Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ielts mi toefl mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

ielts mi toefl mı?

merhabalar,

toefl bir defa girmiştim yaklaşık 2.5 yıl önce. toefl ın yaklaşık yarısı listeningle geçti diyebilirim ,peki ielts de durum nedir?

ve hangisini tavsiye ediyorsunuz?

teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Merhaba. Ben geçen yıl ielts e girdim. Ben ieltsı daha kolay buluyorum çünkü kağıt üzerinde. Bilgisayarda yazarken çok zorlanıyorum bir de makineyle konuşmak değişik geliyor o yüzden ielts tercih ettim Yoksa format olarak ikisi de aynı. İelts de 4 listening var sanırım. Reading, Writing, Speaking sabit.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Merhaba toefl da sadece listening 90dk civarı sürmüştü ama demek istediğim writing ve speaking kısımlarında da listening becerisi isteniyordu ieltsde durum nedir ayrıca listening de metni tekrar dinleme hakkımız olur mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı *ECLIPSE* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba toefl da sadece listening 90dk civarı sürmüştü ama demek istediğim writing ve speaking kısımlarında da listening becerisi isteniyordu ieltsde durum nedir ayrıca listening de metni tekrar dinleme hakkımız olur mu?
    Writing ve speakingde direkt listening becerisi gerekmez. Tabi speakingde konuşmacıyı dinlemeniz ve anlamanız gerekir. Ve tekrar dinleme şansı yok, sadece bir kere.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı Deniz98 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Writing ve speakingde direkt listening becerisi gerekmez. Tabi speakingde konuşmacıyı dinlemeniz ve anlamanız gerekir. Ve tekrar dinleme şansı yok, sadece bir kere.
    merhaba, toefl da bu var. mesela bir metin dinletiyor yada karşılıklı bir konuşma ve bundan ne anladınız diyip konuşarak anlatınız yada bazı sorular sorarak bilgi istiyor sizden konuşarak. yinede toefl da speaking en az zaman alan kısım burası ilginç ama öyle. makineyle konuşmak evet hiçbir duygu vermiyor robot gibi düşünmeniz lazım , yalnız ieltsde konuşmacı orada hazır mı bulunuyor yoksa makineden chatting mi yapıyorsunuz ?

ve buda öznel değerlendirmeye yol açmaz mı?

ben hala kararsızım ama ielts den 6 alsam bana yetmeyecek en az 6.5 lazım her bölümden iyi hazırlanmalıyım.

- - - Updated - - -

toefl 85-90 a razıyım alabilirsem

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    merhaba, toefl da bu var. mesela bir metin dinletiyor yada karşılıklı bir konuşma ve bundan ne anladınız diyip konuşarak anlatınız yada bazı sorular sorarak bilgi istiyor sizden konuşarak. yinede toefl da speaking en az zaman alan kısım burası ilginç ama öyle. makineyle konuşmak evet hiçbir duygu vermiyor robot gibi düşünmeniz lazım , yalnız ieltsde konuşmacı orada hazır mı bulunuyor yoksa makineden chatting mi yapıyorsunuz ?

ve buda öznel değerlendirmeye yol açmaz mı?

ben hala kararsızım ama ielts den 6 alsam bana yetmeyecek en az 6.5 lazım her bölümden iyi hazırlanmalıyım.

- - - Updated - - -

toefl 85-90 a razıyım alabilirsem
    İelts da böyle bir şey yok. Sadece speaking de opinion sorusu var. Onun dışında sözlü biçimde düşünce sorusu yok. İelts da konuşmacı karşında ama yanında yabancı gözetmen oluyor. Gözetmen not alıyor yanlış bir şey yaparsan ama ben girdiğimde nedense yoktu. Onun yerine konuşmacı ses kayıt cihazı çalıştırıyor. Normal sınavda ikisi de var. Değerlendirme ses kayıdı İngilterede dinlenerek yapılıyor. Karşında konuşmacı sadece soruları sormak ve seni konuşmaya itmek, ısıtmak için orada. Cevaplarına tepki vermesi yasak bu konuda toefla benzeyebilir aslında Yani öznel değerlendirme söz konusu değil. Mesela ben gayet memnundum speakingden, konuşmacı da memnun izlenimi veriyordu ama sonuç 6,5. Benim sana tavsiyem eğer içine siniyorsa toefla girmen. Çünkü writing ve speaking kısımlarında ieltsda çok katılar. Ben writingimden de çok ümitliydim 8,5 bekliyordum ama 6,5 geldi. Toefl da her şey belirgin gibi. Ve eğer ABD de okumayı düşünüyorsan toefl daha çok tercih ediyorlar. Girme sebebin nedir bu arada?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı Deniz98 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İelts da böyle bir şey yok. Sadece speaking de opinion sorusu var. Onun dışında sözlü biçimde düşünce sorusu yok. İelts da konuşmacı karşında ama yanında yabancı gözetmen oluyor. Gözetmen not alıyor yanlış bir şey yaparsan ama ben girdiğimde nedense yoktu. Onun yerine konuşmacı ses kayıt cihazı çalıştırıyor. Normal sınavda ikisi de var. Değerlendirme ses kayıdı İngilterede dinlenerek yapılıyor. Karşında konuşmacı sadece soruları sormak ve seni konuşmaya itmek, ısıtmak için orada. Cevaplarına tepki vermesi yasak bu konuda toefla benzeyebilir aslında Yani öznel değerlendirme söz konusu değil. Mesela ben gayet memnundum speakingden, konuşmacı da memnun izlenimi veriyordu ama sonuç 6,5. Benim sana tavsiyem eğer içine siniyorsa toefla girmen. Çünkü writing ve speaking kısımlarında ieltsda çok katılar. Ben writingimden de çok ümitliydim 8,5 bekliyordum ama 6,5 geldi. Toefl da her şey belirgin gibi. Ve eğer ABD de okumayı düşünüyorsan toefl daha çok tercih ediyorlar. Girme sebebin nedir bu arada?
    merhaba, girme sebebim akademisyen olmak istiyorum yurtdışında. o yüzden. yalnız tek dil yetmeyecek o yüzden de ikinci bir yabancı dil için uğraşıyorum. çince ye başlamıştım ama şu an ingilizce için listening perfect olmadığından listeningi master etmeye çalışıyorum siz bu kısım için nasıl çalışmıştınız acaba sorabilir miyim?

toefl biraz daha zor gibi görünüyor ielts den ama olsun çalışıp başarmam lazım. dur bakalım. benim listening için bildiğim br yol var ama güvenilir ve yeterli midir bilmiyorum siz ne yapmıştınız şöyle bi bilgilerimizi paylaşırsak belki iyi olurdu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    merhaba, girme sebebim akademisyen olmak istiyorum yurtdışında. o yüzden. yalnız tek dil yetmeyecek o yüzden de ikinci bir yabancı dil için uğraşıyorum. çince ye başlamıştım ama şu an ingilizce için listening perfect olmadığından listeningi master etmeye çalışıyorum siz bu kısım için nasıl çalışmıştınız acaba sorabilir miyim?

toefl biraz daha zor gibi görünüyor ielts den ama olsun çalışıp başarmam lazım. dur bakalım. benim listening için bildiğim br yol var ama güvenilir ve yeterli midir bilmiyorum siz ne yapmıştınız şöyle bi bilgilerimizi paylaşırsak belki iyi olurdu.

Şöyle ben eğitimimi Bulgaristanda bit İngiliz dili lisesinde aldım. O yüzden temelim iyi. Açıkçası çok fazla çalışmadım sadece ielts tekniklerini özel derse giderek öğrendim. Section section inceleyelim:
    1. Listening
    Listeningte sadece bir kere dinlediğiniz için her şeyi duymak çok önemli. Genellikle kolay ve anlaşılır bir şekilde konuşuyorlar. Eğer kulak aşinalığınız varsa zorlanmazsınız. İlk önce 2 kişilik basit konuşmadan başlıyor daha sonra daha fazla insanın fikirlerini belirtiği daha zor konuşmalarla devam ediyor. Tabi soruların çeşidi var. Cümlede boşluk, tablo, direkt soru cevap olarak sorulabiliyor. Mesela benim bir listeningim haritaydı. Üstlerinde harfler vardı ve konuşmalara göre dinleyip hangi harfın nasıl bir yapı olduğunu soruyordu. Mesela havuz, park gibi. Ben bir tanesini tam duyamadığım için 2 yanlış çıktı bu listeningten. Puanım 7.5. Bu 2 yanlış olmasaydı 8 idi. Size tavsiyem pratik yapmanız ve formata alışmanız. İnternette iki sınavın da listening denemeleri var. Soruları alışınca kolay geliyor.
    2. Reading
    Açıkçası benim en zorlandığım kısım bu. Çünkü süre sıkıntısı var ve metinler gerçekten kafa karıştırıcı olabiliyor. Burda 7 aldım. Size tavsiyem alıştırma yapmanız ve ieltsda sık çıkan akademik kelimeleri öğrenmeniz. Çok deneme çözmeniz lazım çünkü süreye alışmak sıkıntı. Çok uzun metinler ve kafa karıştırıcı sorular zamanınızı yiyebilir.
    3. Writing
    Açıkçası kendime en güvendiğim kısım burasıydı. Lise hayatım boyunca o kadar çok essay yazdım ki tüm çıkabilecek tarzlara hakimdim. Fakat maksimum puan beklerken 6.5 ile karşılaştım şok oldum. İlk writing zaten gördüğünü yazma(grafik tablo anlama gibi) içine kendi yorumunuzu en fazla bir cümleyle katabilirsiniz. Alt limit 150 kelimeydi sanırm fakat ben 250 yazdım. Herhalde o yüzden kırdılar diye düşünüyorum gerçi hiçbir yerde üst limit yazmıyor. Burada önemli olan kullanılabilecek kelimeleri öğrenmek, kıyaslamak için, tabloları anlatmak için. Ve çabuk okumanız bilgiyi anlamanız lazım çünkü yine 1 saattiniz var. İkinci writingde alt limit 250. Ona daha fazla zaman ayırmanız lazım. O bildiğimiz opinion essay genelde. Kendi düşünceniz daha önemli. Genellikle çok zor şeyler çıkmaz. Genelgeçer konular çıkar.
    4. Speaking
    Bu kısım genellikle ayrı günde yapılır. Daha önce anlattığım gibi karşınızda konuşmacı vardır ve bir de gözetmen. Gözetmen ile siz tamamen bağımsızsınız. Konuşmacı ilk önce ısınmanız için kendiniz hakkında bilgi sorar. Çok uzatmamak ve aşırı espirili konuşmamak gerekir . Ikinci kısımda size bir kağıt verilir. Bir dakika konuya ve bazı yardımcı noktalara bakarak not alabilirsiniz. Ondan sonra kesinitisiz iki dakika boyunca sizin konuşmanız lazım. Konuşmacı hiçbir şekilde dahil olmaz. Hazırladığınız konuşma bitse bile eğer 2 dakika dolmamışsa konuşmacı bekler ve çok sinir bozucu bir durum yaşanır. Benim bir 15 saniyem daha kalmıştı. Konuşmacı devam etmem için sanki bana göz kırpar gibi oldu ve atmak zorunda kaldım. Gen ellikle hayatınızdan bir olay anlatmanızı isterler. Benim konum bir arkadaşınızı ne zaman kızdırdınız gibi bir şeydi. İpucular üzerinden gittim ama konuşmam bitti. Durdum. Bu da tabi büyük ihtimalle çok kırdı puanımı. 6.5 aldım bu kısımdan da.

Genel notum 7. Çok şükür Türkiyede hazırlığı atlayabiliyorum. Öylesine bulunsun diye girmiştim. İşime yarayacak en azından. Sizin içinde 7 hatta 6,5 yeterlidir. Bu söylediklerim ielts için geçerli olsa da toefl da benzerdir. Aynı şeyleri ölçer. Karar sizin

9. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)