Toplam 13 sonuçtan 1 ile 13 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: pinyin karakterin latincesini bulma?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

pinyin karakterin latincesini bulma?

merhaba , çince bir karakterin latince karşılığı nasıl bulunur.

örneğin
    亚洲

谣言
    瑶瑶

腰子

yalnızca önümüze bu karakterlerin geldiğini biliyorsak bu karakterleri sözlükte anlamlarını bulmak için latincesini nasıl buluruz.

bir rica:lütfen oldukça yavaş ve tane tane (adım adım anlatınız) yani bir ingilizce (akademik) forumda yabancı bir arkadas anlattı ama tek bir karakteri 2-3 cümlede anlattı bana çok hızlı geldi bişi anlıyamadım.

teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı *ECLIPSE* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba , çince bir karakterin latince karşılığı nasıl bulunur.

örneğin
    亚洲

谣言
    瑶瑶

腰子

yalnızca önümüze bu karakterlerin geldiğini biliyorsak bu karakterleri sözlükte anlamlarını bulmak için latincesini nasıl buluruz.

bir rica:lütfen oldukça yavaş ve tane tane (adım adım anlatınız) yani bir ingilizce (akademik) forumda yabancı bir arkadas anlattı ama tek bir karakteri 2-3 cümlede anlattı bana çok hızlı geldi bişi anlıyamadım.

teşekkürler

Karakterin pinyinini mi bulmayı kastediyorsun yoksa anlamını mı? Her halükarda internetteki birçok sözlük ikisini birden sağlıyor. Tek yapmanız gereken kelimeyi yapıştırıp aramak. https://www.mdbg.net/chinese/dictionary örneklerden biri mesela

Eğer Çince somut bir sözlükten bahsediyorsanız ise birkaç yolu var. Mesela 你 kelimesini bulacağız sözlükte. Öncelikle radikal parçasının ne olduğunu bilmemiz (veya tahmin etmemiz) gerekiyor. 你 kelimesinin radikali başındaki insan parçası olan 亻dir. Bu radikal parçanın stroke sayısı 2 dir. O yüzden 2画 yazan kısımda bu radikal parçayı bulacağız. Bulduktan sonra o parçanın sağ ve sol taraflarında iki numara olacak. Sağdaki o parçayla alakalı sayfa numarasını, soldaki de o sayfada bulunduğu bölümü gösterir. Mesela benim sözlüğümde onu şöyle yazmışlar: [12] (亻) 25 bu demektir ki 25.sayfada [12] yazan bölüme bakacağım. Şimdi biz 你 kelimesini arıyorduk. Radikalini biliyoruz. Diğer parçaya baktığımızda 尔 bununda 5 stroke ta yazıldığını görüyoruz. Şimdi ise o 25.sayfayı açmıştık ya hani, [12] yazan bölümün altında 5 stroke ta yazıldığı için o 尔 kelimesi 5画 yazan kısma bakacağız. 你 kelimesini orada bulunca da zaten sağ tarafında sayfa numarası yazıyor. O sayfayı direk açtığında orada 你 kelimesinin anlamı ve pinyini yazar.

Tabii kelimelerin pinyinlerini biliyorsan alfabe sırasına göre sayfaların üst kısmına bakarakta rahatlıkla bulabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    iyide 2 strokes olan hiçbir karakter bu dediğin radikal değil ki?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    iyide 2 strokes olan hiçbir karakter bu dediğin radikal değil ki?
    Dediğin şeyi anlayamadım. Bu radikal parça 2 stroketa yazılıyor 亻. Ki sözlükte de böyle gösteriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    o radikal parça rehberde yok diyorum işte,sen benzerlerine (en çok benzeyenine ) mi bakıcaz demek istedin aceba?

ya fotoğraf var da siteye yükleyemiyorum ,yükleme esnasında hata oluştu gibi bir hata veriyor. chata gelsene ordan daha rahat değil mi anlatması?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    o radikal parça rehberde yok diyorum işte,sen benzerlerine (en çok benzeyenine ) mi bakıcaz demek istedin aceba?

ya fotoğraf var da siteye yükleyemiyorum ,yükleme esnasında hata oluştu gibi bir hata veriyor. chata gelsene ordan daha rahat değil mi anlatması?
    O zaman baktığınız kısım radikal parçaları gösteren kısım değil. Çünkü dediğim parça radikal parça. 部首目录 diye bir şey yazması lazım. Bakın radikal parçalar bunlar ve burada da var zaten: https://wenku.baidu.com/view/9538d04...e52ea9945.html
    笔画二 yazan kısmın altına bakabilirsiniz o dediğim parçayı görmek için.

Ayrıca bu sitede de bulabilirsiniz bakın: http://www.hanzizidian.com/bs.html hatta buradan radikal parçalara tıklarsanız, onlarla oluşturulmuş kelimeleri de gösteriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    merhaba yeniden , ancak bu verdiğin linklerin tamamı çince ben o kadar bilmiyorum malesef.acaba bu kısmı atlayıp geçmek nasıl (sadece ezberlemek) yine ezberlenecektir de tekniği öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. ben daha başlangıçtayım ancak verdiğin link iştahımı kabarttı öğrenmeyi çok arzuladım görünce , eğer çince listening (dinleme) kısmını da yapabiliyorsan bence çok mutlu olmalısın ....

ben tezli programdayım tıp fakültesine bağlı bir programda (ama hekim değilim) ,biraz zorlanıyorum hiç vakit ayıramıyorum nerdeyse buna ama mutlaka öğrenmeye çalışacağım.

yalnız yaşayabilen biri için çince ve ingilizce iyi biliniyorsa hasılı dil mutlaka tatmin edici bir nitelik.

sen ,bütün radikallerin aynısının olması gerektiğini söyledin yanlış anlamadım değil mi?

çok teşekkürler cvabın için

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    ek: iyi bir sözlük almak istiyorsam bir önerin var mı?
    (ama internet üzerinden almayı düşünüyorum)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    aaa şu anda anladım sanırım ve verdiğin link oldukça faydalı doğru anladıysam. (yalnız radikal parçayı nasıl bulucaz ,her zaman baştaki kısımdır diyebilir miyiz.?)

bu dediğin doğrultuda (basılı) bir sözlük önermeni rica ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    evet bir örnek yaptım çok hoş bir sözlükmüş kesinlikle,bu arada şunu farkettim örneği yaparken , stroke yani çizgi sayısı elimizi kaldırmadan yaptığımız çizgi ne kadar karmaşık olursa olsun tek bir stroke sayılıyor.elimizi her kaldırdığımızda bir fazla strokeye geçmiş oluyoruz.

benim bu sözlüğün basılmış biçimine ihtiyacım var yani bu tarz.

yalnız hemen not edeyim: 尘 bunu bulamadım (valla biraz uğraştım ama bulamadım bunu )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    aaa şu anda anladım sanırım ve verdiğin link oldukça faydalı doğru anladıysam. (yalnız radikal parçayı nasıl bulucaz ,her zaman baştaki kısımdır diyebilir miyiz.?)

bu dediğin doğrultuda (basılı) bir sözlük önermeni rica ediyorum.
    Malesef her zaman başındaki parça diyemeyiz. Bazen değişiyor. Onu tahmin etmemiz gerekiyor. Yani bize söylenen buydu.

尘 kelimesinin radikal parçası o üstteki 小 'dur. Alttaki parçayla birleşince çentiği gittiği için onu anlamak biraz zor olabilir.

Evet stroke demek elinizi kaldırmadan, ne kadar eğri büğrü de olsa, çizdiğiniz çizgiye denir.

Malesef benim kullandığım sözlük okulun kütüphanesinden aldığım Çince-çince bir sözlük. Onun dışında sözlük bilmiyorum. Biz genelde Pleco gibi İngilizce-Çince sözlük uygulamalarını tercih ediyoruz. Çok daha pratik oluyor. Hem bazı kelimelerle örnek cümle bile gösteriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Neverless isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Malesef her zaman başındaki parça diyemeyiz. Bazen değişiyor. Onu tahmin etmemiz gerekiyor. Yani bize söylenen buydu.

尘 kelimesinin radikal parçası o üstteki 小 'dur. Alttaki parçayla birleşince çentiği gittiği için onu anlamak biraz zor olabilir.

Evet stroke demek elinizi kaldırmadan, ne kadar eğri büğrü de olsa, çizdiğiniz çizgiye denir.

Malesef benim kullandığım sözlük okulun kütüphanesinden aldığım Çince-çince bir sözlük. Onun dışında sözlük bilmiyorum. Biz genelde Pleco gibi İngilizce-Çince sözlük uygulamalarını tercih ediyoruz. Çok daha pratik oluyor. Hem bazı kelimelerle örnek cümle bile gösteriyor.
    hımmm, peki olsun nedir o sözlüğün bilgileri paylaşmanız mümkün müdür?
    hocam zaten bende ingilizce - çince ,çince ingilizce bişey arıyorum. ingilizceyi iyi derece biliyorum çünkü. ama hangi yayın ve nerden alıcaz aslında internette taratsak vardır birsürü ama sizin şuanki bilginiz benden daha iyi o yüzden tavsiye ricasında bulundum.

yalnız 尘 kelimesi benim bilgisayarımda o şekilde görünmüyor. yani doğru buldunuzsa amenna ama bu ortadaki tek çizgi tek görünmüyor benim bilgisayarda.pinyin (latince yazılışı) hatırlamadım (sanırım che yada chen idi) ama anlamı "tam" idi.
    neyse bu başlıkta paylaştığınız sözlük linki çok hoşuma gitti. tekniği de sayenizde öğrendim biraz çok teşekkürler.

bence en eğlenceli dildir...çok freş hissediyorum kendimi hiyeroglif karakterlerini her gördüğümde

hocam yalnız bir sorum var. biçok kelime öğrendim diyelim,grammar da zaten çok değil listeningde geri kaldım yani gerçek anlamda öğrenemedim fakat bir akademik literatürü tarayıp anlayacak kadar öğrendiğimi farzedelim ...sizce mutsuz olmalı mıyım bu sebepten? bu tonal bir dil ve muhtemelen listening çok daha kritik bu dilde.

ayrıca çin kültürü hakkında bilginiz var mıdır?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    hımmm, peki olsun nedir o sözlüğün bilgileri paylaşmanız mümkün müdür?
    hocam zaten bende ingilizce - çince ,çince ingilizce bişey arıyorum. ingilizceyi iyi derece biliyorum çünkü. ama hangi yayın ve nerden alıcaz aslında internette taratsak vardır birsürü ama sizin şuanki bilginiz benden daha iyi o yüzden tavsiye ricasında bulundum.

yalnız 尘 kelimesi benim bilgisayarımda o şekilde görünmüyor. yani doğru buldunuzsa amenna ama bu ortadaki tek çizgi tek görünmüyor benim bilgisayarda.pinyin (latince yazılışı) hatırlamadım (sanırım che yada chen idi) ama anlamı "tam" idi.
    neyse bu başlıkta paylaştığınız sözlük linki çok hoşuma gitti. tekniği de sayenizde öğrendim biraz çok teşekkürler.

bence en eğlenceli dildir...çok freş hissediyorum kendimi hiyeroglif karakterlerini her gördüğümde

hocam yalnız bir sorum var. biçok kelime öğrendim diyelim,grammar da zaten çok değil listeningde geri kaldım yani gerçek anlamda öğrenemedim fakat bir akademik literatürü tarayıp anlayacak kadar öğrendiğimi farzedelim ...sizce mutsuz olmalı mıyım bu sebepten? bu tonal bir dil ve muhtemelen listening çok daha kritik bu dilde.

ayrıca çin kültürü hakkında bilginiz var mıdır?

Rica ederim.

Eğer hayatınızın geri kalanını okuma yapmakla geçirmek istiyorsanız (yazılı) mutsuz olmanıza gerek yok. Fakat Listening-Speaking birbiriyle bağlantılıdır. Biri olmadan diğeri de olmaz. Yani eğer dinlemeye çalışmazsanız konuşmanızda gelişmez. Sağır ve dilsiz diyebiliriz sanırım bu duruma

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)