Toplam 19 sonuçtan 1 ile 19 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hangi dil bölümü hoşunuza gidiyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Hangi dil bölümü hoşunuza gidiyor?

Ben ingiliz/amerikan...dil ve edebiyat istiyordum, edebiyatı ve kitap okumayı seven biriyim.
    Fakat öğretmenlik okumakta aklımda yok değil ama meslek olarak öğretmen olmak ilk tercihim değil.
    Hangi bölüm daha zevklidir?
    Mütercim-Tercümanlık?
    Ingiliz dil ve edebiyatı? (Fransiz/amerikan/alman)
    Ingilizce/Fransizca/Almanca öğretmenliği?
    Karşılaştırmalı edebiyat?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    bence çince seçin ,ingilizceyi zaten biliyorsynuzdur ama çinceyi sçerseniz buyuk avantaj bence ...özellkle seyahat engeliniz yoksa. ingilizceleride pratik yapın. öğretmenlik bu memlekette en kötü mesleklerden biridir bu arada ben öğretmenim aynı zamanda...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Hacettepe Amerikan Kültürü ve Edebiyatında okuyorum şu an. Birinci sınıf bitecek inşallah. Bildiğim, gördüğüm, duyduğum kadarıyla anlatayım bölümümü. Önce derslerden bahsedeyim. Dersler gerçekten çok zevkli. Bunu can-ı gönülden söylüyorum. Meldan Tanrısal, Celyan Özcan, Bülent Ayyıldız gibi çok ama çok iyi hocalarımız var. Diğer hocalarımız kötü anlamı çıkmasın buradan, ben bu hocalarımı çok sevdiğim için isimlerini en baş yazdım. Cem hoca diye bir efsanemiz var yoksa. Neyse, Genelde uğraştığımız şeyler saf edebiyat yada Amerika'nın bilmem neleri değil. Batı Uygarlığının Temelleri dersinde Odyssey okuduk, Antik Yunan öğrendik. Bu dönem o derste İncil Mitolojisini işliyoruz. Diğer yönden seçmeli derslerden birinde izlediğimiz filmler üzerinden felsefi akımları tartışıyoruz. İzlediğimiz filmler Matrix, Memento, Inception gibi filmler bu arada. Bölümün getirileri inanılmaz fazla, hocalar ve öğrenciler (isteyen, bunu kovalayan öğrenciler için söyüyorum) arasında çok rahat ve samimi bir ilişki var. Kitap okumayı seven biriyim demişsin, ondan bahsedeyim. Bu dönem Edebiyata Giriş dersinde The Great Gatsby, Fahrenheit 451 kitapları okunacak. İlk dönemde Edgar Allan Poe, Nathaniel Hawthorne, Paul Auster vs. gibi öykücüleri ve öykülerini işledik. Ekstra bir dil öğrenmek istersen Hacettepe'de seçmeli olarak alabileceğin 14 sanırım yabancı dil var. Farsça'dan Japonca'ya, Yunanca'dan Latince'ye kadar. Bunlardan seçmeli ders alıp istediğin dili hem öğrenebilir hem de kredi olarak saydırabilirsin. Bölümden çıkınca ne olacağın sorusuna gelirsek; bu tamamen sana bağlı. Mezun olmuş çoğu kişi öğretmen oluyor olsa da çok farklı alanlarda çalışanlar da var. Buna MİT(Milli İstihbarat Teşkilatı), Bakanlıklar, Editörlük, Reklamcılık, Yazarlık, Çevirmenlik, Büyükelçilikler ya da Akademik kariyer de dahil. Ben Öğretmen olmak isterdim ama gördüğüm manzara beni öğretmenlik seçmekten alıkoydu. Atamalar mülakat ile, KPSS belası var ve puanlar yüksek. Her sene binlerce mezun varken alımlar çok az. Öğretmenlik mezunu olunca kendinizi çok kısıtlamış oluyorsunuz, yanlış anlaşılmasın ama eğitiminiz öğretmek üzerine olacağı için diğer alanlarda çok dezavantajlı duruma düşüyorsunuz. Şu an part-time olarak bir dil öğrencisi çalıştıracak yerler bile genellikle edebiyat ve tercümanlık bölümünden alıyorlar çalışanlarını. Daha fazla sorunuz varsa seve seve yanıtlarım. Ben tercih yaparken pek bir kaynak bulamamıştım öğrenmek için. Siz aynı duruma düşmeyin.

Ha bu arada, hep övmek olmaz. Çalışmazsanız çok rahat iki üç dersten birden kalırsınız. Okumayı, araştırmayı ve (bu opsiyonel, olmasa da olur ama olursa çok iyi olur.) yazmayı sevmiyorsanız gelmeyin. Çile çekersiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Öncellike kapsamlı ve güzel cevabın için teşekkür ederim.
    Çok yardımcı oldun üstelik yeni şeyler de sayende öğrenebildim.

İngiliz dili ve edebiyatı seçsem, başka bir dili öğrenmek için üniversiteden ders alsam,çift anadal, (mesela fransiz dili ve edebiyatı alsam) dersleri geçtikten sonra "çift diploma" ile mezun olma ihtimalim var mı?

Yabancı dil sınıfların öğrenci nasıldır?
    Diğer öğrencilerle karşılaştırdığında , bir "fark" görebiliyor musun?

Haceteppeden ziyade başka bir üniversitede önerbilir miydin? Ankara Üniversitesi gibi mesela?

Şimdiden teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bir yere iş için başvursam çin bölümü diplomam ile hem ingilizce hem çince dillerinde çalışabilir miydim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Çift anadal konusu öyle kolay değil. Senin düşüncende biri olarak ben de uluslararası ilişkiler okumaya ve diğer yandan da Japonca öğrenmeye çalıştım ilk dönem. Sonuç, uluslararası ilişkiler bölümünde kalınan 5 ders, Japonca dersinden kalma ve genel ortalama 2.02. Yani hiç önermem, gerçekçi düşün. Çift anadal konusuna gelince Hacettepe de sadece Türk Dili ve edebiyatı ile yapabilirsin. Böyle bir saçma olay var. Ama yandal konusu alabildiğine serbest. Benim tavsiyem çift anadal falan unut. Bölümünü en yüksek ortalama ile bitir, ne yapmak istiyorsan yüksek lisansa bırak. Amerikan kültürü ve edebiyatı bölümü en iyi Hacettepe'de diye biliniyor, ben de buna inanıyorum açıkçası. Ankarayı önermem, akademik kadrosu yeterli değil. İstanbul Üniversitesi hakkında bir fikrim yok. Ege iyi diye duymuştum. Yine de Hacettepe derim. Çin konusuna gelirsek, hangi diplomayla ne iş yapacağın tamamen sana kalmış. Yeterli olduktan sonra diploma sadece kağıt parçası.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı Berna19 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir yere iş için başvursam çin bölümü diplomam ile hem ingilizce hem çince dillerinde çalışabilir miydim?
    TOEFL dan iyi bir puan alırsanız belki çalışabilirsiniz. yalnız belirteyim; dil bölümü okumak ile dil bilmek farklı olabiliyor. bir ielts sınav merkezinde bana " hocam üzülmeyin ingiliz dili ve edebiyatı mezunları geliyor onlarda 4 alıp çıkıyor demişlerdi." ben toefldan 51 almıştım en son 2 yıl önce.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    ayrıca türkiyede bazı şeyler değişti. meslek önemli artık. mezun olduğunuzda işsiz kalma ihtimaliniz yüksektir. bu nedenle mutlaka bölümünüzü okurken "dil öğrenmek" stratejisi odaklı olun. şimdiki aklım olsa 4 yıl üniversiteye vermezdim belkide. ne mi yapardım , ingilizcem var zaten hemen hemen tamam. onu bi tamam ederdim sonra çinceyi öğrenirdim bunun yanında bir meslek edinirdim...

yani yanlış anlaşılmaz umarım çok bekleyen mezun var.o yüzden...

yüksek lisans yapacaksanız ortalamanızı yüksek tutun. ama ales de yüksek olmalı. birde meşhur söz torpil devreye girebilir.(ne yazıkki ihtimali yüksek) ama biçok yer var sonuçta yurtdışı da bi seçenektir.ki iyi bi seçenektir. ben fen bilimciyim .

yalnız yukarıdaki yol da bir yol. gençliğinizin baharındasınız o yüzden bir yandan akılcı düşünmek gerekir.zamanın şartlarına göre . ne yazık ki çok okuyan çok kazanmıyor.bilginiz olsun diye söyledim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    benim anadilim kürtçe. türkçe ve ingilizceyi iyi bilmekteyim , çinceyi ve almancayı biraz biliyorum. çinceye bakacağım. yalnız yabancı insanlarla iletişimde bulunmak büyük bi keyif.çinliler çok sevecen dil konusunda.

özün özü ben çinceyi öneriyorum ve toefla girin yüksek puan almaya çalışın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bende sizin gibi benzer bir düşünce içindeyim aslında...
    Ama aynı zamanda gelişmek, daha fazla şey öğrenmek ve farklı insanlarla tanışmak istiyorum. Bi nevi iyi bir üniversite de olduğu zaman, sanki böyle şeylerle ulaşmak için bir yol.
    Aynı zamanda da çalışmak istiyorum, hem çalışıp hem bir kursa gitmek istiyorum...
    Mesela havaalanları olabilir?
    Ama ne yazık ki çoğu bir "üniversite diploması" arıyorlar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bende yabancılarla iletişim halde olmayı çok seviyorum. İster okul ister havadan sudan
    Yabancılarla hangi iş sektörlerinde ileşimde olurum çoğunlukla? Fikriniz var mı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Öncellikle verdiğin bilgi için teşekkür ederim.
    Yandal da istediğim dili alabilir miyim yani?
    Bir kaç dille ile iş yapabilmem için en azından bir dili daha öğrenmek istiyorum. İstediğim dilde alt yapım var birazcık ama kurs hariç okulda özellikle eğitim görmek istiyorum. Atıyorum rusça, fransizca öğrenme imkanım var mı, kendi bölümüm ortamam yüksek ise?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bende yabancılarla iletişim halde olmayı çok seviyorum. İster okul ister havadan sudan
    Yabancılarla hangi iş sektörlerinde ileşimde olurum çoğunlukla? Fikriniz var mı
    merhaba bana sorduğunuzu varsayarak cevaplıyorum. değilse arkadas da kendi fikrini açıklarsa ikimiz de istifade etmiş oluruz. ben yine mükerrer olarak altını çizmek isterim ki dil bilmek ile dil bölümü okumak farklı şeyler. girdiğim ielts denemesinde yüzüme şu söylendi: hocam müsterih olunuz buraya ingiliz dili ve edebiyatı mezunlarıda çok geliyor ,4.0 alıp çıkıyorlar denildi. buradan size dil öğrenmenizi ısrarla tavsi,ye ederim.

aslına bakarsanız dil öğrenmek eğlenceli olup dil bölümü okumak meşakkatlidir. bana kalırsa siz dil okursanız ,kültürünüzü geliştirmiş olur dil öğrenmeye de DESTEK almış olursunuz. bu bir destek tir tam olarak dil öğrenmek değildir

dil öğrenmek için dilbilgisi kurallarının iyi öğrenilmiş olması lazımdır. (sözcük türleri ,cümlenin ögeleri ,sözcükte yapı,cümlede yapı vs..)
    daha sonra artık bilgisayarlar ,telefonlar da var olduğundan iletişim zor değildir. burada dikkat edeceğiniz nokta kullanımdır. gerçek kullanımını kastediyoruz.

hangi mesleklerde iletişim yoğun olur ,bence önce bir toefla girin ve kendinizi görün , daha sonra lisansı çince veya amerikada alın. japonyada olabilir. orada koşullara bakın ve orada ingilizce öğretmenliği yapın bir süreliğine. dünya turu ile birçok kişiyi tanıyor olacaksınız.

tabi seyahat engeliniz yok ise. yalnız bunlar tamamen seçenektir ,aslında yapın veya yapmayın şeklinde değilde yapmanız mümkündür desem daha doğru oluru.

son olarak birşeyin daha altını çizmek istiyorum , mutlaka ve mutlaka gelir getirici bir uğraşınız olsun. malesef günümüzde bu çok elzem olan ve hayatiyet arzeden bir konu.

ne yapabilirsiniz?

bir şirkette satış temsilcisi olarak görev alabilirsiniz
    dediğiniz gibi hava alanında çalışabilirsiniz.
    bilgisayar beceriniz varsa internet üzernden para kazanabilirsiniz.
    vs. ha bu arada dil bölümü yerine imkanınız varsa bilgisayar mühendisliği öneririm.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    okudugum bolum ingiliz dili ve edebiyati, bitti nerdeyse Turkiye'nin en kaliteli okunabilecek okulunda. 4 yilda kendisiyle "hate-love" iliskisi yasadik. ilk senelerde Odyssey, John Donne, naturalism lay lam lom gulduk eglendik. son senelerde post-modernismler, colonial literature derken cokusu yasadik. ama hepsinden ote, Jonathan Swift'in ilk okuyusta uber sacma gorunen ama uzerine sayfalarca analiz yapilabilen satire'leri gibi aydinlanma yasadik gercek hayata geri donmeyle 4 sene sonra, is hayatina kabul edilme telasina kapilana kadar, yasin alip basini goturmesine kadar, aile-maddi-sevdicegi-askerlik problemleri hep arka planda kaldigina kadar. eh, bundan sonrasi sertifikalardir, TESOL'dur, cv hazirlama teknikleridir, olmazsa olmaz YDS'dir, TOEFL'dir, bakalim nereye suruklenecegiz. hicbir fikrim yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alman Dili ve Edebiyatı. Dili oldukça zor olsa da Edebiyatı, filozofları, yazarları oldukça ilgi çekici. Tonlarca nobel ödülleri var zaten, malum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Hangi üniversiteyi alman dili ve edebiyati icin önerirdiniz?
    Dersler en cok neye agrilikli?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Sanırım bana sordunuz. Hepsini bilmem mümkün değil, Hacettepeyi bilirim sadece ama orada bile çok iyi değildi hatta kötüydü sonradan iyileşti biraz. Sıkıntı şu ki; tam olarak Almanca öğretemiyorlar o yüzden de ağır konular problem yaratıyor, kalifiye mezunlar verilmiyor. Edebiyat, dil bilim ağırlı konular özellikle edebiyat elbette.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Hacettepenin almanca da eğitim görevlilerin iyi olduğunu duymuştum. Hatta araştırmıştım.
    Öğrenci profili de mi kötü müdür yani?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Hacettepenin almanca da eğitim görevlilerin iyi olduğunu duymuştum. Hatta araştırmıştım.
    Öğrenci profili de mi kötü müdür yani?
    Bir zamanlar çok kötüydü şimdi düzelmiş olabilir belki. Bir de Almanca sınavı ile almaya başladı bildiğim kadarıyla haliyle yükselecektir öğrenci profili.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler