Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Dil Sınavına Kursa Gitmeden Hazırlanmak İstiyorum Mümkün mü?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Dil Sınavına Kursa Gitmeden Hazırlanmak İstiyorum Mümkün mü?

Merhaba dostlar, öncelikle konuyu yanlış bölüme açtıysam üzgünüm . Konuya geçecek olursam, geçen seneden beri ilgi alanım İngilizce'ye yönelmiş vaziyette.

Bu yıl bir kursa başlayıp en temel seviyeden sınava hazırlığa kadar devam edebilmek adına oturduğum ilde bulunan Amerikan Kültür adlı eğitim kurumuna başladım ve bugün bırakma kararı aldım, nedeni ise tamamen konuşmaya dayalı ve derslerin haftada 2 gün olması ve bu hizmete rağmen 6,7 bin lira para istemeleri... Ben daha çok sınava yönelik hazırlanmak istiyorum ve sürem kısıtlı kursa gidip muhabbet etmeye para vermek istemiyorum. Nasıl kurslarda öğrendiğimiz sadece yazılı eğitimle iletişim kuramıyorsak, konuşamıyorsak burada verilen saçma muhabbet eğitimiyle de sınavda hiçbir şey yapamayız diye düşünüyorum ve dersler çok boş muhabbetle geçiyor.

Ingilizcem hakkında bir şeyler demem gerekirse, öncelikle İngilizce'yi ben sadece yabancı bir forumda öğrendim, liseyi yıllar önce bitirmiş olsam da takdir edeceksiniz ki Türkiye'de devlet okullarında dil öğrenmek çok zor, başka bir şey öğretiyorlar galiba Şahsen kendi adıma hiçbir şey bilmiyordum tek bildiğim hello, i love you gibi basit şeylerdi, hocanın sabah sınıfa girip verdiği ve bize tekrar ettirdiği "how are you, i'm fine and you" kalıbını bile ne olduğunu anlatmayan, ne olduğunu öğretmeyen bir eğitim sistemimiz var(onları hepsini yıllar sonra internette öğrendim) ayrıca lise sonda hiç öğretmen yoktu, uzun lafın kısası şuan 0'dan o İngilizce platformda kendimi ifade edebilecek, insanlara cevap verebilecek seviyeye geldim.(Hala düşük, fazla büyütmeyin gözünüzde) Oradaki insanlarla günlük ingilizce konuşmalar yapıyorum, kelimeleri değiştirmeye çalışıyorum bilmediğim kelimeler için google translate'den yardım alıyorum bu şekilde kendi çapımda bir seviyem var :3

Yine de 0'dan bu noktaya geldiğim için ve gidebilecek başka bir bölüm bulamadığım için ya da gitmek istemdiğim için de diyebiliriz, İngilizce bölümüne gitmek istiyorum gireceğim sınav eski adıyla lys 5 ama ne yalan söyleyeyim şuan güncel adını bilmiyorum(yine suçu atalım aşırı derecede isim değiştiriyolar xd) bunun için üzgünüm biraz garip bir durum oldu ama sınava girmek istiyorum adını bilmiyorum Amacım bu sınav dönemine kadar nasıl bir yol izlemeliyim, nereden başlamalıyım, günlük bir program yapmam gerekirse nasıl olmalı, internetten ya da başka bir yerden alabileceğim, edinebileceğim kaynaklar nelerdir? Bunları öğrenmek istiyorum fazla bir param yok ama yeteri kadar var ve bu tarz kurslara kaptırmak istemiyorum bu arada kursa verdiğim parayı da yabancı forumda moderatörlük yaparak kazandım, yarın büyük ihtimalle kurstan paramı almaya çalışacağım artık ne kadarını verirlerse Kısacası hikayem böyledir, tecrübeli, bilgili abilerim, ablalarım ya da dostlarım bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Herkese sevgi ve saygılarımla.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    92
    Dil öğrenmek ve dil sınavına hazırlanmak tamamen başka kulvarlardır.

Dilbilgisi ve kelime ülkemizdeki ortalama sınavların acı gerçeğidir.

