Toplam 7 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 139 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2017 Sonbahar YDS Muhtemel Cevapları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı senemc isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    On the contrary cevabının cümlesini az buçuk da olsa hatırlayan var mı acaba? mimarlığın özü falan bir şeyler diyordu ama orada yukarıdakilere contrary ne vardı tam olarak? galiba ben başka bir şey işaretledim o soruyu. ya da şu an kafam karıştı (:
    Since ancient times, architecture has been considered the mother of all the arts. (22)AS OPPOSED TO music, painting, and sculpture that exist in a way separate from life, architecture incorporates life. People and their activities are an (23)INDISPENSIBLE component of architecture, not merely as spectators to be entertained but as contributors and participants. Painters, sculptors, composers of music (24)MAY COMPLAIN about how their viewers or audience never see or hear their art in quite the same way as it was conceived, or that it is interpreted or displayed in ways that affect its innate character. But they do have control (25)OVER the essence of their work and that essence is, in a way, tightly sealed within the object: the musical score, the covers of a book, or the picture frame. (26)ON THE CONTRARY, even the essence of architecture is penetrated by the people whose activities it affects.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Kralın ölmesi ile ilgili soruda neden bu kadar önemli bu issue gibi birsey sormuyor muydu? İssue gecen bir secenek var mıydı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Seceneklerde as opposed dan başka ne vardı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı eda78 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kralın ölmesi ile ilgili soruda neden bu kadar önemli bu issue gibi birsey sormuyor muydu? İssue gecen bir secenek var mıydı
    mevzuyu anlatan adam diyordu ki "savaşta zarar görmüş kemiklerini bulduk kralın" vs...
    röportaj yapanın sonraki sorusu bize soruluyordu, şıklarda "bu kemik konusunun üzerinde niye durdunuz" gibi bi seçenek vardı, çok ciddi bir çeldirici idi bana sorarsanız bu. (sanırım issue lafı da geçiyordu içinde ama %100 emin değilim)
    çeldiriyordu çünkü algımızı değiştirdi falan lafı hiç geçmiyordu ilk cümlede... "algımızı nasıl etkiliyor bu bulgu" sorusuna zemin hazırlanmıyordu yani. ve cevap gayet kemik konusunun niye üzerinde durulduğuna da bir cevap niteliğindeydi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4

Ben de sınavda çok arada kaldım en son immensly yaptım

Alıntı cadovano isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, yayımlamış olduğunuz cevaplarda Beatles'ın popüler olması ile ilgili olan Close Test sorusunda cevabı "They grew immensely popular,...." şeklinde belirtmişsiniz. "Grow steadily" çok sık kullanılan bir kalıptır, muhtemelen bu sorunun cevabı da "immensely" değil, "steadily"dir.
    Ama sanırım immensly doğru çünkü pekiştirici bir ifade istiyordu metinde

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Teşekkürlet evet ikisi arasında kalmıştım ve yanlışı seçtim maalesef

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Burada göremedim belki atlamışımdır.
    Ama paragrafın birinde ilaç geliştirmenin çok pahalı olduğu, deneklerin bu işten vazgeçtiği filan gibi bir konu vardı sanki,
    ayrıca arama motoru paragrafındaki "seeing inside things" best title olmayabilir diye düşünüyorum.
    ayrıcaNIR laboratuvar ortamı mı yoksa ışıktan ve dalgadan etkilenmesi yüzünden mi olacaktı ?
    Verilen cevapların 3-5 tanesinde sürpriz çıkabilir mi?
    Tecrübeli arkadaşlar değerlendirise sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    "Seeing inside things" title'ını kapsayacak bir anlatımdan ziyade metinin özellikle giriş kısmından itibaren search engine'lerin avantajları ve sınırlamaları üzerinden geçiş yapılan bir durum anlatıldığından dolayı "Seeing inside things" 'in doğru cevap olmama ihtimali var. Ayrıca son soruda yanlış hatırlamıyorsam; NIR'ın radyasyon veya benzer olumsuz bir özelliğinden bahsedildiğini hatırlıyorum. Bu sebeple bu özelliğe yakın şıkkı işaretledim.

