Toplam 3 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 44 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yeni sistem 2018 taban puanlarını nasıl etkileyecek?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Arkadaşlar netlerimi geçen seneki Hacettepe İngiliz Dil Bilimi ortalama netleri ile karşılaştırdığımda şöyle bir sonuç çıkıyor.

Türkçe 2017: 31.1
    Türkçe Netim: 30
    Mat 2017: 6.2
    Matematik Netim: 7.25
    Sosyal 2017: 12.6
    Sosyal Netim: 12.5
    Fen 2017: 2
    Fen Netim: 5.5
    LYS-5: 63.8
    YDT Netim: 66.25

Fen ve Sosyal soru sayıları yarı yarıya azaldığı için ben de geçen seneki ortalama netleri ikiye böldüm.

Netlerim çoğu yerde denk veya yukarısında. Benim merak ettiğim şu; Bu seneki sınav kolay değildi fakat geçen seneki gibi zor da değildi orta ayardaydı. + olarak ilk defa denenmiş bir sistem. Benim sıralamama etkisi ne olur. İnternetteki sıralama hesaplama sitelerinden pek verim alamadım çünkü 5000 gösteren de var 13000 gösteren de.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    İnternetteki sıralama hesaplama sitelerine bel bağlamak ya da geçen seneki sosyal/fen netlerinin yarısını alarak hesaplamak mantıklı değil çünkü sistem ve katsayılar bambaşka. Öğrenmek için sonuçları beklemekten başka çaremiz yok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı hedefodtu isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternetteki sıralama hesaplama sitelerine bel bağlamak ya da geçen seneki sosyal/fen netlerinin yarısını alarak hesaplamak mantıklı değil çünkü sistem ve katsayılar bambaşka. Öğrenmek için sonuçları beklemekten başka çaremiz yok

evet yarısını almak çok bel bağlanacak bir şey değil ama katsayıların değişimi tyt puanlarının düşüşüne direkt etki edecek bence. yine de dediğiniz gibi sonuçları beklemekten başka yapacak çok bir şey yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    eyyyy sınavla
    eyyy puango
    eyyyy tahminhesap

sıralama hesaplama isini sizden ogrenecek degiliz

tytdeki sözel derslerden sayısala aktarılan %20 yi hesaba katmıyorsunuz

31 temmuzda hodri meydan diyorum istediğin tv kanalında

5. Beğenme unrelatablefyu, curseofreality1 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Sevgili arkadaşlar matematik yapan ekstra karda diye bir şey yok
    Geçen sene matematik yapamayan adam bu sene yine yapamayacak (spesifik konuşmuyorum genel anlamda)
    Katsayısı arttı diye "aa hadi çalışayım 20 net 30 net yapayım" demeyecek önceden kaç net yapıyorduysan en fazla 3-5- net eklersin onun üstüne
    zira matematik yapan geçen sene ya da önceki senelerde de vardı matematik yapanlar hep var ben bu senenin sayısal sorular konusunda dilcilerde büyük farklar yaratacağını düşünmüyorum çünkü matematikten anlayan yine yapıyor anlamayan yine yapamıyor bir senede herkese vahiy incek diye bir şey yok )
    biraz gerçekçi olalım bizler eşit ağırlık sayısal öğrencisi değiliz (kendim öğrenci değilim genelleme yaptım yanlış anlaşılmasın)
    bir öğrenci önceden 10 net matematik yapabiliyorduysa bu seneki sınavda da AŞIRI bir değişim yaşamaz ha istisnalar vardır elbet ama kaideyi bozmazlar lütfen...

@trousersorpants

arkadaşım çok güzel bir konu açmışsın aslında ben senin düşüncelerine katılıyorum puango gibi siteler de önceden gerçekçiydi evet ama YENİ SİSTEMDE İŞLEMEZ BUNLAR İKİNCİ ÜÇÜNCÜ SENESİ OLSA NEYSE DAHA İLK SENE KİMİN NE YAPTIĞI ZATEN BELLİ DEĞİL)

7. Teşekkür trousersorpants bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme trousersorpants bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Tyt matematik ygs matematikten çok daha kolay.
    O yüzden artış olacaktır. Benim çevremde ygs mata göre 8-10 net fazla yaptı herkes tyt'de

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Dyrasil isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tyt matematik ygs matematikten çok daha kolay.
    O yüzden artış olacaktır. Benim çevremde ygs mata göre 8-10 net fazla yaptı herkes tyt'de
    bu seneki sınavın temasının kolaylık değil zaman olduğunu biliyorum o yüzden böyle düşünüyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Alıntı farman isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaşlar matematik yapan ekstra karda diye bir şey yok
    Geçen sene matematik yapamayan adam bu sene yine yapamayacak (spesifik konuşmuyorum genel anlamda)
    Katsayısı arttı diye "aa hadi çalışayım 20 net 30 net yapayım" demeyecek önceden kaç net yapıyorduysan en fazla 3-5- net eklersin onun üstüne
    zira matematik yapan geçen sene ya da önceki senelerde de vardı matematik yapanlar hep var ben bu senenin sayısal sorular konusunda dilcilerde büyük farklar yaratacağını düşünmüyorum çünkü matematikten anlayan yine yapıyor anlamayan yine yapamıyor bir senede herkese vahiy incek diye bir şey yok )
    biraz gerçekçi olalım bizler eşit ağırlık sayısal öğrencisi değiliz (kendim öğrenci değilim genelleme yaptım yanlış anlaşılmasın)
    bir öğrenci önceden 10 net matematik yapabiliyorduysa bu seneki sınavda da AŞIRI bir değişim yaşamaz ha istisnalar vardır elbet ama kaideyi bozmazlar lütfen...

@trousersorpants

arkadaşım çok güzel bir konu açmışsın aslında ben senin düşüncelerine katılıyorum puango gibi siteler de önceden gerçekçiydi evet ama YENİ SİSTEMDE İŞLEMEZ BUNLAR İKİNCİ ÜÇÜNCÜ SENESİ OLSA NEYSE DAHA İLK SENE KİMİN NE YAPTIĞI ZATEN BELLİ DEĞİL)
    Hocam siz yanlış anlamışsınız. Mesela 30 tr 20 sos 10 mat ve 30 tr 25 mat 10 sos yapan iki kişide geçen sene 1. Kişi öne geçiyordu. Bu sene 2. Kişi geçiyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı farman isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bu seneki sınavın temasının kolaylık değil zaman olduğunu biliyorum o yüzden böyle düşünüyorum
    Hocam matematikte 40 soruyu çözmeye çalışana süre yetmedi ama 20 soru rahat çözülürdü çok da şey bilmeden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Hocam ben senin demek istediğini çok iyi anlıyorum çünkü aynı fikirdeyim. Önceki seneler yüzde 35 ygs içeride de yüzde 17 vs vs bölünüyordu. Bu sene toptan ygsyi yüzde 40 almışlar. Bu da başlığı açan arkadaşın dediği gibi kat sayılar eşit. 35 türkçe 15 sosyal 10 matematik yapan ile 40 türkçe 20 sosyal yapan aynı yani. Standart sapmalar ayrı konu ama aşağı yukarı aynı gelir.
    Aynı şekilde zaten hesap sitelerinde geçen sene ve bu seneki sisteme göre puan hesaplayin, düşünün ki iki sınava giren öğrenci de girdiği iki sınavda tüm soruları doğru yaptı. Geçen sene 160 net ygs 80 LYS bu sene 120 net tyt 80 ydt + aynı obp ile hesaplayinca yanlış hatirlamiyorsam 550ye 565 puan geliyordu. Arada 15 puan fark var yani. Bu da puanlarda düşüş olcagini gösterir. Ne kadar düşer bilmem ama artan kontenjan ile de boğaziçi gibi üniversiteler geçen seneye nazaran daha düşük puanla gelicek gibi. Kimseye ümit vermek istemem en iyisi ümit etmemek ikinci senem oluşundan biliyorum ama bu da bi gerçek

13. Teşekkür farman bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme farman bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı Seven7sever isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben senin demek istediğini çok iyi anlıyorum çünkü aynı fikirdeyim. Önceki seneler yüzde 35 ygs içeride de yüzde 17 vs vs bölünüyordu. Bu sene toptan ygsyi yüzde 40 almışlar. Bu da başlığı açan arkadaşın dediği gibi kat sayılar eşit. 35 türkçe 15 sosyal 10 matematik yapan ile 40 türkçe 20 sosyal yapan aynı yani. Standart sapmalar ayrı konu ama aşağı yukarı aynı gelir.
    Aynı şekilde zaten hesap sitelerinde geçen sene ve bu seneki sisteme göre puan hesaplayin, düşünün ki iki sınava giren öğrenci de girdiği iki sınavda tüm soruları doğru yaptı. Geçen sene 160 net ygs 80 LYS bu sene 120 net tyt 80 ydt + aynı obp ile hesaplayinca yanlış hatirlamiyorsam 550ye 565 puan geliyordu. Arada 15 puan fark var yani. Bu da puanlarda düşüş olcagini gösterir. Ne kadar düşer bilmem ama artan kontenjan ile de boğaziçi gibi üniversiteler geçen seneye nazaran daha düşük puanla gelicek gibi. Kimseye ümit vermek istemem en iyisi ümit etmemek ikinci senem oluşundan biliyorum ama bu da bi gerçek
    -

15. Teşekkür farman bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme farman bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Puanlar çok değişken oluyor seneden seneye, sıralama üzerinden yürümek daha sağlıklı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı dilleredestan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Puanlar çok değişken oluyor seneden seneye, sıralama üzerinden yürümek daha sağlıklı.
    ben de puandaki değişkenlikten bahsediyorum zaten. sıralama için söyleyecek pek bir şey yok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Bu sene üniversite tabanı 50k’ya kadar oynayabilir diyorlar. Ancak en çok seçilen üniversiteler değil. Daha çok doğu bölgeleri falan. Tercih sıralama aralığını geniş tutn diyorlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Forum ölü gibi herkes gitmiş ama ben yine yazayım bir gün birileri faydalanır.

Bu konuyu sınav sonuçları gelmeden yazmıştım, hala söylediklerimin arkasındayım. Dil bölümlerinde her sene görülenden daha fazla düşüş bekliyorum.

Söylediklerimi destekleyen şöyle bir yazı buldum :

IiF4dPcy.jpg

yüzdeler tam olarak tutmasa bile düşüş kaçınılmaz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Bu konuyu sınav sonuçları gelmeden yazmıştım, hala söylediklerimin arkasındayım. Dil bölümlerinde her sene görülenden daha fazla düşüş bekliyorum.

IiF4dPcy.jpg

Kafam dağınık baya, 10 kere okudum anlamadım da :d
    Şuan diyelim 450 puanımız, geçen sene 465'le alan bir bölüme girebiliriz gibi bir şey mi bu?

21. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Kafanin karismasinin sebebi yeni konu acmaya usenmem. Aslinda 2 farkli seyi anlattim

1- yeni sistemde gecen seneye nazaran daha az puanimiz oldu ve daha az puanla daha iyi siralama gelmesi gerekiyordu

ama hesaba katmadigimiz sey suydu (sonuclar gelene kadar) : bu sistem sayisal derslere yoneldigi icin bizden keserken alan disi ogrencilere verdi. Yani gecen sene 340 alan 20 binken bu sene 340 alan 18 bininci olmaliydi ama 22 bininci oldu mesela.

Yahu ne kadar kisi vardir alan disi diyenler olacak, dusunun ki gecen sene siralamasi 6000lerde olan bir bolume kadar en yukardan kontenjanlari saydiginda 2000 cikiyor. Yani ilk 6000 de 2000 tercih eden dilci+alandisi varken 4000 tercih etmeyen + alan disi vardi. Sayilari bu kadar cokken katsayilari bu sekilde degistirmek araya tabii ki cok daha fazlasini sokacaktir.

Son not : iyimser olmak iyidir ama kimseye 5 bin kisi onundeki bolume umut baglamasini istemiyorum. Bunlarin hepsi fikir, farkli dusuncesi olan varsa soylesin yorumlayalim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

IiF4dPcy.jpg

Bende puanımı geçen seneye çevirdiğimde çok daha fazlası çıkmıştı sonra da sisteme sövmüştüm haklısın benc de düşüş beklediğimizden fazla olacak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

IiF4dPcy.jpg

Geçen sene aynı netlerle 395 puan ve 13bine giren netlerim bu sene 375 puan ve 17bin. Eğer mfciler dil okumayı tercih ederse yandık demektir

25. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Defdream isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene aynı netlerle 395 puan ve 13bine giren netlerim bu sene 375 puan ve 17bin. Eğer mfciler dil okumayı tercih ederse yandık demektir
    90 tyt 35 ydt yapan biri 50 tyt 60 ydt yapan birini geçiyor adalet mi bu?

27. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.
Toplam 3 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)