Toplam 19 sonuçtan 1 ile 19 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bu Netlerle Boğaziçi İngilizce Öğretmenliği Olur Mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6

Bu Netlerle Boğaziçi İngilizce Öğretmenliği Olur Mu?

Merhaba arkadaşlar tytde genelde 70-80 arası yapıyorum son yapılan ydspublishingde 85 geldi. İng ise 75+ oluyor. 82 okul ortalamam var. Bu şekilde istediğim bölüm gelir mi?

Genel olarak tytde
    35 türkçe
    15 sosyal
    20-26 mat
    5 fen yapıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    önceki ydspublishing denemesinden kaçıncı olmuştun Türkiye'de

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı yasinyorganci isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    önceki ydspublishing denemesinden kaçıncı olmuştun Türkiye'de
    Hocam ilk olandan 44. olmuştum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Hayalini bilmem ama yüksek yapan birisi olarak ben boğaziçinde zorlasam çeviribilime girecek kadar net yapsam ya da yediyepe çeviribilim ya da boğaziçi ingiliz dili ve edebiyatına girecek netler yapsam orayı tercih etmezdim.Çünkü öğretmenlik istiyor olsaydım ben sınava çalışmayı 5 ay önceden bırakmıştım sonuçta sonu kpss de bitiyor ama belki başka hayallerin vardır o zaman saygı duyarım ona ama benim düşüncem bu yönde.Ha, bu netlerle o bölüme seni plaketle alırlar benden söylemesi.

- - - Updated - - -

Ha bu arada bugün 2. sınav açıklanacak ydspublishing'in sıralamanı yazmayı unutma

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Hayalini bilmem ama yüksek yapan birisi olarak ben boğaziçinde zorlasam çeviribilime girecek kadar net yapsam ya da yediyepe çeviribilim ya da boğaziçi ingiliz dili ve edebiyatına girecek netler yapsam orayı tercih etmezdim.Çünkü öğretmenlik istiyor olsaydım ben sınava çalışmayı 5 ay önceden bırakmıştım sonuçta sonu kpss de bitiyor ama belki başka hayallerin vardır o zaman saygı duyarım ona ama benim düşüncem bu yönde.Ha, bu netlerle o bölüme seni plaketle alırlar benden söylemesi.

- - - Updated - - -

Ha bu arada bugün 2. sınav açıklanacak ydspublishing'in sıralamanı yazmayı unutma
    Hocam benim olayım biraz farklı o yüzden çeviribilim vs hiç istemiyorum. Gerçi eğer sıralamam onları tutacak seviyede gelirse tabii düşünürüm. Bu netlerin iyi olup olmadığını bilmiyorum. Sınavda ancak bu netleri yani 80 tyt 75 ing yaparsam girebileceğimi düşünüyorum.

Ydspublishingde iyi geçti 21. oldum dilden biraz kötü yaptığım için ama olsun mutluyum öncekinden daha iyi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Ben de 20. oldum dilden bunu orana vurduğunda aslında boğaziçi yüksek ihtimal oluyor amacın çeviribili falan değilse gideceğin en iyi öğretmenlik bölümü orasıdır yani.Ben Türkiye 13.'sünün 1700 sıralamalı boğaziçi öğretmenliğe gittiğini gördüm . Tebrik ederim bu arada sınavın için ^^

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Ben de 20. oldum dilden bunu orana vurduğunda aslında boğaziçi yüksek ihtimal oluyor amacın çeviribili falan değilse gideceğin en iyi öğretmenlik bölümü orasıdır yani.Ben Türkiye 13.'sünün 1700 sıralamalı boğaziçi öğretmenliğe gittiğini gördüm . Tebrik ederim bu arada sınavın için ^^
    Tebrik ederim sizi hocam. Sizin tyt dil netleriniz kaç? Acaba gerçek sınavda sıralama kaç olacak çok merak ediyorum ya burada böyle güzel takılırken gerçek sıralama 1800 2000 filan gelirse üzülürüm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Bu kadar pesimist olma hayat böyle geçmez sen elinden geleni yap iyi de olsa kötü de olsa için rahat olur.
    Tyt bu sınavda 86 net ingilizce 75 net ama ingilizce zordu.Dilko kullanıyorum ben ondan en kötü 1 yanlış çıkıyor ama yds bildiğimiz gibi zor :/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Kazanırsın kazanmasına ama ben iki yıldır Boğaziçi Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisiyim, lisede verdiğin emeğin karşılığı burası olmamalı. Tavsiye etmiyorum. Bknz: http://25haziranlys5.blogspot.com/20...en-tercih.html

