Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bir İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi Eksta Nasıl ve Nelere

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

Bir İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi Eksta Nasıl ve Nelere

Çalışmalı?

Önerileriniz nedir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    up up

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı 2busy2live isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalışmalı?

Önerileriniz nedir?
    Güzel bir soru ama çok kapsamlı cevaplar gerektiren bir soru aynı zamanda. Ülkemizde eğitim fakültesi öğrencilerinin en büyük sorunu ödevler ve sunumlardır. İlk olarak bunu ele almamız lazım. Bir eğitim fakültesi öğrencisi neredeyse her hafta ödev,sunum yapar, ders planı yazar. Dolayısıyla iyi bir çalışma disiplini olmayan bir öğretmen adayı maalesef ki ekstra herhangi bir çalışmaya vakit ayıramaz. Benim 4 yıllık öğrencilik hayatımda gördüğüm, genelde öğrenciler kendilerine verilen ödevleri bile zaten zar zor yapıyorlardı. Derslerde genelde ödevler için vize ve final dışında ayrı bir yüzdelik dilimi ayrılır. Mesela herhangi bir dersin %10'luk puan getirisi ödevlerden veya quizlerden olabilir. Eğer hocalar da zorlayan hocalarsa gündelik aktiviteleriniz bile sınırlanabilir. Yani hukuk fakültesi, iletişim fakültesi öğrencileri gibi genelde vize ve final döneminde değil her dönemde çalışmak gibi bir yükümlülüğünüz vardır.

İlk aşamayı geçtiysek ikinci zorluğu ele alalım. Şimdi Eğitim Fakültesi'nde okumayı göze aldık. Ama bölümümüz Türkçe öğretmenliği veya Sosyal Bilgiler öğretmenliği gibi bir bölüm değilse, yabancı diller eğitimi ana bilim dalındaki herhangi bir programa kayıtlıysanız bir sorununuz daha var demektir. Ders planlarını yazarken kullanılan dili doğru kullanabilmek. Örneğin, Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi gibi bir derste plan yazarken kullanacağınız kelimeler basit düzeyde olmalıdır. Kompleks her kelime sizin için bir puan kaybıdır. Bu gibi ders planı yazılan derslerde, planlar vize veya final olarak kabul edildiği için çok hassas davranmanız gerekir. Lise dil bölümlerinde Tyt-Ayt odaklı, test tekniklerine binaen eğitim verilmesi, writing becerilerinin gelişim sürecinin uzun vadeli olması gibi engelleri aşmaya çalışırsınız. Bunun için de iyi bir vakit ayırmanız gerekecektir.

Gelelim son aşamaya, diyelim ki bu bariyerleri aştınız ve bu sorumlulukların üstüne boş vaktiniz olduğunu düşünüyorsunuz. İşte bu noktada, genel ingilizce becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için birçok yol mevcut. Fakat en etkili yol günlük makale okumaktır bence. Dergipark sitesinde akademik hakemli birçok dergi var. Güzel makaleler yayınlanıyor. Alanla ilgili bu makaleleri takip etmek hem metot bilgilerinizi geliştirir, hem de okuma çalışması yapmış olursunuz. Benim kendim yeni uygulamaya başlayacağım bir şeyi daha öneriyorum: günde 10 kelime öğrenmek. 10 kelime yolda yürürken, dinlenirken, yemek yerken veya diğer aktiviteleri yaparken kolayca zihinden tekrar edilebilir. Sizi yormaz ve fazla kelime olmadığı için kolay unutulmaz. Henüz başlamadım ama ben deneyeceğim. Bence dil öğrenmeye çalışan herkes denemeli. Speaking için imitation taktiği öneriliyor ve bununla ilgili YouTube'da fazlaca video var. Tekrarlamak istemiyorum. Zaten bir şeyler yapmak istedikten sonra yaratıcı alternatifler üretilebilir.

Kısaca bence bir ingilizce öğretmeni adayı alternatif çalışma açısından ilk olarak proficiency çalışması yapmalıdır. Vakit kalırsa ve imkan varsa öğretmenlik becerileri üzerine çalışmalar yapılabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim üniversite ödev yükü, tüm üniversitelerde aynı değil. Hiç yormayan okullar da var. Ben olası senaryoyu söyledim. Ne olursa olsun azimli olmak gerek, bir öğretmende bu varsa gerisi de zamanla olacaktır. İyi çalışmalar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Önce İngilizce'yi çalışılması gereken bir şey yerine, hayatının normal bir parçası haline getirmelisin.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)