Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 30 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2017 Kore Dili Ve Edebiyatı İsteyenler

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3

  2017 Kore Dili Ve Edebiyatı İsteyenler

  Merhabalar.Ben İÜ kore d.e istiyorum.Araştırmalara erken başladım .İstanbulda okuyanlar, eğitimi iyi midir? İstanbuldan başka okuma şansım yok.Sizce başka bir bölümü mü tercih etmeliyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mar 2017
  Mesajlar
  10
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Merhabalar. Ben Erciyes Üniversitesi Kore Dili 3.sınıf öğrencisiyim. İstanbul'da Korece bu sene açıldı. O yüzden maalesef eğitimi şu anda çok iyi değil. Bir Hubemin(benden sınıf olan küçük kişi) kardeşi şu anda İstanbul'da Kore dili okuyor ondan da duyuyorum ister istemez maalesef eğitimi şimdilik iyi değil. Erciyes ve Ankara'yı öneririm.

 3. Beğenmeme anna bu mesajı beğenmedi.
 4. #3
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  pekala çok teşekkür ederim

 5. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  6,088
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  86
  Alıntı esuclaymore isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Merhabalar.Ben İÜ kore d.e istiyorum.Araştırmalara erken başladım .İstanbulda okuyanlar, eğitimi iyi midir? İstanbuldan başka okuma şansım yok.Sizce başka bir bölümü mü tercih etmeliyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Neden Kore dili ?

 6. #5
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  hocam ingilizceyi sevmiyorum herkes ingilizce okuyor ben de doğu dillerine merak sardım koreceye ilgim var dedim neden olmasın

 7. #6
  Üyelik tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  202
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  14
  Öncelikle herkese merhabalar. Biraz uzun bir yazı olacak kusura bakmayın ancak her şeyi usulünce açıklamak istiyorum. Beni burada bilen bilir ilk 2012 yılında sınava gireceğim sene siteye kaydolup işi bitince burayı terk etmeyenlerdenim. Haddim olmayarak elimden geldiğince de 5 yıldır sınava giren arkadaşlara yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum. 2012 yılında Ankara üniversitesi Kore dili bölümüne girdim orada bir süre eğitim alıp bıraktım forumda bunla ilgili konuşmaları bulabilirsiniz. Daha sonra aile ve dershane zoruyla başka bir bölüm okudum ancak İstanbul Universitesinde Kore dili bölümü açılınca bırakıp tekrar sınava girdim ve bölümü kazandım. Eski bölümümde istanbul üniversitesindeydi okul hakkında da detaylı bilgi verebilirim isteyenlere ayrıca.


  Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Öncelikli olarak erciyes'de 3. sınıf olan sevgili arkadaşim , senin hübenide istanbul kore dilinde okuyan kardeşini de tanıyorum. Bir okulun bir bölümüne eğitimi iyi değil demeden beni bir dinlemeni tavsiye ediyorum. Acaba bizim bölümde okuyan o kişinin sınıfta durumu iyi mi ki böyle bir yargıya varabiliyor? Korece bölümü öyle bir bölüm ki koreceniz iyi olmadan bölüm kötü dediğinizde komik oluyor. sizin rahat öğrenemiyor olmanız bölümün kalitesiyle ilgili bir şey değil. Tabiki postu yazan arkadaşa bir yorumum yok haklı olarak duyduğu şeyi aktarıyor. Benim cevabım bizim bölümü içeriden kötüleyenleredir. Bölümden birisi olarak okulumuzu ve bölümümüzü tarafsız olarak bir değerlendirmeye alacağım gerisini okumak isteğinize kalmıştır.


  Bölümümüz yeni açılmış olup 17 kişiyle eğitime başlamış bulunuyor. toplam 3 hocamız var 2 tanesi son derece iyi türkçe konuşan koreliler , tek türk hocamız da erciyes üniversitesi bölüm başkanı Göksel hoca'dır. Şu bir gerçek ki bölüm çok ağır. Çok fazla ödev , sunum ve sınav var. Her hafta istisnasız kelime sınavı var hiç birşey olmasa bile. Bu öğrencileri gerçekten zorluyor. Çok hızlı ders işliyoruz muhtemelen bu yüzden "kötü" damgası yiyor.( Gerçi bu lafları duyduğun kişiyi yakından tanıdığım için sadece hızlı işlememizi sorun etmediğini biliyorum) Çünkü 2.döneme yeni geçtik ancak intermediate seviyesindeki kitaplarımıza başladık bile. Yonsei üniversitesi kaynaklarını kullanıyoruz bu arada. Göksel hoca kendi ağzıyla "Benim 2.sınıflara daha göstermediğim grammer kurallarını öğrenmişsiniz" dedi. ayrıca yine kendisi bu okulda ve bu bölümde okuduğumuz için çok şanslı olduğumuzu koreli öğretmenlerimizin de oldukça iyi olduğundan bahseder sık sık.

