Toplam 6 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 116 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2018 Japonca İsteyenler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

Red face 2018 Japonca İsteyenler

Merhaba. Öncelikle bu yıl Japonca kazanan herkesi içtenlik ile tebrik ediyorum. Burada bana Japonca ile ilgili fikir verip yardımcı olan çok kişi oldu, onlara da yardım isteğimi geriye çevirmedikleri için çok teşekkür ederim tekrardan.
    Bu başlığı açma amacım: 2018'de Japonca ile ilgili bir bölüm kazanmak isteyenleri bulup konuşmamızı, tartışmamızı sağlamak. Kafamızdaki soruları da giderebiliriz. YGS-LYS dönemi geldiğinde kaç sıralama yaptığımızı konuşabiliriz, birbirimize öneriler verebiliriz. Belki de seneye bu zamanlar, bu başlık altında sınıf arkadaşlarımızı bulabiliriz.
    Ankara-Çanakkale-Kayseri-Nevşehir, hepsini kast ettiğim için ''Japonca'' kelimesini kullandım. Umarım bu başlık yararlı olur.
    İlk olarak ben başlıyorum. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Japonca Öğretmenliği (Japon Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı) istiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Bu yıl Nevşehir'i kazandım. Okul hakkında edindiğim tecrübe, eğitim kalitesi, kadrosu (şuan toplam 6 olmak üzere 3 öğretim üyeleri, 3 araştırma görevlisi var. Ne yazıkki Japon hoca yok ama bol bol gelen Japon turistler oluyor. İlerde de zaten Japon hoca katılır diye düşünüyorum kadroya) vb. şeyler için ilerki zamanlarda yardımcı olabilirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı reiN isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yıl Nevşehir'i kazandım. Okul hakkında edindiğim tecrübe, eğitim kalitesi, kadrosu (şuan toplam 6 olmak üzere 3 öğretim üyeleri, 3 araştırma görevlisi var. Ne yazıkki Japon hoca yok ama bol bol gelen Japon turistler oluyor. İlerde de zaten Japon hoca katılır diye düşünüyorum kadroya) vb. şeyler için ilerki zamanlarda yardımcı olabilirim.
    Evet, eğer ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı bilgi verirseniz yeni açıldığından dolayı bu birçok kişinin işine yarayabilir, teşekkürler. Umarım aldığınız eğitimden memnun kalırsınız ve her şey gönlünüzce olur. Elbet Japon hocalar da gelir, sistemi yavaş yavaş yerine oturur diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Japonca hakkındaki bilgi kirliliğini ve Japonca bölümlerini ele alan bir yazı üzerinde çalışıyorum. Kendi bölümümü de (ÇOMÜ) anlatacağım için bekletiyorum şimdilik. Japon hocalarımızdan birkaçı ayrıldı diye duydum. Yerlerine başka hocalar gelecek (muhtemelen yine Japon.) Her şey belli olunca ayrı bir başlık altında anlatacağım. "Şu yıl Japonca isteyenler" başlığı konuyu basitleştiriyor açıkçası. Tartışma çıkıp duruyor. Tartışmayı çıkaranlar da bölümlere aday olanlar değil, bizzat bölüm öğrencileri oluyor maalesef. Tartşmaya o kadar daldık ki Nevşehir'de bölüm açıldığını yerleştirmeler açıklanınca öğrendik.

Bu başlık altında yalnızca fikir alışverişinde bulunulması ve arkadaş edinilmesi taraftarıyım. Daha ilerisi az önce bahsettiğim sıkıntıları doğuruyor. Ekim ayının başlarında yazıyı paylaşırım. Tabii benden önce yazan olmazsa.

Şimdilik iyi şanslar dilerim. Umarım seneye aramızda olursun/olursunuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    merhaba arkadaşlar! eğer gelecek sene Japon Dili ve Eğitimi Ana Bilim Dalı yani bilinen adıyla Japonca Öğretmenliğini tercih edecek arkadaşlar için danışabilecekleri kişileri alta yazıyorum. umarım yardımcı olur.
    iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

not: (bu üye listesini adlarını kullanmak üzere bir kaç mezun olmuş senpai'mden izin aldıktan sonra güncelleyeceğim şimdilik bu arkadaşların yazdıklarına ve tavsiyelerine güvenebilirsiniz.)

