yere gitmiyorum.
    I dont go anywhere --> Ben herhangi bir yere gitmiyorum.

Farklı anlamları var; farklı durumlarda söylenmiş olabilirler. Bu açıdan değerlendirince neden olmasın diye soruyorum ben açıkcası

8. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Standart dilde aynı cümle içerisinde "double negative" kullanılamayacağından yanlış kabul edilir.

I'm going nowhere (OK) / I'm not going anywhere (OK)

I'm not going nowhere (NOT-OK)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104
    Alıntı Luingi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Standart dilde aynı cümle içerisinde "double negative" kullanılamayacağından yanlış kabul edilir.

Evet ben de boyle ogrenmistim hocam, o zaman unfortunately ile de do not kullanilmasi yanlis oluyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Çift olumsuz kullanılır, yalnızca anlamı aynı olmaz. Ölçünlü İngilizcede "I am not going nowhere" tümcesi dilbilgiseldir, ancak "Hiçbir yere gitmiyor değilim" tümcesindeki gibi bir olumlu anlam doğurur. Yanlış sözcüğü biraz tehlike barındırıyor. "I am not going anywhere" yapısının verdiği anlamı vermek istiyorsak onu "kullanmamız yanlış", ama tümce bozuk/düşük/dilbilgisi/"yanlış" değil.

Ölçünlü olmayan İngilizcede ise bu istenen anlamda kullanımı mümkündür. Örneğin "I ain't going nowhere" gibi bir tümce yine olumsuzdur, iki olumsuzlama birimi bu sefer tümceyi olumlu yapmaz.

12. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104
    Çift olumsuz kullanılır, yalnızca anlamı aynı olmaz. Ölçünlü İngilizcede "I am not going nowhere" tümcesi dilbilgiseldir, ancak "Hiçbir yere gitmiyor değilim" tümcesindeki gibi bir olumlu anlam doğurur. Yanlış sözcüğü biraz tehlike barındırıyor. "I am not going anywhere" yapısının verdiği anlamı vermek istiyorsak onu "kullanmamız yanlış", ama tümce bozuk/düşük/dilbilgisi/"yanlış" değil.

Ölçünlü olmayan İngilizcede ise bu istenen anlamda kullanımı mümkündür. Örneğin "I ain't going nowhere" gibi bir tümce yine olumsuzdur, iki olumsuzlama birimi bu sefer tümceyi olumlu yapmaz.
    I ain't going nowhere: Hix bir yere gidemiyorum degil. Gubi bir anlam mi o zaman

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    I ain't going nowhere: Hix bir yere gidemiyorum degil. Gubi bir anlam mi o zaman
    Sorunun yanıtı önceki mesajımın içinde:

..."Hiçbir yere gitmiyor değilim" tümcesindeki gibi bir olumlu anlam doğurur...
    ..."I ain't going nowhere" gibi bir tümce yine olumsuzdur...

Dolayısıyla ölçünsüz İngilizcedeki "I ain't going nowhere" ile ölçünlü İngilizcedeki "I am not going anywhere" aynı anlama ("Hiçbir yere gitmiyorum" = Olumsuz) gelir, ancak ölçünlü İngilizcedeki "I am not going nowhere" bunun zıttı bir anlama ("Hiçbir yere gitmiyor değilim" = Olumlu, çünkü -mA ve değil birbirinin olumsuzluğunu götürüyor) sahiptir.

15. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104
    Sorunun yanıtı önceki mesajımın içinde:

..."Hiçbir yere gitmiyor değilim" tümcesindeki gibi bir olumlu anlam doğurur...
    ..."I ain't going nowhere" gibi bir tümce yine olumsuzdur...

Dolayısıyla ölçünsüz İngilizcedeki "I ain't going nowhere" ile ölçünlü İngilizcedeki "I am not going anywhere" aynı anlama ("Hiçbir yere gitmiyorum" = Olumsuz) gelir, ancak ölçünlü İngilizcedeki "I am not going nowhere" bunun zıttı bir anlama ("Hiçbir yere gitmiyor değilim" = Olumlu, çünkü -mA ve değil birbirinin olumsuzluğunu götürüyor) sahiptir.
    Tamam hocam cik guzel aciklamissiniz bundan daha fazla soykeyecek bisey yik zaten hersey acik ve net, ben aint i , cant doye tercume etmeye calismistum da tercume hatasi oradan oldu

17. Teşekkür Kerk13 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    158
    evet kullanılabilir.

unfortunately, i don't have any money.
    unfortunately, we can't do it.

olumsuz sıfatlar da kullanılabilir.
    he isn't unhappy.

19. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69

Standart dilden kastınız nedir? Esasen konu olarak anlatılan double negative'e zaten atıfta bulunmuşsunuz. Yanlış kabul edilmez ve hatta yanlış kabul edilemez; her şeyden önce dilin doğasına aykırıdır. Yetmeyip "Multiple Negation" konusu da vardır: En az iki olumsuzluk.

Ziyadesiyle mümkün olduğunu düşünüyorum. Zaten öğrenenler, öğrendikleri şeyi yıllar sonra başka bireylerden duyunca veya herhangi bir kaynaktan okuyunca şaşırıp kalıyorlar. Daha fazla araştırmamız, daha fazla dilin içine girmemiz gerekiyor.

21. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Çift olumsuz kullanılır, yalnızca anlamı aynı olmaz. Ölçünlü İngilizcede "I am not going nowhere" tümcesi dilbilgiseldir, ancak "Hiçbir yere gitmiyor değilim" tümcesindeki gibi bir olumlu anlam doğurur. Yanlış sözcüğü biraz tehlike barındırıyor. "I am not going anywhere" yapısının verdiği anlamı vermek istiyorsak onu "kullanmamız yanlış"
    Söylemek istediğimiz “hiçbir yere gitmiyorum” ise şöyle diyebiliriz; (Standart/ölçünlü) İngilizcede “double negative” kullanamayız, aynı cümleyi Rusçada kurmak istiyorsak “double negative” kullanmak durumundayız:

Я (I) никуда ((to) nowhere/anywhere) не (not) пойду (am going)

Rusça cümlede aynı anlamı (I am not going anywhere) vermek için “double negative” (никуда ve не) kullanmak gerekirken, (Standart/ölçünlü) İngilizcede bu yapıyı kullandığımızda sizin de belirttiğiniz gibi anlam değişir, bu itibarla da söylemek istediğimiz şey “yanlış” olur, İng. <-> Rus. çeviri yaptığınızı düşünün, yanlış çeviri yapmış olursunuz. Demek istediğim sadece bu.

Pratik nedenlerle konuyu sınırlı tutmanın da zararı olacağını düşünmüyorum. Zira yarın bir gün arkadaşımız İngilizce sınavına girdiğinde ve bu tarz bir soru geldiğinde isteyecekleri “doğru” cevap “anywhere” olacaktır.

Dilbilimsel temel, yaklaşım ve hassasiyetinizi anlıyorum, fakat kimi zaman geleneksel dilbilgisi alışageldikleri üzere burada soru soran arkadaşlara yardımcı olmakta daha çok işe yarıyor, fazlası işe kafa karışıklığına sebep oluyor.

I dont go nowhere --> Ben hiçbir yere gitmiyorum.
    I dont go anywhere --> Ben herhangi bir yere gitmiyorum.

Farklı anlamları var; farklı durumlarda söylenmiş olabilirler.
    LOT hocamızın belirttiği gibi bir anlam ayrımı oluyor ya da olabiliyor mu ben bilmiyorum. Olmadığını düşündüğüm için o şekilde fikrimi belirttim zaten.

Standart dilden kastınız nedir?
    Ölçünlü dil; devlet, eğitim, medya vs. kurum ve kuruluşlarında kullanılan dil. Bizim için “İstanbul ağzı” diye tabir ettiğimiz varyant. İngilizce ile kastettiğimiz dil “British English” ise, ki genellikle öyledir, o halde “Received Pronunciation”/”BBC İngilizcesi” gibi ifadelerle nitelendirilen varyant.

İngilizcenin bu varyantında yukarıda Kerk13’ ün de belirtmiş olduğu gibi bahsetmiş olduğumuz yapıda “double negative” kullanılamaz, çünkü anlam değişir ve sonuçta başka bir şey demiş oluruz, ölçünlü olmayan dilde ise kullanılabilir.

Şu da başka bir örnek teşkil edebilir;

You was right – Ölçünlü ingilizce için “yanlış”, Black English içinse “doğru” ‘dur.

Yanlış kabul edilmez ve hatta yanlış kabul edilemez; her şeyden önce dilin doğasına aykırıdır.
    Ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. Takıldığınız nokta “yanlış” kelimesi ise, bunun da aşırı genellemeye tabi tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Ziyadesiyle mümkün olduğunu düşünüyorum.
    Verdiğiniz çevirilerin mümkün olduğunu mu kastediyorsunuz? Ben öyle olmadığını düşünüyorum. Kerk13 hocamız da iki cümlenin (ölçünlü İngilizcede) farklı anlamlara geldiğini belirtmiş, ölçünlü olmayan dilde ise bu anlamda kullanılabilir diye de eklemiş, ben de zaten aynı fikirdeyim bu noktada. Siz verdiğiniz çevirilerde ısrarcı iseniz, o halde en iyisi bir native ‘e sormak diyebilirim.

Zaten öğrenenler, öğrendikleri şeyi yıllar sonra başka bireylerden duyunca veya herhangi bir kaynaktan okuyunca şaşırıp kalıyorlar. Daha fazla araştırmamız, daha fazla dilin içine girmemiz gerekiyor.
    Bununla da ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. Daha fazla dilin içine girmek için izlenecek yol zaten belli: dilbilim çalışmak.

23. Teşekkür LOT, sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69
    LOT hocamızın belirttiği gibi bir anlam ayrımı oluyor ya da olabiliyor mu ben bilmiyorum. Olmadığını düşündüğüm için o şekilde fikrimi belirttim zaten.
    Kuşkusuz anlam farkı var. Özellikle konuşanın modu hakkında bize bilgi veriyor. Bir önceki mesajımda olduğu gibi, çift olumsuzluk veya çoklu olumsuzluk (en az iki) son derece mümkün. Ek olarak vurgu konusu bir hayli cevabımız içerisinde.

Ölçünlü dil; devlet, eğitim, medya vs. kurum ve kuruluşlarında kullanılan dil. Bizim için “İstanbul ağzı” diye tabir ettiğimiz varyant. İngilizce ile kastettiğimiz dil “British English” ise, ki genellikle öyledir, o halde “Received Pronunciation”/”BBC İngilizcesi” gibi ifadelerle nitelendirilen varyant.

İngilizcenin bu varyantında yukarıda Kerk13’ ün de belirtmiş olduğu gibi bahsetmiş olduğumuz yapıda “double negative” kullanılamaz, çünkü anlam değişir ve sonuçta başka bir şey demiş oluruz, ölçünlü olmayan dilde ise kullanılabilir.

Şu da başka bir örnek teşkil edebilir;

You was right – Ölçünlü ingilizce için “yanlış”, Black English içinse “doğru” ‘dur.
    Elbetteki mümkünlük bir dereceye kadar. Burada ise başından beri böyle bir şeyin mümkün olup olmayacağından bahsediyoruz. Ben ziyadesiyle mümkün olduğunu düşünüyorum.

Ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. Takıldığınız nokta “yanlış” kelimesi ise, bunun da aşırı genellemeye tabi tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.
    Dil canlı bir varlıktır; dolayısıyla yanlış kabul edilmez, edilemez. Doğasına aykırıdır. Mesela bazı diller içerisinde tehlikeler barındırır; farklı bir gün uzun uzadıya bu konuya da değinebilirim.

Verdiğiniz çevirilerin mümkün olduğunu mu kastediyorsunuz? Ben öyle olmadığını düşünüyorum. Kerk13 hocamız da iki cümlenin (ölçünlü İngilizcede) farklı anlamlara geldiğini belirtmiş, ölçünlü olmayan dilde ise bu anlamda kullanılabilir diye de eklemiş, ben de zaten aynı fikirdeyim bu noktada. Siz verdiğiniz çevirilerde ısrarcı iseniz, o halde en iyisi bir native ‘e sormak diyebilirim.
    Dil kendi içinde birçok disiplini barındırır. Bunlardan bazıları semantik ve pragmatiktir. Bu ikinci disipline göre dile getirilenleri (ve hatta getirilmeyenleri) konuşan kişi ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bu bağlamda oluşabilecek kargaşalara karşı birçok model ortaya atılmıştır. Verdiğim örneklere tekrar dönecek olursak

I dont go nowhere --> Ben hiçbir yere gitmiyorum. -Burada gergin veya sinirlenmiş birisini algılıyorum. Yalnızca birkaç ihtimal.
    I dont go anywhere --> Ben herhangi bir yere gitmiyorum. -Burada birçok durumda söz konusu olabilir, onlarcası..

Mesela birçok kişi çift olumsuzluk bir olumlu durumu meydana getirir yorumunda bulunur. Bu, evet, ancak bir dereceye kadar doğrudur. İnternetten aldığım diğer örneklere yakından bakalım:

He isn't unhappy --> O mutludur diye çeviremeyiz; o anlamı evet çıkartabiliriz, ancak burada verilmek istenen ifade edenin kafasında mevcut olan duruma (unhappiness) onu (he) eşleştirememesi. Çok daha detaylı durum için -> Semantic Triangle by Richards (Ogden and Richards, 1923).