  Bölüm derslerimiz çok ağır altını tekrar tekrar çizmek istiyorum. Bakın ban Ankara üniversitesinin de Kore dili bölümünü gördüm... Eğitimi için kötü diyemem ama ders saati oldukça az ve dil eğitimi bizimki kadar çok değil bölümün adına uygun olarak daha edebiyat içerikli bir bölüm genele vurduğumuz zaman. Hatta istanbuldaki Kore restoranında bir ankara kore dili okuyan arkadaşla tanıştık kendisi de bölüm derslerinin az olduğu konusunda bizimle hem fikir oldu. Gelelim kötü diye damgalanmamızın sebebi olan hızlı ders işleme şeklimizin nedenlerine. Öncelikle normalde almamız gereken krediden yaklaşık 10 kredi fazla ders alıyoruz. haliyle ders saatlerimiz çok uzun. resmen memur gibi sabah 9 akşam 5 ders var. ama haftada 3 gün olduğu için bize bu kadar sıkışık geliyor. 5 güne yayılmış olsaydı bu kadar zor gelmeyecekti insanlara ancak bu bölümün değil fakültenin kararıdır. tüm dil bölümleri bu şekilde. ayrıca 1. sınıfta bir tane kültür dersimiz dışında bütün derslerimiz korece üzerine. okuma yazma dinleme konuşma ve gramer. bu kadar yoğun olunca insanlar ekstra yoruluyor. peki bu kadar çok çalışıyor olmamız yetiyor mu? HAYIR. ancak bunu da öğretmenimiz çok güzel bir şekilde açıkladı. "Korede sadece değişim öğrencisi olarak değil tamamen eğitim alabilin diye, yüksek lisans yapabilin diye , en iyi kore firmalarında çalışabilin diye sizi böyle çalıştırıyoruz. çünkü kore'deki öğrenciler çok daha fazlasını yapıyorlar." Öğrencilerin en çok intihar ettiği ülkenin Kore olduğunu biliyor muydunuz? bunlarla zorlanmadan yarışabilmemiz için şimdi zorlanmak zorundayız.

  Açıkçası benim sınıftaki durumum iyi olmasına rağmen bende ÇOK zorlanıyorum. uyumadan duş almadan sinirden ağlayarak ders çalışıyoruz. Ama bu bölümümüzü kötü yapmaz. Bu çok emek verdiğimizin göstergesi. Hunharca kötü diyen arkadaş da bunlardan şikayetçi. Çünkü bizler Türkiye'de böyle bir eğitim sisteminde büyümedik. Ve hocaya'da burası tükrkiye ona göre eğitim vermelisiniz ben böyle anlamıyorum diyorlar. ama hocamızın cevabı son derece basit ve net. "Koreyle iş yapacaksınız koreli gibi düşünmeli koreli gibi çalışmalısınız. kimse size elinde ekmekle gelmeyecek." Ayrıca Kültür derslerimiz kapsamında sınıfımıza tekvando hocasından tutunda Korede milli eğitimin tarih kitaplarını yazan prof.lere kadar gelip bize konferans veren çok değerli kişiler oldu. bunlar tamamen Bölüm hocalarımızın emeğidir. Bölümümüz Türkiye'deki en ağır ve en iyi korece eğitimini vermektedir.

  Ancak şu da bir gerçek ki gerçekten sosyal hayatı askıya alarak tamamen kendini ders çalışmaya adamayacak kişilerin gelmesi doğru olmayacaktır. sınıf geçmekte sorun yok elbet sınıf geçilir ama iyi öğrenmek ve başarılı olmak için gerçekten çok çalışmak gerekiyor. Yorulmak hatta sürünmek gerekiyor. Ben bölüme biraz korece bilerek gitmeme rağmen ilk dönem stresten alerji oldum. Size bizim bölümü kötüleyen arkadaş da bayılmıştı sanırım. Fan olarak gelip sadece hayranlıkla öğrenmek isteyenler ne yazık ki başarılı olamayacaktır. Çünkü diplomat olmak için, profesör olmak için gelenler var ve herkes hırslı açıkçası herkes başarılı da neredeyse. iyi düşünüp karar verin. Kararınızdan eminseniz en iyi tercih İstanbul kore dili olacaktır. Daha sonra Erciyes ve en son da Ankara olacaktır. Diğer iki okulu kıyaslamam tamamen ders programı içeriklerinde dolayı. Erciyesinde iyi bir kadrosu var.

  Son olarak eğer birini gücendirdiysem affola. Ancak kan ter gözyaşıyla eğitime başlamış bölümümüzü düzgün tanıtmayı kendime bir borç bilirim. Çünkü herşeyini bize vermeye hazır olan öğretmenlerimiz bence bunu hak ediyorlar. maille bile ödev gelse de , sınavda sorulara kadar çevirmemiz istense de hepsi bizim için. Umarım herkes kendi yolunda başarılı olur. Sorusu olanlara cevap vermek için burada olacağım. ve şunu bilin ki oryantasyonun ilk günü ders yapmaya başladık biz daha okul açılmadan ve ilk gün bölümü bırakanlar oldu. 17 kişiyiz ama kalanlar da var. herşeye hazır olarak gelenlere sonbeleri olarak yardımcı olmaya çalışacağız.


  Saygılar.

