Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 44 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yeni sistem 2018 taban puanlarını nasıl etkileyecek?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

Yeni sistem 2018 taban puanlarını nasıl etkileyecek?

Evet arkadaşlar hepimiz bir şeylerin değişeceğinin farkındayız. Ben kendim aylardır yaptığım araştırmalar, edindiğim bilgiler sonucunda sizinle fikirlerimi paylaşmak istiyorum siz de fikirlerinizi yazarsanız memnun olurum.

Öncelikle bu yıl puanları ve sıralamaları etkileyecek her şeyi yazalım:

1- Yeni sınav sistemi ve değişen katsayılar (yeni)
    2- Sınavın zorluk derecesi (sabit)
    3- Kontenjan artış/düşüşleri (sabit)

4- Sınava giren öğrenci sayısındaki artış (yeni)

Şimdilik aklıma bunlar geldi, sizin de düşüncelerinizden sonra buraya ekleme yapabilirim

Şimdi bunları teker teker ele alalım:

Yeni sınav sistemi (1) : *Bu sistemin ilk ayağı olan Temel Yeterlilik Testinde önceki yıllardaki YGS'den farklı olarak tüm soruların eşit puanı getirdiği bir sınava girdik. (standart sapmayı hesaba katmıyorum) YGS'de ise dilciler YGS-3 Puanını kullanıyorlardı (%40 türkçe %30 sosyal %20 matematik %10 fen)

*Yine bu sene önceki sistemden farklı olarak ilk ayağın (TYT) katsayısı %5 artarken (35>40) aynı oranda YDT'de %5'lik düşüş gördük. (65-60)

Sınavın Zorluğu (2) : *Belki de her yıl en çok etki eden değişken budur. Bu yıl ben 2017,2018 sınavlarına girmiş biri olarak aradaki farkı kestiremiyorum. Rehber öğretmenler gördüğüm kadarıyla sınavların zor olduğunu ve daha düşük puana daha yüksek sıralama geleceğini söylüyorlar ama bu tamamen beklentiyi karşılamak, stresi azaltmak için de olabilir.

Kontenjan Artış, Düşüşleri (3) : Herhalde en rahat açıklayacağım değişken budur. Kontenjan artışı öğrenci dostudur, rahatlatır, mutlu eder, adamdır o. Şuanda 8,10 binle alan yerler bir zamanlar 1,2 bin ile alıyordu. Forumlardaki eski mesajları inceleyerek görebilirsiniz. Bence bunun en büyük etkeni kontenjan artışı. Tabii ki talep arttıkça (sınava giren sayısı) kontenjan artıyor, yani ilk 2000 ile alan bölüm yıllar sonra 8000 ile alınca kalitesinin düştüğünü düşünmeyin.

Sınava giren öğrenci sayısındaki artış (4) : Evet bu artış her yıl oluyor ama bu yıl en yüksek sayıyı gördüğümüz için yukarıda yeni olarak belirttim. Size son 8 yıldaki artışı göstermek istiyorum :

2010 - 30.589
    2011 - 38.348
    2012 - 45.581
    2013 - 49.237
    2014 - 65.117
    2015 - 84.909
    2016 - 102.374
    2017 - 101.332
    2018 - 128.497