Bunlar olmayacak konular değil fakat zamana karşı yarışmanız gerekir.

Sınav soruları giderek zorlaşmaktadır. (uzun paragraflar, birbirine benzeyen seçenekler, ezber yerine anlamayı ölçen sorular vb.)

Kursların büyük bir bölümü paranızı alır fakat gerekli faydayı sağlamak size aittir yani ödedim sınav garanti olmaz.

Sınavlar artık hemen hemen birbirine yakındır. (YDS,LYS5 vb.)

Piyasada isim yapmış güzel kitaplar var. (örneğin; Akın dil, Suat Gürcan vb.)

Soru bankası, özgün sorular, konu anlatımı sırasıyla denenmelidir.

Özellikle soru bankasından soru çözerken doğru seçeneği ve yanlış seçenekleri ayrı ayrı analiz etmek gerekir. Takıldığınız soruda dilbilgisi tekrarı ve kelime çalışması yapılmalıdır.

Sıfırdan yüz km/h hıza her araç farklı sürede ulaşır. Bunu çalışma temponuz belirler.

Dilbilgisi, kelime öğrenmek de yetmez. Sınav stresi, okuma hızı, zihnin sınavda çabuk yorulması ve dikkatin dağılması vb. konular da dikkate alınıp ona göre bir program uygulanmalıdır.

Mümkünse bir çalışma grubu olmalıdır.

Son olarak Özer Kiraz hocanın internet sitesini ve video kanallarını şiddetle tavsiye ederim. (https://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/)

Başarılar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    merhaba , diğer arkadasımın söylediği ilk şeyi ben altına basa basa söylemek istiyorum.

DİL ÖĞRENMEK VE DİL BÖLÜMÜ OKUMAK VEYA DİL DERSİ ALMAK farklı şeylerdir.

sizin yapmaya çalıştığınız şey aslında dil öğrenmek değil miydi veya internette vakit geçirmenizin asıl amacı ne idi?

bu bağlamda , yakınmalarınız ne kadar mantıklı? çünkü ingilizce muhabbet etmek yanlış olmamalı.

fakat eğer söylemeye çalıştığınız şey ilgili dil okulunun katkısının yeterli olmayışı idiyse o zaman durum daha çok sizin elinizdedir ve sizin ne kadar isteğinizle ilgilidr.

ben yökdil sınavından 86.25 altım (100 üzerinden) bu çok da yüksek bir puan değil gerçi ama aynısını yds de alabilirim diye umuyorum. neyse herhangi bir hazırlık yapmadım ,yalnızca yabancı milliyetten insanlarla letişimde bulundum. evet kelime ve grammar olduğunda bizim sınavları yani türkiyede yapılan resmi sınavları başarırsınız ama kanımca toefl ve ielts gibi sınavlar farklı.

bunlara dili ne kadar kullanabildiğiniz ölçüde puan alabilirsiniz. yani dili iyi kulanabilmekte iseniz yüksek puan alabilirsiniz.

internette ingilizce film izlemek yerine , yazılı metni seslendiren siteler var bunlara bakarsanız ben daha faydalı olacağını düşünüyorum.

başarılar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Dil öğrenmek ve dil sınavına hazırlanmak tamamen başka kulvarlardır.

Dilbilgisi ve kelime ülkemizdeki ortalama sınavların acı gerçeğidir.

Bunlar olmayacak konular değil fakat zamana karşı yarışmanız gerekir.

Sınav soruları giderek zorlaşmaktadır. (uzun paragraflar, birbirine benzeyen seçenekler, ezber yerine anlamayı ölçen sorular vb.)

Kursların büyük bir bölümü paranızı alır fakat gerekli faydayı sağlamak size aittir yani ödedim sınav garanti olmaz.

Sınavlar artık hemen hemen birbirine yakındır. (YDS,LYS5 vb.)

Piyasada isim yapmış güzel kitaplar var. (örneğin; Akın dil, Suat Gürcan vb.)

Soru bankası, özgün sorular, konu anlatımı sırasıyla denenmelidir.

Özellikle soru bankasından soru çözerken doğru seçeneği ve yanlış seçenekleri ayrı ayrı analiz etmek gerekir. Takıldığınız soruda dilbilgisi tekrarı ve kelime çalışması yapılmalıdır.

Sıfırdan yüz km/h hıza her araç farklı sürede ulaşır. Bunu çalışma temponuz belirler.

Dilbilgisi, kelime öğrenmek de yetmez. Sınav stresi, okuma hızı, zihnin sınavda çabuk yorulması ve dikkatin dağılması vb. konular da dikkate alınıp ona göre bir program uygulanmalıdır.

Mümkünse bir çalışma grubu olmalıdır.

Son olarak Özer Kiraz hocanın internet sitesini ve video kanallarını şiddetle tavsiye ederim. (https://www.xn--konuanlatm-5ubb.com/)

Başarılar...
    Benim işim baya zor önce bir temeli oturtmak istiyorum belli başlı şeyleri öğrendim ama sınava hazırlığa geçmek için o seviyeye ulaşmam gerekiyor ki ardından sınava hazırlanabileyim Bu şekilde düşünüyorum verdiğiniz siteden birkaç video izlemiştim orası bana sınava hazırlanmaya başlamam için yeterli olur mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    92
    Alıntı Vistot isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim işim baya zor önce bir temeli oturtmak istiyorum belli başlı şeyleri öğrendim ama sınava hazırlığa geçmek için o seviyeye ulaşmam gerekiyor ki ardından sınava hazırlanabileyim Bu şekilde düşünüyorum verdiğiniz siteden birkaç video izlemiştim orası bana sınava hazırlanmaya başlamam için yeterli olur mu?
    O site kesinlikle yararlı olur. Önce temel sonra soru derseniz o da olur fakat zamana karşı yarışıyorsanız hepsini karışık yapmanız gerekir. Bence deneme soruları çözün. Bildiklerinizi bir kenara koyun ve bilmediklerinize odaklanın. Onları dilbilgisi yönünden deaylı çalışın. Kısa sürede ancak böyle olur...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    O site kesinlikle yararlı olur. Önce temel sonra soru derseniz o da olur fakat zamana karşı yarışıyorsanız hepsini karışık yapmanız gerekir. Bence deneme soruları çözün. Bildiklerinizi bir kenara koyun ve bilmediklerinize odaklanın. Onları dilbilgisi yönünden deaylı çalışın. Kısa sürede ancak böyle olur...
    Öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler ederim, lütfen sık sık ve basit sorularımı mazur görün emin olmak adına aynı şeyleri soruyorsam üzgünüm Demek istediğiniz şey testlere başla yapabildiğini yap yapamadığını gör diye anladım galiba bunu demek istemiştiniz, açıkçası o soruları alıp yapabilir miyim bilmiyorum Tek yaptığım test bir site üzerinde ingilizce seviyeni belirlemek adına olan bir testti onda da b1 anca yapmıştım öğrendiğim kadarıyla yani çok iyi değilim Diyelim aldım yapamadığım yerleri nasıl araştırabilirim? Ve nereden öğrenebilirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    92
    Alıntı Vistot isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler ederim, lütfen sık sık ve basit sorularımı mazur görün emin olmak adına aynı şeyleri soruyorsam üzgünüm Demek istediğiniz şey testlere başla yapabildiğini yap yapamadığını gör diye anladım galiba bunu demek istemiştiniz, açıkçası o soruları alıp yapabilir miyim bilmiyorum Tek yaptığım test bir site üzerinde ingilizce seviyeni belirlemek adına olan bir testti onda da b1 anca yapmıştım öğrendiğim kadarıyla yani çok iyi değilim Diyelim aldım yapamadığım yerleri nasıl araştırabilirim? Ve nereden öğrenebilirim
    "İdealler ve gerçekler" açısından bakarsak çalışma yönteminizi siz belirleyeceksiniz. Hedef bu seneki sınava yetişmek ise bence test+dil bilgisi/kelime çalışması şeklinde gitmeli.

Şurada soru türleri var. Buradaki ana başlıklara göre gidebilirsiniz.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)