 8. Teşekkür Viilea, mavijojobatnesi, mtkaya bu mesaj için teşekkür etti.
  Beğenme Viilea, mavijojobatnesi bu mesajı beğendi.
 9. #7
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  37
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  4
  Anna Merhaba,
  Hatırlarsan eğer, geçen sene de bu forumda konuşmuştuk İ.Ü Kore Dili hakkında. Maalesef birkaç puan ile kaçırmıştım bölümü. Bu sene -artık son kez- şansımı deneyeceğim. Bakalım..
  Benim sana sormak istediğim; Çarşamba ve Perşembe günleri Edebiyat'tayım. Ancak bir türlü asistanınızı yakalayamadım soru sormak için. Mümkünse, hangi günler okulda oluyor? Biliyorsan eğer yazabilir misin? Çünkü Koreli Hoca'larınıza rastlıyorum ve evet, Türkçe biliyorlar ama o kadar da değil
  Seninle de konuşabiliriz bu hafta içinde ayrıca, hatta sevinirim okuyanlardan da yorum almayı. Müsaitsen ve okulda isen, Çarşamba günü 12.00-13.00 arası görüşebiliriz. Çünkü yazdıklarına göre, dersler baya ağır ve özellikle bu konu hakkında -kendi özel durumumla alakalı- Hoca'nız ile konuşmam gereken şeyler olabilir. Vakit ayırabilirsen çok sevinirim.

 10. #8
  Üyelik tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  202
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  14
  Alıntı Eye in the Sky isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Anna Merhaba,
  Hatırlarsan eğer, geçen sene de bu forumda konuşmuştuk İ.Ü Kore Dili hakkında. Maalesef birkaç puan ile kaçırmıştım bölümü. Bu sene -artık son kez- şansımı deneyeceğim. Bakalım..
  Benim sana sormak istediğim; Çarşamba ve Perşembe günleri Edebiyat'tayım. Ancak bir türlü asistanınızı yakalayamadım soru sormak için. Mümkünse, hangi günler okulda oluyor? Biliyorsan eğer yazabilir misin? Çünkü Koreli Hoca'larınıza rastlıyorum ve evet, Türkçe biliyorlar ama o kadar da değil
  Seninle de konuşabiliriz bu hafta içinde ayrıca, hatta sevinirim okuyanlardan da yorum almayı. Müsaitsen ve okulda isen, Çarşamba günü 12.00-13.00 arası görüşebiliriz. Çünkü yazdıklarına göre, dersler baya ağır ve özellikle bu konu hakkında -kendi özel durumumla alakalı- Hoca'nız ile konuşmam gereken şeyler olabilir. Vakit ayırabilirsen çok sevinirim.

  Merhaba;
  Evet hatırlıyorum seni Asistan hocamız hergün okulda aslında ancak hangi saatlerde odasında oluyor onu bilemiyorum ama hergün okulda olduğunu biliyorum. Onun dışında hocalarımız Türkçesi ÇOK iyi. Bunun sonuna kadar arkasındayım neden? çünkü diyalog olarak harika olmayabilirler ancak öğretim diline çok hakimler. daha Geçen gün hocamız bir türkçe kelime kullandı kimse anlamını bilmiyordu ve bu kelime aslen osmanlıcadır diyip açıkladı. bölüm anlamında türkçeleri gerçekten yeterli. ama tabiki bir türk gibi sizle sohbet edip cevap vermelerini bekleyemezsiniz.

  Çarşamba günleri dersim var o yüzden çok mümkün olmayacaktır ancak sınav haftasından sonra bir gün okul çıkışı sana da uyarsa tabiki sorularını yanıtlamak isterim
  Konu anna tarafından (20-03-17 Saat 22:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlışlıkla alıntıladım

 11. #9
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Alıntı anna isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Öncelikle herkese merhabalar. Biraz uzun bir yazı olacak kusura bakmayın ancak her şeyi usulünce açıklamak istiyorum. Beni burada bilen bilir ilk 2012 yılında sınava gireceğim sene siteye kaydolup işi bitince burayı terk etmeyenlerdenim. Haddim olmayarak elimden geldiğince de 5 yıldır sınava giren arkadaşlara yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum. 2012 yılında Ankara üniversitesi Kore dili bölümüne girdim orada bir süre eğitim alıp bıraktım forumda bunla ilgili konuşmaları bulabilirsiniz. Daha sonra aile ve dershane zoruyla başka bir bölüm okudum ancak İstanbul Universitesinde Kore dili bölümü açılınca bırakıp tekrar sınava girdim ve bölümü kazandım. Eski bölümümde istanbul üniversitesindeydi okul hakkında da detaylı bilgi verebilirim isteyenlere ayrıca.


  Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Öncelikli olarak erciyes'de 3. sınıf olan sevgili arkadaşim , senin hübenide istanbul kore dilinde okuyan kardeşini de tanıyorum. Bir okulun bir bölümüne eğitimi iyi değil demeden beni bir dinlemeni tavsiye ediyorum. Acaba bizim bölümde okuyan o kişinin sınıfta durumu iyi mi ki böyle bir yargıya varabiliyor? Korece bölümü öyle bir bölüm ki koreceniz iyi olmadan bölüm kötü dediğinizde komik oluyor. sizin rahat öğrenemiyor olmanız bölümün kalitesiyle ilgili bir şey değil. Tabiki postu yazan arkadaşa bir yorumum yok haklı olarak duyduğu şeyi aktarıyor. Benim cevabım bizim bölümü içeriden kötüleyenleredir. Bölümden birisi olarak okulumuzu ve bölümümüzü tarafsız olarak bir değerlendirmeye alacağım gerisini okumak isteğinize kalmıştır.


