Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Korece ve japonca arasında seçim, ingilizce gramer

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Korece ve japonca arasında seçim, ingilizce gramer

Merhaba arkadaşlar ben şu an guatemala'da olan bir gezginim ve burada bilgili arkadaşlara bir kaç sorum var. Öncelikle insanlarla ingilizce iletişim konusunda bir problem yaşamıyorum. Lakin gramer namına bildiğim pek birşey yok, bu şekilde konuşmaya alıştığım için zor ilerliyor. Bunu geliştirip yazı yazabilir konuma gelmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?
    Bir diğer soru son 4 aydır ispanyolca çalışıyorum ve sürekli konuştuğum için pratikle hızlıca ilerliyor ve dil çalışmaya çok alıştım. 2 yıla buradaki seyahatimi bitirip kore veya japonya da 2 3 yıl çalışmak istiyorum ve önümdeki zamanda bu dillerden birini bu iş için öğreneceğim. Ekonomik acıdan hangi ülkenin daha güçlü olduğunu ve hangi dilin ilerde daha çok işime yarayacağı konusunda bilgi verebilecek birisi var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    merhaba, japonca- korece konusunda, ekonomik açıdan ikisi de güçlü, ancak seçim yaparsak Japonya. Alfabe olarak korece daha kolay. 2 dil de türkçe ile aynı dil ailesi oldugundan fazla zorluk yaşamazsınız. Koreceyi bilen biri olarak, ilerledikçe zorlaşan bir dil ama severseniz iki dili de kolaylıkla öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu yüzden öncelikle ülkeyi, kültürünü sevdiğiniz bir ülkeyi seçin bence ^^

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    [QUOTE = Tensaik's; 1424843] Hi friends, I'm a traveler that is currently in Guatemala and I have a few questions to knowledgeable friends here. First, I do not have a problem in communicating with English people. But I know there's nothing much on behalf of the grammar in this way have I got used to moving speech. I want to come to develop this location can write. What is your advice?
    Another question I am trying spanish for the last 4 months and is moving quickly to constantly practice to the language I speak and I'm used to working. Korea or Japan completed 2 years of my trip here I want to work in 2 and 3 years in front of me when I found out in one of these languages for the job. Economic pain which country is more powerful and is there anyone who can provide information about which language to use some more work in the future? [/ QUOTE]

Pretty nice information. it has a better understanding. thanks for spending time on it.
    [url = http: //www.inspirationallovequotesimages.com/2015/10/valentines-day-quotes.html] valentines quotes [/ url]

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    [QUOTE=AkshayKumar;1429325][QUOTE = Tensaik's; 1424843] Hi friends, I'm a traveler that is currently in Guatemala and I have a few questions to knowledgeable friends here. First, I do not have a problem in communicating with English people. But I know there's nothing much on behalf of the grammar in this way have I got used to moving speech. I want to come to develop this location can write. What is your advice?
    Another question I am trying spanish for the last 4 months and is moving quickly to constantly practice to the language I speak and I'm used to working. Korea or Japan completed 2 years of my trip here I want to work in 2 and 3 years in front of me when I found out in one of these languages for the job. Economic pain which country is more powerful and is there anyone who can provide information about which language to use some more work in the future? [/ QUOTE]

Pretty nice information. it has a better understanding. thanks for spending time on it.
    valentines quotes

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    http://www.inspirationallovequotesim...ay-quotes.html

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)