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    şaşırdığım tek şey öğretmenlerin öyle oluşu. okuduğum kadarıyla diğer çoğu şey de bi kaç üniversitelenin zaten şikayetçi olduğu şeyler (yurt, ders seçimi filan)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı looning isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    şaşırdığım tek şey öğretmenlerin öyle oluşu. okuduğum kadarıyla diğer çoğu şey de bi kaç üniversitelenin zaten şikayetçi olduğu şeyler (yurt, ders seçimi filan)
    Orada yazdığım olayların üzerine yeni gelişmeler de oldu. İngiliz edebiyatı dersinden 4 saat devamsızlığım vardı, hoca 8 saat devamsızlığım olduğunu iddia edip bir karışıklıktan ötürü participation notuma DD (1) vermiş. Devamsızlığımın 4 saat olduğunu kanıtladım ama aldığım notu değiştirmeye hiç niyeti yoktu. Daha önce girdiği bir notu değiştirmesi için kurula hesap vermek zorunda olduğu için olan bana oldu, yaktı beni. Bunun gibi nerede Avrupanın gerizekalısı varsa kolundan tutup Boğaziçi'ne hoca yapmışlar. Öğrenciler yabancı hocaları görünce sanıyor ki hepsi alanında uzman kişiler

Yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, akademik hayata atılacaksanız burada sizi lime lime ederler, sinir krizlerine giriyorum sık sık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı 25haziranlys5 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Orada yazdığım olayların üzerine yeni gelişmeler de oldu. İngiliz edebiyatı dersinden 4 saat devamsızlığım vardı, hoca 8 saat devamsızlığım olduğunu iddia edip bir karışıklıktan ötürü participation notuma DD (1) vermiş. Devamsızlığımın 4 saat olduğunu kanıtladım ama aldığım notu değiştirmeye hiç niyeti yoktu. Daha önce girdiği bir notu değiştirmesi için kurula hesap vermek zorunda olduğu için olan bana oldu, yaktı beni. Bunun gibi nerede Avrupanın gerizekalısı varsa kolundan tutup Boğaziçi'ne hoca yapmışlar. Öğrenciler yabancı hocaları görünce sanıyor ki hepsi alanında uzman kişiler

Yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, akademik hayata atılacaksanız burada sizi lime lime ederler, sinir krizlerine giriyorum sık sık
    offf baya kötü olmuş
    peki sizin derslerinize giren öğretmenlerle diğer bölümlerin derslerine giren öğretmenler farklı mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı looning isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    offf baya kötü olmuş
    peki sizin derslerinize giren öğretmenlerle diğer bölümlerin derslerine giren öğretmenler farklı mı?
    Aslında blogumda buna değinmiştim, tekrar etmek gerekirse, bölümler için sınıf kavramı olmadığı için her hocanın kendine ait bir dersliği bulunuyor, X hocasından ders alanlar arasında başka bölümden öğrenciler de oluyor.

Sırf biz İngilizce öğretmenliği okuyoruz diye bizim bölüm için ayrı bir İngiliz edebiyatı sınıfı açmıyorlar. İngiliz edebiyatı bölümü öğrencilerinin ders aldığı hocalardan, o bölümün öğrencileriyle birlikte (varsa o dersi seçmeli olarak almış başka bölümden de öğrencilerle) ders işliyor, aynı sınava tabi tutuluyoruz. Sistemin saçma olan tarafı da bu zaten. 12. sınıf sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin 35 kişilik bir sınıfta zorunlu olarak matematik ve edebiyat derslerine girdiğini düşünün. Eşit ağırlık öğrencisinin o kadar ağır matematiğe ihtiyacı yok, sayısal öğrencinin de o kadar ağır edebiyat dersine ihtiyacı yok. Bunu milli eğitim bakanlığı yaptığında ne kadar ezik konuma düşüyor biliyorsunuz, aynısı SÖZDE en iyi devlet üniversitelerinden birinde sistem olarak her ders için işletiliyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Merhaba,