  Bölümümüz yeni açılmış olup 17 kişiyle eğitime başlamış bulunuyor. toplam 3 hocamız var 2 tanesi son derece iyi türkçe konuşan koreliler , tek türk hocamız da erciyes üniversitesi bölüm başkanı Göksel hoca'dır. Şu bir gerçek ki bölüm çok ağır. Çok fazla ödev , sunum ve sınav var. Her hafta istisnasız kelime sınavı var hiç birşey olmasa bile. Bu öğrencileri gerçekten zorluyor. Çok hızlı ders işliyoruz muhtemelen bu yüzden "kötü" damgası yiyor.( Gerçi bu lafları duyduğun kişiyi yakından tanıdığım için sadece hızlı işlememizi sorun etmediğini biliyorum) Çünkü 2.döneme yeni geçtik ancak intermediate seviyesindeki kitaplarımıza başladık bile. Yonsei üniversitesi kaynaklarını kullanıyoruz bu arada. Göksel hoca kendi ağzıyla "Benim 2.sınıflara daha göstermediğim grammer kurallarını öğrenmişsiniz" dedi. ayrıca yine kendisi bu okulda ve bu bölümde okuduğumuz için çok şanslı olduğumuzu koreli öğretmenlerimizin de oldukça iyi olduğundan bahseder sık sık.

  Bölüm derslerimiz çok ağır altını tekrar tekrar çizmek istiyorum. Bakın ban Ankara üniversitesinin de Kore dili bölümünü gördüm... Eğitimi için kötü diyemem ama ders saati oldukça az ve dil eğitimi bizimki kadar çok değil bölümün adına uygun olarak daha edebiyat içerikli bir bölüm genele vurduğumuz zaman. Hatta istanbuldaki Kore restoranında bir ankara kore dili okuyan arkadaşla tanıştık kendisi de bölüm derslerinin az olduğu konusunda bizimle hem fikir oldu. Gelelim kötü diye damgalanmamızın sebebi olan hızlı ders işleme şeklimizin nedenlerine. Öncelikle normalde almamız gereken krediden yaklaşık 10 kredi fazla ders alıyoruz. haliyle ders saatlerimiz çok uzun. resmen memur gibi sabah 9 akşam 5 ders var. ama haftada 3 gün olduğu için bize bu kadar sıkışık geliyor. 5 güne yayılmış olsaydı bu kadar zor gelmeyecekti insanlara ancak bu bölümün değil fakültenin kararıdır. tüm dil bölümleri bu şekilde. ayrıca 1. sınıfta bir tane kültür dersimiz dışında bütün derslerimiz korece üzerine. okuma yazma dinleme konuşma ve gramer. bu kadar yoğun olunca insanlar ekstra yoruluyor. peki bu kadar çok çalışıyor olmamız yetiyor mu? HAYIR. ancak bunu da öğretmenimiz çok güzel bir şekilde açıkladı. "Korede sadece değişim öğrencisi olarak değil tamamen eğitim alabilin diye, yüksek lisans yapabilin diye , en iyi kore firmalarında çalışabilin diye sizi böyle çalıştırıyoruz. çünkü kore'deki öğrenciler çok daha fazlasını yapıyorlar." Öğrencilerin en çok intihar ettiği ülkenin Kore olduğunu biliyor muydunuz? bunlarla zorlanmadan yarışabilmemiz için şimdi zorlanmak zorundayız.

  Açıkçası benim sınıftaki durumum iyi olmasına rağmen bende ÇOK zorlanıyorum. uyumadan duş almadan sinirden ağlayarak ders çalışıyoruz. Ama bu bölümümüzü kötü yapmaz. Bu çok emek verdiğimizin göstergesi. Hunharca kötü diyen arkadaş da bunlardan şikayetçi. Çünkü bizler Türkiye'de böyle bir eğitim sisteminde büyümedik. Ve hocaya'da burası tükrkiye ona göre eğitim vermelisiniz ben böyle anlamıyorum diyorlar. ama hocamızın cevabı son derece basit ve net. "Koreyle iş yapacaksınız koreli gibi düşünmeli koreli gibi çalışmalısınız. kimse size elinde ekmekle gelmeyecek." Ayrıca Kültür derslerimiz kapsamında sınıfımıza tekvando hocasından tutunda Korede milli eğitimin tarih kitaplarını yazan prof.lere kadar gelip bize konferans veren çok değerli kişiler oldu. bunlar tamamen Bölüm hocalarımızın emeğidir. Bölümümüz Türkiye'deki en ağır ve en iyi korece eğitimini vermektedir.

  Ancak şu da bir gerçek ki gerçekten sosyal hayatı askıya alarak tamamen kendini ders çalışmaya adamayacak kişilerin gelmesi doğru olmayacaktır. sınıf geçmekte sorun yok elbet sınıf geçilir ama iyi öğrenmek ve başarılı olmak için gerçekten çok çalışmak gerekiyor. Yorulmak hatta sürünmek gerekiyor. Ben bölüme biraz korece bilerek gitmeme rağmen ilk dönem stresten alerji oldum. Size bizim bölümü kötüleyen arkadaş da bayılmıştı sanırım. Fan olarak gelip sadece hayranlıkla öğrenmek isteyenler ne yazık ki başarılı olamayacaktır. Çünkü diplomat olmak için, profesör olmak için gelenler var ve herkes hırslı açıkçası herkes başarılı da neredeyse. iyi düşünüp karar verin. Kararınızdan eminseniz en iyi tercih İstanbul kore dili olacaktır. Daha sonra Erciyes ve en son da Ankara olacaktır. Diğer iki okulu kıyaslamam tamamen ders programı içeriklerinde dolayı. Erciyesinde iyi bir kadrosu var.

  Son olarak eğer birini gücendirdiysem affola. Ancak kan ter gözyaşıyla eğitime başlamış bölümümüzü düzgün tanıtmayı kendime bir borç bilirim. Çünkü herşeyini bize vermeye hazır olan öğretmenlerimiz bence bunu hak ediyorlar. maille bile ödev gelse de , sınavda sorulara kadar çevirmemiz istense de hepsi bizim için. Umarım herkes kendi yolunda başarılı olur. Sorusu olanlara cevap vermek için burada olacağım. ve şunu bilin ki oryantasyonun ilk günü ders yapmaya başladık biz daha okul açılmadan ve ilk gün bölümü bırakanlar oldu. 17 kişiyiz ama kalanlar da var. herşeye hazır olarak gelenlere sonbeleri olarak yardımcı olmaya çalışacağız.


  Saygılar.
  Aylardır kafamda olan soru işaretlerini tamamen cevapladınız.Daha güzel açıklanamazdı.Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz ☺

 12. Beğenme anna bu mesajı beğendi.
 13. #10
  Üyelik tarihi
  Aug 2016
  Mesajlar
  25
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  4
  Alıntı anna isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Öncelikle herkese merhabalar. Biraz uzun bir yazı olacak kusura bakmayın ancak her şeyi usulünce açıklamak istiyorum. Beni burada bilen bilir ilk 2012 yılında sınava gireceğim sene siteye kaydolup işi bitince burayı terk etmeyenlerdenim. Haddim olmayarak elimden geldiğince de 5 yıldır sınava giren arkadaşlara yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum. 2012 yılında Ankara üniversitesi Kore dili bölümüne girdim orada bir süre eğitim alıp bıraktım forumda bunla ilgili konuşmaları bulabilirsiniz. Daha sonra aile ve dershane zoruyla başka bir bölüm okudum ancak İstanbul Universitesinde Kore dili bölümü açılınca bırakıp tekrar sınava girdim ve bölümü kazandım. Eski bölümümde istanbul üniversitesindeydi okul hakkında da detaylı bilgi verebilirim isteyenlere ayrıca.


  Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Öncelikli olarak erciyes'de 3. sınıf olan sevgili arkadaşim , senin hübenide istanbul kore dilinde okuyan kardeşini de tanıyorum. Bir okulun bir bölümüne eğitimi iyi değil demeden beni bir dinlemeni tavsiye ediyorum. Acaba bizim bölümde okuyan o kişinin sınıfta durumu iyi mi ki böyle bir yargıya varabiliyor? Korece bölümü öyle bir bölüm ki koreceniz iyi olmadan bölüm kötü dediğinizde komik oluyor. sizin rahat öğrenemiyor olmanız bölümün kalitesiyle ilgili bir şey değil. Tabiki postu yazan arkadaşa bir yorumum yok haklı olarak duyduğu şeyi aktarıyor. Benim cevabım bizim bölümü içeriden kötüleyenleredir. Bölümden birisi olarak okulumuzu ve bölümümüzü tarafsız olarak bir değerlendirmeye alacağım gerisini okumak isteğinize kalmıştır.


  Bölümümüz yeni açılmış olup 17 kişiyle eğitime başlamış bulunuyor. toplam 3 hocamız var 2 tanesi son derece iyi türkçe konuşan koreliler , tek türk hocamız da erciyes üniversitesi bölüm başkanı Göksel hoca'dır. Şu bir gerçek ki bölüm çok ağır. Çok fazla ödev , sunum ve sınav var. Her hafta istisnasız kelime sınavı var hiç birşey olmasa bile. Bu öğrencileri gerçekten zorluyor. Çok hızlı ders işliyoruz muhtemelen bu yüzden "kötü" damgası yiyor.( Gerçi bu lafları duyduğun kişiyi yakından tanıdığım için sadece hızlı işlememizi sorun etmediğini biliyorum) Çünkü 2.döneme yeni geçtik ancak intermediate seviyesindeki kitaplarımıza başladık bile. Yonsei üniversitesi kaynaklarını kullanıyoruz bu arada. Göksel hoca kendi ağzıyla "Benim 2.sınıflara daha göstermediğim grammer kurallarını öğrenmişsiniz" dedi. ayrıca yine kendisi bu okulda ve bu bölümde okuduğumuz için çok şanslı olduğumuzu koreli öğretmenlerimizin de oldukça iyi olduğundan bahseder sık sık.

