Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Nalet Fonetikler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

Nalet Fonetikler

Merhaba, bilirsiniz; diler başka dillerden kavram veya kelime aldığında kendi fonetiğine dönüştürüp kullanır. Örnek olarak şuan vidyo dememiz gererirken hala video şeklinde yazıldığı gibi sorunlar.
    Dil bilimci ulaşabileceğim fikir alışverişi yapabileceğim tanıdıklarınız var mı ? Bir yazılımcı olarak rahatsızlık duyuyorum.
    1- Vidyo, oynatı ...

FormBuilder - Bazıları dönüştürülebilse de söylenmesi tuhaf oluyor. Yabancılar tarafından geliştirildikleri için burada bir anlamları bulunmayabiliyor. Teypden başka medya cihazları için ne kullanılabilir. Aslında bu bir zenginlik denebilir çünkü medya bile bize ait değil.

Form = !!!!!
    Form buiilder - form mimarı ?
    Layout Builder , Katman düzenleyicisi - kurucu / inşaedicisi
    File manager , Dosya yöneticisi / danışmanı

Ama bir yerden sonra bunlar o kadar fazla oluyor ki artık buna sömürü denmesi gerekiyor. Örnek olarak kamera açıkçası tarihçesine girmeyeceğim. Nitekim kameranın icadı optik bilimin kurucusu Elharezmiye kadar temelleri gidiyor. Arapça da karşılığı mutlaka vardır ama zamanında bu kavramlar atıldı. İlk türk dil bilimciis agop dilaçar ve tdk tarafından. Bin senelik kültürümüzü kulanmazsak bu kelimeleri yumurtlayamayız ya. Misal ben form ile ilgili uygun olabileceklere baksam karşıma arapça farsça kökler çıkıyor, daha doğla şey yok. Olan şey bunlara yabancılaşıp bu çıkmazlara girmekte. Zaten herkes form şeklinde kullanıyor.
    Platform, Forum hiçbiri bize ait olmayan şeyler olmasına rağmen.

Bu gibi Türkçe kullanılmasını istediğim bir dizi kelime var. Bazılarının karşılıklarını bulmak veya uydurmak inanılmaz zor olacaktır. Bir de toplumun kullanım alışkanlığına uymaması gibi durumlar söz konusu. Zaten yerine kullanınca tuhaf durabiliyor çoğu yerden. LayoutBuilder ile sadece katman kısmı sıkıntı çıkarmıyro çevirirken. Ama Form işin içine girince onu aynı şekilde kullanmaktan başka çare yok. İçerisinde doldurulması gereken alanların olduğu bir kağıt ya da alan yani. Başka esprisi yok. A4 denmesi bir tarafa...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Evet. Kimsenin umrunda değilse benim neden umrumda diyemem. Bu sorun bir an önce çözülmeli. Kameranın karşılığı nedir ? Camera mı ? Video vidyo bile denemiyor artık sadece söylemde böyleyken medya, müzik dahil yeni gelişmelerin hepsi bu akıma kapılmuş durumda Allah'tan aklı başında birileri bilgisayar diyebildiler de kompüter deme saçmalığından kurtulmuş olduk. BİR DİL MİLLETİNİN KİMLİĞİ VE EN ÖNEMLİ KÜLTÜRÜNE GİDEN ANAHTARDIR. Çin kültürü bugün latince olsa moloza dönerdi.
    gOvpD5.jpg
    Pl2NA5.jpg

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Hort kuluk

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Aslında bu konular zamanında forumda çok tartışıldı hatta akademik düzeyde ya da daha üzerinde diyebilirim. Üniversitede dahi bu forumda konuşulanların seviyesinin üzerinde tartışmaya şahit olmadım, malesef. Forumlar sanırım eskisi kadar kullanılmıyor, forumdaşlar da belki yorgun belki iş güç telaşında...

5. Beğenmeme YapamazsnKardeş bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Ne yazıkki forum kullanmıyorlarsa daha pasif bir şekilde facebook gruplarına akın etmişlerdir. Tutacağını bilsem benim de bir sosyal ağ yapasım var. Zaten daha düzgün bir cevabın gelmeyeceğini düşünürsek. Bilgiye dayalı bir alan yapılması gerekse kafanızda şöyle bir site olsa dediğiniz bir şey var mı ? Bu tür sorular hakkında detaylı bilgiyi bulabileyim diye bir platform oluşturmak için soruyorum.
    Zamanında msn vardı forumlarda pek yaygındı. Msn gibi dev firma facebook'un gelişiyle tutunamadı. Tahtından edilebildi.
    Konudan çok sapmış olsakta bu tehlikeli kemlie süreci asimilasyon halini alıyor önü alınamazsa.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)