Toplam 11 sonuçtan 1 ile 11 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 4200 Sıralama İle Mezuna Kalıp Üniversiteye 4 Yıl Geç Gitmek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

4200 Sıralama İle Mezuna Kalıp Üniversiteye 4 Yıl Geç Gitmek

Yapmalı mıyım çok kararsız kaldım.

2015 yılında liseden mezun oldum ama maddi sebeplerle üniversiteye gidemedim. Açıkçası gidemeyeceğimi bildiğim için sınava dahi çalışmadım. Sayısal öğrencisiydim ve çok kötü bir sonuç aldım sınavda. Daha sonra 2016 ve 2017 yıllarında sınava yine girdim ama her zaman elimde bir puan olsun ne olur ne olmaz diyerek girdim, yoksa bir yere gitmek gibi bir amacım yoktu ve ders de çalışmadım, sonuçlarım yine kötüydü.

Ailenin borçları kredileri vs. bitince artık 2018'de üniversiteye başlamak için istekliydim ve dil bölümü okumaya karar vermiştim, İngilizcem halihazırda iyi denebilecek bir düzeydeydi, ama çalışmaya biraz geç başladım, 3-4 ay kadar çalışarak 4200 sıralama yaptım. İstediğim bölüm çeviribilim ya da mütercim tercümanlık, şu an tercih yaparsam büyük ihtimal Dokuz Eylül Üniversitesi ya da o olmazsa Trakya Üniversitesi tutacak.

Herkes gitmemi bekliyor olsa da ailemi ikna ederek bir yıl daha kalabilirim diye düşünüyorum, düzenli bir çalışmayla Boğaziçi Üniversitesi çeviribilim kazanabilirim gibi geliyor. Ama zaten yaşım 21, gidince hazırlıkla beraber 5 yıl da okul okuyacağım, e bir yıl daha kalırsam o da eder +1 yıl, mezun olup para kazanmaya başlamayı bu kadar geciktirmemeli miyim diye soruyorum kendime. Ama bir yandan da zaten 3 yıl kaybettin bir yıl daha kalsan ne olur istediğin yere git diyorum. Ama içimde bir korku da var gelecek yıl 4200 de yapamazsam ne olur diye, sonuçta sınav anında ne olacağı hiç belli olmuyor. Sizce ne yapmalıyım ben?

Trakya Üniversitesi'ni yazmayıp son tercih olarak Dokuz Eylül'ü bırakıp tutarsa gideyim tutmazsa seneye Boğaziçi için denerim diyorum, ama Dokuz Eylül tutsa da içimde Boğaziçi'nin burukluğu olacak. Çok kararsızım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    3-4 ay sürede 4k sıralama yapabiliyorsan zaten sen kendini kanıtlamışsındır bence yapcağın şey bir bölüme gidip kendini geliştirmen ama yine de sen bilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Bence yaşın ilerlemiş sıralamanda çok iyi keşke benim de öyle olsaydı ben tercih yap ve oku derim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı nadsen isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapmalı mıyım çok kararsız kaldım.

2015 yılında liseden mezun oldum ama maddi sebeplerle üniversiteye gidemedim. Açıkçası gidemeyeceğimi bildiğim için sınava dahi çalışmadım. Sayısal öğrencisiydim ve çok kötü bir sonuç aldım sınavda. Daha sonra 2016 ve 2017 yıllarında sınava yine girdim ama her zaman elimde bir puan olsun ne olur ne olmaz diyerek girdim, yoksa bir yere gitmek gibi bir amacım yoktu ve ders de çalışmadım, sonuçlarım yine kötüydü.

Ailenin borçları kredileri vs. bitince artık 2018'de üniversiteye başlamak için istekliydim ve dil bölümü okumaya karar vermiştim, İngilizcem halihazırda iyi denebilecek bir düzeydeydi, ama çalışmaya biraz geç başladım, 3-4 ay kadar çalışarak 4200 sıralama yaptım. İstediğim bölüm çeviribilim ya da mütercim tercümanlık, şu an tercih yaparsam büyük ihtimal Dokuz Eylül Üniversitesi ya da o olmazsa Trakya Üniversitesi tutacak.

Herkes gitmemi bekliyor olsa da ailemi ikna ederek bir yıl daha kalabilirim diye düşünüyorum, düzenli bir çalışmayla Boğaziçi Üniversitesi çeviribilim kazanabilirim gibi geliyor. Ama zaten yaşım 21, gidince hazırlıkla beraber 5 yıl da okul okuyacağım, e bir yıl daha kalırsam o da eder +1 yıl, mezun olup para kazanmaya başlamayı bu kadar geciktirmemeli miyim diye soruyorum kendime. Ama bir yandan da zaten 3 yıl kaybettin bir yıl daha kalsan ne olur istediğin yere git diyorum. Ama içimde bir korku da var gelecek yıl 4200 de yapamazsam ne olur diye, sonuçta sınav anında ne olacağı hiç belli olmuyor. Sizce ne yapmalıyım ben?

Trakya Üniversitesi'ni yazmayıp son tercih olarak Dokuz Eylül'ü bırakıp tutarsa gideyim tutmazsa seneye Boğaziçi için denerim diyorum, ama Dokuz Eylül tutsa da içimde Boğaziçi'nin burukluğu olacak. Çok kararsızım.
    Sıralamanızı kullanın derim. Yökatlastan bakıp en yukardan başlayarak (Koç ve Boğaziçi dahil) istediğiniz tüm bölümleri yazın. Gelmezse istediğiniz yer için tekrar hazırlanırsınız. Tercih yapmanızda hiçbir sakınca yok. BAU ve Yeditepe'de öğretmenlik, Ege'de tercümanlık gelme olasılığı bile var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    obpniz 80 üstü değilse mezuna kalmayın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    sıralamam 12188 samsun ömü gelir mi sizce
    2017 omü sıralaması 10170

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Dokuz eylül ile trakya arasında sıra farkı olabilir ama o sıra farkı olduğu kadar eğitim farkı olmadığını düşünüyorum. Gel bea

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Bence bu sene girin. Boğaziçi bir hastalıktır. Hep seneye seneye dersiniz ve en sonunda olur belki ama yıllarınızı heba etmeye değmez. Çok içinizde kalırsa yüksek lisansa başvurursunuz. Geçen sene arkadasım 2000 sıralamadan mezuna kaldı boğaziçi için ve bu sene 7500 de ağlıyor. Değer mi? Değmez. Biraz aza tamah etmek gerekiyor demek ki hakkınızda böyle hayırlıymış ki böyle olmuş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Dilden sınava girmenin kötü yanları bunlar işte okuyacak bölüm tipi az ve iyi bölümler için iyi sıralamalar yapmak lazım. Büyük bir bunalımdan çıkmışsın bir üniversiteye gitmek sana çok iyi gelecek. Trakya olsa bile git. Hatta ELT bile düşün derim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    obp ile ne ilgisi var ki?

Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    obpniz 80 üstü değilse mezuna kalmayın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    sıralamanız oldukça iyi tercih yapın derim ben de. bu arada istanbul ve hacettepe'de dil edebiyat tutuyo sanırım onları düşünmez misiniz? edebiyattan çeviriye yönelebilirsiniz diye biliyorum bence onlara da bir bakın

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)