Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: paragra sorusu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    59

paragra sorusu

bu sorunun cevabını ben 3 yapmıştım ama neden 4 oldu anlayamadım

In Eminent Victorians Lytton Strachey portrays four dominating personalities of the nineteenth century. He is, noticeably, free of undue reverence for the great; indeed his satirical view of life enables him to discover in them many flaws which were discreetly overlooked by previous historians. Perhaps his portrayal of General Gordon is the most controversial of all. Certainly he was a gifted and gallant soldier, but was he also an unbalanced mystic and a self opinionated eccentric? His portrait of Dr Arnold is also disturbing. Was he a wise and foreseeing educationalist and headmaster or try sternly imposing his will on the students in care? The questions thus raised are intensely provocative and make reading stimulating. (KPDS 1996 Mayıs)

From the passage we understand that as a biographer, Lytton Strachey was remarkable in his time for ---- .

• avoiding all subjects of a controversial nature.

• writing biographies not of the great but of little known people.

• concentrating his attention on the bad, even vicious people of his age.

• not giving an idealised picture of the great.

• conforming to the established norms and attitudes of his society

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    133
    şundan dolayı d olmuş ---He is, noticeably, free of undue reverence for the great; indeed his satirical view of life enables him to discover in them many flaws which were discreetly overlooked by previous historians.

c yi size düşündüren nedir?

3. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme sakaryademir bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    59
    o zaman bu ifade "free of undue reverence for the great" saygısızlık anlamı taşıyor değil mi. ben de c yi şunun için demiştim: His portrait of Dr Arnold is also disturbing.

Alıntı ahmetwrt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    şundan dolayı d olmuş ---He is, noticeably, free of undue reverence for the great; indeed his satirical view of life enables him to discover in them many flaws which were discreetly overlooked by previous historians.

c yi size düşündüren nedir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı sakaryademir isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman bu ifade "free of undue reverence for the great" saygısızlık anlamı taşıyor değil mi. ben de c yi şunun için demiştim: His portrait of Dr Arnold is also disturbing.
    Lytton Strachey denen kişinin kendini mühim kişiler için yapılan lüzumsuz yüceltmelerden arındırmış olduğunu ifade ediyor.

O, göze çarpar biçimde, seçkinlerin yararına lüzumsuz yüceltmelerden muaftır; doğrusu onun hayata hicivsel bakışı onlarda önceki tarihçiler tarafından ihtiyaten görmezden gelinen birçok kusuru bulmasına olanak verir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    59
    He is free of undue reverence for the great.
    O büyük adamlar (the great) için aşırı saygıdan yoksundu.

bu anlama gelmiyor mu bu cümle

Alıntı yuncuma isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Lytton Strachey denen kişinin kendini mühim kişiler için yapılan lüzumsuz yüceltmelerden arındırmış olduğunu ifade ediyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı sakaryademir isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    He is free of undue reverence for the great.
    O büyük adamlar (the great) için aşırı saygıdan yoksundu.

bu anlama gelmiyor mu bu cümle
    İşte ama tam saygısızlık anlamına gelmiyor. Onları gereksiz yere yüceltmek gibi bir derdi yokmuş. Hayata olan hicivsel bakışı sayesinde bu önemli kişilerin, daha önceki tarihçiler tarafından gözardı edilen kusurlarını bulmuş.

8. Teşekkür sakaryademir bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    59
    tabi hocam benim bildiğim kural hiç bir tercüme birebir olmaz zaten de ama siz gereksiz kullanmışsınız benim yazdığımda gereksiz yok ki ben bu cümleyi bu adam büyük adamlara karşı saygısız olarak yorumluyorum
    Alıntı yuncuma isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte ama tam saygısızlık anlamına gelmiyor. Onları gereksiz yere yüceltmek gibi bir derdi yokmuş. Hayata olan hicivsel bakışı sayesinde bu önemli kişilerin, daha önceki tarihçiler tarafından gözardı edilen kusurlarını bulmuş.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)