Toplam 13 sonuçtan 1 ile 13 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Tekirdağ Nkü Fransız Dili ve Edebiyatı (İ.ö)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

Tekirdağ Nkü Fransız Dili ve Edebiyatı (İ.ö)

Seneye bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum, bu bölümünde okuyan arkadaşlar var mı ? Saatleri nasıl? 17:30 da mı başlıyor ?
    Hazırlık sınıfı kaç kişiden oluşuyor ? Hocalar nasıl ? Hazırlık sınıfında fransızcanız ne seviyeye geliyor ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Arkadaşlar üniversitenin internet sayfasında ''staj yönetmeliği'' gibi birşey var.
    Fransız dili ve edebiyatı bölümünde staj mı yapılıyor? Erasmus'a gitmek zorunlu mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    83
    Alıntı Dil Katili isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Seneye bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum, bu bölümünde okuyan arkadaşlar var mı ? Saatleri nasıl? 17:30 da mı başlıyor ?
    Hazırlık sınıfı kaç kişiden oluşuyor ? Hocalar nasıl ? Hazırlık sınıfında fransızcanız ne seviyeye geliyor ?

Dil bölümünde okuyan ya da dilden sınava giren arkadaşlarımızın kafalarındaki soru işaretlerinden birisi aslında bu diğer diller konusu. Bu açıdan birkaç kelam etmekte fayda görüyorum.

Dil bölümünden tercih yapacak arkadaşlarımın kendilerine özel sebepleri yoksa öncelikli tercihlerinin ingilizce olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kanaatin altında yatan sebeplere gelince;

1.Diğer diller olarak yaygın şekilde gündeme gelen Fransızca ve Almanca dilleri ülkemizde fetret devrini yaşıyor desek yanılmış olmayız. Bu devir oyle 5-10 yılda normale dönecek gibi de görünmüyor maalesef. Fetret devrinden kastım öncelikle iş bulma sıkıntısı arkadaşlar.

2. Özelllikle ilk yılında kazanamayan arkadaşlarımızın mahalle baskısından kurtulmak amacıyla ingilizce dışındaki dilleri tercih ederek bir 'üniversite 'kazanmış olma yoluna başvurdukları dikkat çekiyor. Bu yol ilk başta sizi sıkıntıdan kurtarsa da ,aslında sadece sorunları ötelemenizi sağlıyor. 4-5 yıl sonra çok daha şiddetli başka sorunlarla karşılaşmanız yüksek ihtimal çünkü.

3.Özellikle Fransızca ve Almanca bölümlerinde okuyan öğrencilerin psikolojilerinden bahsetmekte fayda görüyorum. Bu bölümlerde okuyan öğrenciler mezuniyete yaklaştıkça kendilerini bekleyen gelecek konusunda artan bir karamsarlık yaşıyorlar. Bu karamsarlık pek çoğunun son sınıfa gelmeden alternatifler aramaya başlamasına yol açıyor.

4.Herşeye rağmen bitirene kadar devam eden arkadaşlarımız ise okul bittiğinde kendi işlerinden ziyade ya ilkokul öğretmenliği ya da ders ücretli olarak ingilizce öğretmenliği yaparak hayatlarına devam ediyorlar. Bunlar tahmin ya da varsayım değil arkadaşlar yaklaşık 10 yıldır sürekli şahit olduğum toplumsal gerçekler bunlar.

5.Bu dillere aşk derecesinde merak duyan ve illa da okumak isteyen arkadaşlarım için ise okul devam ederken AÖF yoluyla ikinci bir üniversiteye de kayıt yaptırmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. En azından aşk bittiğinde tutunabilecekleri bir dal kalsın ellerinde.

6. Rusça, İspanyolca ,Çince,Japonca, İtalyanca vs...gibi diller konusunda da şahsen çok farklı düşünmüyorum. Ama biu bölümlerden mezun arkadaşların ithalat -ihracat -turizm sektörlerinde az da olsa iş bulabildiklerini görüyorum. Şahsen illa bir ikinci dil tercihi yapacaksanız, İspanyolca , Rusça ve Japonca arasında bir tercih yapmanızı tavsiye ederim. Bu iş bulursunuz demek değil ama şansınız olabilir demek.

Kısaca acı ama gerçek. Biraz dişinizi sıkın, ingilizce okuyun.

4. Beğenme Dil Katili bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Konuyu hortlatmak gibi olmasın fakat yukarıda yazanları okuyunca cevap vermek istedim. Bu ülkede insanlar iş başvurusunda "İngilizce biliyorum" dediklerinde cevap başka hangi dilleri biliyorsunuz oluyor çünkü sizi seçkin kılacak olan o diller olacaktır. Halihazırda kişilerin zaten iyi bir İngilizcesi olması bir zorunluluk hatta olmazsa olmaz bir nitelik. "Dişinizi sıkıp İngilizce okuyun" cümlesinin anlamsızlığını da bir hocaya özellikle dil alanından birisine hiç yakıştıramadığımı ayrıca belirtmek isterim.

Fransızca romen kökenli bir dil olduğundan İngilizce ile yapı bakımından çok farklıdır fakat iyi bir İngilizcenin katkıları kelime dağarcığı açısından büyük olur. Hazırlık eğitimleri de sizi B1+ dediğimiz bir seviyeye kadar getirmek üzere kurulmuştur (genel konuşuyorum), bu durumda hazırlık sonrasında Fransa'da maddi durumunuza göre "gönüllü çalışma kampları" (chantiers d'été) veya "dil kursları" ile Fransızcayı pekiştirmeniz yararınıza olacaktır. Fransızca yapı bakımından İtalyanca-İspanyolca ve Portekizce ile uzaktan yakından benzeşmektedir ve bu dilleri de eğitiminiz sırasında öğrenmeniz zor olmayacaktır.

Bu bağlamda, en başta yazdığım gibi İngilizce bir zorunluluktur, hatta bunu şöyle de açıklayabilirim; İngilizce 1 dir, ve her zaman başta gelir bunun yanına eklenecek her dili de 0 kabul edersek sağına eklendikçe size değer katacaktır. Eğer siz de piyasada farkınızı ortaya koymak ve değerinizi artırmak isterseniz bunu akılda tutmakta fayda var. Diğer bir konu ise, Fransızcayı ekseriyette İstanbul'da o olmazsa Ankara'da veya İzmir'de okumanız daha yararlı olacaktır. İyi çalışmalar dilerim...

6. Beğenme Neverless, Dil Katili bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Konuyu hortlatman gayet iyi oldu ,cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Bu üniversiteyi düşünmemin sebepleri, ikinci öğretim seçeneğinin olması ve seçmeli derslerinde Japoncanın bulunması.
    Bunu da sormalıyım, diyelim ki bu bölümü seçtim seç. ders olarak Japonca, İngilizce veya Almancadan hangisini seçmem benim için iyi olur ?
    Ülkemizde az bilinen Japoncayı mı öğrenmeliyim yoksa İngilizcemi veya Almancamı mı geliştirmeliyim?
    Aslında İngilizcemi zaten geliştireceğim kendi kendime de olsa.
    Üniversitede İngilizce görsem bana ne artısı olacak onu da merak ediyorum?
    Bilmem kaç kredilik İngilizce dersi görüp formasyon alınca İngilizce öğretmeni de olabiliyormuşuz diye biliyorum,peki formasyonu nasıl alırız?

Bu birkaç sene içinde Fransaya gitmeyi planlamıyorum, zorunlu staj falan yoktur değil mi?

Evet hocam, iş bulma sıkıntısı konusunda çok haklısınız. O yüzden hazırlık bitip 1. sınıfa geçince ikinci üniversiteye de kayıt olmayı düşünüyorum.
    Ve seçmeli ders olarak Japoncayı da çekici buluyorum.

Birde merak ettim treasure, sen ne okuyorsun/okudun ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Ben eski bir Çin Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Şu anda ise Türkiye'nin tamamen Fransızca eğitim ve öğretim yapan tek üniversitesinde Sosyoloji okuyorum. Japonca güzel ve öğrenmesi zevkli bir dil, eğer anime ve manga izlemeyi seviyorsanız bu süreç sizin için çok eğlenceli olacaktır. Japonca ve özellikle Korece Türkçe ile yakın olduğundan öğrenmek daha kısa bir zaman alabilir fakat "merak" bu konuda en önemli etken olacaktır. Hiragana ve Katagana çok zorlamasada Kanji Japonca'nın bir handikapıdır, velhasıl İngilizceyi en başta tuttuktan sonra Japonca güzel bir kazanım olacaktır diye düşünüyorum...

9. Beğenme Dil Katili bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Çin Dili ve Edebiyatı,güzelmiş...
    Evet, anime de izliyorum zaten o halde japonca seçerim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Konuyu ben de hortlatacağım ama konuyu açan arkadaş hala aynı şeyi düşünüyorsa ,belki biraz yardımcı olmuş olurum. Genel iş kaygısından ziyade yerleşke ve bölüm hakkında bilgi vermek isterim. Kendim, Tekirdağ'da Fransız dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldum. Bölümde zorunlu staj veya zorunlu erasmus gibi bir durum söz konusu değil. Öğretmenlik değil de dil ve edebiyat bölümü olduğu için staj olmadığını düşüyorum. Lakin, erasmus diye bir şey var ve çoğu kişi zaten gitmek için can atıyor ve bunun için biliyorsundur ki sınava giriliyor. Dil okuyorsan kesin erasmusa gitmek gerekir diye düşünüyorum. Hem yurt dışında öğrendiğin dili pekiştiriyorsun (örn: mühendislik okuyan birinin staj yapması gibi) hem de farklı kültür öğreniyorsun. Bölümün erasmus için anlaşmalı olduğu, özellikle fransa'da bir çok üniversite var. Erasmus konusu baya uzar. Ben hocalara geçeyim. Gerçekten çok kaliteli eğitmenler ve eğitim var. Hazırlık sınıfından sonra zaten B1 bitmiş B2 ye gidiyor oluyorsun. İstek ve merak da varsa zaten 1.sınıfta öğrendiğin dili kullanıp, zevk alabiliyorsun. Hocaların ismini tek tek verip, kalitelerinden bahsetmek bana düşmez. Zaten üniversitenin sitesinden, fransızca bölümünden bakıp araştırabilirsin. Hatta yakındaysan seçmeden önce gidip danışabilirsin bile, içtenlikle sorularına cevap verirler. Bölüm, üniversitenin ana kampüsünde, denize çok yakın mesafede bulunuyor. Malesef, akşam öğrenim saatini tam olarak bilmediğim için onun hakkında cevap veremeyeceğim.

