Uyguladigim program Turkiye'de tektir. Bu programda:
- Kalem-kitap kullanilmaz
- Dilbilgisi ya da bilinen adiyla gramer calisilmaz
- Sadece konusarak ve dinleyerek ogrenme rotasi izlenir
- Ogrenciye odev verilmez (Konusma ve dinleme yaninda yazma ve okuma becerisi de edinmek isteyenler disinda)
- Kesinlikle hicbir kelime ya da cumle ezberlenmez. (Ezber gecici, ogrenme kalici sonuclar verir)
- Bunyesinde kitaplarla ogretilemeyecek ogeler barindirir. Cunku; konusma diline, yani gercek hayatta kullanilan Ingilizceye odaklidir.
- Yaklasik 30 saatte size 1000 cumle kurdurur.

Bu programi digerlerinden farkli kilanlar:
- Sifirdan Ingilizce konusmayi ogrenebileceginiz Turkiye'deki tek programdir.
- Kalem-kitap kullanmadan, hic gramer ogrenmeden ve hic odev yapmadan Ingilizce ogrenebileceginiz Turkiye'deki tek programdir.
- Ingilizceyi en hizli ve en zahmetsiz sekilde ogrenebileceginiz Turkiye'deki tek programdir (Isim yapmis herhangi bir kurumda alacaginiz kurstaki dil ogrenme hizinizdan en az 3 kat daha hizli ogrenirsiniz)
- Konusma dilinin hemen hemen tum inceliklerine deginmesi yonuyle Turkiye'deki tek programdir.

Merhaba, ben Alp Kuscu. Yillarca cevirmenlik yapmis ve Turkiye Cumhuriyeti tarihinin en buyuk ihalesine konu olan Istanbul 3. Havalimani Ihalesine de cevirmen olarak imzasini atmis, ondan hemen sonra edindigi bilgi birikimini cevirmenliktense ihtiyaci olanlarla paylasmaya karar vererek Ingilizce ogretmenligine adim atmis, o gunden bugune yaklasik 4000 saat Ingilizce dersi vermis ve kendini ogretmeye adamis bir Ingilizce ogretmeniyim.

Ingilizce ve diger diller neredeyse tum dunyada ayni sekilde yani dilbilgisine dayali olarak ogretilir. Bir cumlenin nasil kurulacagi; sozcukleri fiil, ozne, zarf, vs. gibi ardi arkasi kesilmeyen siniflara ayirarak, hangi siniftaki sozcuklerin ogrenilen dildeki cumlenin neresine yerlestirilmesi gerektiginden yola cikarak anlatilir. Bu yaklasima gore; siz hangi dili konusuyorsaniz konusun bu yontemle - odev yapmaya harcadiginiz zaman haric - yaklasik 600 saatte Ingilizceyi ogrenirsiniz (iddiaya gore).

Neredeyse tum dunyada boyle ogretilir dedik. Ya boyle ogretilmeyen yerler? Benim bildigim tek bir yer var, o da Amerikan Disisleri Enstitusu. Bu kurumda yurtdisinda gorevlendirilecek diplomatlara gidecekleri ulkenin dili ogretilmekte. Burada her dil farkli surelerde ogrenilmekte. Ornegin Turkcenin ogrenilmesi 1200 saat surerken Fransizcanin ogrenilmesi 400 saat surmekte. Cunku; ideal bir ogrenme surecinde, bir yabanci dilin ne kadar surede ogrenilecegini dilbilgisi degil insanin kendi anadili belirler. Yine bu kurumda dilbilgisi ogretilmemekte ve once dinleme ile konusma becerileri gelistirilerek daha sonra okuma ve yazma becerilerine gecilmektedir. Buradan egitim alip ayrilan diplomatlar, ogrendikleri dili son derece iyi ve hatasiz sekilde konusur hale gelir ve gorevlendirildikleri ulkeye giderler. Tum dunyada uygulanan dilbilgisi uzerinden ogrenme yontemi mi dogru yoksa burada izlenilen yontem mi dogru? Elbette burada izlenilen yontem dogru. Peki o zaman neden tum dunyada dilbilgisi uzerinden dil ogretiliyor? Bunu anlamak zor degil. Ingiltere'nin tekelinde olan Ingilizce Egitimi Sektoru, hayatinda hic dil ogrenmemis ama anadili Ingilizce olan insanlara ogretmen olarak is olanagi sundugu gibi, izlenen dilbilgisi yontemiyle de dunyanin her yerinde ayni materyallerle ve ogrencilerin dilini hic bilmeden onlara dil ogretmeyi (iddiaya gore!) mumkun kilmakta.

Yillar icinde gelistirdigim kendime ait bu programda da Amerikan Disisleri Enstitusu'ndekine benzer bir yol izliyorum. Once dinleyip sonra konusuyoruz. Yazma ve okuma kisminiysa tamamen ogrenciye birakiyorum. Cunku bu beceriler insanin kendi kendine kolaylikla gelistirebilecegi beceriler. Ama konusma becerisi sadece ogretmenle karsi karsiyayken gelistirilebilir. Bu yuzden, derse ayirdiginiz degerli vakti ders disinda hicbir sekilde gelistiremeyeceginiz konusma becerisine ayiriyorum.

30 saatte 1000 cumle diyoruz ama bu program 30 saatle sinirli degil. Isterseniz sonuna kadar gidip yaklasik 100 saatte Ingilizcenin %90ini ogrenebilirsiniz. Net bir sekilde %90ini ogrenebilirsiniz diyebilmemin sirri, ogrettigim her bir sozcugun Ingilizcede nerede ve ne siklikta kullanildigini istatistikleriyle beraber bilmemde yatiyor.

Bu programin tek bir dezavantaji var. O da ders kacirma luksune sahip olmamaniz. Konular inanilmaz hizli sekilde ilerledigi icin maalesef ders kacirma luksunuz bulunmamakta. Oyle bir endise tasiyorsaniz lutfen grup dersi degil ozel ders tercih ediniz. Programimin yogunlugundan dolayi, kacirilan tek bir ders icin telafi imkani sunmaya calissam da bu her zaman mumkun olmuyor maalesef.

Odev bile yapmadan 100 saat yani yaklasik 3,5 ayda Ingilizcenin %90ini ogrenmek istiyorsaniz veya sormak istediginiz baska sorulariniz varsa buradan veya ilandaki numaramdan bana ulasabilirsiniz.

Grupta kisi basi ders saati ucreti 40TL, bire bir ders saati ucreti ise 150TLdir (Izledigim programin tabiatindan dolayi grup dersleri ile ozel dersler arasinda hemen hemen hicbir fark yoktur. Dolayisiyla ikisinde de ayni surede ayni seyler ogrenilir diyebilirim)