Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Present perfect ile past tense karıştırıyorum :)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Present perfect ile past tense karıştırıyorum :)

Arkadaşlar mrb iyi forumlar, başlıkta olduğu gibi karıştırıyorum her ne kadar youtube veya alternatif kaynaklarda baksam da aradaki fark çok az gibi geliyor, lütfen biri bana öyle bir örnek vererek anlatsın ki mantığını anlayayım, mesela past tense ile present tense gibi arada çok belirgin fark var, acemice bir soru olsada cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler herkese şimdiden.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    91
    Basit bir örnek vermek gerekirse...

Rıhtımda yürürken birden arkadaşınız tökezler ve denize düşer. Siz hemen elinizi uzatır ve onu denizden çıkartırsınız.

Arkadaşınızın denizdeki halini geçmiş zaman olarak düşünün. Ona el verip yanınıza çekmeyi de present perfect olarak düşünün.

Aradaki fark deniz ve kıyı kadar keskindir. Biri geçmişte kalmıştır, diğeri ise şimdiki zamandır.

Her cümlede zamanı gösteren ipuçları vardır/olmalıdır. Eğer böyle bir ipucu yoksa cümlenin present olduğu varsayılır. Örnek vermek gerekirse;

I ate an apple an hour ago. (Simle past tense. zaman ipucuna dikkat!) (geçmişte olmuş ve bitmiş. Şu an ile bir irtibatı yok.)
    I have eaten an apple. (Present perfect yapı. Elmayı daha önce yedim fakat etkisi şu an devam ediyor. Yani şu an başka bir elma yemek istemiyorum, tokum vb. anlamları var. Zaman ifadesi için FOR/SINCE kullanılabilir, ancak her zaman olmak zorunda değildir.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Çok teşekkür ederim, sayenizde kavramaya başladım bu zamanı tekrar teşekkür ederim iyi forumlar.
    Alıntı kafkas27 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar mrb iyi forumlar, başlıkta olduğu gibi karıştırıyorum her ne kadar youtube veya alternatif kaynaklarda baksam da aradaki fark çok az gibi geliyor, lütfen biri bana öyle bir örnek vererek anlatsın ki mantığını anlayayım, mesela past tense ile present tense gibi arada çok belirgin fark var, acemice bir soru olsada cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler herkese şimdiden.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)