Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ''-ya'' ve ''-ye'' mı? Yoksa ''-ğa'' ve ''ğe'' mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

''-ya'' ve ''-ye'' mi? Yoksa ''-ğa'' ve ''-ğe'' mi?

Merhaba arkadaşlar. Beni bir konuda aydınlatmanızı rica edeceğim: Son zamanlarda takip ettiğim profesörlerin telaffuzlarına dikkat ediyorum ve aralarında ''yapmaya'' yerine ''yapmağa'' olarak telaffuz edenler var ya da ''etmeye'' yerine ''etmeğe'' olarak telaffuz edenler var. Daha birçok kelimede yine ''-ya'' ve ''-ye'' yerine ''-ğa'' ve ''-ğe'' olarak telaffuz ettiklerini duydum. Bu kullanışlardan hangisi doğrudur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Telaffuzları ya da konuşma tarzları öyledir. Ben kesinlikle yanlış diye biliyorum. Yapmaya diye okunur?

3. Teşekkür o(-_-)o bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme o(-_-)o bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Yanlış veya doğru değil. Yaşlı insanlar yönelme ekini o şekilde kullanıyor. Sadece telaffuzda değil yazılı dilde de kullanılıyordu. Sabahattin Ali'nin romanlarını ve şiirlerini okursanız bu kullanımı bol bol görürsünüz. Hele dönemin gazetelerini incelerseniz gözünüzden kaçması imkansız. Neden o şekilde kullanılıyordu bilmiyorum ama kulağa kaba gelmeye başladığı için incelterek söylemeye başladığımızı tahmin ediyorum. "Dil canlı bir varlıktır, sürekli değişir" sözünün Türkçedeki en iyi örneklerinden birisi bu değişim.

5. Teşekkür Neverless, o(-_-)o bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Neverless, o(-_-)o bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Evet Noncynical, bu tür kullanıma Sabahattin Ali'nin kitabında da rastlamıştım. O zaman büyük ihtimal eski zamanlardan gelen bir konuşma tarzı sizin de dediğiniz gibi. Neverless ve Noncynical, cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. İyi günler.

7. Beğenme Noncynical bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Bu konuda doğru veya yanlış diye bir hüküm vermek olamaz diye düşünüyorum. Eskiden gelen bir alışkanlık. Çeşitli sempozyumlarda vb. ortamlarda bildiri sunan Türk Dili alanındaki profesörler bile bu şekilde kullanabiliyor. (Günümüz şartlarını baz alarak bir cevap arıyorsanız da "yapmaya" kullanımını tercih edebilirsiniz.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı o(-_-)o isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Beni bir konuda aydınlatmanızı rica edeceğim: Son zamanlarda takip ettiğim profesörlerin telaffuzlarına dikkat ediyorum ve aralarında ''yapmaya'' yerine ''yapmağa'' olarak telaffuz edenler var ya da ''etmeye'' yerine ''etmeğe'' olarak telaffuz edenler var. Daha birçok kelimede yine ''-ya'' ve ''-ye'' yerine ''-ğa'' ve ''-ğe'' olarak telaffuz ettiklerini duydum. Bu kullanışlardan hangisi doğrudur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.
    Yillardir TV izlemedigim ve bu kullanimi hic duymadigim icin bana cok tuhaf geldi. Gunumuz Turkcesinde "yapmaga/etmege" gibi sozcukler bulunmadigi gibi "yapmaya" nasil yaziliyorsa oyle okunur. Yoresel agizlarda degisiklik olabilir elbette. Ancak Istanbul agzinda boyle bir telaffuz yok.
    Bu arada yumusak g kendinden onceki sesli harfin uzatilarak okunmasini gerektirir. Yapmaga gibi bir sozcuk var olsa ki yok, bu sozcuk yapmaaa seklinde okunurdu. Diger arkadaslarin dedigi gibi eski Turkceden gelen bir sey olabilir. Ama oyleyse, eskiden "yapmaya" degil "yapmaga" seklinde yaziliyor olsa gerek.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)