Ain't no sunshine when she's gone --> İki negatif ifade olumlu ifade doğurmuyor. Şarkı sözü;

I can't find my keys nowhere. --> İki negatif ifade olumlu ifade doğurmuyor. Yani böyle bir durum olduğunda BBC'de adam herhalde bunu değiştirmez görüşündeyim; sanki anywhere burada yanlış olur.

Dolayısıyla sorduğunuz soruya cevabım evet. Konuyu uzmanına da danışabilir ve sorgulayabilirsiniz. Ben bu dilin uzmanı değilim nihayetinde, ama bunların ziyadesiyle kullanıldığını biliyorum. Defalarca okudum, defalarca duydum ve hatta defalarca kullandım.

Bununla da ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. Daha fazla dilin içine girmek için izlenecek yol zaten belli: dilbilim çalışmak.
    Dil, dilbilim ve disiplinleri. Daha fazla dilin içine girmek onu yaşamaktan geçer. Onu yaşamadınız mı dili de öğrenemezsiniz. Salt dilbilgisine yoğunlaşmak ve ona hakimiyet kurmak birçok alanda işimize yarayabilir, ancak dil yaşamaya devam ederken bizlerin de onu takip etmesi gerekir. Dilbilgisi açıdan söylenenleri keza yine bir dereceye kadar kabul edebilirim, ancak dilbilim açısından kabul edemem. Yarın birgün Chomsky gibi üstadlar incelenirken şaşırıp kalıyoruz.

25. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Bir dilde "yanlıştır" dendiğinde, resmî yazı dili kast edilir. Yoksa tabii ki birçok şivede farklı yapılar günlük hayatta kullanılıyor. I don't go nowhere'in I don't go anywhere'den daha farklı bir anlam ifade ettiğine katılmıyorum. İkisi de aynı şey. İlki sokak ağzı. Resmî bir yazıda kullanılması uygunsuz olur. Ain't​e değinmiyorum bile.

27. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69
    Alıntı Votkalimon isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir dilde "yanlıştır" dendiğinde, resmî yazı dili kast edilir. Yoksa tabii ki birçok şivede farklı yapılar günlük hayatta kullanılıyor. I don't go nowhere'in I don't go anywhere'den daha farklı bir anlam ifade ettiğine katılmıyorum. İkisi de aynı şey. İlki sokak ağzı. Resmî bir yazıda kullanılması uygunsuz olur. Ain't​e değinmiyorum bile.
    Onu diyorum işte, yanlış değil. Basit cümlelerle anlatayım:

1) Dilbilgisi açısından konuşuyorsak yanlış değil. Bkz. "Double Negation" ve hatta "Multiple Negation". Dilbilgisi konusudur.

2) Hiçbir şekilde şive konuşulmadı burada. Hele hele sokak ağzı hiç konuşulmadı. O zaman farklı örnekler verirdim.

3) Günlük hayat dilin bir parçasıdır. "Dil" ile herhangi bir kaynağı okumanızı öneririm.

4) Bir üstekine paralel olarak böyle bir şeyin dilbilim açısında da mümkün olmadığını düşünüyorsanız disiplinlere göz atmanızı öneririm. Bkz. "Semantik" ve devamında "Pragmatik".

5) Ain'te değinmiş olsanız ne değişir? Orada ben size ain't örneğini getirmedim; not kısaltmasına ve hemen devamındaki no'ya atıfta bulunmak istedim. Hemde çok bilindik bir şarkıdan.

Alıntı Votkalimon isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir dilde "yanlıştır" dendiğinde, resmî yazı dili kast edilir.
    Geçenlerde bir sınavın istatistiğine bakıyorum. Sınava girenlerin %80'i 50 gibi bir puanın altında. Standart sapmaların 10-20 arasında değiştiği bir sınavdan bahsediyorum. Sevgili Vodkalimon, bu konu sizi rahatsız etmeli. Etmiyorsa, siz resmi yazı dilinde kalabilirsiniz, başarılar dilerim.

29. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    104
    Alıntı LOT isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde bir sınavın istatistiğine bakıyorum. Sınava girenlerin %80'i 50 gibi bir puanın altında. Standart sapmaların 10-20 arasında değiştiği bir sınavdan bahsediyorum. Sevgili Vodkalimon, bu konu sizi rahatsız etmeli. Etmiyorsa, siz resmi yazı dilinde kalabilirsiniz, başarılar dilerim.
    hocam bu ifadeden sınav için ne sonuç çıkarmam lazım ? yani sınavda neye dikkat etmemi önerirsiniz? birşeye dikkat etmemi öneriyorsunuz ama tam anlayamadım

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)