BOUN FLED'de 2. senem bitti. Bana göre okul da bölüm de 10 numara. Bir ders hariç bütün hocalardan ve derslerden memnunum. Diğer dil bölumlerinin (Dilbilim, Edebiyat) de derslerine girdim. Bana göre dil alanında bu okulda okunacak en mantıklı bölüm. Bu sadece benim görüşüm değil, konuştuğum arkadaşlar da aynı fikirde. Alan dışı derslerin çokluğundan yakınan arkadaşlar var ama bu bence farklı konularda bilgi sahibi olmak açısından iyi bir şey. Bir diğer arkadaş da daha okulu bitirmeden yüksek maaşla bir kolejde iş buldu. Ortalaması çok yüksekti. Kpss falan uğraşmaya gerek yok yani 😊

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Alfist isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

BOUN FLED'de 2. senem bitti. Bana göre okul da bölüm de 10 numara. Bir ders hariç bütün hocalardan ve derslerden memnunum. Diğer dil bölumlerinin (Dilbilim, Edebiyat) de derslerine girdim. Bana göre dil alanında bu okulda okunacak en mantıklı bölüm. Bu sadece benim görüşüm değil, konuştuğum arkadaşlar da aynı fikirde. Alan dışı derslerin çokluğundan yakınan arkadaşlar var ama bu bence farklı konularda bilgi sahibi olmak açısından iyi bir şey. Bir diğer arkadaş da daha okulu bitirmeden yüksek maaşla bir kolejde iş buldu. Ortalaması çok yüksekti. Kpss falan uğraşmaya gerek yok yani 
    Nevşehir'de lisede okuyorum, hocamız 2014 Boğaziçi FLED mezunu. İstanbul'da Açı özel okullarında çalışmış, Mehmet Ali Erbil gibi birçok ünlünün çocuğunun eğitim gördüğü bir yer olmasına rağmen 2200 maaş alıyorlarmış. Diploma notu 3.20, bayağı da bilgili bir hoca. Arkadaşlarının durumundan da bahsetti, birçoğu özel okulların şartları ve maaşın düşüklüğü nedeniyle KPSS'ye girip MEB'te başlamış.

1-Acaba arkadaşınız hangi kolejde çalışıyor ismini öğrenebilir miyim?

2-Diğer bir sorum da, acaba istediğimiz yabancı dili (İspanyolca, Fransızca) ilk sene veya ikinci sene seçebiliyor muyuz? Çünkü çok az sayıda kontenjan açıldığı için 5 dönemdir İspanyolca dersi almaya çalışan arkadaşım var.

3-Son sorum, yurtlar hakkında söylenenler yanlış mı? 2. kuzey ve 1. kuzeyin çok kalabalık ve bakımsız olması

Teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    1. Arkadaş İtü'nün kolejinde başladı. 2200 günümüz şartlarında çok düşük, 2014-15 civarı başlangıç maaşı olabilir. Şu an özel okullarda maaşlar 3'ten başlıyor. 5, 6 hatta 10' a yakın veren okullar da var. Mesela ENKA, Koç lisesi - universitesi. Özel üniversitelerde okutman maaşları da 5 civarı. İyi universitelerin okutman kadrolarına bakın hepsi Boun veya Odtu mezunudur.
    2. Boun'dan çıkıp, kendinizi geliştirmişseniz, İngilizceniz akıcıysa ama yüksek maaş alan bir öğretmen olamadıysanız zaten başka nereden mezun olursanız olun olamazsınız. O zaman öğretmenlikten başka bir meslek düşünmeniz lazım ama acaba o meslek size hayalinizdeki şartları sağlayabilecek mi? Ben dil alanında hiçbir bölümün boyle bir garantisi olmadığını düşünüyorum.
    3. Yurt konusu biraz şans işi. Kuzey yurdunda 6 kişi kalan da var 2 kişi kalan da. Ben yurtta kalmıyorum çok detaylı bilgi veremiyorum.
    4. İspanyolca dersi çok rağbet görüyor, ders seçme sistemi açılır açılmaz secmeniz lazım. Fransızca o kadar değil. Eğer seçemezseniz yaz okulunda alırsınız. Her sene yaz okulu var.

