Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: yatay geçiş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6

yatay geçiş

Merhabalar, yatay geçişle ege üniversitesine geçiş yaptım 3.sınıfa ancak birinci sınıftan 5 2.sınıftan 3 dersim kaldı ve esas olmam gereken yani 3.sınıftan ders alamıyorum kredim yetmiyor 3.sınıf dersleri dahil 11 ders almam lazım ancak 3.sınıftan 1 ders alınca kredim bitiyor. Geldiğim üniversite ile ege arasında çok fazla puan farkı var ege tabii ki daha iyi,ancak okulum uzayacak bir sene muhtemelen. Sizce yatay geçişi yapmalı mıyım yoksa vaz mı geçmeliyim? Ayrıca izmirde oturuyorum üniversite evime 5 dakika uzaklıkta. Üniversiteye ilk senemde girdim hiç yıl kaybım yok bölümümdeki hazırlıktan da muaf oldum yani hiç kaybım yok ama böyle bir sene uzayacak gibi.sizce ne yapmalıyım,uzatmaya değer mi ege için?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı DmAxD isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, yatay geçişle ege üniversitesine geçiş yaptım 3.sınıfa ancak birinci sınıftan 5 2.sınıftan 3 dersim kaldı ve esas olmam gereken yani 3.sınıftan ders alamıyorum kredim yetmiyor 3.sınıf dersleri dahil 11 ders almam lazım ancak 3.sınıftan 1 ders alınca kredim bitiyor. Geldiğim üniversite ile ege arasında çok fazla puan farkı var ege tabii ki daha iyi,ancak okulum uzayacak bir sene muhtemelen. Sizce yatay geçişi yapmalı mıyım yoksa vaz mı geçmeliyim? Ayrıca izmirde oturuyorum üniversite evime 5 dakika uzaklıkta. Üniversiteye ilk senemde girdim hiç yıl kaybım yok bölümümdeki hazırlıktan da muaf oldum yani hiç kaybım yok ama böyle bir sene uzayacak gibi.sizce ne yapmalıyım,uzatmaya değer mi ege için?
    Puan farkından ziyade şunları göz önünde bulundurun:

+ Kampüs olarak hangisi sizce daha iyi
    + Arkadaşlık ilişkileriniz/Aile (yalnız kalmama durumunuz. Sosyal bir hayatınızın olması anlamında)
    + Hocalar ve programlar arasındaki fark (Eğitim seviyesi farkı)
    + İki okulun mezunlarının başarı durumu
    + Mesafe (Gerçekten kilit rol oynayanlardan biri bu)
    + Yurtdışı imkanları

Bunlar açısından hangi okul daha iyiyse yanıtınızı almış olursunuz. Biri bana üniversite de geçen zamanların hiçbir şekilde kayıp olmadığını, her zaman bir artı olduğunu söylemişti. Ayrıca hazırlık okumamışsınız. Sanıyorsam 4 yıl olacakken 5 yıl olacak diyorsunuz. Bir yıl o kadar koca bir kayıp değil gibi açıkçası. Hatta belki de daha iyi bir fırsata bile dönüştürme imkanınız olabilir. O bir yıl içinde ekstradan staj yapabilir belki ya da tecrübe kazanabilirsiniz. Belki bir dil daha öğrenip orta seviyeye getirebilirsiniz. Çok önemli bir çevre edinme imkanınız olabilir vb.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı Neverless isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Puan farkından ziyade şunları göz önünde bulundurun:

+ Kampüs olarak hangisi sizce daha iyi
    + Arkadaşlık ilişkileriniz/Aile (yalnız kalmama durumunuz. Sosyal bir hayatınızın olması anlamında)
    + Hocalar ve programlar arasındaki fark (Eğitim seviyesi farkı)
    + İki okulun mezunlarının başarı durumu
    + Mesafe (Gerçekten kilit rol oynayanlardan biri bu)
    + Yurtdışı imkanları

Bunlar açısından hangi okul daha iyiyse yanıtınızı almış olursunuz. Biri bana üniversite de geçen zamanların hiçbir şekilde kayıp olmadığını, her zaman bir artı olduğunu söylemişti. Ayrıca hazırlık okumamışsınız. Sanıyorsam 4 yıl olacakken 5 yıl olacak diyorsunuz. Bir yıl o kadar koca bir kayıp değil gibi açıkçası. Hatta belki de daha iyi bir fırsata bile dönüştürme imkanınız olabilir. O bir yıl içinde ekstradan staj yapabilir belki ya da tecrübe kazanabilirsiniz. Belki bir dil daha öğrenip orta seviyeye getirebilirsiniz. Çok önemli bir çevre edinme imkanınız olabilir vb.
    Kampüs olarak ege üniversitesi tabii ki daha iyi.
    Arkadaşlık ilişkilerimde bir sorun yok,olduğum yerde de mutluyum.
    Bölümümüzde 1 tane doç var,geri kalanların hepsi yrd.doç. Ege'de 4 tane profesör var artı diğer hocalar
    Mezunların başarı durumlarını bilmiyorum,tahminim Ege daha iyidir.
    Mesafe den dolayı sıkıntım yok,ancak dediğim gibi Ege evime 4-5 km gibi bir mesafede,ulaşımım çok rahat olacak
    Yurtdışı imkanları olarak şu anki okulumda polonya'ya erasmus kazandım,ancak yatay geçiş yapınca o hakkım yanacak,bilmiyorum Ege de tekrar sınava girebilir miyim ama orası daha çok yere gönderiyor.

Göreceğim derslerin çoğunu kendi okulumda da gördüm, ama tamamen uyuşmadığı için içerikler dersi saymamışlar,gördüğüm dersi tekrar görmek çok sıkıcı gelecek bana,ayrıca içlerinden bir tanesini çok zor geçmiştim,umarım burada o dersten kalmam.

5 yıl olacak diyorum evet,ancak derslerin hepsini başarıyla geçersem,şu anki okuduğum okulda 3.7 gibi bir dönem ortalamam vardı,ancak çok çalışmıştım bunu yapmak için,tekrar çalışmak çok zor geliyor Ancak Ege'ye değer mi emin değilim...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Hangi üniversite hangi bölümden Ege'nin hangi bölümüne geçiş yapmıştınız?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı Viilea isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi üniversite hangi bölümden Ege'nin hangi bölümüne geçiş yapmıştınız?
    Hangi üniversite olduğunu söylemek istemiyorum bazı sebeplerden dolayı ama şunu söyleyebilirim ege 4000 civarı alıyorken benim okuduğum yer 10000 üstü alıyor( Ben tavan puanla girdim ege ile aramda az bir fark vardı zaten ondan dolayı yatay geçişe başvurdum) ingiliz dili ve ed.okuyorum,ege nin de aynı bölümüne geçiş yaptım

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)