Toplam 7 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 124 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YÖKDİL (Mart 2017) Fen Bilimleri Soruları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    paragraf sorularından innovative design dediği için the design of the building was the head of its time gibi bir şey işaretledim...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Jaws, teeth, dental

Dişler ve çene kemikleri çok yoğun olduklarından kalıntı analizlerinde günümüze kadar bozulmadan gelebilmişlerdir. Bu yapılar çok az değişmiştir.... (Buradan sınav boyunca Jaws'ın köpekbalığı olduğunu düşünerek kafamın karışmasına vesile olan Speilberg'e saygılar )

William'ın skyscraper'ı

Sanırım Amerika'da gösterişli bir gökdelen tasarlamış. İlk önce kaynaklı bileşim şeklinde tasarlanan yapı, müteahhitlerin cıvatalı (bolt) bileşim tercihiyle değiştirilmiş. Bolt daha ucuzmuş çünkü. Öğrencilerden biri telefonda William'a tasarımın hatalı olduğu ekstra rüzgar yüklerinin modele aktarılması gerektiğini söylemiş. William en sonda modelinin yeteri kadar güvenli olmadığına kanaat getirmiş...

Navigasyon, sexant

İlk etapta denizciler sexant denilen bir cihaz geliştirmişler. Bu alet aya, güneşe ve yıldızlara bakarak yönleri bulmaya yarıyormuş fakat hata payı yüksekmiş. En sonda GPS icat edilmiş ve hatalar minimize edilmiş...

Biyoloji, psikoloji

Biyoloji-psikoloji sadece psikolojiyi ilgilendirmiyor aynı zamanda biyolojiyi, nörolojisi vesaireyi ilgilendiriyor. İnsan psikolojisinin hangi organı ne derecede etkilediği konusunda inceleme yapan bir dilim dalı. Beyinle organlar arasında bağlantılar kurar...

Weather forecasting

Birkaç çeşit bilgisayar modeli kurularak doğru hava tahminleri yapılması hedeflenmiştir. Ancak Atlantic'te çıkan bir fırtına doğru modellenmediği için (veya hatalar barındırdığı için) birtakım gecikmeler yaşanmış. Neyse ki doğru fixleme geçte olsa yapılmış ve büyük bir doğal afet önceden bilinmiş. Burada önemli olan, çalışan bir modelden çok hataları önceden görebilen bir tahmin modeli kurmakmış. ..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı d4cad isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Jaws, teeth, dental

(Buradan sınav boyunca Jaws'ın köpekbalığı olduğunu düşünerek kafamın karışmasına vesile olan Speilberg'e saygılar )
    jaws ı biliyordum ama lower jaws aşşağı çeneeee diye bir düşünme halindeydim ilk baş sonra alt çene diyor herhalde dedim...bu hadi neyse de sextant da benzer bir durumdaydım...ama ilk cümleden sonra insan anlıyor :|

aslında bence şu konuda eleştirebiliriz fen diye biyoloji olsun psikoloji olsun koymuşlar...çok fen gibi değildi bence..biyoloji psikoloji parçası bence daha fenden uzaktı...

neyse öyle uygun görmüşler....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    meteorolojik gözlemle ilgili bir paragraf vardı.
    toplanan veriler derlenirken basit hatalar yapılabiliyor: rüzgar hızı yerine sıcaklık yazmak gibi. kalite kontrol gerekli. bilgisayar yazılımları kalite kontrol kreteri kullanıyor. yakınlarda sabit gözlem istasyonu verileriyle doğrulanmayan verileri kabul etmiyor. atlantikte iki geminin gönderdiği veriler, şiddetli foırtınayı işaret ediyordu. bilgisayar bu verileri kabul etmedi. nöbetteki görevli bunu farkedip bilgisyara bu verileri kabul ettirdi. böylelikle birçok can ve mal kaybına neden olabilecek fırtına/kasırga önceden tahmin edilmiş oldu.
    cevaplarım: 1. verilerle ilgili basit hataların yapılabileceği ile ilgiliydi 2. yakınlarda teyit edielcek veri yoksa sistem veriyi kabul etmez 3. meterolojik tahmin işi çok aşamalı bir yapıya sahip

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    benim de bu sorudaki cevaplarım sizinle aynı
    Alıntı acreditor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    meteorolojik gözlemle ilgili bir paragraf vardı.
    toplanan veriler derlenirken basit hatalar yapılabiliyor: rüzgar hızı yerine sıcaklık yazmak gibi. kalite kontrol gerekli. bilgisayar yazılımları kalite kontrol kreteri kullanıyor. yakınlarda sabit gözlem istasyonu verileriyle doğrulanmayan verileri kabul etmiyor. atlantikte iki geminin gönderdiği veriler, şiddetli foırtınayı işaret ediyordu. bilgisayar bu verileri kabul etmedi. nöbetteki görevli bunu farkedip bilgisyara bu verileri kabul ettirdi. böylelikle birçok can ve mal kaybına neden olabilecek fırtına/kasırga önceden tahmin edilmiş oldu.
    cevaplarım: 1. verilerle ilgili basit hataların yapılabileceği ile ilgiliydi 2. yakınlarda teyit edielcek veri yoksa sistem veriyi kabul etmez 3. meterolojik tahmin işi çok aşamalı bir yapıya sahip

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Paragraflar

1. Biological psychology is the study of the physiological, evolutionary, and developmental mechanisms of behaviour and experience.
    2. William LeMessurier designed the Citicorp Center Manhattan, which was built in 1997. It was the innovative design because...
    3. Operational weather forecasting is a remarkable phenomenon in and of itself. Every day, observations are taken in the most remote locations possible, and then ...
    4. When traveling along a coast, landmarks could be used to determine ship's position, but on the open sea it was easy to get lost.
    5. Jaws, particularly lower jaws, and teeth are by far the most common elements recovered from the fossil record.

www.lexwall.com Bağlamsal YDS-YÖKDİL Sözlüğü

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı d4cad isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Jaws, teeth, dental

Dişler ve çene kemikleri çok yoğun olduklarından kalıntı analizlerinde günümüze kadar bozulmadan gelebilmişlerdir. Bu yapılar çok az değişmiştir.... (Buradan sınav boyunca Jaws'ın köpekbalığı olduğunu düşünerek kafamın karışmasına vesile olan Speilberg'e saygılar )

William'ın skyscraper'ı

Sanırım Amerika'da gösterişli bir gökdelen tasarlamış. İlk önce kaynaklı bileşim şeklinde tasarlanan yapı, müteahhitlerin cıvatalı (bolt) bileşim tercihiyle değiştirilmiş. Bolt daha ucuzmuş çünkü. Öğrencilerden biri telefonda William'a tasarımın hatalı olduğu ekstra rüzgar yüklerinin modele aktarılması gerektiğini söylemiş. William en sonda modelinin yeteri kadar güvenli olmadığına kanaat getirmiş...

Navigasyon, sexant

İlk etapta denizciler sexant denilen bir cihaz geliştirmişler. Bu alet aya, güneşe ve yıldızlara bakarak yönleri bulmaya yarıyormuş fakat hata payı yüksekmiş. En sonda GPS icat edilmiş ve hatalar minimize edilmiş...

Biyoloji, psikoloji

Biyoloji-psikoloji sadece psikolojiyi ilgilendirmiyor aynı zamanda biyolojiyi, nörolojisi vesaireyi ilgilendiriyor. İnsan psikolojisinin hangi organı ne derecede etkilediği konusunda inceleme yapan bir dilim dalı. Beyinle organlar arasında bağlantılar kurar...

Weather forecasting

Birkaç çeşit bilgisayar modeli kurularak doğru hava tahminleri yapılması hedeflenmiştir. Ancak Atlantic'te çıkan bir fırtına doğru modellenmediği için (veya hatalar barındırdığı için) birtakım gecikmeler yaşanmış. Neyse ki doğru fixleme geçte olsa yapılmış ve büyük bir doğal afet önceden bilinmiş. Burada önemli olan, çalışan bir modelden çok hataları önceden görebilen bir tahmin modeli kurmakmış. ..
    Ne de güzel paragraflar hatırlandı... Evet bazı terimler anlayışı güç kılsa da paragraf genel hatlarıyla bu benzeri çağrışım verdi. Umarım 15 soruda en az 10 doğru gelir. ☺

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Sadece %10u açıklanmış. Sisteme Giriş yapıldıktan sonra İtiraz sekmesine tıklanarak görüntülenebiliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Gösterilen sorularda paragraf sorusu göremedim. Herkes aynı soruları mi görebiliyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    elinize sağlık çok iyi olmuş. ancak ben cümle tamamlamalardaki it produces a fuel with... cevabını hatırlayamadım bu cevap bu kadarmı yoksa devamında bişeler daha yazıyormuydu?

Alıntı rascon isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar YÖKDİL sistemde yayınlanan sorular ile burada yayınlanan soruları Word'de birleştirdim. Ekleme, çıkarma yaparak online düzenleyebilirsiniz. Herkes değişiklik yapabilir. Böylece tamamlayabileciğimiz kadar eksikleri tamamlarız. Kafamı toparlayabilsem paragraf sorularının bir kısmı aklımdaydı. Yalan yanlış olmasın diye yazmadım.

https://1drv.ms/w/s!Alc_x8TXa-fFgg76JOaSwRMEKWzm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    cevabı in addition to olan sorunun diğer şıklarında ne vardı hatırlayabilen varmı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Cümle With ile bitmiyor diye hatırlıyorum. Ben de bu şıkkı işaretlemiştim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Teşekkürler cevap için. ben de devamında bişeler daha olduğunu düşünüyorum bu haliyle hatırlayamadım.

Alıntı rascon isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Cümle With ile bitmiyor diye hatırlıyorum. Ben de bu şıkkı işaretlemiştim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    together with sorusu şu araya geliyordu:
    ---air and water pollutants ........ solid waste.
    Yukarıdaki word belgesinde 28. soru to transfer değilmiydi? how ....(to transfer)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    … is mixed with diesel oil extracted from tyres, ----
    X) it produces a fuel with …

buradaki with i sormuştum devamında bişeler daha varmıydı diye. diğer söyledğinize de katılıyorum how to transfer olacaktı.

Alıntı acreditor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    together with sorusu şu araya geliyordu:
    ---air and water pollutants ........ solid waste.
    Yukarıdaki word belgesinde 28. soru to transfer değilmiydi? how ....(to transfer)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Paragraf sorusu muhtemelen buradan esinlenerek hazırlanmış.

http://www.newworldencyclopedia.org/...cal_psychology

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Ben yökdil için hazırlanan irem yayınları fen bilimleri kitabının formatında soru dağılımı görmenin rahatlığı içinde başladım sınava. Ilk 30 sorunun çözüm kolaylığı ve fazla zorlamaması motive etti. Cümle tamamlama kısmını da okuyup anlamda bütünleştirme ile yapmaya çalıştim, 11'de ne kadar çok gelirse o kadar kâr. Çeviri sorularının sayısı da 12 olunca epey avantajı yakaladığımı düşündüm. Iyi ki çeviri sonrası 3 paragraf okuyup devam ettim,aksi halde zamanlama sorununu yaşayıp okumadan atarak cevap verme yolu ile çok da iyi olmazdı, derken ilgisiz cümle ve paragraf tamamlama soruları sonrası saat on ikiye 5 dakika vardı. Hemen kodlamaya geçtim; son ayırdığım iki paragrafı da okuyarak çözme avantajı yakalamış oldum ve kalan süre de bunun için yeterli oldu. Son beş dakikada tüm cevapların optik kodlaması tekrar taradım ve bitti. ��

Tabi tüm bu değerlendirme bu sınava dönük yılların birikimi ve sınav tecrübesi ile yansıdı.

Hedefim 70 üstü olursa gözüm kapalı yaşım 34'e takılmadan akademisyen olmak için adım atacağım. 11. kere kpss girdim, son iki yıldır da hâlâ kadro sıkıntısı nedeniyle puanlarımın yine yanması söz konusu. Özellikle kendi meslekî düşüncelerim ve kaygılarım nedeniyle sınav hayatından kopamadim; son fırsatları değerlendirmek için yol alıyorum. Allah hakkımızda en iyi ve güzeli, afiyetli olanı nasip etsin. Ümit oldukça bırakmamak gerek.

●Dilerim hedef 70 ve üstü olabilen bir yökdil sonucu alırım da bu mutluluğu yine burada paylaşırım.☺

Yayınları ve paylaşımları ile desteklerini esirgemeyen tüm eğitim camiasına teşekkür ederim.

18. Beğenme rascon bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Ben yökdil için hazırlanan irem yayınları fen bilimleri kitabının formatında soru dağılımı görmenin rahatlığı içinde başladım sınava. Ilk 30 sorunun çözüm kolaylığı ve fazla zorlamaması motive etti. Cümle tamamlama kısmını da okuyup anlamda bütünleştirme ile yapmaya çalıştim, 11'de ne kadar çok gelirse o kadar kâr. Çeviri sorularının sayısı da 12 olunca epey avantajı yakaladığımı düşündüm. Iyi ki çeviri sonrası 3 paragraf okuyup devam ettim,aksi halde zamanlama sorununu yaşayıp okumadan atarak cevap verme yolu ile çok da iyi olmazdı, derken ilgisiz cümle ve paragraf tamamlama soruları sonrası saat on ikiye 5 dakika vardı. Hemen kodlamaya geçtim; son ayırdığım iki paragrafı da okuyarak çözme avantajı yakalamış oldum ve kalan süre de bunun için yeterli oldu. Son beş dakikada tüm cevapların optik kodlaması tekrar taradım ve bitti. ��

Tabi tüm bu değerlendirme bu sınava dönük yılların birikimi ve sınav tecrübesi ile yansıdı.

Hedefim 70 üstü olursa gözüm kapalı yaşım 34'e takılmadan akademisyen olmak için adım atacağım. 11. kere kpss girdim, son iki yıldır da hâlâ kadro sıkıntısı nedeniyle puanlarımın yine yanması söz konusu. Özellikle kendi meslekî düşüncelerim ve kaygılarım nedeniyle sınav hayatından kopamadim; son fırsatları değerlendirmek için yol alıyorum. Allah hakkımızda en iyi ve güzeli, afiyetli olanı nasip etsin. Ümit oldukça bırakmamak gerek.

●Dilerim hedef 70 ve üstü olabilen bir yökdil sonucu alırım da bu mutluluğu yine burada paylaşırım.☺

Yayınları ve paylaşımları ile desteklerini esirgemeyen tüm eğitim camiasına teşekkür ederim.

15095703_1665754083442137_6388009746640150526_n.png.jpg

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    in addition to sorusu

An analysis of this new data..... a simultaneous analysis of decades old observations led to confirmation of the planet's existence.

while
    nevertheless
    though
    in addition to
    yet

21. Teşekkür rascon, doktor003 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Cümle tamamlama it produces sorusu

When the oil extracted from old tyres is mixed with diesel, .....
    it produces a fuel with reduced emissions.

Toplam 7 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)