Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Lisede İngilizce Seçmek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4

Lisede İngilizce Seçmek

Merhaba, bu sene lise üçe geçiyorum ve dil sınıfındayım şu an. Fakat ileride işsiz kalma korkusuyla galiba bölümümü değiştirerek TM'ye geçeceğim. Eğer İngilizce bölümünü seçersem iş olanakları var mı? Şu anda olanaklar nasıl? Neler yapabilirim?
    Bir de şu var, TM seçersem aynı zamanda İngilizcemi de geliştirebilirim ama tam tersi şekilde olmaz diye düşünüyorum. TM okuyarak yanında üniversite için İngilizcemi de geliştirebilir miyim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Juafin isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, bu sene lise üçe geçiyorum ve dil sınıfındayım şu an. Fakat ileride işsiz kalma korkusuyla galiba bölümümü değiştirerek TM'ye geçeceğim. Eğer İngilizce bölümünü seçersem iş olanakları var mı? Şu anda olanaklar nasıl? Neler yapabilirim?
    Bir de şu var, TM seçersem aynı zamanda İngilizcemi de geliştirebilirim ama tam tersi şekilde olmaz diye düşünüyorum. TM okuyarak yanında üniversite için İngilizcemi de geliştirebilir miyim?
    Bence böyle düşünme nedeniniz biraz da çevre ve kulaktan dolma bilgiler. Kime göre iş yok, neye göre iş yok? Bu tamamen benim fikrim fakat çevremde kim dil okuduysa şu an iyi yerlerde, TM/sayısal okuyup iş bulamayan akrabalarım da var, nasıl baktığınız önemli. Dilde olay kişinin kendisini geliştirmesine bakıyor tamamen, TM'de ise parasal bakarak gittikleri için yeteneklerini geliştirmiyorlar ve sonucu da belli. Çoğu dil bölümünde faydalı seçmeli dersler, ikinci dil vb oluyor ki bunun faydası da çok.
    Ben severek okuyorum. Bu tek bir dil için de geçerli değil, dil öğrenmek bence bir tutku. Öğrendikçe daha çok öğrenesim geliyor. TM'de olsaydım bu kadar mutlu gitmezdim okula da dershaneye de. Kendinizi bir değerlendirin, ben ne istiyorum diye sorun önce. Hayatınızın geri kalanı o meslek ile geçecek. Üstelik TM'de rakip daha çok, belli üniversiteler dışında diğerleri ticarethane olarak görülüyor, gitmenin büyük bir anlamı yok ''özel sektörde.''
    Benim kursta bir hocam var, yeni geldi. 2 yıl Amerika'da yaşamış, 4 işte birden çalışarak ayda iki basamaklı bir sayıda maaş aldığını söyledi. İngilizce mezunu fakat sanırım başka diller de biliyor. Başka diller öğrenirseniz, bilgisayar bilginiz olursa işinize yarar, gelişmekten kastım buydu.
    İngilizce evde, kursta ne kadar öğrenilir? Hocalar dahi o birkaç kursa güvenmeyin, C1 diyorlar hiçbir şey öğretmiyorlar adam C1'im diye dolaşıyor diyor. Öğrendikçe bir şey çıkıyor, öğrenmek asla bitmez. Bu 9-10 müfredatı gibi değil, akademik odaklı bir öğrenim olacak. 9 ve 10'da 95 aşağısı almazdım, 11'e gelince afalladım fakat çalışınca yine 92 ortalama yaptım. Çaba gerekiyor, öyle kolay geçilmiyor. Paragraf paragraf akademik makale çevirdik, 700 sayfalık grammar kitabı bitti, deyimleri, bilmem ne.. Sınav senesinde de püf çalışıyorsun. İyi düşünün, bir işte uzmanlaşmak ve öğrenmek ayrı şeylerdir.
    Ek olarak dil okursanız tam tersine yani TM'ye pek ihtiyacınız olmaz, isteğe bağlı açıktan vb ikinci üniversite düşünürseniz yararı olur ancak ikinci üniversiteye gerek olmadan çok iyi teklifler alıp çalışabilirsiniz zaten. Dilden işsiz kalan öylesine gelmiş adamdır, yine söylüyorum ki benim fikrim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

3. Teşekkür Juafin bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Juafin isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    z
    Ek olarak, iş olanakları da size bağlı. Konsoloslukta çalışabilirsiniz, tercüme bürolarında çalışabilirsiniz, yeminli tercüman olabilirsiniz, özel şirketlerde çalışabilirsiniz, özel okullarda çalışabilirsiniz, devlette öğretmen olabilirsiniz, bu böyle artar da gider. Tercümanlık bile kendi içinde sözlü, yazılı vb diye ayrılıyor.

5. Teşekkür Juafin bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Juafin bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Verdiğiniz bilgiler için çok müteşekkirim. Ama şu an kafam öylesine karışık ki anlatamam. Herkes farklı şeyler söylüyor. Her an fikrimi değiştirebilirim. Bir de internetten çeviri yapabilmek sanki tehdit ediyor dilcileri.
    Peki siz şu anda ne konumdasınız?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    lisemde dil sınıfı olmadığı için açığa geçerek dershaneyle üni kazandım. dil sınıfının kıymetini bil bence

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    İşsiz kalmak gibi bir durum zor olur dil okuduktan sonra. Evvela dil sınıfını okuyup üniversite için neleri seçebileceğine bir bakmanı isterim.

http://www.okulrehberlik.com/dil1.htm

http://www.okulrehberlik.com/dil2.htm

http://www.okulrehberlik.com/dil3.htm

Ben de dil bölümü okumak istiyorum (Hedef: Rus dili) fakat ne saçmalıksa ilk senesini hazırlık sınıfıyla okuduğum okulda TM'den başka bir bölüm açılmıyor. Haydi MF açmazsın anlarım, sosyal bilimler ne de olsa, TS açmazsın yine anlarım ne kadar saçma da olsa. YD sınıfının açılmaması saçmalığın alasının ötesinde birşey. Okul değiştirecek olsam diğer okulların İngilizce seviyesi bizimkinden düşük, benim iyice yapacağım birşey yok. İki senem bitti, üç senem var ama lisem sıkıntılı dediğim gibi, gelmez olaydım diyorum bazen.

Arkadaşların da dediği gibi okulunun kıymetini bil, her okulda açılmıyor. Üstelik sen içinden geleni yap, iş mevzusu bir engel olmamalı sana. Ki zaten hedefin belliyse ona kaptırırsın kendini.

İnsanların seni caydırmak için dedikleri şeylere asla kafayı takmaman gerekiyor. İş bir sıkıntı değil, üniversitede okursan seni havada kaparlar.

Mühendislik oku falan diyenler olur ya, bilirsin. Mühendis mezunu olan bilmem kaç tane insan var, hepsinin de iş bulması mümkün mü? Adam belki Çin dili okumak istiyordu, ailesi iş bulamazsın dedi de mühendislik okudu, belki devletin ya da bir şirketin, ya da ne bileyim bir üniversitenin Çin dili mezununa ihtiyacı vardı? İş bulmak diploma almakla olacak bir iş değil ki, zamanının ve çevrenin ihtiyaçları, en önemlisi de senin zevk alacağın alan bazı şeyleri belirler.

Adam diyor ki "Latin Dili ve Edebiyatı okursan işsiz kalırsın."

BAL GİBİ DE İŞ BULUNUR SEN İSTEDİKTEN SONRA.

Latince ölü bir dildir ve Katolik Hristiyanların da İncil dilidir. Avrupa'da Latince eğitimi veren bir yere git, al sana iş, zorlandın mı, hayır, işini yapıyor musun, evet, para kazanıyor musun, EVET.

Dilbilim gibi bir bölüm Türkiye'de değer görmez (Türkiye'de dile önem bile verilmiyor ki), ancak akademisyen olursan olursun Türkiye'de. Ne bileyim illa ki mezun olduktan sonra iş istiyorsan yurtdışında daha çok ilgileniliyor bu konuda.

Öncelikle hangi meslekte mutlu olacağına, neye ilgin olacağına, üniversitede ne okuyacağına kesin karar vermen gerekiyor, hedefin olmayınca asıl ortada kalan sen olursun ve zaten bu hayatı da ikinci kez yaşama şansın yok.

9. Teşekkür Juafin bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Juafin bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Sonuç olarak dil seçtim Öğretmenler fena halde zor olduğunu söyleyip moral bozuyorlar. Present Simple ile başladık. Bakalım. Hayırlısı olsun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)