İnternette araştırmama rağmen bu konuda pek bilgi bulamadım bu konu hakkında. Bu yüzden forumda bir sorayım dedim.

Arkadaşlar ben Uludağ Üniversitesi'nde İng. Öğr. bölümünü okuyorum. Tembellik yapmayıp YGS'Ye çalışmış olsam daha iyi bir üniversiteye gelebilirdim, hatta Anadolu Üniversitesini yarım puanla kaçırdım. Ben hep Marmara Üniversitesi tercümanlık bölümünü düşünmüştüm, ama olmadı.

Şimdi şu geçişler biraz kafa karıştırıcı.
Başka okula, aynı bölüme geçiş yapıldığını duydum. Örneğin; Uludağ Üni, İng Öğr -> Marmara Üni, İng Öğr. Bu var.
Aynı okulda, farklı bir bölüme geçiş yapıldığını da duydum. Örneğin; Marmara Üni, İng Öğr - Marmara Üni, Mütercim Tercümanlık.

Ama ikisini birden yapanı hiç görmedim. Şimdi Mütercim Tercümanlık ile İngilizce Öğretmenliğinin ikisinin de puanları DİL-1 olduğu için mantıksal olarak geçiş yapılması lazım. Ama yapılıyor mu? Yapabilen var mı tanıdığınız? Eğer bilen varsa ne zamana kadar nereye başvurmam, nereye bildirmem, dilekçe yazmam gerekiyor?
Çünkü internet bilgi karmaşası dolu resmen. Biri diyor yatay geçiş diye bir şey yok, diğeri var ama öyle değil o, biri de 2 yıllıktan 4 yıllığa dikey falan... Kafam karıştı.

Kısacası... Benim Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinden, Marmara Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümüne geçiş yapmam için ne yapmam gerekiyor/mümkün mü?
Unutmadan bir soru daha, birinci sınıfı bitirip de geçiş yapsam orada tercümanlığa 2. sınıftan mı başlayacağım yoksa 1. sınıftan mı?