Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 45 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Kontenjanlardaki net değişim (soruları alıyorum)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

Kontenjanlardaki net değişim (soruları alıyorum)

Arkadaşlar bazı bölümlerin bu sene artan kontenjan sayılarını geçen senenin bilgileriyle birlikte veriyorum. Merak ettiğiniz bölümleri sadece bölümün tam adını yazarak sorabilirsiniz. Okullara özel artışları yayınlanan kılavuzda bulabilirsiniz onları yazmayacağım zaten bunlar daha önemli bence.

2017 2018 Değişim

İngiliz dili ve edebiyatı 3404 3928 +504

İngilizce Öğretmenliği 3267 3614 +347

İngilizce MütercimT. 769 872 +103

İngiliz Dil Bilimi 124 124 0

Kore Dili ve Ed. 144 144 0

Çin Dili ve Ed. 78 93 +15

Dilbilim+Dilbilimi 208 243 +35

Fransız Dili ve Ed. 534 575 +41

Fransızca Öğretmenliği 388 388 0

Japon Dili ve Edb. 108 108 0

Japonca Öğrt. 41 41 0

İtalyan Dili ve Edb. 93 93 0

Not 1 : Bunlar sadece devlet üniversitesi kontenjanlarıdır. Vakıf üniversiteleri merak eden alta bölümün adını yazarsa atarım.

Not 2 : Burada kore, italyan, japonca dili edebiyat/öğretmenlik bölümlerinde bir değişim yokmuş gibi gözüküyor ama öyle değil arkadaşlar. Diğer bölümlerin sıralaması genellikle daha yukarıda olduğu için oraya yerleşen her bir kişi bu bölümlerin sıralamalarını da aşağı çekecek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı trousersorpants isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bazı bölümlerin bu sene artan kontenjan sayılarını geçen senenin bilgileriyle birlikte veriyorum. Merak ettiğiniz bölümleri sadece bölümün tam adını yazarak sorabilirsiniz. Okullara özel artışları yayınlanan kılavuzda bulabilirsiniz onları yazmayacağım zaten bunlar daha önemli bence.

2017 2018 Değişim

İngiliz dili ve edebiyatı 3404 3928 +504

İngilizce Öğretmenliği 3267 3614 +347

İngilizce MütercimT. 769 872 +103

İngiliz Dil Bilimi 124 124 0

Kore Dili ve Ed. 144 144 0

Çin Dili ve Ed. 78 93 +15

Dilbilim+Dilbilimi 208 243 +35

Fransız Dili ve Ed. 534 575 +41

Fransızca Öğretmenliği 388 388 0

Japon Dili ve Edb. 108 108 0

Japonca Öğrt. 41 41 0

İtalyan Dili ve Edb. 93 93 0

Not 1 : Bunlar sadece devlet üniversitesi kontenjanlarıdır. Vakıf üniversiteleri merak eden alta bölümün adını yazarsa atarım.

Not 2 : Burada kore, italyan, japonca dili edebiyat/öğretmenlik bölümlerinde bir değişim yokmuş gibi gözüküyor ama öyle değil arkadaşlar. Diğer bölümlerin sıralaması genellikle daha yukarıda olduğu için oraya yerleşen her bir kişi bu bölümlerin sıralamalarını da aşağı çekecek.
    Paylaşımınız için çok teşekkürler! Gördüğüm kadarıyla yararlı şeyler paylaşıp herkese yardım etmeye çalışıyorsunuz. Hiç dil kontenjanı paylaşan sayfa bile yoktu. Merakım gittgitti sayenizde. Not 2'yi daha iyi açıklayabilir misiniz acaba? Teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı akemichan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşımınız için çok teşekkürler! Gördüğüm kadarıyla yararlı şeyler paylaşıp herkese yardım etmeye çalışıyorsunuz. Hiç dil kontenjanı paylaşan sayfa bile yoktu. Merakım gittgitti sayenizde. Not 2'yi daha iyi açıklayabilir misiniz acaba? Teşekkürler.

Rica ederim kendi merakımı gidermek için araştırma yaparken faydalı bulduğum şeyleri paylaşıyorum.

Orada anlatmak istediğim kontenjanı hiç artmayan bölümler var mesela kore dili ve edebiyatı ama şöyle düşünün:

Mesela x kore dili ve edebiyatı bölümü geçen sene 30000 sıralama ile almış, bu sene bölümde kontenjan artışı olmayacak olmasına rağmen bu bölümden sıralama olarak önde olan bölümlere kontenjan artışı geldiği için buraya girecek insanların önüne geçmiş oluyorlar dolayısıyla bu bölümün de sıralaması düşmüş oluyor.

Daha da basitleştireyim:

x bölümü 3 kontenjanlı ve 1. 2. 3. olanlar giriyor

y bölümü 3 kontenjanlı 4. 5. 6. olanlar giriyor

x bölümüne +2 kontenjan ekliyoruz, y bölümüne hiç dokunmuyoruz

x bölümüne 1. 2. 3. 4. 5. olanlar giriyor

y bölümüne 6. 7. 8. olanlar giriyor

x bölümü y'den önde olduğu için ona yapılan kontenjan artışı y'yi de etkiliyor

4. Teşekkür semachann, akemichan bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme semachann, akemichan bu mesajı beğendi.
    Beğenmeme semachann bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Bu kontenjanlari nereden gorebiliriz acaba link atabilir misin ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ellerinize sağlık çok yararlı bi paylaşım Görülen o ki sıralamaları bu sene düşük görebiliriz geçen seneye göre yani şöyle geçen sene 7k alan bi üniversite 8k ya kadar çıkabilir yani ben öyle anladım bu artışlardan. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı Forgotmonkey isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık çok yararlı bi paylaşım Görülen o ki sıralamaları bu sene düşük görebiliriz geçen seneye göre yani şöyle geçen sene 7k alan bi üniversite 8k ya kadar çıkabilir yani ben öyle anladım bu artışlardan. Yanlışım varsa düzeltin lütfen
    sıralamaları etkileyen tek şey bu değil tabii ki ama bunların öğrenciler adına olumlu olduğu kesin.

Alıntı Balbaazar96 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kontenjanlari nereden gorebiliriz acaba link atabilir misin ?
    ben teker teker araştırıp topladığım için toplu paylaşmak istemiyorum merak ettiğin bölümleri sorabilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    okan üni çinceye bakar mısın?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    sıralamaları etkileyen tek şey bu değil tabii ki ama bunların öğrenciler adına olumlu olduğu kesin.

ben teker teker araştırıp topladığım için toplu paylaşmak istemiyorum merak ettiğin bölümleri sorabilirsin.
    Üniversiteye yerleşme sürecinde olumlu elbet ama okurken ve sonrası için büyük bir dezavantaj. Kontenjan arttığı için sınıf mevcudu da artıyor öncelikle ve haliyle iletişim/konuşma temelli olan dil bölümlerinde hocanın öğrencilerle birebir etkileşim süresi azalıyor. Daha sıkıntı olan durum ise kontenjan arttıkça haliyle mezun sayısı, buna mukabil rekabet, rekabetin sonucunda işsizlik de artıyor..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    okan üni çinceye bakar mısın?
    okan ünide çince olduğuna emin misin ben bulamadım hiçbir şey.

https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans-bolum.php?b=10043

Alıntı fankitonkizonki isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Üniversiteye yerleşme sürecinde olumlu elbet ama okurken ve sonrası için büyük bir dezavantaj. Kontenjan arttığı için sınıf mevcudu da artıyor öncelikle ve haliyle iletişim/konuşma temelli olan dil bölümlerinde hocanın öğrencilerle birebir etkileşim süresi azalıyor. Daha sıkıntı olan durum ise kontenjan arttıkça haliyle mezun sayısı, buna mukabil rekabet, rekabetin sonucunda işsizlik de artıyor..
    bu çok kapsamlı bir eleştiri. eğitim sisteminin kötü olması gibi bir şey

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Tercumanlik kardesim cin dili degil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Tercumanlik kardesim cin dili degil
    %50 burslu - 11>27 (+16)

Tam Burslu - 3>3 (0)

kesin değil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Tam burslu yazicam ben sanirim olucak gibi

14. Beğenme trousersorpants bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Rica ederim kendi merakımı gidermek için araştırma yaparken faydalı bulduğum şeyleri paylaşıyorum.

Orada anlatmak istediğim kontenjanı hiç artmayan bölümler var mesela kore dili ve edebiyatı ama şöyle düşünün:

Mesela x kore dili ve edebiyatı bölümü geçen sene 30000 sıralama ile almış, bu sene bölümde kontenjan artışı olmayacak olmasına rağmen bu bölümden sıralama olarak önde olan bölümlere kontenjan artışı geldiği için buraya girecek insanların önüne geçmiş oluyorlar dolayısıyla bu bölümün de sıralaması düşmüş oluyor.

Daha da basitleştireyim:

x bölümü 3 kontenjanlı ve 1. 2. 3. olanlar giriyor

y bölümü 3 kontenjanlı 4. 5. 6. olanlar giriyor

x bölümüne +2 kontenjan ekliyoruz, y bölümüne hiç dokunmuyoruz

x bölümüne 1. 2. 3. 4. 5. olanlar giriyor

y bölümüne 6. 7. 8. olanlar giriyor

x bölümü y'den önde olduğu için ona yapılan kontenjan artışı y'yi de etkiliyor
    Şimdi anladım, haklısınız. Belki bu belirsiz sistem ve kontenjan artışı işimize yarayabilir.

Size pm attım bu konuda. Bir göz atarsanız mutlu olurum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    hacettepe almanca mütercim tercğmanlık ne olur? ve istanbul almanca müt. ter almancayla mı alıyor yoksa ingilizceden giren biri olarak gidebilir miyim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    merhaba, sıralamam 8bin sizce tercihlere kaç binlik bölümlerden başlayabilirim? 6 binlerdeki bir bölümün gelme ihtimali nedir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    gençler merhaba 37k iü italyanca gelmez değil mi kont.artmış,yığılma az da olsa var,puan türleri birleşti derken umutlansam mı bilemedim.teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı wareternal isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hacettepe almanca mütercim tercğmanlık ne olur? ve istanbul almanca müt. ter almancayla mı alıyor yoksa ingilizceden giren biri olarak gidebilir miyim?
    açıklanacak olan kılavuzu inceleyin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı Noynoy isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    gençler merhaba 37k iü italyanca gelmez değil mi kont.artmış,yığılma az da olsa var,puan türleri birleşti derken umutlansam mı bilemedim.teşekkürler
    edebiyat gelmez malesef

öğretmenlik dolmamış zaten

- - - Updated - - -

Alıntı childoflove isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba, sıralamam 8bin sizce tercihlere kaç binlik bölümlerden başlayabilirim? 6 binlerdeki bir bölümün gelme ihtimali nedir?
    tercihin başlamasına daha çok var veri bekliyoruz yetkili ve bilgili kişilerden şuan için aralığı açık tut dışında bir şey diyemem

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    72 Doğru, 8 Yanlış ile puanım Y-DİL: 425,34218, Sıralamam: 7280 geldi.
    Maddi durumlardan ötürü sadece Samsun'da okuyabilirim, bu yüzden tek tercih yapacağım, sizce Ondokuz Mayıs Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği gelir mi ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı acdenizci isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    72 Doğru, 8 Yanlış ile puanım Y-DİL: 425,34218, Sıralamam: 7280 geldi.
    Maddi durumlardan ötürü sadece Samsun'da okuyabilirim, bu yüzden tek tercih yapacağım, sizce Ondokuz Mayıs Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği gelir mi ?
    gelecektir hayırlı olsun. bölümü araştırdım oldukça iyi ben de tercih listeme koyacağım.

23. Teşekkür acdenizci bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme acdenizci bu mesajı beğendi.
Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)