Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Osmanlıca için hangi kalem?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0

Osmanlıca için hangi kalem?

Hayırlı günler
    Osmanlı Türkçesini yazmak için hangi kalemi kullanıyorsunuz?
    En iyisinin kamış kalem olduğunu biliyorum ancak günlük çalışmalarda bir dolma kalem arıyorum.
    Sola meğilli kesik uçlu dolma kalem olarak bir öneriniz var mı?
    Siz hangi kalemle yazı çalışması yapıyorsunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    sana önerim nib leri değişen dolmakalemlerden birini alman. lamy joy serisi gibi. kaligrafi / hat çalışacaksan italic nib takarsın normal omanlıca yazacaksan da kesik uca gerek yok normal dolma kalem uçlarına geçersin. veya ucuz birşey arıyorsan internetten alışveriş yaparak pakistan tarafında üretilen italik kesim 'dollar qalam' dolmakalemler var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Bilgi için teşekkür ederim. Dollar qalam sola dogru meğilli kesik bir uca sahip değil mi? Hangi siteden almamı tavsiye edersiniz? Osmanlıca çalışırken calistigim kitaptaki yazılar gibi yazabilmek istiyorum. Normal uclarla bu mümkün olmuyor. Lamy kalemlerin uç kalınlıkları da istediğim gibi değil. 0,8mm kalınlığında, sola megilli kesik uclu, kaliteli bir dolma kalem bulursam ne mutlu bana

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    bana gelen Dollar 717i Qalam , sol kesik nib. urduca farsça nestalik hatları vb yazıyor. alırken dikkat edersin ona. internette yazı örnekleri var. ama en küçük nibleri fine nib. 1.1 o da.
    başka markaların daha ince nibleri var. ama her marka için extra fine nib ve "left oblique nib" li bulabilir misin bilmiyorum.

şu linkleri takip edip kendine göre birşeyler bulabilirsin:
    https://www.ebay.co.uk/b/Other-Fount...&rt=nc&_sop=12

veya şu solaklar için olan nib uçlulardan alırsın aynı hesaba geliyor:
    https://www.amazon.ca/Manuscript-Nib.../dp/B003CZI3I6

ya da olmadı şöyle setlere bak bir çok ucu var değişmeli sol kesim, 0.7 den daha ince uç da var, hindistandan.
    https://www.ebay.com/itm/Arul-Callig...-/221638861287

ama çok paran varsa şu siteye girip dolmakelemini seçip nib + nib customization yapıyorsun
    https://www.nibs.com/catalog/pens
    veya şu siteden architect/arabic/hebrew denen niblere de bakabilirsin.

çok meraklısıysan ve halihazırda sevdiğin bir dolmakalemin varsa, ucuz dolma kalem nibleri alıp kendin de müdahale edebilirsin zımpara veya tornalarla, kalemini modifiye edebilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Muhteşem cevabınız için teşekkür ederim. Dolma kalemler hakkında çok bilgilisiniz. Ben de bir süredir arastiriyorum. Gouletpens, jetpens gibi sitelerin videolarını ve dolma kalem meraklılarının ürettiği çeşitli videoları izledim. Ülkemizde bu konuda büyük bir geri kalmışlık var. Halen kesik uçlu kalem arıyorum dediğimde bana en fazla divit uç gosteriyorlar. Dolma kalem teknolojisi üretildi. Cok kaliteli onlarca markanin çeşit çeşit uçları kalemleri yurt disinda satılıyor. Bizim ulkede birini bile bulamıyoruz. Bir Lamy bir de Pelikan var. Onlarda da çeşitli uc yok. Lamy zaten kalite bir kalem de değil. M ucu F yazar. F ucu M. Kırtasiye sektöründe ne zaman bir jetpens.com gibi olabilecegiz. Fikirlerinizi merak ediyorum. Malum bu konuda bilgili ve meraklı insan bulmak zor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    üreticisi türkiyede olan dolmakalemci var aslında scrickss, kaligrafi kalemleri de var ama düz nib kullanıyorlar. ömür boyu garantili tamir de yapıyorlar ama özelleştime yaparlar mı bilmem. yapabilecek birileri varsa bir tek bunlar olabilir.

yazı aletleri ve bunların geliştirilmesi bir kültür ve gelenek meselesi. bizde garip bir modernite anlayışı var ve böyle geleneksel şeylere değer verilmiyor ki onu geliştirsinler. üreticiler de maddi getirisi yok diye arge çalışmalarını çok özel alanlara yönlendirmiyorlar. eğitim kurumlarında radikal kararlar alıp bu mevzuda mesela dolmakalemle tüm yazıları yazmayı zorunlu yapmadıkça birşey değişmez. bunu zaten yapmazlarsa da okuma yazma bildiğini zanneden fakat sadece izleyen dinleyen bir toplum oluruz. çünkü digital cihazlarda yakında klavye bile kullanılmayacak. aslında adı konulmamış bir karanlık çağa giriyoruz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Bireysellesen, sadece kendisini dusunen bireylerden olusan bir dunyaya dogru gidiyoruz. Kullan at esyalar, kalemler, Selfie ismi, i-phone ismi( benim telefonum), kisisel kariyer planlari... herseyden ben ben ben akıyor. Biz yok. Dediginiz gibi adı koyulmamış bir karanlık çağ. Bizim muhteşem bir medeniyetimiz vardı. Onu kaybettik. Araştırmalı, bulmalı, anlatmalı, öğretmeliyiz. Osmanlı Türkçesi' ni öğrenmek, onu en güzel şekilde yazmaya çalışmak da iste bu yüzden önemli. Büyük ve eşsiz bir medeniyetin üst üste kapatılmış çelik kapılarından birini biraz aralayıp içeri bakmak, iceriden gelen o nurlu ışıkla bir nebze aydinlanmak.

8. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bende alacağım da yazamıyorum çok zor yazabiliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    oha konu çok güüzel olmuş bayırldım yaaaaaaaa

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler