Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: çince çalışan var mı??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

çince çalışan var mı??

你 好

ben çok az bakmıştım. matematikçi olduğum için çalışma sisteminden çok hoşlanmıştım. karakter çizmek kadar eğlenceli bişi görmedim nerdeyse. gelgelelim ara verd,m ve bırakınca tüm öğrendiklerimi unuttum. bu arada sanıyorum çok az grammar bilgisi var bu dilde ve kelimeler yan yana gelerek anlam oluşturuyor. (?)
    tabi tonal bi dil.

sizce çine gitmeden bu dil öğrenilemez mi??
    ve neler yapıyorsunuz bu dil için nasıl çalışıyorsunuz?
    tavsiyelerinize ihtiyacım var.
    saygılarımla

谢谢

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı *ECLIPSE* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    你 好

ben çok az bakmıştım. matematikçi olduğum için çalışma sisteminden çok hoşlanmıştım. karakter çizmek kadar eğlenceli bişi görmedim nerdeyse. gelgelelim ara verd,m ve bırakınca tüm öğrendiklerimi unuttum. bu arada sanıyorum çok az grammar bilgisi var bu dilde ve kelimeler yan yana gelerek anlam oluşturuyor. (?)
    tabi tonal bi dil.

saygılarımla

谢谢
    你好。

Çin'e gitmeden bu dil bence öğrenilir ama ülkesine gitmenin her zaman daha fazla avantajları vardır.
    Bu dil için dizi, okuma, kelime çalışması iyi oluyor. Hatta ton çalışmaları ile basit cümle yapılarıyla başlanılabilir en başlarda.
    Sürekli kelime, kelime ve kelime... Kelime bilginiz ne kadar fazlaysa o kadar bir şeyleri anlatmanız mümkün.

İyi çalışmalar, 加油!

3. Teşekkür *ECLIPSE* bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı *ECLIPSE* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    你 好

tabi tonal bi dil.

saygılarımla

谢谢
    Gramer yapısı diğer dillere nazaran oldukça basit ve sadece, ama işin zor kısmı bana kalırsa tonlamadır.Onuda bol bol dinleme yaparak aşabilirsiniz. Önemli olan dile maruz kalmaktır. Kendine kelime yazma ve dinleme ağırlıklı Çince dersleri oluşturursan, misal HSK 2, daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ben bir senedir Cince calisiyorum. Gerci hem calisip hem Cince ogrendigim icin bu calismam istedigi sekilde meyvesini vermedi henuz. Ancak seviyem HSK 3 su an. Yine de iyi bir is basardigimi dusunuyorum o kadar isin arasinda Cince´ye zaman ayirabildigim icin. Ben Cince´ye kursa giderek calisiyorum. Haftada uc gun sabahlari kursa gidiyorum. Bunun disinda hocalarim genelde Cinli ve Cinli bircok arkadasim var yasadigim yerden dolayi. Arkadaslarimla sohbet ederek Cince telaffuzumu guclendiriyorum. Dinlemem de o yuzden iyi. Eksigim kelime. En zoru da o zaten. Bu aralar onu da bir Cinli arkadasimin tavsiyesi uzerine yazarak cozmeye calisiyorum. Bir karakteri en az 64 kere yaziyorum. Cince karakterler icin ozel bir defter var 8x8 kareden olusan. Gunde 5 karakter ogreniyorum. Calistigim icin zamanim yok cunku. Bu bes karakteri de Memrise hesabima kaydedip flashcard teknigiyle ezberliyorum. Kursta da kitap okuyoruz, kucuk paragraflari ceviriyoruz. Baslangic seviyesi icin tavsiyem Memrise hesabi alip Chinese 1 kursuna kayit olmak. Oradaki karakterleri ezberlerken dinleme sansiniz da oluyor. Bunun disinda YouTube uzerinden eger Ingilizceniz varsa YoYo Chinese´i takip etmeniz. Harika bir ogretmen YoYo.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    arkadaslar (yorumlarınız için teşekkürler bu başlığı güncellemeye devam edelim inşallah, oldukça) 2 sorum var

çince karakteri türkçe -ingilizce ifade edebilmek için bu tonlamaların işaretlerini klavyede nasıl yapıyoruz bilen var mı?
    birde ben vakit ayıramıyorum yeni sayılırım şu doğru muydu karakterler yanyana gelerek bi anlam oluşturuyor değil mi.çok gramer yoktu ,tabiiki bu hiç gramer yok anlamında değil ama nasıl oluyor dilbilgisi kısmı biraz bahsetmek isteyen olursa merakla okurum. bir bui ( 不) kalıbı / karakteri var modals -soru gibi biçok yerde kullanılıyor onu biliyorumda ama anlam butunluğu nasıl oluşuyor bu dilde cümle içinde?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Turkcomrade isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Gramer yapısı diğer dillere nazaran oldukça basit ve sadece, ama işin zor kısmı bana kalırsa tonlamadır.Onuda bol bol dinleme yaparak aşabilirsiniz. Önemli olan dile maruz kalmaktır. Kendine kelime yazma ve dinleme ağırlıklı Çince dersleri oluşturursan, misal HSK 2, daha faydalı olacağını düşünüyorum.
    bence sadece kelime çalışmak buyuk hata olur (gibime geliyor) şu anda ingilizcede biçok kelimeyi biliyorum sanıyorum yani vocab kısmı iyi ,fakat çok hızlı konuştukları için ama temelde telaffuz kısmında problem yaşıyorum. şimdi biçok yararsız şeyi öğrenmek de yanlış olur ,yani yanlış yoldan öğrenirsek onu kastettim en önemlisi bence en zor dediğiniz tonlama kısmı.

bu arada şu kitabın basic versiyonu var mı? varsa linkini paylaşırsanız çok sevinirim

Modern Mandarin Chinese Grammar
    a practical guide

Claudia Ross and
    Jing-heng Sheng Ma

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    grammar hakkında benim dediğime ekleme yapacak var mı,hem böylece araştırma yapan başlangıçtaki diğer arkadaslarımıza da faydalı olur.

teşekkürler

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)