Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: müesses/resmi tarih

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13

müesses/resmi tarih

Resmi dünya tarihi için "müesses dünya tarihi" denilebilir mi? Ya da ikisi de farklı şeyler mi?

Teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    etimolojisini bilmiyorum.
    ama müesses kelimesi anlamına baktım kurulu bulunan anlamına geliyor.
    resmi daha çok devletle ilgili alanlarda kullanılmakta.
    resmi nin buradaki kullanımı da bence doğru değil.
    sadece dünya tarihi dersen daha açık ve net olur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı *ECLIPSE* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece dünya tarihi dersen daha açık ve net olur.
    Sanırım bu hatalı çünkü bir "kabul edilen/gören" yani resmi ve bir de "kabul görmeyen", "gayri resmi" ve komple teorileri gibi tarih türleri var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    aradaki en büyük fark: müesses tarih gelecekle ilgilidir, çünkü halihazırda birileri geleceğin tarihini şimdiden yazıyorlar diye düşünülür, bu nedenle bulmaca gibi olup komplo teorilerine konu olur; resmi tarih ise ideolojik olup bir tür geçmişin kamuflajıdır.

müesses lügat anlamında kullanılsa, temellendirilmiş demektir. temellendirilmiş tarih ise bilimsel tarih denilen gerçekten gerçekleri sebepleriyle ilişkileri ile anlatan tarih yazımı anlamına gelirdi. ama o şekilde kullanan var mı bilmiyorum. tarihin önüne böyle sıfatlar konmasından da anlaşılacağı üzere kavga tarihin politik ve poetik olmasından kaynaklanıyor.

5. Teşekkür mech-tech bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı Candor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    müesses lügat anlamında kullanılsa, temellendirilmiş demektir. temellendirilmiş tarih ise bilimsel tarih denilen gerçekten gerçekleri sebepleriyle ilişkileri ile anlatan tarih yazımı anlamına gelirdi. ama o şekilde kullanan var mı bilmiyorum. tarihin önüne böyle sıfatlar konmasından da anlaşılacağı üzere kavga tarihin politik ve poetik olmasından kaynaklanıyor.
    Sanırım kullanan var. "Müesses İslam tarihi peygamberin vefatının ardından çıkan kavgalarla doludur" gibi bir cümle hatırlıyorum.

Alıntı Candor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    aradaki en büyük fark: müesses tarih gelecekle ilgilidir, çünkü halihazırda birileri geleceğin tarihini şimdiden yazıyorlar diye düşünülür, bu nedenle bulmaca gibi olup komplo teorilerine konu olur; resmi tarih ise ideolojik olup bir tür geçmişin kamuflajıdır.
    Buna "determinizm" gibi birşey mi deniliyor du?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    modern zamanlarda bu kavramla anılır oldu. ama geleceğin tarihinin önceden planlanmış olduğu düşüncesi, antik zamanlardan beri vardır. hind düşüncesindeki gibi zamanın dairesel olması veya dini düşüncede geleceğin bilinir olması, kehanetlerinin yapılmış olması bu sonuca çıkarmaktadır. güncel siyasetin dışına çıkıldığında bile gelecek projeksiyonları çizen oluşumların olduğu muhakkak. bu saklanan bir şey de değil.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)