Merhaba, ben 12.sınıf dil öğrencisiyim. Çok fazla uzatmadan soruma geçmek istiyorum. Ben üniversitede hem bölüm olarak hem de meslek olarak Mütercim Tercümanlık bölümünü istiyorum. İstanbul'da yaşıyorum ve şehir dışına çıkmayı düşünmüyorum, uzun süredir araştırıyorum istediğim bölüm çoğu üniversitede yok. (özeller dahil) İstanbul gibi bir şehirde toplasan 6-7 üniversitede var bunların hepside (%100 burslu dahil) ilk 3 bin istiyor, şuan bunları yapamam demek yanlış olur sınava uzun bir süre var. Fakat eğer olur da yapamazsam mecburi özel üniversitelerin %50 burslu kısmına kalacağım ve istediğim bölümün var olduğu 4-5 adet özel üniversite var ve bunlar da bana hiç güzel gelmiyor. Benim asıl sorum eğer tercümanlık bölümü tutmaz ise İngiliz dili ve edebiyatı veya İngilizce Öğretmenliği yazmalı mıyım? Kendimce bilgi vereyim; edebiyat ve şiirleri hiç sevmem, öğretmenlik alanında da herhangi bir ilkokul veya ortaokul/lise de öğretmenlik yapabilecek bir kişi değilim en azından şuan istemiyorum. Sorum şu eğer bu bölümlerden birini yazarsam da meslek olarak tercümanlık yapabilir miyim herhangi bir eğitim almam gerekli mi? Fikri olan yazarsa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.