Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YDS Puanını 5 ayda 50'den 85'e çıkarma hikayesi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7

YDS Puanını 5 ayda 50'den 85'e çıkarma hikayesi

Birkaç yıl önce tüm kariyerini çöpe atma pahasına özel sektörden, ailesinden uzak kalmamak adına dörtte biri maaşa devlet memurluğuna geçmiş, evli ve üç çocuklu, 40 yaşında bir ağabeyinizim. Sırasıyla 52 ve 49 olarak daha önce aldığım iki puan bulunmakla beraber, kurumumda yükselme fırsatlarını kaçırmamak adına alabildiğim kadar puan alma hedefiyle ve eşimin de desteğiyle sınava ciddi şekilde hazırlanma kararı aldım. İlk iş olarak sosyal medyadaki bu türden hikayeleri okuduğum için aldığım neticeden sonra Allah rızası için, belki ben de birilerine bir ışık olurum diye düşünerek bu satırları yazma kararı verdim.

İlk iş olarak bulunduğum küçük ilçede hiç YDS'ye hazırlık dershanesi yoktu. Kitaplardan, fasiküllerden hazırlanmayı da daha önce denemiştim ve bu yöntem bazı noktalarda tıkanmalara yol açıyordu ve bu tıkanıklıkların sayısı arttıkça insan dersten soğuyor ve kendisinden şüphe ediyordu. Çevremdeki insanlarla yaptığım istişareler sonucu herkesin benim gibi, "bilmemkaç gb boyutundaki veriler sayesinde aslında çalışmaya başlasak kitaba bile ihtiyacımız kalmadığını" konuşup duruyorduk. Böylece elimizde neyi nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz bir ton ıvır zıvırın varlığının bile bizi kaynak aramaktan uzaklaştırdığına kanaat getirdim. En doğrusu tıpkı dershane ortamı gibi bana belli bir program çerçevesinde ve sırasıyla gerekli olan bilgileri almaktan, bunu yaparken en temelden ve kolaydan başlayarak da beni sıkmaması, konsantremi bozmaması gerekiyordu.

Neyse lafı uzatmayayım; uzaktan eğitime karar kıldım. Önümde bildik üç seçenek duruyordu: Akın dil, suat gürcan ve remzi hoca. Çevremdeki bir arkadaşın tavsiyesiyle birisine karar kıldım. Aralarında çok fark olduğuna da inanmadığım için, reklam da olmasın diye size ismini vermeyeyim. 25 Nisan tarihinde kendi seviyeme uygun bir programı (C seviyesi) 460 tl civarında bir paraya internetten aldım. Sağ olsunlar 1 koli de hediye kitap gönderdiler, çok işime yaradı. Aslınde ben bu seti interaktif birşey sanıyordum canlı yayında hocanın konuşacağı bizim alt satırda yazacağımız ama öyle değilmiş. Bildiğin düz videolarmış. Fakat zamanla hoşuma gitti. Yine hediye olarak verilen okuma sitesi üyeliği de çok işime yaradı. Bilgisayarı mutfağa koydum ve müptelası olduğum çayı sürekli deminde tutup güzel bir defter, ayraç ve kalem alıp ne söylüyorsa yazmaya başladım. Videoları sürekli durdurup yazmak baya bir zaman kaybettirse de 1 ayda toplam 160 saatlik videoları inci gibi tuttuğum deftere kaydetmiştim. Araya Ramazan ayı ve hastalık girip 1 ay kadar çok az çalıştığım bir dönem olmuşsa da sonra kitapları gereken sırasıyla okuyup çözdüm ve 4 kitaplık soru bankalarını da her soruya çok takılmadan bitirdim. bir an önce deneme sınavlarına başlamak istiyordum ve hediye kitaplar içinde 10'lu bir deneme vardı. İlk denemeden 62,5 alınca 4 aylık çalışmanın karşılığı hüsran oldu hissine kapıldım. Eşeği bağlayıp bu kadar zahmet verseler daha iyisini yapabilirdi. Neyseki sonrakinde 75 aldım. 90 hayal olmuştu ama 80 için zorlamaya değerdi. Arada 67,5'luk bir kaza daha yaşamışsam da 79 ve 80 aldığım iki sınav benim hedefimi canlı tutmamı sağladı.

Derken 17 Eylül'de sınava girdik çıktık. Sınav çok iyi geçti ve sınav sonrası tahmini cevapları sosyal medyadan paylaşan akademiler benim 95'e yakın aldığımı zannettirdiyse de sınavdan 85 aldığımı öğrendim. Bu puan yükselen beklentim yüzünden biraz burulmama sebep olduysa da kurum içinde bana açamayacağı kapı olmayan bir puandı. +90 için ilerki yıllarda bir hamlem daha planlarım dahilinde ama şimdilik yeterli ve yoğunlaşmam gereken mevzuat gibi konular var.

Siz zahmet etmeyin, çıkarılacak dersleri de ben yazayım;

1. Öğrenmenin yaşı yoktur.
    2. 6 nüfuslu (Özürlü baba dahil) bir ailenin her gün işe gidip gelen 40'lık reisi yapmışsa sizin yapmamanız için hiçbir mazeretiniz olamaz.
    3. Bilgisayarınızda bulunan 400 GB'lık kitap ve video hiçbir şeye yaramaz çünkü sizin çalışmanızı bir programa sokamaz. Hatta varlığı zarardır çünkü sizin yapacağınız hamleyi engeller ya da bende olduğu gibi geciktirir.
    4. Kendinize şunu sorun: Sihirli bir değnekle size bir anda İngilizce öğretebilecek biri karşınıza çıksa ona bunun karşılığında ne verebilirdiniz? 20 bin? 50 bin? Halbuki sadece birkaç aylık, en çok 1 senelik disiplinli bir çalışmaya bakar. Ve bunu bir kez edinince demin bahsettiğiniz paraların karşılığında bile geri vermezsiniz onu. Demekki İngilizceyi öğrenmek, yapacağınız her masrafa değer. Gün olur işsize iş bulur gün olur iş sahibinin maaşını katlayan başka fırsatlar sunar. Tam bir altın bileziktir.

Sizin de bu disiplini göstermeniz ve bir gün bu şekilde diğerlerine ilham olmaya çalışmanız dileğiyle...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Süperrrr. Hocam gençlerde bu azim yok maalesef. Ben de Almanca ÜDS'den 46, 48, 61.25, 61.25 aldıktan sonra baktım olmuyor, kampa girdim 3 ay. 3 kitabı 3 defa çözdüm. 9600 kelime ezberledim. 5. sınavda 80'i yakaladım. Yaş 44'tü o zaman, yıl 2004.

3. Teşekkür yasengin bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Azminize hayran kaldım. Tebrik ederim.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)