Rica ederim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı Alfist isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Arkadaş İtü'nün kolejinde başladı. 2200 günümüz şartlarında çok düşük, 2014-15 civarı başlangıç maaşı olabilir. Şu an özel okullarda maaşlar 3'ten başlıyor. 5, 6 hatta 10' a yakın veren okullar da var. Mesela ENKA, Koç lisesi - universitesi. Özel üniversitelerde okutman maaşları da 5 civarı. İyi universitelerin okutman kadrolarına bakın hepsi Boun veya Odtu mezunudur.
    2. Boun'dan çıkıp, kendinizi geliştirmişseniz, İngilizceniz akıcıysa ama yüksek maaş alan bir öğretmen olamadıysanız zaten başka nereden mezun olursanız olun olamazsınız. O zaman öğretmenlikten başka bir meslek düşünmeniz lazım ama acaba o meslek size hayalinizdeki şartları sağlayabilecek mi? Ben dil alanında hiçbir bölümün boyle bir garantisi olmadığını düşünüyorum.
    3. Yurt konusu biraz şans işi. Kuzey yurdunda 6 kişi kalan da var 2 kişi kalan da. Ben yurtta kalmıyorum çok detaylı bilgi veremiyorum.
    4. İspanyolca dersi çok rağbet görüyor, ders seçme sistemi açılır açılmaz secmeniz lazım. Fransızca o kadar değil. Eğer seçemezseniz yaz okulunda alırsınız. Her sene yaz okulu var.

Rica ederim..

İşkembe-i kübradan sallayarak konuşan birine yanıt vermek alışkanlığım değildir ancak bu sayfayı okuyan arkadaşlara bilgi vermesi açısından iddialarınızın doğruluk payını araştırdım.

-Özel Koç Lisesi
    , İngilizce branşında farklı uluslardan 17 öğretmen görev yapıyor. Bölümde Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerden öğretmenler bulunuyor. Birkaç Türk öğretmen var, yaşları 40 ve üzeri. Son 8 yılda öğretmen alımı yapmamışlar. Çalışanlarının CVlerini paylaşmadıkları için mezun oldukları üniversitelere ulaşamadım. Kaynak: https://hr.koc.k12.tr/Home/Index

-Koç Üniversitesi
    bünyesindeki 8 İngiliz edebiyatı öğretim görevlisinin 3Boğaziçi üniversitesi mezunu ancak İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu değiller. Ayrıca üçü de Amerika'da doktora yapmış, ve mesleki deneyimleri itibariyle +35 yaşındalar. Yani meslekte 15 yılını doldurmuş kişiler. Ayrıca KOÇ Üniversitesi, yüksek lisans yapmamış hiçbir adayın başvurusunu değerlendirmeye almıyor. Sadece İtalyanca ve Fransızca öğretmeni açığı var. Yabancı dil okutmanlarına dair bir bilgiye yer vermemiş. (bulamamış da olabilirim) Orada 2017 yılında çalışmış bir okutmanın verdiği bilgiye göre doktora yapmadıysanız maaşlar okutmanlar için 4200' - 5200 arası Kaynak: https://cssh.ku.edu.tr/akademik/ingi...kademik-kadro/

-Enka Kolejindeki Türk İngilizce öğretmenlerinden birisi Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, diğeri 21 yıldır Enka'da çalışıyor ancak üniversitesine dair bilgiye yer verilmemiş (?), diğer 4 öğretmen yabancı uyruklu. ENKA okullarında başlayan yeni mezun bir öğretmenin 2017-2018 yılı maaşı 2400 TL.

-Bahçeşehir Üniversitesi toplam okutman sayısı 126
    : Bahçeşehir Üniversitesi okutmanlarının mezun olduğu üniversiteler: Samsun Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi, Ege Üniversitesidir. 11 Boğaziçi Üni. ve 9 ODTÜ Üni. mezunu var. İstanbul üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi mezunları, Boğaziçi ve ODTÜ mezunlarından sayıca çok daha fazlalar. Maaş konusunda esnekler, okutman maaşları 4000-6000 arası ancak yeni mezunları okutman olarak çalıştırmıyorlar. Kaynak: https://bau.edu.tr/kadro/hazirlik_okulu/akademik_kadro

-Bilkent Üniversitesi
    okutmanlarından sadece %15-20lik dilimi Türktür, ikisi ODTÜ, beşi ise Hacettepe üniversitesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi mezunu okutman yoktur! Atılım üniversitesi ve Bilkent üniversitesi mezunu birer okutmanları vardır. Tam zamanlı okutman maaşı 4400₺ Kaynak: http://w3.bilkent.edu.tr/www/ogretim-kadrosu/

-Sabancı Üniversitesi Okutmanların %40yabancı öğretmenlerden oluşmakta, Türk öğretmenler içerisinde çoğunluk 22 kişi ile ODTÜ mezunlarındadır. Boğaziçi üniversitesi mezunu 3 okutman vardır. Bununla birlikte, Hacettepe ve Marmara üniversitesi mezunu okutman sayısı 3'ten daha fazladır. Okutman maaşları 3500-4200₺ aralığındadır. http://sl.sabanciuniv.edu/about-us/faculty

Çalışanların maaşlarını sözleşmeleri gereği açıklamaları yasak olduğundan ötürü, okutman maaşlarına dair bilgiye 2017 yılında bulunduğu üniversiteden ayrılmış okutmanların yorumlarından ulaştım. Alt ve üst sınır kesin doğrudur demiyorum ama ortalama olarak bu maaşların verildiğini yakın çevremden de biliyorum. https://www.akademikpersonel.org/378...aslari-48.html

Sonuç: İddialarınızdan sadece birinde haklılık payınız var.

2) İspanyolca dersi meselesine gelirsek, ben de şahsen 4 dönemdir İspanyolca dersi almaya çalışıyorum, her seferinde eli boş dönüyoruz. Sistem açılır açılmaz 9. saniyede girsek bile ne hikmetse dolmuş oluyor. 2017-2018/3 yaz okulu için İspanyolca 101'den 22 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Yaz okulu kredi ücreti + kayıt ücreti + yurt ücreti dahil tarafıma 1050₺ ye mal olacaktır Bunun içerisine yemek ücreti, yazın gezip tozma ve kitap ücretine dahil edersek 1500₺ dan aşağı gelmez. Dil dersine para ödeyecekseniz Boğaziçi üniversitesinde olmanın anlamı nedir? Parayı ödeyip herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda kursa gidebilirsiniz. En azından not kaygınız olmaz. Kontenjanlar için Kaynak: http://registration.boun.edu.tr/quatos

3) Yurt meselesi, toplam aldığınız ders sayısına (kredisine) bağlı olarak iyi veya kötü bir yurtta kalabilirsiniz. Her senenin sonunda yurt kurasına katılıp, kredi sayınıza göre kuradan iyi bir oda düşürmeye çalışırsınız. Tarafımca gözlemlenmiştir ki, ilk 2 sene yurt kurasında iyi bir odaya denk gelmek, yerde 50₺ bulmak kadar düşük bir olasılığa sahiptir. Krediniz yetmediği için oda kuramayacaksınız ve çooook büyük bir olasılıkla erkekseniz 2. kuzey erkek yurduna, kız iseniz 1. kuzey kız yurduna 6 kişilik odalara yerleştirileceksiniz.

Boğaziçi üniversitesi hakkında daha fazla bilgi için blogumu okuyup benimle e-mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. http://25haziranlys5.blogspot.com/20...en-tercih.html

Doğru tercih, başarılı bir eğitim-öğretimin ön koşuludur.

Herkese sınavlarında başarılar dilerim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı 25haziranlys5 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İşkembe-i kübradan sallayarak konuşan birine yanıt vermek alışkanlığım değildir ancak bu sayfayı okuyan arkadaşlara bilgi vermesi açısından iddialarınızın doğruluk payını araştırdım.

-Özel Koç Lisesi
    , İngilizce branşında farklı uluslardan 17 öğretmen görev yapıyor. Bölümde Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerden öğretmenler bulunuyor. Birkaç Türk öğretmen var, yaşları 40 ve üzeri. Son 8 yılda öğretmen alımı yapmamışlar. Çalışanlarının CVlerini paylaşmadıkları için mezun oldukları üniversitelere ulaşamadım. Kaynak: https://hr.koc.k12.tr/Home/Index

-Koç Üniversitesi
    bünyesindeki 8 İngiliz edebiyatı öğretim görevlisinin 3Boğaziçi üniversitesi mezunu ancak İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu değiller. Ayrıca üçü de Amerika'da doktora yapmış, ve mesleki deneyimleri itibariyle +35 yaşındalar. Yani meslekte 15 yılını doldurmuş kişiler. Ayrıca KOÇ Üniversitesi, yüksek lisans yapmamış hiçbir adayın başvurusunu değerlendirmeye almıyor. Sadece İtalyanca ve Fransızca öğretmeni açığı var. Yabancı dil okutmanlarına dair bir bilgiye yer vermemiş. (bulamamış da olabilirim) Orada 2017 yılında çalışmış bir okutmanın verdiği bilgiye göre doktora yapmadıysanız maaşlar okutmanlar için 4200' - 5200 arası Kaynak: https://cssh.ku.edu.tr/akademik/ingi...kademik-kadro/

-Enka Kolejindeki Türk İngilizce öğretmenlerinden birisi Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, diğeri 21 yıldır Enka'da çalışıyor ancak üniversitesine dair bilgiye yer verilmemiş (?), diğer 4 öğretmen yabancı uyruklu. ENKA okullarında başlayan yeni mezun bir öğretmenin 2017-2018 yılı maaşı 2400 TL.

-Bahçeşehir Üniversitesi toplam okutman sayısı 126
    : Bahçeşehir Üniversitesi okutmanlarının mezun olduğu üniversiteler: Samsun Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi, Ege Üniversitesidir. 11 Boğaziçi Üni. ve 9 ODTÜ Üni. mezunu var. İstanbul üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi mezunları, Boğaziçi ve ODTÜ mezunlarından sayıca çok daha fazlalar. Maaş konusunda esnekler, okutman maaşları 4000-6000 arası ancak yeni mezunları okutman olarak çalıştırmıyorlar. Kaynak: https://bau.edu.tr/kadro/hazirlik_okulu/akademik_kadro

-Bilkent Üniversitesi
    okutmanlarından sadece %15-20lik dilimi Türktür, ikisi ODTÜ, beşi ise Hacettepe üniversitesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi mezunu okutman yoktur! Atılım üniversitesi ve Bilkent üniversitesi mezunu birer okutmanları vardır. Tam zamanlı okutman maaşı 4400₺ Kaynak: http://w3.bilkent.edu.tr/www/ogretim-kadrosu/

-Sabancı Üniversitesi Okutmanların %40yabancı öğretmenlerden oluşmakta, Türk öğretmenler içerisinde çoğunluk 22 kişi ile ODTÜ mezunlarındadır. Boğaziçi üniversitesi mezunu 3 okutman vardır. Bununla birlikte, Hacettepe ve Marmara üniversitesi mezunu okutman sayısı 3'ten daha fazladır. Okutman maaşları 3500-4200₺ aralığındadır. http://sl.sabanciuniv.edu/about-us/faculty

Çalışanların maaşlarını sözleşmeleri gereği açıklamaları yasak olduğundan ötürü, okutman maaşlarına dair bilgiye 2017 yılında bulunduğu üniversiteden ayrılmış okutmanların yorumlarından ulaştım. Alt ve üst sınır kesin doğrudur demiyorum ama ortalama olarak bu maaşların verildiğini yakın çevremden de biliyorum. https://www.akademikpersonel.org/378...aslari-48.html

Sonuç: İddialarınızdan sadece birinde haklılık payınız var.

