Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: noun+of+noun+of..... şeklinde uzayan yapılar!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Question noun+of+noun+of..... şeklinde uzayan yapılar!

Merhaba

Bazı makalelerde yada karmaşık paragraflarda bu şekilde aşırı uzayan cümlelere çok sıkça rastlıyorum.

"Given the precarious finance of working-class families and necessity of pooling the wages of as many family members as possible,...."

Burdaki "of" kullanımı için yada anlamı nasıl bağlandığına dair açıklayıcı yada öğretici bir tüyo var mı ?

bi kaç tane daha ;

• ‘Any strategy based on a reduction of the role of the qualified teacher is potentially disastrous.’
    • He was about five years older than me but I knew him as he was the son of one of my mum's friends’

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Bir de bazı kullanımları var pek alışık olmadığım duymaya..bunları okurken yadırgıyorum nasıl daha iyi hale gelebilirim bunları okurken yada işitirken..

enforcement of stringent child labor statues
    preservation of archeologicac sites

visioun of a new civic consiciousness
    heart of social reform
    woman of different classes

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    91
    Aslında NOUN OF NOUN şeklinde basit düşünmek yeterli olur. Yani bir şeyin bir şeyi.

enforcement of stringent child labor statues : zorlayıcı çocuk işçiliği mevzuatıNIN uygulanması
    preservation of archeologicac sites : arkeolojik alanlarIN konrunması
    vision of a new civic consiciousness : yeni bir şehir bilinci (NİN) vizyonu
    heart of social reform : sosyal reformUN kalbi
    woman of different classes : farklı sınıflar(DAN veya IN) kadınlar(ı)

4. Beğenme akenzi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Seviyem çok da ileri düzey olmadığı için terimleri okurken özellikle durup biraz düşünüyorum basit seviyede sorun olmuyor gibi..
    bazende de bunu uzattıkça uzatıyorlar mesela;

"John's study of the effect of the modernization of a telephone exchange on exchange maintance work and workers is a solid."

sormak istedigim aslında bu tür yapılar ve "enforcement of stringent child labor statues" böyle terimsel ifadeler.

Bunları okurken önce of sonrası kısım
    "stringent child labor statues" sonrada "enforcement " a mı dönüş yapmalıyım diye takıldım ama bu şekilde bu yapı öğrenilmez sadece çevrilir diye ikilemdeyim.3'lü yapı zaten allak pullak ediyor çünkü Türkçe'nin tam tersi kullanımında.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    91
    Alıntı akenzi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Seviyem çok da ileri düzey olmadığı için terimleri okurken özellikle durup biraz düşünüyorum basit seviyede sorun olmuyor gibi..
    bazende de bunu uzattıkça uzatıyorlar mesela;

"John's study of the effect of the modernization of a telephone exchange on exchange maintance work and workers is a solid."

sormak istedigim aslında bu tür yapılar ve "enforcement of stringent child labor statues" böyle terimsel ifadeler.
    John's study of : buradaki of hakkında yani about anlamında.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)