Gördüğünüz gibi tek düşüş 2017 yılında yaşanmış. Sebebine dair en ufak fikrim yok. Ancak 2018'e baktığınızda hepinizin korktuğunu biliyorum. Korkacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu yıl ydt'ye eklenen 2 yeni dil ve AYT dışındaki tek 2. oturum sınavı olması (önceki yıllarda sorumlu olduğu lys sınavları dışındaki lyslerden bazılarına giren çok insan vardı, yahu bir deneyelim ne zararı var diyen. Şimdi AYT tek sınava alındığı için YDT tek opsiyon oldu.) bu artışın başlıca sebepleridir diye düşünüyorum. Geriye kalan da yukarıda zaten gördüğünüz her yıl gerçekleşen artış.

~~~~
    Maddelerin hepsini açıkladım. Şimdi maddelerden bağımsız olarak size geçen sene Ankara Üniversitesi - İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanan bir arkadaşımın puanlarını kullanarak yeni sistemin (1. madde) puanlara yansıtacağı değişikliği göstereceğim.

Türkçe 35 4
    Sosyal 26 13
    Mat 1
    Fen 1.75
    Lys 68 11
    Dip : 77

Bu netlerle aldığı puanı kullanmayacağım. Bunun yerine bu bölüme en son girenin puanını (daha düşük) kullanacağım ki farkı iyice anlayın.

Geçen sene Ankara Üni - İDE taban puanı : 428

Şimdi yeni sistemdeki değişikliği (sosyal ve fen doğru yanlışlarının yarısı) hesaplayıp 3 farklı YKS (yeni sistem) puanlama sitesi kullanacağım :

1- Doping Hafıza : 404 (-24 puan)
    2- Puango : 404 (-24 puan)
    3- Kültür : 405 (-25 puan)

Siz farklı sitelerde de deneyebilirsiniz. Sitelerin çoğunda bu sonuç geliyor. Bazı uçuk siteler var onları eklemedim.

Gördüğünüz gibi aynı netlere 24 puan daha eksik alıyoruz yeni sistemden. Ama unutmamamız gereken bir durum var. Geçen sene ygs-3 ten puan alındığı için öğrenciler sosyale matematikten daha çok yüklendiler bu yıl elbette herkes elinden geldiğince matematik yaptı. Türkiye geneli ortalama dilci bilgisi izlenimime göre matematiğe +8 net ekleyerek diğer bölümlere dokunmadan hesaplamayı tekrar yapacağım. (bu +8 netin çok bonkör olduğunu fark etmenizi istiyorum.)

Yeni 8 netimizle beraber puanımız : 414 (-14) bununla birlikte benim tahminim şu şekilde:

Yaz kızım(benim fikrim) :

*Örneğini kullandığım Ankara üni - İDE bandında (3000-13000) %3.5 civarı puan düşüşü bekliyorum.

*Daha yukarıdaki bölümlerde (0-3000) %0.5 ile %1.5 arası puan düşüşü bekliyorum

*13000-23000 arasında %4 ile %4.5 arası puan düşüşü bekliyorum

*30000 ve ilerisinde %5 ve daha fazla puan düşüşü bekliyorum

Puan düşüşü ne demek? : Mesela geçen sene 460 ile alan X bölümü bu yıl 450 ile aldığında 10 puan düşüşü gerçekleşmiş olur.

Hepinizin her türlü fikrine açığım arkadaşlar. Başlığı her gün takip edeceğim. Bu fikirler aylarca düşündükten, araştırdıktan sonra oluştu o yüzden başka bir yerde kullanmadan önce en azından söylerseniz mutlu olurum. İyi forumlar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Aynen ben de bunları düşünüyorum ilk bölüm için. Geçen sene ki ygs puanlarını yapan netleri yazdığımızda ciddi düşüş oluyor. Ben her üninin istisnasız puan kaybedeceğini düşünüyorum. Mesela Boğaziçi 470 ile alacağını düşünüyorum

3. Teşekkür trousersorpants bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme trousersorpants bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Geçen seneki ygs ve lys-5 daha zordu bence (bu seneye göre).

5. Teşekkür trousersorpants bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Uzun uzun yazip acikladigin icin tesekkurler.Ben de siralamalarin az buçuk oynayabilecegini dusunuyorum.

7. Teşekkür trousersorpants bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme trousersorpants bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı fankitonkizonki isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen seneki ygs ve lys-5 daha zordu bence (bu seneye göre).
    bu senenin sosyalinin çok daha zor olduğunu, matematiğin bir nebze daha kolay olduğunu ve ingilizcesinin daha kolay olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ama tabii ki bazı yerlerde size de hak veriyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ben hep şunu düşündüm özellikle sosyal ve fen konusunda geçen sene 40 ar soru vardı 2 testten de fakat bu sene 20 ye düştü yani bu sene sosyalden ya da fenden 10 net yapan geçen senenin 20 sosyal ya da fen netinin yerine geçiyor. Sizce mantıklı değil mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Forgotmonkey isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hep şunu düşündüm özellikle sosyal ve fen konusunda geçen sene 40 ar soru vardı 2 testten de fakat bu sene 20 ye düştü yani bu sene sosyalden ya da fenden 10 net yapan geçen senenin 20 sosyal ya da fen netinin yerine geçiyor. Sizce mantıklı değil mi?
    Sunu da dusunebilirsin.Sos ve fen soru sayisi azaldo dolayisiyla eleyiciligi de azaldi.Mat cozen kârdadir kisacasi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    evet bu şekilde ama önemli olan soru sayısı değil yüzdeler. geçen sene sosyal puanın %30 unu verirken bu sene %17 sini veriyor mesela. türkçe %40 ını verirken 33 ünü veriyor.

%20 lik bölüm sayısal derslere geçti.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Balbaazar96 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sunu da dusunebilirsin.Sos ve fen soru sayisi azaldo dolayisiyla eleyiciligi de azaldi.Mat cozen kârdadir kisacasi
    8 de 6 yaptım sanırım zarardayım

- - - Updated - - -

Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    evet bu şekilde ama önemli olan soru sayısı değil yüzdeler. geçen sene sosyal puanın %30 unu verirken bu sene %17 sini veriyor mesela. türkçe %40 ını verirken 33 ünü veriyor.

%20 lik bölüm sayısal derslere geçti.
    Yani sayısal yapan çok karda sanırım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Yani zarardayim derken fene nazaran matin standart sapmasi fazla oluyor.Bu sinavda matin on plana cikarilmasi dilcileri genel mânada olumsuz etkiler ama mat cozen dilci one gece.er

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    8 de 6 yaptım sanırım zarardayım

- - - Updated - - -

Yani sayısal yapan çok karda sanırım
    her soru eşit. kimse zararda falan değil. sadece puanlar düşecek bunu göstermeye çalışıyorum. çünkü geçen sene sosyaldeki ortalama bu sene matematikte olmayacak

edit : evet standart sapmadan matematik önde olabilir onu hesaba katmıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Hocam yanlışınız var. Sayısal çözmeyen dilci zararda. Geçen sene aynı sos tr yap bir de bu sene arada ciddi bir fark oluyor. Ama geçen sene fen hiç yapmayıp mat biraz yapıp iyi bir yere giderken bu sene gidemeyebilirsin. Sonuçta sadece Türkçe sos yapan biri sınavın geri kalanında boş boş bekliyor ama mat fen yapan için soru bol. Bu sene fene hiç bakmayanlar 10 net yapan arasındaki ciddi fark olacak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Temizonur isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yanlışınız var. Sayısal çözmeyen dilci zararda. Geçen sene aynı sos tr yap bir de bu sene arada ciddi bir fark oluyor. Ama geçen sene fen hiç yapmayıp mat biraz yapıp iyi bir yere giderken bu sene gidemeyebilirsin. Sonuçta sadece Türkçe sos yapan biri sınavın geri kalanında boş boş bekliyor ama mat fen yapan için soru bol. Bu sene fene hiç bakmayanlar 10 net yapan arasındaki ciddi fark olacak
    Mantıksız değil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Haklisin aynisi mat icin de gecerli ne kadar cozersen o kadar kârdasin.he biraz mat kastım 10 net degil 20+

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

her soru aynı puan. bu tür hesaplamalar eski sistemde kaldı. artık kim ne yapabilirse yapıyor. total net önemli artık

matematik çözmeyen dilci ancak "geçen seneye göre" dezavantajlı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    her soru aynı puan. bu tür hesaplamalar eski sistemde kaldı. artık kim ne yapabilirse yapıyor. total net önemli artık

matematik çözmeyen dilci ancak "geçen seneye göre" dezavantajlı
    Tamam da dilciler turkce,sosyal ,ingilizce zaten yapiyo mat fen yapacak ki one gecsin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı Balbaazar96 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam da dilciler turkce,sosyal ,ingilizce zaten yapiyo mat fen yapacak ki one gecsin
    matematik öne geçiriyor demek değil ama bu.

20 türkçe 10 sosyal 5 matematik ile 20 matematik 10 sosyal 5 türkçe aynı net aynı puan. Matematik öne geçiriyor mu? Demek istediğim bu. Daha fazla net lazım artık. Matematik ya da fenle alakalı bir şey değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Teoride haklisin ama pratikte calismaz bu hocam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Hocam zaten sistemi ygsye göre kıyaslıyoruz. Günün sonunda dilciler de eğer derece istiyorsa sayısala daha çok önem vermeli. Türkçe de 35 yapmak o kadar zor değildir ama 40 yapmak zordur. Fende 5 yapmak çok kolay. Belki geçen sene olsaydı adamın fenle uğraşmayıp Türkçeyi 40a çıkarma lüksü vardı ama bu sene Türkçeyi 40a çıkarmak yerine daha kolay konuları öğrenip fende 5e çıkarmalı

23. Beğenmeme Defdream bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Hocam zaten sistemi ygsye göre kıyaslıyoruz. Günün sonunda dilciler de eğer derece istiyorsa sayısala daha çok önem vermeli. Türkçe de 35 yapmak o kadar zor değildir ama 40 yapmak zordur. Fende 5 yapmak çok kolay. Belki geçen sene olsaydı adamın fenle uğraşmayıp Türkçeyi 40a çıkarma lüksü vardı ama bu sene Türkçeyi 40a çıkarmak yerine daha kolay konuları öğrenip fende 5e çıkarmalı

ben buna aykırı bir şey demedim. türkçe ve sosyal dışındaki dersledeki eksiğin daha fazla olduğunu da biliyorum. ama "matematik yapan öne geçmiyor" bunu anlatmaya çalışıyorum. günün sonunda total net önemli. matematik yapıp sosyalde aynı oranda eksiği olan yine yerinde sayıyor

zaten başlık bununla alakalı değil konu neden buraya geldi anlamadım.

Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)