Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hazırlık okumaya değer mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Hazırlık okumaya değer mi?

DPÜ - İDE (İÖ) bölümünü dershaneye gitmeden kazandım 346 puan ile. Grammar'da çok olmasa da azcık eksiğim var. Daha LYS konularının adlarını bile tam olarak bilmiyorum. İngilizcemin iyi olduğuna güveniyorum ama hazırlığı geçip geçmeme arasında tereddütlerim var. Şartlar göz önüne alındığında, sizce hazırlık okumalı mıyım? Yoksa bir yıllık zaman kaybı mıdır?

Not: İngilizce okuma ve anlamada hiçbir sorunum yok. Yazmada da harika olmasam da bazen ufak grammar hatalarını gözden kaçırabiliyorum. Sınavda yanlışlarımın büyük bölümü grammar'dan çıkmıştı.

Edit: Artı olarak kötü bir liseden mezunum. Altyapım harika değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Muafiyet sinavini bu maksatla yapiyorlar. Bir sene hazirlik okuyanlarin seviyesine uygun bir sinava gireceksin. Gecersen hazirlik okumana gerek yok. Gecemezsen demek ki eksiklerin cok fazla okuman gerekiyormus.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı Candor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Muafiyet sinavini bu maksatla yapiyorlar. Bir sene hazirlik okuyanlarin seviyesine uygun bir sinava gireceksin. Gecersen hazirlik okumana gerek yok. Gecemezsen demek ki eksiklerin cok fazla okuman gerekiyormus.
    Bazı arkadaşlar hazırlığı geçse de lisansta tıkanıyormuş. Şehir efsanesi mi, değil mi yaşayarak öğreneceğiz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Hazırlık okumadım ama bölüme uygun ve yeterli olmadığı söyleniyor çünkü dersler diğer bölüm öğrencileri ile birlikte oluyormuş bu yüzden yüzeyselmiş ama tabi ne kadar doğru bilinmez. Muafiyet sınavına gelirsek sınav gayet basit ben yol yorgunu yarı uyanık biçimde 90 aldım .Sorular lys gibi ama baya basiti listening soruları var ve bir makale yazdırıyorlar .Bölümde tıkanmaya gelirse evet kalınan ders oluyor ama ingilizce geliştirdilten sonra günlük tekrardan sonra fazla zorlanacağınızı düşünmüyorum .

5. Teşekkür enesozkose bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı doglover894 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazırlık okumadım ama bölüme uygun ve yeterli olmadığı söyleniyor çünkü dersler diğer bölüm öğrencileri ile birlikte oluyormuş bu yüzden yüzeyselmiş ama tabi ne kadar doğru bilinmez. Muafiyet sınavına gelirsek sınav gayet basit ben yol yorgunu yarı uyanık biçimde 90 aldım .Sorular lys gibi ama baya basiti listening soruları var ve bir makale yazdırıyorlar .Bölümde tıkanmaya gelirse evet kalınan ders oluyor ama ingilizce geliştirdilten sonra günlük tekrardan sonra fazla zorlanacağınızı düşünmüyorum .
    Evet baktım şimdi örnek sorulara, cidden çok basit. İde kazanan biri için zaman kaybı gibi gözüküyor hazırlık. Fullemezsem üzülürüm hazırlık muafiyet sınavını.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Dumlupınar hazırlık konusunda facia. Duyduğuma göre. Seninle konuşmuştuk sözlük üzerinden. Orada okutmanlık yapan bir hocam vardı, hazırlık eğitiminin yetersiz olduğunu düşünüyordu. Ben sana hazırlık okuyacaksan da okumayacaksan da çalışmanı tavsiye ederim. Edebiyat okuyacaksın, boru değil

8. Teşekkür enesozkose bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme enesozkose bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Bazı hazırlıklar çok iyi değil bildiğim kadarıyla, okuyarak çok fazla zaman kaybetmiş olursunuz. Eğer eksiğiniz dil bilgisi olarak azsa, kendiniz çalışıp tamamlarsınız bence. Zaten az eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız bir yılınızı harcamanıza gerek yok, çünkü sizin eksiğinizi tamamlamak için hazırlıkta okumanız gereken yer belki 2-3 aylık bir kur olacak ve onun da ne kadar faydalı olacağı hocalara, kullandıkları materyellere, müfredatlarına ve benzeri şeylere göre değişecektir.

Hazırlıktan çok fazla şey beklemeyin diyerek size naçizane fikrimi de belirteyim. İyi çalışmalar.

10. Teşekkür enesozkose bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme enesozkose bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı chens isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı hazırlıklar çok iyi değil bildiğim kadarıyla, okuyarak çok fazla zaman kaybetmiş olursunuz. Eğer eksiğiniz dil bilgisi olarak azsa, kendiniz çalışıp tamamlarsınız bence. Zaten az eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız bir yılınızı harcamanıza gerek yok, çünkü sizin eksiğinizi tamamlamak için hazırlıkta okumanız gereken yer belki 2-3 aylık bir kur olacak ve onun da ne kadar faydalı olacağı hocalara, kullandıkları materyellere, müfredatlarına ve benzeri şeylere göre değişecektir.

Hazırlıktan çok fazla şey beklemeyin diyerek size naçizane fikrimi de belirteyim. İyi çalışmalar.
    Zaten bir yıl eksiğim var, 2016 mezunuyum. Şimdi bir yıl daha oyalanmanın, present perfect öğrenmenin manası yok. Biliyorum onları zaten. Benim eksik dediğim de, çok karmaşık yapılarda olan eksiklik. Temel grammar'da sorunumun olmadığını düşünüyorum. Edebiyat 1. Sınıftan başlarsam da gerisi oturur iyice diye düşünüyorum.

Haklısınız. İyisi mi ben gireyim şu muafiyeti sınavına.

12. Beğenme chens bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı enesozkose isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten bir yıl eksiğim var, 2016 mezunuyum. Şimdi bir yıl daha oyalanmanın, present perfect öğrenmenin manası yok. Biliyorum onları zaten. Benim eksik dediğim de, çok karmaşık yapılarda olan eksiklik. Temel grammar'da sorunumun olmadığını düşünüyorum. Edebiyat 1. Sınıftan başlarsam da gerisi oturur iyice diye düşünüyorum.

Haklısınız. İyisi mi ben gireyim şu muafiyeti sınavına.
    Yabancı dil bölümlerinin hazırlığı, diğer bölümlerinki ile aynı olmuyor diye biliyorum ell okuyan bir arkadaşım öyle söyledi. Öğrenci işlerini arayıp bilgi alabilirsiniz, A1 ~A2 gibi bir seviyeden başlamıyor haliyle çünkü zaten o seviyeleri aşarak sınavı kazanmışız Daha çok okuma,yazma,dinleme gibi eksiklere yönelik yoğun bir program ancak her okulda aynı derecede oluyor mu ? orasını bilemeyiz, yabancı dilleri arayıp kapsamı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    4 yıl önce bende Süleyman Demirel Üniversitesinde hazırlık okumuştum. Hazırlığın gerekli olduğunu pek düşünmüyorum eğlenceli vakit geçiyor evet fakat eğitim olarak bir dil öğrencisine 1 yıl okumaya değecek kadar katkısı bulunmadığını söyleyebilirim.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)