ohiyesa
    haruka
    oTaKuRoN

6. Teşekkür oTaKuRoN bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Bu sene Ankara'yı kazanan biri olarak çok bilgi eksikliği ve yanlış bilgilendirmeler yaşadım hep bu yüzden Ankara Üniversitesi Japon dili bölümünü daha iyi ve kapsamlı tanıtmak için elimden geldiğince forumda aktif olacağım �� Sorularınız olursa çekinmeyiiin ��

8. Beğenme nekopaw bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Noncynical isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Japonca hakkındaki bilgi kirliliğini ve Japonca bölümlerini ele alan bir yazı üzerinde çalışıyorum. Kendi bölümümü de (ÇOMÜ) anlatacağım için bekletiyorum şimdilik. Japon hocalarımızdan birkaçı ayrıldı diye duydum. Yerlerine başka hocalar gelecek (muhtemelen yine Japon.) Her şey belli olunca ayrı bir başlık altında anlatacağım. "Şu yıl Japonca isteyenler" başlığı konuyu basitleştiriyor açıkçası. Tartışma çıkıp duruyor. Tartışmayı çıkaranlar da bölümlere aday olanlar değil, bizzat bölüm öğrencileri oluyor maalesef. Tartşmaya o kadar daldık ki Nevşehir'de bölüm açıldığını yerleştirmeler açıklanınca öğrendik.

Bu başlık altında yalnızca fikir alışverişinde bulunulması ve arkadaş edinilmesi taraftarıyım. Daha ilerisi az önce bahsettiğim sıkıntıları doğuruyor. Ekim ayının başlarında yazıyı paylaşırım. Tabii benden önce yazan olmazsa.

Şimdilik iyi şanslar dilerim. Umarım seneye aramızda olursun/olursunuz.
    Yazıyı bekliyor olacağım, merak uyandırdı. Yazma işinde kolay gelsin size. ÇOMÜ'nün eğitim kadrosunun çok kaliteli olduğunu biliyorum, "bence" yenileri gelse de yine kaliteli eğitimciler olur.
    Amacım konuyu basitleştirmek değildi tabii ki sadece uygun başlık ne olur diye düşündüm ve aklıma bu geldi o an. Sizin gibi ben de tartışma çıkmasını istemiyorum, başlığı açarken de ne amaç ile açtığımı belirtmiştim, birbirimiz ile tartışmak yerine destek olmamız gerekir diye düşünüyorum. Umarım dediğiniz gibi arkadaş edinip fikir alışverişi yapabiliriz. Bu dönemde kafası karışan çok kişi oluyor ve en iyi bilgi sizden, orada okuyanlardan ediniliyor.
    Aranızda olmak için elimden geleni yapacağım, diğerlerinin de yaptığına eminim. Çok teşekkür ederim iyi dileğiniz için.

10. Beğenme Noncynical bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Ezgi.zmbl isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sene Ankara'yı kazanan biri olarak çok bilgi eksikliği ve yanlış bilgilendirmeler yaşadım hep bu yüzden Ankara Üniversitesi Japon dili bölümünü daha iyi ve kapsamlı tanıtmak için elimden geldiğince forumda aktif olacağım �� Sorularınız olursa çekinmeyiiin ��
    Tebrik ederim, bölümünde başarılar dilerim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Bu sene Erciyesi kazandım (ÇOMÜ'yü küsüratla kaçırınca...). İstediğim yer olmadığı için haliyle ön yargılarım var. Okul/bölümün durumunu kendimce sene içerisinde burada paylaşmayı düşünüyorum. İki senedir forumdayım ve ÇOMÜ dışında doğru düzgün güncel bilgi veren olmadı.

13. Beğenme Noncynical bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Kennelmus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sene Erciyesi kazandım (ÇOMÜ'yü küsüratla kaçırınca...). İstediğim yer olmadığı için haliyle ön yargılarım var. Okul/bölümün durumunu kendimce sene içerisinde burada paylaşmayı düşünüyorum. İki senedir forumdayım ve ÇOMÜ dışında doğru düzgün güncel bilgi veren olmadı.
    Hayırlı olsun öncelikle Eminim ki Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünün de diğer üniversitelerle kıyaslandığında çok iyi özellikleri bulunuyordur. İstediğiniz okul olmamış ama istediğiniz bölüm olmuş sonuçta, bu da önemli bir başarı. Baktınız ki okulda mutlu değilsiniz, okurken tekrar sınava girebilirsiniz.

ÇOMÜ dışındaki diğer Japon Dili bölümleriyle ilgili güncel bilgi veren olmaması çok doğal çünkü bu forumdaki aktif kullanıcıların hepsi ÇOMÜ'den Aynı durumu ben de Ankara Üniversitesi ile ilgili yaşadım, sonunda ulaşabildiğim bir üye de 2 sene önce mezun olduğunu söyledi.

Daha sonraki senelerde sınava girecek arkadaşlara yararı dokunması için, Erciyes, Ankara, Çanakkale ve Nevşehir Üniversitelerine yeni girenlerin ilerleyen zamanlarda deneyimlerini, bölümlerinin artılarını ve eksilerini paylaşmaları ve forumdan kopmamaları, Japon Dili-Japonca Öğretmenliği düşünenler için faydalı olacaktır. Ben de Ankara Üniversitesi'ni kazandım, bölümle ilgili fikirlerimi biraz zaman geçtikten sonra paylaşmayı düşünüyorum (hatta sene bazında güncelleyebilirim de).Umarım bir dahaki sene sınava gireceklerin işine yarayacak bir bilgi şablonu oluşturabiliriz.

15. Teşekkür Ezgi.zmbl bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Ezgi.zmbl bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Alıntı akemichan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrik ederim, bölümünde başarılar dilerim.
    Çok teşekkür ederim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Netlerin nasıldı?))

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı akemichan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, eğer ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı bilgi verirseniz yeni açıldığından dolayı bu birçok kişinin işine yarayabilir, teşekkürler. Umarım aldığınız eğitimden memnun kalırsınız ve her şey gönlünüzce olur. Elbet Japon hocalar da gelir, sistemi yavaş yavaş yerine oturur diye düşünüyorum.
    Teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla bu sene gireceksiniz sınavlara, umarım istediğiniz bölümü kazanırsınız (Bu arada YGS'ye başlamadıysan şimdiden başlamanı tavsiye ederim. Ben biraz tembel biriydim son sınıfta ve sonradan kafama dank etti ve çalışmaya başladım. Dolayısıyla istediğim üniversiteyi kazanamadım ama istediğim bölümü kazandım )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı reiN isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla bu sene gireceksiniz sınavlara, umarım istediğiniz bölümü kazanırsınız (Bu arada YGS'ye başlamadıysan şimdiden başlamanı tavsiye ederim. Ben biraz tembel biriydim son sınıfta ve sonradan kafama dank etti ve çalışmaya başladım. Dolayısıyla istediğim üniversiteyi kazanamadım ama istediğim bölümü kazandım )
    Bu sene gireceğim fakat 99 doğumluyum.. Okula geç kayıt olma kurbanıyım. Ama memnunum, bu sene girseydim sorumluluk sahibi olmazdım diye düşünüyorum yani bundan şikayetçi değilim. YGS'ye başladım ama tabii kendi başıma zor oluyor çünkü temelim çok sağlam değildi. Sayısal ağırlıklı bir okuldayım, dil sınıfı 2004'den sonra ilk kez açıldı mesela. Hep sayısal konusunda üzerime geldiler, çok stres yaptım ve temelim sağlam olmadı, çoğunu unuttum. Ama 1 hafta sonra hızlandırmaya gideceğim, umarım işe yarar. Böyle bir şey tavsiye etmeniz bile beni çok mutlu etti, çok kibarsınız. İstediğiniz üniversite olmadı diye üzülmeyin, istediğiniz bölüm oldu diye sevinin yoksa 4 sene zor geçer. Önemli olan bölümde başarıyı yakalamak ve dersleri anlamak diye düşünüyorum, gerisi elbet gelir. Çok iyi üniversitelerde hiçbir şey yapamayanlar da var. Üstelik özeleştiri yapıp eskiden tembel olduğunuzu kabul ediyorsunuz ve sonu güzel bitmiş, çalışmışsınız. Yani sıkıntı yok demektir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Selam herkese. Ben de 2018 Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümüne adayım. Biraz tembelim, çalışmaya yeni yeni başladım. İngilizcem pek iyi değil o yüzden çok yakın bir zamanda kursa başlayacağım. Geçen okul döneminde YGS denemesi yaptığımızda sonuçlarım bu yılki kazananların netleriyle Matematik dışında aynı çıktı. Bu yüzden dahada iyisini yapabilirim. Sıkı ve disiplinli çalışırsam bu bölümü kazanacağıma yürekten inanıyorum. Önerilerinizi de bekliyorum. İyi günler.
    <<<------>>>