12. Beğenme Dil Katili bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Bir de söylemeyi unutmuşum, Fransızcanın yanında zaten ingilizce ağırlıklı bir eğitim var. Onun dışında ekstra olarak bir dil seçiyorsun(örn: almanca). Yine kendince merak ve isteğin varsa aldığın derslerle beraber ingilizceni de üst seviyelere taşıyabilirsin.

14. Beğenme Dil Katili bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Bölümün içinde bulunmuş birinden gelen böyle bir cevaba ihtiyacım vardı, teşekkür ederim. Hocaların kaliteli olduğunu öğrenmem de çok iyi oldu.
    Okulun sitesinden bakmıştım hocaların geldikleri okullara ancak pek anlayamamıştım sanırım. Artık erasmus'u da okula başlayınca düşünürüm. Akşam öğrenim saatini biliyorum artık, araştırarak bulmuştum. İngilizce ağırlıklı derken nasıl yani, bazı dersler ingilizce mi işleniyor? Mesela formasyon almak için ekstra seçmeli ders olarak ingilizceyi seçmek gerekmiyor mu? Aslında almancayı da seviyorum lisede görmüştük, ekstra olarak onu da seçebilirim neyse şuan net bir karar vermedim buna ama japonca yakın bir seçenek gibi duruyor. Ayrıca iş kaygısıyla ve derslerle ilgili veya sınıf ortamıyla ilgili bir şeyler paylaşmak istersen zevkle dinlerim. Birde niye bu bölümden mezun sayısı bu kadar az? O kadar kişi yerleşmiş fakat mezun sayısı 5-6.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Arkadaşlar ben de nkü maliye bölümü öğrencisiyim, erasmus staj yapmak istiyorum. ve bununla alakalı olarak bizim yönetmeliği bulamadım. internette araştırıp http://yurtdisiegitimfirmalari.com/erasmus-staj/ sayfasını buldum fakat bizim üniversitenin sadece http://nakdim.nku.edu.tr/ sayfasını bulabildim. erasmus staj ile ilgili olarak üniversitemizde olanak var mı yok mu bi türlü anlayamadım. bu konuda bilgisi olan var mı?

17. Beğenmeme Dil Katili bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Seçmeli dersleri öğretim gördüğün zaman düşünürsün bol vaktin olur. İngilizce ağırlıklı derken; Fransızcayı zaten görüyorsun, bir de üstüne İngilizce var. Diğer Japonca ve Almancayı da ek olarak seçebiliyorsun. Daha detaylı bilgiyi okuldan da alabilirsin. Okuldaki mezun sayısı hakkında 5-6 demişsin. Bilgiyi nereden aldıysan yanlış. Zaten kesin rakam vermemiş sanırsam, 5-6 demiş. Rakam olarak kesin bilgim yok ama dediğin rakamdan baya fazlası var mezun olarak. Bölüm 2009 da kurulduğu için ilk mezunlar zaten hazırlık sınıfını da okuyarak 5 sene sonra mezun oldu. Hesabını sen yap

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Merhaba, ben NKÜ'de Fransız Dili ve Edebiyatı hazırlık bölümündeyim. Öncelikle çalışmayı vs. düşünmüyorsan 1. öğretim önceliğin olsun derim. Hocalar akşam daha yorgun oluyor bence. 2. öğretimin dersleri 17:20'de başlıyor, uzun arasız ders yapıyorlar. 1.öğretimin dersleri ise bu sene 8:30 ve ya 10:30'da başlayıp en geç 15:00'te bitiyor.
    Bunlar dışında geçme notu 70ti ama 65 olacak sanırım bu sene. Hocalarımız gerçekten çok iyi ve ilgili insanlar. Çok çabalıyorlar ve sen de bunu görebiliyorsun. Açıkçası bölüm zor, Fransızca cidden fazla ayrıntılı bir dil maalesef ama ilgin varsa senin için çok kolay olur. Bu arada ağırlıklı ingilizce görmüyoruz? Hazırlığı geçtikten sonra 2. bir dil seçiyorsun sonra 3. sınıfta yeni bir dil seçiyorsun. Bu böyle ilerliyor. Bu sene hazırlığı geçip ben de Japonca seçmeyi istiyorum ama sınıfın belli bir yüzdesi seçmezse sınıf açılmıyor. Bu kadar şimdilik, merak ettiklerin varsa cevaplayabilirim.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)