Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: yds soruları çözümü yardım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Lightbulb yds soruları çözümü yardım

7.soru için: ben buna whose demistim bosluktan sonra svo fakat cevap which ben bosluktan sonrasini yanlis mi çözümledim?
    10.soru için: Burda da iki tarafta da by gordum ikisi de pasif olcak dedim ama cevap b imis ben a demistim 2.taraf nasil aktif oluyor onu anlamadım.
    13.soru için: Burda da cevap a imis ben d demistim. Right hand den sonra v3 gelmis ya o neyin kisaltmasi pasif ve gizli bir which was amputated miymis o?
    19.soru için: burda cevap e 2.boslugun onunde virgul var ya bu kisaltma oldugunu mu gosteriyor? Which is cracking miydi o ? Gerund degildir heralde dimi?
    20.soru için: Cevap b ben which demistim cunku artificial intelligence i tanımladığını dusunmustum ama yanlışmış. Bir de Allah rızası için biri bana having love in nasıl bir kullanım olduğunu açıklaya bilir mi? Gerund desem değil gerund mı yoksa bilemedim. İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
    Attached Images Attached Images
    Konu Sinavmanyagi tarafından (06-02-19 Saat 23:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto ekleme

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Sinavmanyagi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    7.soru için: ben buna whose demistim bosluktan sonra svo fakat cevap which ben bosluktan sonrasini yanlis mi çözümledim?
    10.soru için: Burda da iki tarafta da by gordum ikisi de pasif olcak dedim ama cevap b imis ben a demistim 2.taraf nasil aktif oluyor onu anlamadım.
    13.soru için: Burda da cevap a imis ben d demistim. Right hand den sonra v3 gelmis ya o neyin kisaltmasi pasif ve gizli bir which was amputated miymis o?
    19.soru için: burda cevap e 2.boslugun onunde virgul var ya bu kisaltma oldugunu mu gosteriyor? Which is cracking miydi o ? Gerund degildir heralde dimi?
    20.soru için: Cevap b ben which demistim cunku artificial intelligence i tanımladığını dusunmustum ama yanlışmış. Bir de Allah rızası için biri bana having love in nasıl bir kullanım olduğunu açıklaya bilir mi? Gerund desem değil gerund mı yoksa bilemedim. İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
    10. soruda ikinci kısım da edilgen, ancak "silinme" işleminden dolayı göremiyorsunuz. Şunu okuyunca anlayacaksınız : https://www.okyanusingilizce.com/gra...%20clauses/154

3. Beğenme Sinavmanyagi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Burada which-clause var ve özne olarak kullanılmış, ayrıntı için şuraya bakınız: https://www.okyanusingilizce.com/gra...%20clauses/119

5. Beğenme Sinavmanyagi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Gramer ile ilgili sorularla ilgili bilgiler için https://www.okyanusingilizce.com/gramer linkine başvurabilirsiniz. Burada konular alfabetik verilmiştir.

7. Beğenme Sinavmanyagi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Önerdiğiniz siteye baktım fakat anlamadığım şey şu: Which de özne konumu veya nesne konumunda olduğu için which'ten sonra ya nesne ya da özne eksiktir diye biliyorum. Fakat 7. soruda boşluktan sonra countries The US sell the most weapons to is a matter of controversy cümlesinde boşluktan sonra tam cümle var bu durumda nasıl which alıyor onu anlayamadım..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Şu örnekler bunu anlamanıza yardımcı olabilir:

Which countries Turkey sell the most tomatoes to is clear.
    Türkiyenin hangi ülkelere en çok domatesi sattığı açıktır.
    (Burada which-clause özne)

We know which countries Turkey sell the most tomatoes to.
    Türkiyenin hangi ülkelere en çok domatesi sattığını biliyoruz.
    (Burada which-clause nesne)

10. Teşekkür Sinavmanyagi bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Sinavmanyagi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    157
    10. soru ---"insanlar" ve "yok olmanın kenarı/eşiği" ifadelerine bakınca, burada edilgen olması gerektiği görülüyor, "insanlar yok olmanın eşiğine itildi". insanlar başka bir şeyi yok olmanın eşiğine itmemiş, ondan bahsedilmiyor. caused = which was caused un kısaltması.

7. soru ---noun clause/isim cümleciği ile ilgili bir soru. which countries the u.s. sell the most weapons to ... ----birleşik devletlerin en çok hangi ülkeler silah sattığı(nı)

20. soru--7. deki gibi isim cümleciği. where on earth a photo was taken ----bir fotoğrafın yeryüzünde nerede çekildiği(ni)

13. soru ---one of the first patients to be fitted = one of the first patients who were/was fitted in kısaltması. the last/the first/the only gibi ifadelerde relative clause to + infinitive şeklinde kısaltılabilir. the last man to arrive = the last man who arrives/arrived
    had to have his right hand amputated ---sağ elini kestirmek zorunda kaldı. "have something done" causative/ettirgen yapısı.

19. soru---cause ... to do yapısı. ilk kısım to lu fiil olacak. "cracking ---kırarak". "and it cracks = cracking" kısaltnması. sonuç bildiren kısım bu şekilde kısaltılabilir.
    the bomb exploded, killing many people. =the bomb exploded and (it) killed many people.

12. Teşekkür Sinavmanyagi bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Sinavmanyagi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    evet şimdi anladım çok teşekkür ederim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    efsane bir yorum olmuş çok teşekkür ederim and it in öyle kısaltıldığını bilmiyordum çok teşekkürler

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler