Merhabalar.

Faydasını gördüğüm bir kelime öğrenme stratejisini size takdim etmek isterim; Örnek kelimemiz (ABANDON) olsun;

1. Kelimenin sesli telaffuz edildiği bir sözlük buluyoruz. Sözlük bu kelimeyi iki ayrı ses ile telaffuz etmelidir. (online cambridge'yi tavsiye ediyorum veya Oxford CD'si)
2. Kelimeyi sözlüğe girdik.
3. gözümüzü kapatıyoruz. toplamda on kez dinleyeceğiz ama her bir dinleme de aksanı değiştireceğiz. Yani bir US aksanıyla, bir UK aksanıyla. Sıra sıra. özetle; us butonuna 1 kere tıkladık. dinledik. Şimdi sıra UK aksanında, Uk aksanını da 1 kere tıklıyoruz dinliyoruz. Geri dönüyoruz ve yine us dinliyoruz. bu şekilde!
4. gözlerimizi açıyoruz. Kelimeye bakıyoruz. 3'cü madde'de yer alan taktiği bu kez göz açıkken yapıyoruz. (10 Kez) (içinizden bu kelimeyi söylemeyin, sadece dinleyin)
5. şimdi de konu kelimeye ilişkin bir resim buluyoruz. resme bakarak 3 madde'de yer alan telaffuz dinleme taktiğini uyguluyoruz ancaaak (bu kez robotlarla siz tekrar ediyorsunuz)
6. öğrenmek istediğiniz kelimeyle ilgili (GEÇMİŞ ZAMAN, ŞİMDİ Kİ ZAMAN VE GELECEK ZAMANLI) 1'er adet cümle kuruyoruz.

NOT: bu belirtilenleri yapın lütfen. maddeleri öğrenene kadar zamanınız gidebilir. Ama aşina olduktan sonra çok kısa sürede öğreneceğinizi umuyorum.