Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: biraz yardım lazım şartlı cümle hakkında

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

biraz yardım lazım şartlı cümle hakkında

merhaba arkadaşlar bu hafta mesai kalacağım için derse katılamayacağım yine de kitaba göz atıyorum ama tam anlamadım size zahmet bakabilir misiniz.doğrumu yapmışım denedim biraz ama olmadı gibi .. doğru cevaplar bana biraz fikir verecektir özellikle negatif yapmayı hiç anlamadım yanında çarpı işareti olan görsel. teşekkürler
    son görselde verilen kelimeleri şartlı cümle yaparsanız çok makbule geçer mantığı anlasam yeter
    0620728e-b8f0-4f18-b901-872af09d7426.jpga513f3a6-7286-4504-a52c-aad31568b913.jpgdd36ac86-d95d-4490-b603-a73d71477643.jpgWhatsApp Image 2018-05-23 at 21.03.19.jpeg

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    If clauses yani koşul şart cümleleri 4'e ayrılıyor. Type 0,1,2,3,4 olarak.
    Type 1 genellikle genel geçer değişmez durumlardan bahsederken kullanılır.
    Mesela:
    If you heat water,it boils (Eğer suyu ısıtırsan kaynar.)

Type 0'da if'li kısımda da virgülden sonraki kısımda da hep present simple kullanılır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

Type 1 ise koşula dayalı olarak olma ihtimali olan durumlardan bahsederken kullanılır ama yukardaki gibi net bir kesinlik yoktur.
    Örnek olarak:
    If you don't study, you will fail. (Çalışmazsan,dersten kalırsın)

Burda ise if'li kısım present simple olurken, virgülden sonraki kısımda will+fiilin birinci hali kullanılmak zorundadır.
    Daha ayrıntılı ayrıntılı anlatan bir konu anlatımına bakmanı da tavsiye ederim yine de.
    buraya bi göz atıver istersen.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 2 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir.)