  Bölüm derslerimiz çok ağır altını tekrar tekrar çizmek istiyorum. Bakın ban Ankara üniversitesinin de Kore dili bölümünü gördüm... Eğitimi için kötü diyemem ama ders saati oldukça az ve dil eğitimi bizimki kadar çok değil bölümün adına uygun olarak daha edebiyat içerikli bir bölüm genele vurduğumuz zaman. Hatta istanbuldaki Kore restoranında bir ankara kore dili okuyan arkadaşla tanıştık kendisi de bölüm derslerinin az olduğu konusunda bizimle hem fikir oldu. Gelelim kötü diye damgalanmamızın sebebi olan hızlı ders işleme şeklimizin nedenlerine. Öncelikle normalde almamız gereken krediden yaklaşık 10 kredi fazla ders alıyoruz. haliyle ders saatlerimiz çok uzun. resmen memur gibi sabah 9 akşam 5 ders var. ama haftada 3 gün olduğu için bize bu kadar sıkışık geliyor. 5 güne yayılmış olsaydı bu kadar zor gelmeyecekti insanlara ancak bu bölümün değil fakültenin kararıdır. tüm dil bölümleri bu şekilde. ayrıca 1. sınıfta bir tane kültür dersimiz dışında bütün derslerimiz korece üzerine. okuma yazma dinleme konuşma ve gramer. bu kadar yoğun olunca insanlar ekstra yoruluyor. peki bu kadar çok çalışıyor olmamız yetiyor mu? HAYIR. ancak bunu da öğretmenimiz çok güzel bir şekilde açıkladı. "Korede sadece değişim öğrencisi olarak değil tamamen eğitim alabilin diye, yüksek lisans yapabilin diye , en iyi kore firmalarında çalışabilin diye sizi böyle çalıştırıyoruz. çünkü kore'deki öğrenciler çok daha fazlasını yapıyorlar." Öğrencilerin en çok intihar ettiği ülkenin Kore olduğunu biliyor muydunuz? bunlarla zorlanmadan yarışabilmemiz için şimdi zorlanmak zorundayız.

  Açıkçası benim sınıftaki durumum iyi olmasına rağmen bende ÇOK zorlanıyorum. uyumadan duş almadan sinirden ağlayarak ders çalışıyoruz. Ama bu bölümümüzü kötü yapmaz. Bu çok emek verdiğimizin göstergesi. Hunharca kötü diyen arkadaş da bunlardan şikayetçi. Çünkü bizler Türkiye'de böyle bir eğitim sisteminde büyümedik. Ve hocaya'da burası tükrkiye ona göre eğitim vermelisiniz ben böyle anlamıyorum diyorlar. ama hocamızın cevabı son derece basit ve net. "Koreyle iş yapacaksınız koreli gibi düşünmeli koreli gibi çalışmalısınız. kimse size elinde ekmekle gelmeyecek." Ayrıca Kültür derslerimiz kapsamında sınıfımıza tekvando hocasından tutunda Korede milli eğitimin tarih kitaplarını yazan prof.lere kadar gelip bize konferans veren çok değerli kişiler oldu. bunlar tamamen Bölüm hocalarımızın emeğidir. Bölümümüz Türkiye'deki en ağır ve en iyi korece eğitimini vermektedir.

  Ancak şu da bir gerçek ki gerçekten sosyal hayatı askıya alarak tamamen kendini ders çalışmaya adamayacak kişilerin gelmesi doğru olmayacaktır. sınıf geçmekte sorun yok elbet sınıf geçilir ama iyi öğrenmek ve başarılı olmak için gerçekten çok çalışmak gerekiyor. Yorulmak hatta sürünmek gerekiyor. Ben bölüme biraz korece bilerek gitmeme rağmen ilk dönem stresten alerji oldum. Size bizim bölümü kötüleyen arkadaş da bayılmıştı sanırım. Fan olarak gelip sadece hayranlıkla öğrenmek isteyenler ne yazık ki başarılı olamayacaktır. Çünkü diplomat olmak için, profesör olmak için gelenler var ve herkes hırslı açıkçası herkes başarılı da neredeyse. iyi düşünüp karar verin. Kararınızdan eminseniz en iyi tercih İstanbul kore dili olacaktır. Daha sonra Erciyes ve en son da Ankara olacaktır. Diğer iki okulu kıyaslamam tamamen ders programı içeriklerinde dolayı. Erciyesinde iyi bir kadrosu var.

  Son olarak eğer birini gücendirdiysem affola. Ancak kan ter gözyaşıyla eğitime başlamış bölümümüzü düzgün tanıtmayı kendime bir borç bilirim. Çünkü herşeyini bize vermeye hazır olan öğretmenlerimiz bence bunu hak ediyorlar. maille bile ödev gelse de , sınavda sorulara kadar çevirmemiz istense de hepsi bizim için. Umarım herkes kendi yolunda başarılı olur. Sorusu olanlara cevap vermek için burada olacağım. ve şunu bilin ki oryantasyonun ilk günü ders yapmaya başladık biz daha okul açılmadan ve ilk gün bölümü bırakanlar oldu. 17 kişiyiz ama kalanlar da var. herşeye hazır olarak gelenlere sonbeleri olarak yardımcı olmaya çalışacağız.


  Saygılar.
  Cidden çok güzel açıklama yapmışsınız.
  Ben Japonca Korece Çince arasında gidip geliyorum. Önceden DTCF Jde isterdim ama DTCF japon dili ve edebiyatı hakkında yazılanlar senpailerim dedikleri beni biraz korkuttu Bir senpaim ise Korece istiyorsan İstanbul Üni ye Japonca istiyorsa ÇOMÜ ye git dedi bende araştırmaya başladım. Korece okusam da Japonca okusam da mutlu olurum çünkü iki dili de seviyorum ama güzel bir eğitim de benim için önemli Kendi çabamla Japonca ve Korece yi az uz öğrendim sınava çalışırken motive kaynağı oldu benim için Bu yazdığınız harika yazıdan sonra İst üni gerçekten cezbetti (ki zaten herkes benim İst te okumamı istiyor nedense ) bende İstanbul hakkında sorayım daha doğrusu fikir alayım Sosyal olmayı seviyorum ama nedense İstanbul bana hep basık bir şehirmiş gibi geliyor. Elime birçok fırsat geçmişti İstanbul a gitmek için ama gitmedim ve orada yaşayan arkadaşlarımda İstanbul dan kurtulmak için can atınca İstanbul a karşı pek iyi hisler beslemez oldum. İstanbul'da öğrenci olarak yaşam sanki daha kötüymüş gibi geliyor umarım yanılıyorumdur(?) Bugün ygs sonuçları açıklanacağı için aklım orada o yüzden pek düzgün cümleler kuramamış olabilirim üzgünüm

 14. Beğenme anna bu mesajı beğendi.
 15. #11
  Üyelik tarihi
  Mar 2017
  Mesajlar
  19
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Alıntı Ezgi.zmbl isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Cidden çok güzel açıklama yapmışsınız.
  Ben Japonca Korece Çince arasında gidip geliyorum. Önceden DTCF Jde isterdim ama DTCF japon dili ve edebiyatı hakkında yazılanlar senpailerim dedikleri beni biraz korkuttu Bir senpaim ise Korece istiyorsan İstanbul Üni ye Japonca istiyorsa ÇOMÜ ye git dedi bende araştırmaya başladım. Korece okusam da Japonca okusam da mutlu olurum çünkü iki dili de seviyorum ama güzel bir eğitim de benim için önemli Kendi çabamla Japonca ve Korece yi az uz öğrendim sınava çalışırken motive kaynağı oldu benim için Bu yazdığınız harika yazıdan sonra İst üni gerçekten cezbetti (ki zaten herkes benim İst te okumamı istiyor nedense ) bende İstanbul hakkında sorayım daha doğrusu fikir alayım Sosyal olmayı seviyorum ama nedense İstanbul bana hep basık bir şehirmiş gibi geliyor. Elime birçok fırsat geçmişti İstanbul a gitmek için ama gitmedim ve orada yaşayan arkadaşlarımda İstanbul dan kurtulmak için can atınca İstanbul a karşı pek iyi hisler beslemez oldum. İstanbul'da öğrenci olarak yaşam sanki daha kötüymüş gibi geliyor umarım yanılıyorumdur(?) Bugün ygs sonuçları açıklanacağı için aklım orada o yüzden pek düzgün cümleler kuramamış olabilirim üzgünüm
  Türkiye'de üniversite deneyimi yaşayacağınız şehirler arasında en çok fırsatlar sunan şehir İstanbul'dur, üniversite okumak için İstanbul'dan daha güzel birşehir yoktur, herese göre ne ararsanız vardır İstanbul'da. Öğrenci için yaşamak zor mudur, hayat pahalı mıdır, o konu öğrencinin maddi durumuna göre ailesinden alacağı ve burs kredi toplamından gelecek paraya bağlı maddi yönü tartışılır ve kişiden kişiye göre yorumlar değişir, kimi zor der kimi rahat. Aslında nasıl gezeceğini, bütçesine göre nerelerden alışveriş yapacağını bilirse her öğrenci için iyidir İstanbul. Canın sıkılırsa doktora ilaca arkadaşa ihtiyacın olmaz boğaza gider turlarsın o sana doktor olur ilaç olur rahatlatır ) Boğaz manzaraları başkadır, hele de ay ışığında )) sadece bu sebeple bile İstanbul tercih edilir

 16. #12
  Üyelik tarihi
  Aug 2016
  Mesajlar
  25
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  4
  Alıntı mtkaya isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Türkiye'de üniversite deneyimi yaşayacağınız şehirler arasında en çok fırsatlar sunan şehir İstanbul'dur, üniversite okumak için İstanbul'dan daha güzel birşehir yoktur, herese göre ne ararsanız vardır İstanbul'da. Öğrenci için yaşamak zor mudur, hayat pahalı mıdır, o konu öğrencinin maddi durumuna göre ailesinden alacağı ve burs kredi toplamından gelecek paraya bağlı maddi yönü tartışılır ve kişiden kişiye göre yorumlar değişir, kimi zor der kimi rahat. Aslında nasıl gezeceğini, bütçesine göre nerelerden alışveriş yapacağını bilirse her öğrenci için iyidir İstanbul. Canın sıkılırsa doktora ilaca arkadaşa ihtiyacın olmaz boğaza gider turlarsın o sana doktor olur ilaç olur rahatlatır ) Boğaz manzaraları başkadır, hele de ay ışığında )) sadece bu sebeple bile İstanbul tercih edilir
  Ailemde güzel tepki verdi normalde İstanbul istemezlerdi YGS3 sıralamam 100424 geldi bu yüzden umutlandım açıkçası umarım tercih zamanına kadar hayırlısıyla karar verebilirim
  Ve cevabınız için teşekkür ederim

