Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Latin Dili ve Edebiyatı Okumak İstiyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

Latin Dili ve Edebiyatı Okumak İstiyorum

Merhaba.Ben lise 1'e gidiyorum.Üniversitede de Almanca Öğretmenliği ve Latin Dili ve Edebiyatı bölümlerini okumak istiyorum.Benim asıl amacım Almanca Öğretmenliğine girip çift anadal yaparak Latin Dili ve Edebiyatını da okumak fakat çift anadal yapamayabilirim korkusuyla Latin Dili ve Edebiyatını önce okumayı istiyorum.Sizce hangisini daha önce okursam muvaffak olurum ve Latin Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapabilir? Bunu da açıklarsanız çok sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Muvaffaktan kastınız nedir? Latincede para yok. Öğrenmek istiyorsanız seçmeli ders olarak alın bence.

3. Beğenme ahmetes bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    89
    Alıntı ylmzcn2001 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba.Ben lise 1'e gidiyorum.Üniversitede de Almanca Öğretmenliği ve Latin Dili ve Edebiyatı bölümlerini okumak istiyorum.Benim asıl amacım Almanca Öğretmenliğine girip çift anadal yaparak Latin Dili ve Edebiyatını da okumak fakat çift anadal yapamayabilirim korkusuyla Latin Dili ve Edebiyatını önce okumayı istiyorum.Sizce hangisini daha önce okursam muvaffak olurum ve Latin Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapabilir? Bunu da açıklarsanız çok sevinirim.
    Çok özel bir ideal olarak benimsemişsen sözüm yok yılmazcım , ama öylesine bir hevesse pişman olma ihtimaliniz yüksek derim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Muvaffaktan kastım iş imkanı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Evet, çok özel bir ideal olarak benimsedim.Fakat iş bulamama korkusu var.5 sene okula gidip gelip iş bulamamak çok kötü bir duygu olsa gerek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    89
    Alıntı ylmzcn2001 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, çok özel bir ideal olarak benimsedim.Fakat iş bulamama korkusu var.5 sene okula gidip gelip iş bulamamak çok kötü bir duygu olsa gerek.

İdealler gerçeklerle örtüştüğü nisbette risk azalır Gerçek olan mı , Latin Dili Bölümü iş konusunda çok riskli .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Ankara Üniversitesi'nde olan bölüm için;sakın gelmeyin derim.Eğitim hayatım boyunca gördüğüm en rezil,en berbat eğitim yıllarıydı.Öncelikle şunu söyliyeyim,sizin önceden düşündüğünüz,hayal ettiğiniz bölümle,gerçekte olan arasında dağlar kadar fark var.Eğer bu bölümde gerçekten okumaya kararlıysanız şunu bilin;bu bölüm normal bir bölüm değil!!!Bu bölüme geldiğinizde önce şunu farkedeceksiniz,siz hocaların gözünde hep bir eksik etek,birer işe yaramaz embesilsinizdir(hocalar öyle görür sizi).Bu bölümde bazı dersler vardır ki,senelerce gece gündüz o dersleri geçmek için istediğiniz kadar çalışın,didinin, tamamen hocanın keyfine göre geçersiniz.Temel gramer dersleri ağırdır;çünkü konuşulmayan ve o zamana kadar hiç karşılaşmadığınız yapılarla uğraşacaksınız tüm eğitim hayatınız boyunca.Ve bu gördüğünüz gramer dersleri, ileri sınıflara geçtiğinizde(tabi geçebilirseniz) edebiyat çeviri derslerinizde hiçbir halta yaramayacak.Yani karşınıza bir çeviri metni konulduğunda kağıda sanki ilk defa bu dili görüyormuşsunuz gibi boş boş bakma ihtimaliniz çok yüksek.Oldukça yoğun ve bazende lüzumsuz bir ders müfredatı vardır bu bölümün.Tonlarca bilgi vardır ve hocalarınız sizden bütün bu bilgileri 1 sene veya biraz daha fazla bir sürede öğrenmenizi beklerler.(şaka değil gerçek!)Ders zamanları hep gergin bir havada geçer.Hocalarınızın yüzü genelde hep asıktır ve hep sinirlidirler.En ufak hatanızda sanki terör suçu işlemişsiniz gibi dünyayı başınıza yıkarlar.Bu bölümün merkezinde öğrenci yoktur,hocalar vardır.Yani siz istediğiniz kadar haklı olun veya haksızlığa uğramış olun,hep hocaların dediği olur,öğrencinin değil.Bölümde arkadaşlık kavramı yoktur.Herkes kendi grubunu kurar ve kendi menfaatine göre hareket eder,diğerlerini umursamaz.Hatta bazı öğrenciler(biraz yalaka olanlar) ders müfredatını kendi arzularına göre değiştirmişlerdir ve diğer öğrencilere bu durumun onlar için uygun olup olmadığı sorulmamıştır bile!(evet şahit olduğum bir durumdu bu).Her sene sınavların ardından,bölümdeki diğer sınava girmiş olan öğrencilerle bir ara gelir,sınavlarınızın ne kadar berbat geçtiğiyle ilgili ve''off ne yapacaz ya bilmiyorum valla'' gibi sohbetler yaparsınız.İyi yönlerine gelince,bütün diğer modern avrupa dillerini kolay öğrenirsiniz.Size bir hayli entellektüel birikim kazandır;fakat bu bölümde akademisyen olmak dışında hiçbir iş imkanı yoktur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Latince'de iş yoktur demek yalnızca Türkiye için geçerlidir. Yurtdışını düşününüz, Latince'ye çok önem veriliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    bir fakülte işçi yetiştiriyorsa orası edebiyat fakültesi değildir.

11. Beğenmeme turkishcypriot bu mesajı beğenmedi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)