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Kreyto isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam herkese. Ben de 2018 Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümüne adayım. Biraz tembelim, çalışmaya yeni yeni başladım. İngilizcem pek iyi değil o yüzden çok yakın bir zamanda kursa başlayacağım. Geçen okul döneminde YGS denemesi yaptığımızda sonuçlarım bu yılki kazananların netleriyle Matematik dışında aynı çıktı. Bu yüzden dahada iyisini yapabilirim. Sıkı ve disiplinli çalışırsam bu bölümü kazanacağıma yürekten inanıyorum. Önerilerinizi de bekliyorum. İyi günler.
    <<<------>>>
    Önümüzde 190 gün gibi bir süre var. Eğer düzenli çalışırsanız, -çok değil, düzenli.- Çokça yol alabilirsiniz. YGS'nin ağırlığı elbette daha fazla ama İngilizce'yi de çöpe atmamak gerek, Sosyal Bilimler ile aynı ağırlıkta. (20)
    LYS için fazladan 3 ay olduğunu da düşünürsek umutsuzluğa asla kapılmayın. Önemli olan istemek, kendini değerlendirip ona göre yol almak. Siz bunu çoktan başarmışsınız.
    Şahsi çalışma yöntemimi söyleyeyim, öneri sayılır mı bilmem ama.
    YGS'ye ağırlık veriyorum çünkü temelim sağlam değildi pek. Her gün paragraf çözüyorum ama burada dikkat çok önemli. Kafa dağınıksa olmuyor.
    Türkçe en önemli ders ve bunun çoğu anlama bilgisine dayalı, dil bilgisi soruları ise seçici sorular. İlk anlam bilgisini düzeltmeye çalışıyorum, sonra dil bilgisine yükleneceğim. Anlamadığım her soruyu kesip hocalara soruyorum. Kursta da püf noktalarını not alıyoruz ve çok işe yarıyor. Not alırken önemli yerleri önce tekrar tekrar okuyorum, sonra altını çizip başka yere not alıyorum ve elimin altında tutuyorum o notları. Kodlama ile, hayal gücü ile ezberlediğim oluyor.
    Sosyal Bilimler daha farklı. Eskiden hiç coğrafya çözemezdim. Şimdi hiç derse girmeden önce olduğumuz sınavda 29 doğru yaptım, sadece evde baktığım ile. 1 hafta günlük 6 saat ders aldım ve 20 soruda 1 yanlış yapacak duruma geldim. Tarih ise daha çok yorum, ona pek bir şey yapmıyorum.
    Matematik çözemiyorum, hem de hiç. 2 fen neti yaptım en son.
    Feni en sona bırakın yine de, her şey bittikten sonra bakarsanız bence daha iyi olur. Kursta hazırladığımız ders programına göre evde her gün 3 ders çalışmak ideal. 4 saat ile başlayabilirsiniz ama mola ile. 2 saat sabah, 2 saat akşam ya da Pomodoro yapabilirsiniz. Çalışma ortamı da önemli.
    LYS için kelime ve reading çalışmak da önemli. Kelime kitapları alın. Bende 3 ayda günlük 20 kelime ezberlemek ile biten, alıştırmalı bir kitap vardı. LYS stratejileri kitabını zaten biliyorsunuzdur, tavsiye ederim. Tense uyumlarina dikkat edin.
    Seneye istediğiniz yerde olduğunuzu düşünüp vazgeçmeyin. Başarılar.

22. Teşekkür Kreyto bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Bende seneye Çanakkale istiyorum. Hayalim anime çevirmeni olmak. Şimdiden animelerden Japonca öğrenmeye başladım.

24. Teşekkür kenjuro11, yatagarasu bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme kenjuro11 bu mesajı beğendi.
    Beğenmeme kenjuro11 bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Arkadaşlar ben de bu bölümü istiyorum da eski sistem gibi YGS puanları mı daha etkili olacak yoksa Dil puanları mı? Çok kafam karıştı, ben Ygs'den iyi yapardım ve bir yıllık dil çalışması ile bir ihtimal yapardım diye düşünmüştüm; şimdi yapamayacak mıyım?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı semachann isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben de bu bölümü istiyorum da eski sistem gibi YGS puanları mı daha etkili olacak yoksa Dil puanları mı? Çok kafam karıştı, ben Ygs'den iyi yapardım ve bir yıllık dil çalışması ile bir ihtimal yapardım diye düşünmüştüm; şimdi yapamayacak mıyım?
    Yapamayacaksın. İlk oturumda Türkçe, Matematik ve Sosyal-Fen sorularından yapacağın netler aynı puana sahip olacak -tam emin değilim ancak bu değerlere yakın olması lazım diye düşünüyorum- ve bu sınavın etkisi DİL sınavına %50 olacak. Matematik yapamıyorsan yandın yani. DİL-1-2-3 kavramları yerini sadece DİL'e bıraktığından, Japonca'ya yapılan tercih sayısı artabilir. Hatta ikiye dahi katlayabilir. Bu yıl her şey belirlenecek. Eskisi gibi Türkçe çözüp gelme kalktı Sema-chan. Ben Naruto-kun bu arada. Anime severim bende ismime chan-chin-chon-kun felan eklerim.

Dur hatta özet geçeyim;
    1-Türkçe-Matematik iyi yapmak zorundasın. Baktın Türkçe tamam matematik olmadı. Bitti mi? Bitmedi çünkü bunların etkisi %50 daha ilk sınavı atlattın.
    2-İngilizce sınavına girdin. Kötü mü yaptın? Sayounara(animeden öğrendim)
    2*İngilizce sınavına girdin. İyi mi yaptın? Rahat nefes alma hala çünkü kaç kişi yazacak bilinmiyor artık DİL1-2-3 yok.

Özet kazanmanın zorlaşıp zorlaşmadığını bu yıl belirleyecek. Dilciler matematik yapamaz. Matematik yapan her türlü öne geçecek çünkü net olarak puanı diğer derslerle aynı olacak. Matematik yapabiliyorsan kapağı rahat atarsın bu kesinlikle söylenebilir. Çok dert etme ya. Takam kafana.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı Nagano isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende seneye Çanakkale istiyorum. Hayalim anime çevirmeni olmak. Şimdiden animelerden Japonca öğrenmeye başladım.
    Alıntı Nagano isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapamayacaksın. İlk oturumda Türkçe, Matematik ve Sosyal-Fen sorularından yapacağın netler aynı puana sahip olacak -tam emin değilim ancak bu değerlere yakın olması lazım diye düşünüyorum- ve bu sınavın etkisi DİL sınavına %50 olacak. Matematik yapamıyorsan yandın yani. DİL-1-2-3 kavramları yerini sadece DİL'e bıraktığından, Japonca'ya yapılan tercih sayısı artabilir. Hatta ikiye dahi katlayabilir. Bu yıl her şey belirlenecek. Eskisi gibi Türkçe çözüp gelme kalktı Sema-chan. Ben Naruto-kun bu arada. Anime severim bende ismime chan-chin-chon-kun felan eklerim.

Dur hatta özet geçeyim;
    1-Türkçe-Matematik iyi yapmak zorundasın. Baktın Türkçe tamam matematik olmadı. Bitti mi? Bitmedi çünkü bunların etkisi %50 daha ilk sınavı atlattın.
    2-İngilizce sınavına girdin. Kötü mü yaptın? Sayounara(animeden öğrendim)
    2*İngilizce sınavına girdin. İyi mi yaptın? Rahat nefes alma hala çünkü kaç kişi yazacak bilinmiyor artık DİL1-2-3 yok.

