Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2
Toplam 25 sonuçtan 21 ile 25 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Dilden sınava giren 128.000 kişiden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Alıntı Dyrasil isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kontenjanlar dolmuyor ki..
    Bence sıralamalar düşse bile bunun etkisinden düşmez.
    30k'dan sonra çoğu bölümün kontenjanı dolmuyor.
    Dostum yine benim dediğime geliyoruz.

Mesela geçen sene 80k adam barajı geçmiş. Bu demek oluyor ki aşağılarda yani 1-20k arasında 66 bin kişiye göre daha çok aday olacak. Bu da kontenjanların hızlı dolması demek, üniversitelerin daha düşük sıralamadan kapatması demek. Ama bu yıl geçen seneye nazaran 14k daha az adam barajı geçebilmiş. Bu da demek oluyor ki üniversitelere daha az aday, daha çok geriye düşen sıralama.

Ama tabii ki bir sürü parametre var, 80k kişinin barajı geçtiği sınavda ağırlıklı puan 30k sonrası ise, 66kda ağırlık 30k altı ise bu dezavantaj demektir. Ösymnin elindeki sayıları bilmiyoruz sonuçta. Hepsi geçen yılları baz alarak yaptığımız tahminlerden ibaret. Ben avantaj diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı ragerblack isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum yine benim dediğime geliyoruz.

Mesela geçen sene 80k adam barajı geçmiş. Bu demek oluyor ki aşağılarda yani 1-20k arasında 66 bin kişiye göre daha çok aday olacak. Bu da kontenjanların hızlı dolması demek, üniversitelerin daha düşük sıralamadan kapatması demek. Ama bu yıl geçen seneye nazaran 14k daha az adam barajı geçebilmiş. Bu da demek oluyor ki üniversitelere daha az aday, daha çok geriye düşen sıralama.

Ama tabii ki bir sürü parametre var, 80k kişinin barajı geçtiği sınavda ağırlıklı puan 30k sonrası ise, 66kda ağırlık 30k altı ise bu dezavantaj demektir. Ösymnin elindeki sayıları bilmiyoruz sonuçta. Hepsi geçen yılları baz alarak yaptığımız tahminlerden ibaret. Ben avantaj diye düşünüyorum.

iyide ilk 20-30k ya girecek adam her sene barajı geçer. baraja takılan adamlar son sıralarda oynayan adamlardır bir sene kolay olur 10 kişi yakalanır bir sene zor olur 20 kişi yakalanır ama hep sondan kesilir ilk sıralara niye etki etsin. orantıyla bulunacak şey değil bu barajı geçemeyen öğrenciler aralara yayılmıyor en sonda oluyor

daha fazla kişinin sınava girmesiyle daha az puanı hesaplanan öğrenci olması bunun kanıtı zaten

++++ bu düşüşün sebebi sanırım tyt katsayılarının eşitlenmesiyle 180 tyt barajını geçemeyenler. önceki senelerde türkçe sosyalin yarısıyla geçiliyordu.

3. Beğenme Dyrasil bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Her sene kontenjanlar artıyor. Önceden 20 kişi alan bölümde ilk sırada yerleşen ile son sırada yerleşen arasında 5 puan fark varken şimdi o bölümler 60-80 kişi aldığı için ilk sırada yerleşen öğrenci ile son sırada yerleşenin arasında en az 30 puan fark oluyor. Bölüm birincisi örneğin 1000. sıradan yerleşmiş, bölüm sonuncusu 2500. sıradan yerleşmiş.

Bu neden önemli diye soracak olursanız, sınıfınızdaki andavalların ve basiretsizlerin sayısı bir hayli yüksek olacak, aldığınız eğitim tatmin etmeyecek, aynı şekilde dersinize giren öğretim görevlilerinin bile sınıfa olan güveni hep eksik kalıyor, emeğiniz çöpe gitmiş olacak. O 30 puan fark yiyip giren kişi sizseniz hadi şanslısınız ama eğer üst sıralardan yerleşen siz olursanız, kendinizi enayi gibi hissetmeniz normaldir. Sınavda 70 net yapmış insan ile 80 net yapmış insan aynı yerde okuyorsa, nerede emeğin, hakkın adaleti

Yani diyeceğim o ki, sıralamaların her sene geriye atması ve kontenjanların artması sizi o bölüme yerleşene kadar mutlu eder ama gelecek sene ''kontenjan artmasa keşke'' diyeceksiniz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı rossasanetta isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Her sene kontenjanlar artıyor. Önceden 20 kişi alan bölümde ilk sırada yerleşen ile son sırada yerleşen arasında 5 puan fark varken şimdi o bölümler 60-80 kişi aldığı için ilk sırada yerleşen öğrenci ile son sırada yerleşenin arasında en az 30 puan fark oluyor. Bölüm birincisi örneğin 1000. sıradan yerleşmiş, bölüm sonuncusu 2500. sıradan yerleşmiş.

Bu neden önemli diye soracak olursanız, sınıfınızdaki andavalların ve basiretsizlerin sayısı bir hayli yüksek olacak, aldığınız eğitim tatmin etmeyecek, aynı şekilde dersinize giren öğretim görevlilerinin bile sınıfa olan güveni hep eksik kalıyor, emeğiniz çöpe gitmiş olacak. O 30 puan fark yiyip giren kişi sizseniz hadi şanslısınız ama eğer üst sıralardan yerleşen siz olursanız, kendinizi enayi gibi hissetmeniz normaldir. Sınavda 70 net yapmış insan ile 80 net yapmış insan aynı yerde okuyorsa, nerede emeğin, hakkın adaleti

Yani diyeceğim o ki, sıralamaların her sene geriye atması ve kontenjanların artması sizi o bölüme yerleşene kadar mutlu eder ama gelecek sene ''kontenjan artmasa keşke'' diyeceksiniz
    bu durum 1000. olan kişinin kendi isteğine göre alabileceğinden daha düşük bölüme girmesi sonucu oluşur ancak. onun dışında arada 100-200 kişi fark olsa da önemli değil zaten çoğunluğu alan dışı, tercih yapmayanlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bu durum 1000. olan kişinin kendi isteğine göre alabileceğinden daha düşük bölüme girmesi sonucu oluşur ancak. onun dışında arada 100-200 kişi fark olsa da önemli değil zaten çoğunluğu alan dışı, tercih yapmayanlar.
    İlk giren ile son giren öğrenci arasında 2016 yılında yerleştiğimde:
    Boğaziçi öğretmenlik: 34 puan fark vardı
    Boğaziçi çeviribilim: 23 puan fark
    Boğaziçi dilbilim: 43 puan fark
    Boğaziçi ingiliz edebiyatı: 40 puan fark vardı.

Yani neredeyse 10 İngilizce neti edecek kadar uçurum var. Bu fark, son 2 senede giderek arttı. Her sene değişik değişik tipler geliyor, yıldım artık. Okul bitse de şu ortamdan uzaklaşsam

Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)