9. Teşekkür Richness bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    NIR hakkında bilgi içeren paragraf hakkında, "Seeing inside things" cevabını ben de pek kapsamlı bulmadım ancak işaretlediğim şıkkı da hatırlayamıyorum.

Buna ek olarak ilaçların gelişim süreci hakkında denek ve maliyet konusunu işleyen paragrafta, pahalılıkla giriş yapıp ana unsur olarak denekleri değerlendirdiğini düşünüyorum.

Başlık ve yazarın değindiği temel unsur sorularında salt maliyetten yola çıkan cevaplar bana pek ikna edici gelmedi. Sanırım resmi cevaplar açıklanana kadar da bu konuda emin olamayacağım.

11. Teşekkür Richness bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Dershanelerin yayımlamış olduğu cevaplardan bence sıkıntılı olanlardan biri de "Botany" konulu paragrafa ait sorulardan "De Mataria Medica" ile ilgili olan. Dershanelere göre cevap "it was consulted as resource for a long time". Ancak, şıklar arasında kitapta bulunan ilaç tariflerinin çoğunun bitkilerden elde edildiği ile ilgili bir şık vardı ki muhtemelen doğru cevap oydu. Çünkü paragrafta De Mataria Medica'nın kitabında 1000 tane ilaç tarifi olduğu ve bunların %60nın bitkilerden elde edildiği belirtiliyordu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Merhaba, yayımlamış olduğunuz cevaplarda Beatles'ın popüler olması ile ilgili olan Close Test sorusunda cevabı "They grew immensely popular,...." şeklinde belirtmişsiniz. "Grow steadily" çok sık kullanılan bir kalıptır, muhtemelen bu sorunun cevabı da "immensely" değil, "steadily"dir.
    Burada yaygın kullanımı ele alırsak yanılırız.
    1. grow popular yaygın bir kullanım.
    2. grow steadily 396.000 / grow immensely 56.000 (web'i corpus (derlem olarak kullanırsak)
    3. sorular aslında immensely popular ( 104.000) ve steadily popular (676.000) web corpusunda ama (amerikan ingilizcesi corpusumda bu daha temsili yuksek bir corpus) burada steadily popular hıc yokken immensily popular a 104 adet rastlanıyor.

Bu sayısal durumu geçip soyu değerlendirirsek tam hatırlamıyorum ama -------- populardan sonra oldukça popüler-fazla popüler olduğunu gösteren kelime grubu vardı yanlıs hatırlamıyorsam. immensely popular ve steadily popular arasında gittim geldim ama populardan sonra bu olayın ölçüsünün çok olduğunu gösteren kelime grubunu gördüğüm zaman immensily kelimesinde karar kıldım.

www.lexwall.com Bağlamsal YDS-YÖKDİL Sözlüğü

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Dershanelerin yayımlamış olduğu cevaplardan bence sıkıntılı olanlardan biri de "Botany" konulu paragrafa ait sorulardan "De Mataria Medica" ile ilgili olan. Dershanelere göre cevap "it was consulted as resource for a long time". Ancak, şıklar arasında kitapta bulunan ilaç tariflerinin çoğunun bitkilerden elde edildiği ile ilgili bir şık vardı ki muhtemelen doğru cevap oydu. Çünkü paragrafta De Mataria Medica'nın kitabında 1000 tane ilaç tarifi olduğu ve bunların %60nın bitkilerden elde edildiği belirtiliyordu.
    1500 yıl başvuru kaynağı olarak kullanımış diyordu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı Woo Hoo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    NIR hakkında bilgi içeren paragraf hakkında, "Seeing inside things" cevabını ben de pek kapsamlı bulmadım ancak işaretlediğim şıkkı da hatırlayamıyorum.

Buna ek olarak ilaçların gelişim süreci hakkında denek ve maliyet konusunu işleyen paragrafta, pahalılıkla giriş yapıp ana unsur olarak denekleri değerlendirdiğini düşünüyorum.

Başlık ve yazarın değindiği temel unsur sorularında salt maliyetten yola çıkan cevaplar bana pek ikna edici gelmedi. Sanırım resmi cevaplar açıklanana kadar da bu konuda emin olamayacağım.
    Kişise kanatim internetin kısmı avantajlarından sonra dezantajları olduğunu giriş olarak kullanıp asıl konusu olan NIR ın ne işe yaradığını anlatmaya gelmiş.

Sonraki durum için ise, her ne kadar katılımcı deneklerle ilgili sorunlarda ayrıntılı bahsetmiş olsada vurgulamak istediği son yıllarda ıyıce artmış-katlanmıs olan ilaç maaliyetleri ve bu maliyetin sebeplerinden biri olarakta katılımcı denekler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    It’s time to take drug trial participation seriously
    2014 was a landmark year for drug development. The US Food and Drug Administration approved 41 new pharmaceuticals, the most since 1996. Each of these will (hopefully) make the world a slightly better place, alleviating distress and preventing premature deaths.
    But developing drugs is excruciatingly expensive – and increasingly so. The cost of bringing a new compound to the market is now around $2.5 billion, twice as much in real terms as it was a decade ago.
    One of the costliest parts is recruiting and retaining volunteers to test the drug in a clinical trial. Around three-quarters of trials are delayed by problems with this process. Most trials over-recruit by up to 50 per cent to compensate, but the drop-out rate is still so high that only 1 in 20 volunteers end up generating useful data. The result: wasted time, effort and money.
    That is not for lack of patient willingness. In 2013, the UK’s House of Commons found that people want to volunteer but don’t know how. Only about 7 per cent of people with cancer who are eligible to participate in a trial do so, for example.
    It doesn’t have to be that way. There is evidence that volunteers can be brought on board and kept there by making more of an effort to inform them and help them to choose which trial they would like to enter.
    The problems with volunteer recruitment were identified a decade ago but haven’t been eradicated. It is high time they were. Drug development costs – and delays – are ultimately passed onto the consumer. It is in everyone’s interests to get rid of this unnecessary waste.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    New scientist'den alınmış, yazının başlığı da "It’s time to take drug trial participation seriously".
    Şıklar arasında vardı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Senile dementia Alzheimer disease’s behavioural symptoms sorusunu hatırlayan var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    69. As with this kind of … it is difficult to determine the origin … (Valentine’s day) , arkadaşlar bu cevap doğru mu? iki farklı kaynak iki ayrı cevap vermiş emin olamadım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Bu da Remzi hocanın yorumları ve cevapları.

Kaynak:https://blog.remzihoca.com/2017/09/1...ogru-cevaplari

Genel Sınav Yorumları:

Bir YDS’nin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız tüm dostlarımız dilediği puanlara ulaşır.

- Sınavın genel olarak bir öncekinden daha kolay olduğu söylenebilir.

- Sınavın özellikle cümle tamamlama ve paragraf soruları daha rahat hazırlanmıştı.

- Cümle tamamlama sorularında doğru cevaplara stratejik olarak yaklaşmakta mümkündü. Derslerde bahsettiğimiz sadece TAZ ile 10 sorunun 8 tanesi çözülebiliyordu.

- Paragraf sorularında alışılmışın dışında soru kökleri mevcuttu. Ancak bu durumun adayların lehine olduğu görüşündeyiz.

- Sınavın ilk 26 sorusunda doğru cevaplar yaygın yapılardan oluşuyordu. Dolayısıyla bu bölümde adayların zorlanmadığını düşünüyoruz.

- Çeviri soruları kısa cümlelerden oluşmuştu ve rahat yapılabilir türdendi.

- Sınavın en zor iki soru tipi eş anlamlı cümle ve ilgisiz cümle sorularıydı.

- Diyalog sorularında 5 sorudan 3 tanesinin cevabı soru şeklindeydi ve bu durumunda adayların lehine olacağı kanaatindeyiz.

- Paragraf tamamlama soruları rahat sorulardı ve şıklara derslerde bahsettiğimiz stratejik yollarla yaklaşmak mümkündü.

2017 Sonbahar YDS Olası Doğru Cevaplarımız:

Vocabulary

1. display (… behaviour)

2. tremendous

3. (one) exception (high achievement of Asian student)

4. (most) notably

5. distribution (of agricultural output)

6. bring about ya da draw on

Grammar

7. (as to) whether / or

8. while (kedilerden bahseden soru=

9. because (they are freshly picked)

10. (neutral third person pronoun) even though (not commonly accepted)

11. (…ways) such as

12. (protection) against (wild animals) / (spread) into (cooler regions)

13. under (Versailles Treaty) / without (resistance)

14. (the first person) to suggest / began

15. (devices) to introduce / cannot afford

16. were used / could have imagined

Cloze - 1

17. as opposed to

18. indispensable (component)

19. may complain (about)

20. (control) over

21. on the contrary

Cloze - 2

22. as a result of

23. so

24. (lead them) to pay

25. around (the globe)

26. immensely (popular)

Sentence Completion

27. Even though parchment was more difficult to produce and expensive than the papyrus, it was Europe’s favourite writing material.

28. Early humans had no explanation for …, so they could attribute them to the act of Gods.

29. Though China began as a small empire, it expanded considerably into a vast kingdom.

30. While scientists are pretty certain black holes exist, they have never observed let alone get near one of them.

31. Although the science of geology as we know is a young field, insightful observations of Earth’s formation dates back to…

32. Although is a topic that we don’t like speak publicly, we regularly leave digital traces about our economic standing on social media.

33. Prevention children’s academic failure raises individuals who contribute to the common good, thus prevention of academic failure should be a priority of any society.

34. In transitional bilingual education, students are taught in their native language until they are considered ready to switch to English.

35. World’s Space Week takes place in the US every year, and it has grown into the largest public space events since its declaration in 1999.

36. While there is high prevalence of anorexia nervosa among teenagers, the illness can develop at any stage of life.

Translation

37. Polar bears are not just symbol …but they are also victim…

Sadece … değil ayrıca … şeklinde verilen tek seçenek buydu.

38. Separated from other… New Zealand…

Diğer …lardan ayrı olan Yeni Zelanda… şeklinde başlayan seçenek doğru cevap.

39. Imported from China in 12th century, tea … in Japan ever since.

“12. yüzyılda Çin’den ithal edilen çay, o zamandan beri Japonya’da…” şeklindeki seçenek doğru cevaptı.

40. Believing that sports encouraged peace among nations.… Pierre de Coubertin organized the first Olympic Games in 1896.

“inanarak… düzenledi” şeklinde çevrilen seçenek doğru cevaptı.

41. the distribution, abundance and seasonability of food…

Besinlerin dağılımı, bolluğu ve mevsimselliği … şeklinde başlayan seçenek doğru cevaptı.

42. Newton’s theory shows that…

show how şeklinde çeldirici seçenek vardı.

Body image ile ilgili paragraf

43. the way the media presents body image can badly influence how people see their bodies

44. young people may encounter a lack of self-esteem if they face criticism from their parents

45. teasing might concern a great variety of issues related to typical personal features

46. various familial and societal factors can influence the perception of body image in young people

Socrates

47. his initial moral reform earned him reputation in Athenian society

48. Title: Life story of Socrates: from ideas to execution

49. he discussed ethical issues with Athenian fellows to foster respectable behaviours

50. his defence might have had an adverse effect on his chance of survival

search engines and NIR

51. to show that the information one can get through search engines is not endless

52. to enable the chemical structures of the substances

53. drawback: it is restricted to only laboratory use

54. Title: Seeing inside things…

Botany ile ilgili paragraf

55. he is called the father of botany because he produced two major products which are still in use

56. Title: history of botany…

57. purpose of modern botany: to develop pharmaceutical and agricultural …

58. ????

2014 şeklinde başlayan paragraf

59. ???

60. ???

61. ???

62. ???

Dialogue Completion

63. We can speculate that it is to do with experience high levels of anxiety and fear or being too passionate about things or events.

64. well when you think about it we seem to have communication problem in science she might be using comedy to get to the people with no enthusiasm about science.

65. How does this discovery impact our traditional perception of Egyptian kings?

66. How did you come to a decision that checklists are really beneficial?

67. Are the lengths of intervals important?

Paragraph Completion

68. However, despite richness, rainforests have recently been shrinking

69. As with this kind of … it is difficult to determine the origin … (Valentine’s day)

70. It should be noted however that very extreme of restriction can backfire.

71. On the other hand, sharks play a crucial role in ocean ecology

Restatement

72. soru: it is already known that flowers use bright colours and scent to lure bees, what is recently discovered by scientists is that they also use electric fields.

cevap: The fact that the flowers manifest bright colours and scent to attract bees…, but scientists revealed that they also use electric field.

73. soru: the fierce debate among scientists about whether the intelligence is inherited or acquired later is yet to be resolved.

cevap: the heated debate about intelligence is innate or learned later has not been solved... (şeklinde bir cümle)

74. soru: the number of overfed people is greater than the number of people with no enough food…

cevap: overfed people outnumber those who are malnutritioned… (şeklindeki cümle)

75. Soru: It is imperative that woman begin reducing risk factors at a younger age in order to decrease the risk of having heart disease once they are old.

Cevap: so that içeren cümle doğru cevaptı.

Irrelevant Sentence

76. Group decision making paragrafı

(V) another dimension group decision making is…

77. Park’larla ilgili paragaf

(IV) a half century later photographer Andel Adams

78. Senile dementia ile ilgili paragraf

Alakasız for example içeren seçenek. Alzheimer disease’s behavioural symptoms

79. Storm ile ilgili paragraph

(III) Erie lake has mud and sand... şeklindeki cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Arkadaslar gecmis olsun benden baska bu sekilde dusunen var mi bilmiyorum ancak kelime sorularindan bir tanesinde cevabi herkes tarafindan tremendous seklinde verilen sorudan bahsediyorum ben cok farkli biseyler anladim. Iddaali olmamakla birlikte yorumum soyle. Cumle sundan bahsediyordu.
    Yeni jenerasyonlarin gelisimi icin yeni bir bulususun oldugunu ve bunun bu husustaki anlayisimizi degistirecegini soyluyordu ve bu bulusun da adolosence kisilerin deneyimler yoluyla olan ogreniminin cok ileri olusu tramendeus olusu dogru cevap olarak verilmistir bir cok kisi tarafindan. Ben de basta bunu yaptim ancak sonra su mantikla dusunerek cevabimi en son secenekteki debatable tarzinda bir kelimeyle degistirdim. Sebep su ki yeni jenerasyonlarin gelisimiyle alakali olarak yapacagimiz degisiklikler ve gelismeler ancak genc bireylerin veya cocukluk donemindeki kisilerin beyinlerinin yapisiyla alakali olarak ortaya cikacaktir. Adolosence donemindeki bireylerin tecrubeyle edinmis olduklari beyin gelisiminin cok buyuk seviyelerde olmasi bize yeni jenerasyon icin bisey kazandirmaz. Hatta bize su lazim artik yetiskin olan birinin tecrubeyle beyini gelismez biz sanki bunu belirten bir sifat bulmamiz gerekir . Bu soruda da en uygun secenek bu yetiskinlerin bu yeteneginin supheli olusu olabilir ki biz bundan sunu cikariyoruz artik yeni jenerasyonlara bakis acimiz onlarin yetiskinlik doneminde gelisim olmayacagina gore veya bu supheli olduguna gore cocukluk caginda biz bu gelisimi saglamliyiz sanki. Cok yoruma dalmis olabilirim ancak bu cevabi baya dusunup degistirdim. Ilk 36 soruda tek yanlisim bu oldu. Buna hocalarimizdan bi yorum alabilirmiyim veya tam olarak soru kokunu hatirlayan varsa yazabilirmi acaba. Tesekkurler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    On the contrary cevabı mantıksız değil de sanki for instance da uyuyor oraya.Tamam resimle şunla bunu anlatmış bir karşılaştırma da söz konusu cümleye for instance'la da başlayınca bir nevi karşılaştırma yapılmış olunmuyor mu ? Sanırım ben bu soru üzerine gereğinden çok düşündüm bazen yüzeysel olarak geçip işaretlemek gerekiyor.

Toplam 7 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)