Toplam 14 sonuçtan 1 ile 14 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ÇOMÜ - Japonca Öğretmenliği Okuyan Arkadaşlara

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4

Question ÇOMÜ - Japonca Öğretmenliği Okuyan Arkadaşlara

Öncelikle herkese merhaba! Yoğun YGS hazırlığı yüzünden geçen seneden beri foruma giremiyordum. Geçtiğimiz günlerde sınav sonuçları açıklandı. Beklediğimin biraz altında bir sıralamayla karşılaştım Ama iyiyim, herhangi bir pişmanlığım yok. Sadece merak ettiğim bir sürü şey var

Çanakkale Onsekiz Mart Japonca Öğretmenliği istiyorum evet, ama bu bölümde okuyan kimseyi tanımıyorum Çok fazla sorum var.

Bölümü okuyan arkadaşlarım, rica etsem müsait bir zamanınızda bana özel mesaj atabilir misiniz?

Şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Güncel

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    YGS nasıldı arkadaşım? Ben de bu sene girebileceğime inanıyorum. Geçen senenin iki katı daha iyi yaptım ama korku hala var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Sor sorularını. Cevaplarlar zaten gören.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Merhabalar herkese
    Bölüme yerleştim. Açıkçası bölüme benimle birlikte bu yıl yerleşen forumdaki arkadaşları merak ediyorum Herkese hayırlı olsun.
    Sorularımı eskiden daha bölümler belli olmadığı için sormuyordum.
    Okul başlamadan önce kendimiz yapabileceğimiz Japonca hazırlık olmalı mı ? Nelere çalışmalıyız ? Şimdiden çok teşekkür ederim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Bir şeye çalışmana gerek yok. Japon toplumuyla ilgili kitaplar okuyabilirsin istersen. Ya da film vs. izleyebilirsin. Tebrikler.

7. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme 'Silence' bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı 'Silence' isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar herkese
    Bölüme yerleştim. Açıkçası bölüme benimle birlikte bu yıl yerleşen forumdaki arkadaşları merak ediyorum Herkese hayırlı olsun.
    Okul başlamadan önce kendimiz yapabileceğimiz Japonca hazırlık olmalı mı ? Nelere çalışmalıyız ? Şimdiden çok teşekkür ederim
    Japonca okumuyorum ama bence gerek var. Hiragana ve Katakanaya çalışın derim. Bir şey kaybetmezsiniz. Hatta onları hallettikten sonra en çok kullanılan 100 kanjiyi de ezberleyebilirsiniz. Ezberleyemeseniz bile göz ve yazma aşinalığınız olsun derim. İleri de daha kolay ezberlemenizi sağlar.
    Hayırlı olsun bu arada

9. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Merhabalar herkese
    Öncelikle, çok tebrik ediyorum.
    Umarım çok güzel bir üniversite hayatı geçirirsin!

Naçizane önerimi söylemek isterim.
    Hiç bir şey yapmasan da olur. Dersler başladıktan sonra yoğun bir tempo ile döneme başlayacaksın, zaten.
    Şimdilik kendini bu uzun soluklu maceraya hazırlasan yeterlidir.

Yine de, zamanın olduğunda, Japonya nerede, Japonca nasıl bir dil, Latin alfabesinden mi oluşuyor, Siemens Japon markası mı ve benzeri soruların cevaplarını bilsen yeterlidir diye düşünüyorum.

Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

11. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme yatagarasu bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı Neverless isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Japonca okumuyorum ama bence gerek var. Hiragana ve Katakanaya çalışın derim. Bir şey kaybetmezsiniz. Hatta onları hallettikten sonra en çok kullanılan 100 kanjiyi de ezberleyebilirsiniz. Ezberleyemeseniz bile göz ve yazma aşinalığınız olsun derim. İleri de daha kolay ezberlemenizi sağlar.
    Hayırlı olsun bu arada
    Japonca okumayanların bu kadar spesifik tavsiyeler vermesine hayranım. Hiragana, katakana ve kanjinin yazma sıralarını kendi kendine öğrenirken yanlış öğrenmesi/karıştırması çok olası bir şey olduğundan mümkünse hiç bulaşmayıp okulda dersine adam akıllı girerek öğrenmesi hem daha iyi olur hem de hiç bir şey kaybetmez diye düşünüyorum. Aksine yanlış öğrenmenin geri dönüşü daha zor olur. Göz aşinalığı denilen şey 2-3 saatlik bir olay. 100 kanji ne demek ya zaten hazırlığın ilk döneminde 150 kanji falan öğreniliyor benim bildiğim. En başta da dediğim gibi kitaplar filmler iyidir. O da illa bir şeyler öğrenmek isterseniz.

13. Teşekkür Neverless, 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme yatagarasu, oTaKuRoN, 'Silence' bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı ohiyesa isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Japonca okumayanların bu kadar spesifik tavsiyeler vermesine hayranım. Hiragana, katakana ve kanjinin yazma sıralarını kendi kendine öğrenirken yanlış öğrenmesi/karıştırması çok olası bir şey olduğundan mümkünse hiç bulaşmayıp okulda dersine adam akıllı girerek öğrenmesi hem daha iyi olur hem de hiç bir şey kaybetmez diye düşünüyorum. Aksine yanlış öğrenmenin geri dönüşü daha zor olur. Göz aşinalığı denilen şey 2-3 saatlik bir olay. 100 kanji ne demek ya zaten hazırlığın ilk döneminde 150 kanji falan öğreniliyor benim bildiğim. En başta da dediğim gibi kitaplar filmler iyidir. O da illa bir şeyler öğrenmek isterseniz.
    Sizin "Kanji"leri biz de çok yazdığımızdan söyledim. Spesifik tavsiye verme sebebim kendim de Japonca öğrenmeye başlamıştım bir aralar. Ayrıca Çince öğrencisiyim. Çoğu yerde çizim sırasının verildiğini gördüğümden dolayı böyle bir şey söyledim. Yoksa bende yanlış öğrenilmesi taraftarı değilim
    Hazırlık sisteminizde ne kadar olduğunu bilmiyorum. Biz hazırlıkta 1000 karaktere kadar bir sınanmadan geçiyoruz. O yüzden "hatta hiragana ve katakanaya göz aşinalığınız olursa kanjilere bakın dedim". Ayrıca yazmasa bile sürekli görmesi aşinalık getirecektir. 100 dememin sebebi ne kadarını öğrendiğinizi bilmediğimden dolayı şöyle ortalama bir miktar olarak göz gezdirmesi amacıydı
    Yani herhangi bir yanlış bilgiden ziyade keşke biri de bana bu tavsiyeyi okul başlamadan önce verseydi diye dediğimden aynı tavsiyeyi verme gereği duydum

15. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Çince bölümünden arkadaşlarımızın tavsiyelerine de açığım, kanji ortak nokta olduğu için
    Aslında herkesin tavsiyelerine açığım; dalga geçmeden ve küçümsemeden olduğu sürece.

17. Beğenme Neverless bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Çince bölümünden arkadaşlarımızın tavsiyelerine de açığım, kanji ortak nokta olduğu için
    Aslında herkesin tavsiyelerine açığım; dalga geçmeden ve küçümsemeden olduğu sürece.
    Benimkiler genelde karakterler üzerinedir malum okuduğum bölümden dolayı fakat bölümü tabi ki okuyanları daha iyi bilir. Ayrıca ohiyesa sanırım bölüm öğrencisi/mezunu belli ki onun verdiği tavsiyeler tabi ki bölümde okumanız için daha yararlı olacaktır. Haklı olduğu konu ise karakterin çizim sırasını belirtmemişim. Genelde çoğu yerde verilse de yine de belirtilmesi gerekiyordu. Birde genelde bölümdışı insanlar kulaktan dolma bilgilerle geldikleri için tepkisini de anlayabiliyorum

19. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme yatagarasu, 'Silence' bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ben de şu an hiçbir şey yapmayıp tatilin tadını çıkarmanı tavsiye ederim. Zaten okul başladığında ilk gün oryantasyon yapılıyor,
    ikinci günden derslere direkt olarak başlanıyor ve aralıksız devam ediyor.

Ayrıca şu an bir şeyler öğrenmen dersleri dinlememene veyasıkılmana yol açabilir. Fakat yine de Çince okuyan Neverless adlı arkadaşın dediği gibi göz aşinalığı olsun diye araştırıp bakabilirsin illa yapacağım bir şeyler diyorsan. En azından fikir sahibi olursun ama daha önce de denildiği gibi dersi derste öğrenmenin sana daha çok faydası olacağı kanaatindeyim.

21. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme 'Silence', Neverless bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Sensei ve senpailerimle aynı fikirde değilim. Tavsiyem en azından hiragana-katakanayı ezberleyip gelmen. "Dersleri dinlememene veya sıkılmana yol açar" tamamen kişisel bir görüş özellikle hiragana-katakana için. Çünkü ilk 1 ay temel yazı sisteminin yanı sıra dilbilgisi ve kelime de öğreniyorsun. Sıkılman mümkün değil.

Bunu yaparsan bölüme ve Çanakkale'ye alışman kolaylaşır. İlk ay havadan dolayı hastalanacak olursan derslerden geri kalmazsın. Her türlü senin lehinde. Karar senin.

Küçük bir not: Sınıf arkadaşlarından birkaç kişiyi bu konuda çoktan ikna ettim ve çoktan öğrendiler. Yanlış öğrenebilirler diye yazı çalışmalarını tavsiye etmedim. Android kullanıyorsan Kanji Study ve Kana Mind uygulamaları işini görecektir.

23. Teşekkür 'Silence' bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Neverless, 'Silence' bu mesajı beğendi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)