2) İspanyolca dersi meselesine gelirsek, ben de şahsen 4 dönemdir İspanyolca dersi almaya çalışıyorum, her seferinde eli boş dönüyoruz. Sistem açılır açılmaz 9. saniyede girsek bile ne hikmetse dolmuş oluyor. 2017-2018/3 yaz okulu için İspanyolca 101'den 22 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Yaz okulu kredi ücreti + kayıt ücreti + yurt ücreti dahil tarafıma 1050₺ ye mal olacaktır Bunun içerisine yemek ücreti, yazın gezip tozma ve kitap ücretine dahil edersek 1500₺ dan aşağı gelmez. Dil dersine para ödeyecekseniz Boğaziçi üniversitesinde olmanın anlamı nedir? Parayı ödeyip herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda kursa gidebilirsiniz. En azından not kaygınız olmaz. Kontenjanlar için Kaynak: http://registration.boun.edu.tr/quatos

3) Yurt meselesi, toplam aldığınız ders sayısına (kredisine) bağlı olarak iyi veya kötü bir yurtta kalabilirsiniz. Her senenin sonunda yurt kurasına katılıp, kredi sayınıza göre kuradan iyi bir oda düşürmeye çalışırsınız. Tarafımca gözlemlenmiştir ki, ilk 2 sene yurt kurasında iyi bir odaya denk gelmek, yerde 50₺ bulmak kadar düşük bir olasılığa sahiptir. Krediniz yetmediği için oda kuramayacaksınız ve çooook büyük bir olasılıkla erkekseniz 2. kuzey erkek yurduna, kız iseniz 1. kuzey kız yurduna 6 kişilik odalara yerleştirileceksiniz.

Boğaziçi üniversitesi hakkında daha fazla bilgi için blogumu okuyup benimle e-mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. http://25haziranlys5.blogspot.com/20...en-tercih.html

Doğru tercih, başarılı bir eğitim-öğretimin ön koşuludur.

Herkese sınavlarında başarılar dilerim.
    Ancak bu kadar açıklayıcı olabilirdin, sana yürekten bir teşekkürü borç bilirim. Linkleri kontrol etmek bile uzun zamanımı aldı, sen hiç üşenmeyip bir de bu kadar araştırmayı yapmışsın, kral adamsın. Mailine attığım mesajı kontrol edersen sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    İşkembe-i kübradan kendin sallamışsın. Bir kere Enka hakkında hiçbir bilgin yok. İstanbul Enka 70 binlik okuldur ve buranın öğretmen maaşlarının 10'a yakın olduğunu ben bizzat bölüm başkanını tanıdığım ayrıca bu piyasada iş yaptığım için biliyorum. Ben yazımda hiçbir yerde okutmanlar için yeni mezun maaş rakamı vermedim zaten. Maaşlar asgari deneyimli öğretmen maaşıdır. Sen de zaten verdiğin rakamlarla bunları doğrulamışsın. Çoğunluk 22 kişiyle Odtu demişsin ben ne demişim Odtululer de çoğunlukta demişim saol doğrulama için .Demek ki neymiş oratalama okutmam maaşı 5 binmiş. Koç Uni'nin de politikasını bilmiyorsun. Koç'ta ya lisans ya yüksek lisans öğretmenlik üzerine olmak zorundadır. Yani başka bölüm mezunu bile olsalar öğretmenlik eğitimi almadan giremezler. Ayrıa Koç Uni'yle ilgili yanlış link vermişsin. Bu linkten https://elc.ku.edu.tr/tr/members bakarsan Türk okutmanların çoğunun Boun ve Odtu mezunu olduğunu göreceksin. İngiliz Edebiyatı okutmanları ne alaka? Okutmanlıkta öğretmenlik mezunu olmak her zaman avantajdır. Diğer unilerde de Boun'dan daha alt seviye okullardan bile mezun olanların olması ancak Boun'un lehine yazılır aleyhine değil, yani gene çuvalladın. Temel mantık bilgisi öğrenmen lazım. Demek ki neymiş Boun mezunu bir öğretmen rahatlıkla 4-6 arası maaşlar alabilirmiş.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)