 17. #13
  Üyelik tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  202
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  14
  Alıntı Ezgi.zmbl isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Cidden çok güzel açıklama yapmışsınız.
  Ben Japonca Korece Çince arasında gidip geliyorum. Önceden DTCF Jde isterdim ama DTCF japon dili ve edebiyatı hakkında yazılanlar senpailerim dedikleri beni biraz korkuttu Bir senpaim ise Korece istiyorsan İstanbul Üni ye Japonca istiyorsa ÇOMÜ ye git dedi bende araştırmaya başladım. Korece okusam da Japonca okusam da mutlu olurum çünkü iki dili de seviyorum ama güzel bir eğitim de benim için önemli Kendi çabamla Japonca ve Korece yi az uz öğrendim sınava çalışırken motive kaynağı oldu benim için Bu yazdığınız harika yazıdan sonra İst üni gerçekten cezbetti (ki zaten herkes benim İst te okumamı istiyor nedense ) bende İstanbul hakkında sorayım daha doğrusu fikir alayım Sosyal olmayı seviyorum ama nedense İstanbul bana hep basık bir şehirmiş gibi geliyor. Elime birçok fırsat geçmişti İstanbul a gitmek için ama gitmedim ve orada yaşayan arkadaşlarımda İstanbul dan kurtulmak için can atınca İstanbul a karşı pek iyi hisler beslemez oldum. İstanbul'da öğrenci olarak yaşam sanki daha kötüymüş gibi geliyor umarım yanılıyorumdur(?) Bugün ygs sonuçları açıklanacağı için aklım orada o yüzden pek düzgün cümleler kuramamış olabilirim üzgünüm

  Bende İstanbuldan kaçmak isteyen kesimdim ama Ankara'ya gidip geldikten sonra İstanbul'dan başka yere gitmem diyorum. Ankara kötü olduğu için değil ki çok da severim Ankarayı ama ben İstanbul'da yapacak daha çok şey bulduğum için. Ben çok sosyal biriyimdir açıkçası ve asla sıkılacağınızı bunalacağınızı düşünmüyorum. Ankara istanbul kıyaslaması yaparsak ankara daha ucuz bence ama istanbul'da öğrenci şehri sayılır burada da her bütçeye uygun şey mevcut. diğer seçeneginiz japoncaysa kesinlikle bende Çanakkale diyorum bu arada. zamanında bende bu araştırmaları çok yaptım ve Çanakkale seçenler hiç pişman olmadılar. başarılar

 18. #14
  Üyelik tarihi
  May 2017
  Mesajlar
  1
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  2
  anna çok teşekkürler cok güzel açıklamışsın ama bi kaç soru sormak istiyorum . ygs lys netlerini hatırlıyor musun ? sıralamanı vs.
  ikincisi ist ünisinde koreye değişim öğrencisi olarak göderiyolar mı?

 19. #15
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Ygs3 sıralamam 109.412 lysden 55 net civarı yaptım istanbul kore dili gelir mi sizce?

 20. #16
  Üyelik tarihi
  Jun 2016
  Yaş
  18
  Mesajlar
  17
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  4
  Alıntı esuclaymore isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Ygs3 sıralamam 109.412 lysden 55 net civarı yaptım istanbul kore dili gelir mi sizce?
  Bence kesin gelir. Hayırlı olsun.

 21. #17
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Alıntı Onur K. isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Bence kesin gelir. Hayırlı olsun.
  Teşekkür ediyorum umarım gelir 😊

 22. #18
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  24
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Gençler Kore dili düşünenler olarak ne yaptık merak ediyorum.Puanlarımızı bu başlığa yazalım ))

 23. #19
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  37
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  4
  Güzel fikir, hem sıralamalar da garipti bu sene onu da görmüş oluruz.

  Dil-1 410 / 10.200
  Dil-2 403 / 11.100
  Dil-3 393 / 16.200

  Ygs çok etkiliyormuş onu anladım Dil-3 'ü. Ama geçen sene 397 puana aynı sıralama gelmişti o daha garip. Bu sene Lys'de bir net daha fazlam var. Ygs'de de geçen sene ile aynı puanım ama 330 binden 220 bine yükselmişti sıralamam. Onu görünce bu sene Dil-3 de yükselir diye düşünüyordum ama sınav baya basitti, net sayısı artmış, hayallerim suya düştü.

 24. #20
  Üyelik tarihi
  Nov 2016
  Mesajlar
  65
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  3
  Y-Dil1 - 461.8 - 3148
  Y-Dil2 - 454.6 - 3446
  Y-Dil3 - 443.4 - 5104

  YGS'de Türkçe'yi mahvettiğim için Dil3 sıralamam geride geldi biraz. İstanbul Üniversitesi Kore Dili yazacağım.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •