Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hazırlık Geçme

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2

Hazırlık Geçme

Merhaba Arkadaşlar. Forumunuza yeni katıldım.Ben geçen sene ingilizce hazırlık okudum geçemedim.Zaten geçen senede sınıfın en kötülerindendim.Herhalde büyük oranda daha önce hiç altyapı olmadığından zannediyorum.Elbette benimde hatalarım olabilir ama sınıfta birçok kişi hiç çalışmadan reading,listening vs.. çatır çatır yapıyor.Yani sormak istediğim bir daha aynı sıkıntıları yaşamamak için ne yapmam gerekiyor? Nasıl bir çalışma şekli ve yol izlemeliyim? Değerli tecrübeli ve işi bilen kimselerden yardım istiyorum.Özellikle sınavlarda ve ders içinde konuya iyice hakim olmak için.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    İngilizceyi ders gibi görmekten ziyade bi iletişim aracı olarak görüp kullanmaya çalışman yani o şekilde bakabilmen işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Önemli olan dil üzerinde kurduğun hakimiyet, empati yapabilme. Bir article okuduğunu düşün, birebir çevirmeye çalışıp anlamaya çabalamak yerine yazıldığı gibi düşünmeye çalışmak gibi şeyler hakimiyeti artırmaya katkı sağlar.

Örnek olsun diye şunu yapıştırıyorum

In America in 1970 one child in 14,000 was reckoned to be autistic. The current estimate is one in 68—or one in 42 among boys. Similarly high numbers can be found in other rich countries:

Bunu okurken aklında durumları ve fiilleri canlandır, kelimeleri birebir çevirmeye çalışmak yerine. gözünün önünde resimleştirmeye çalış işte çocukları ülkeleri o yılları. mesela reckon kelimesini bilmiyorsun diyelim .. Aklında reckon = compute, calculate diye kodla, compute Computer getirir gözünün önüne, calculate hesap makinası, bak türkçe karşılığını bilmeden bile birilerinin bişeyleri pc başında veya bi şekilde hesapladığını anlayabiliyorsun. Önemli olan içindeki türkçe sesi susturup neydi bu neydi diye düşünmek yerine fiilini hayal etmek tanımaya yardımcı olur.

Bu örnekle demek istediğim de açıkça şu; çokça oku, metinlerle empati yap işte hiç çalışmadan çatır çatır yapanlar da büyük ihtimal bilmeden de olsa böyle yapıyor. Tabii eğer gramer altyapında göze batacak bi sıkıntın yoksa yani artık alıp yürüyecek kıvamdaysan bu gibi şeyler aldırır yürütür

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)