Özet kazanmanın zorlaşıp zorlaşmadığını bu yıl belirleyecek. Dilciler matematik yapamaz. Matematik yapan her türlü öne geçecek çünkü net olarak puanı diğer derslerle aynı olacak. Matematik yapabiliyorsan kapağı rahat atarsın bu kesinlikle söylenebilir. Çok dert etme ya. Takam kafana.
    Öncelikle "Yapamayacaksın" diye bir şey yok. Sağlam bir 1 yıllık çalışmayla LYS-5 formatında bir sınavdan çok rahat 70+ net çıkarılabilir. Ayrıca, DİL-1,2,3 puan türleri kalktı diye daha fazla kişinin Japonca seçmesi ve bu yüzden bölüme girmenin zorlaşması gibi bir şey olmayacak. Bildiğin gibi eski sistemde tercih edilen bölümlerin puan türüne(Dil-3, MF-1, TM-2 gibi) göre netler yüzdelik dağılımlarıyla hesaplanıyordu, Dil-3'ten Japonca seçen birisi ayriyeten başka bir sınava girmiyordu. Yani kimse Dil-3 kalktı diye daha çok Japonca tercih etmiş olmayacak çünkü bu insanları doğrudan etkilemeyecek. ÇOMÜ Japonca Öğretmeliği için konuşursak https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=102710051 burada görebileceğin gibi 2016'da bölümü 430 kişi tercih etmiş. Mantıken bölümü tercih edenlerin sayısı sistemin değişmesine rağmen hala bu civarlarda olacak çünkü durup dururken Japonca'ya merakı olan insanların sayısı ikiye, üçe katlanmayacak. Açıkta kalmamak için garanti olsun diye bu bölümleri yazanlar ise tercih listesinde sonlara yazacak, bu bölümü isteyen birisi ilk 3'e yazacağı için bizi etkilemeyecek.

1- Matematiği illa yapmak zorunda değilsin çünkü dediğin gibi dilciler hala matematik yapamıyor. TYT'nin etkisi de %50 değil %40. Yüzdelik dağılımlar bütün dilciler için %13,3 Matematik, %13,3 Türkçe, %6,7 Sosyal Bilimler, %6,7 Fen Bilimleri, %60 İngilizce şeklinde. Yani neredeyse 5 matematik sorusu 1 İngilizce sorusuna eşit. Matematiği 5-10 net yükseltmek yerine önce İngilizce'den mükemmel bir net çıkarmak asıl amaç olmalı.

2- Bu konuda eğer 20-30 net İngilizce çıkaran birinden bahsediyorsan haklısın ama yukarıda verdiğim linki incelediysen Çanakkale'ye yerleşen öğrencilerin İngilizce netlerinin ortalamasının 54,1 olduğunu görebilirsin. Bu net ortalaması da eski sistemde aşağı yukarı 30,000lerde olan DİL-3 öğrencisinden ÇOMÜ Japonca'nın 14,800. taban sıralamasıyla oluşan ortalama net. Bu sene sistem değiştiği için ve DİL-1,2,3 birleştiği için bu sıralamayı 30 bin öğrenciden değil de toplam 100 bin civarı olan dil öğrencisinden hesaplarsak ÇOMÜ Japonca'nın sıralamasının 50.000lere düştüğünü görebilirsin. Yani bölüme girmek zorlaşmıyor, aksine çok daha kolaylaşıyor. Belki bu kadar gerilemez ama geçen seneki taban puanından daha düşük olacağı kesin.

3- Bundan yukarıda bahsetmiştim. Dil1-2-3'ün olup olmaması o bölümü tercih eden kişilerin sayısında bir etken değil. Bu yüzden bir şeyin değiştiği yok.

Son olarak, sırf nickinde "-chan" yazıyor diye tanımadığın birini yargılayıp dalga geçmeni, hevesini kırmanı da hiç doğru bulmuyorum. Belki de bu dalga geçtiğin kişi kafanda kurduğun gibi tiksinmeni gerektiren animeci OtaQucU, weeaboo tayfadan değildir, öyle olsa bile tanımadığın kişilere böyle davranmamalısın. Aslında ben de bu tür kişileri çocuksu buluyorum ve yeni nesil moe animelerden, çöplükten başka bir şey olmayan zaman kaybı bazı animelerden nefret ediyorum ama bunlar internetteki insanlara Japonya'yı sevdiren, kültürlerini, edebiyatlarını daha çok araştırmaya iten, gelecekte Japonya'da master yapma hayali kuran, edebiyata meraklı kişilere dönüştürebiliyorlar. Animeden edindiğin Japon kültürü merakıyla daha derinlere inersen, mangalara, Kenzaburo Oe'ye, Hayao Miyazaki'ye, Akira Kurosawa'ya ulaşabiliyorsun, bu adamların yaptıkları şeylerden çok zevk alıyorsun. Bence bu kadar ön yargılı olmamalısın.

Toplam 6 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler